LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Ubuntu 5.04 Install/live DVD

Ubuntu ico Distribuce Ubuntu "Linux for human beings" nabízí zajímavé spojení instalačního CD s live CD, které umožňuje jak snadné a bezpečné vyzkoušení, tak plnohodnotnou instalaci.

22.8.2005 06:00 | Ondřej Čečák | read 21802×

DISCUSSION   

Ubuntu je desktopová a svobodná distribuce GNU/Linuxu založená na Debianu. Její jméno je odvozené ze starého jiho-afrického slova, které v překladu znamená "lidskost ostatním". Projekt Ubuntu je sponzorován firmou Canonical Ltd.

Ač distribuce vychází z Debianu, přináší dost změn. Její cyklus vydávání nestojí na nepravidelném vydávání stabilních verzí Debianu, nové verze by měly být vydávány každých 6 měsíců; podpora by měla být zajišťována 18 měsíců po vydání.

Častější cyklus vydávání částečně řeší jeden z problémů nasazení Debianu na desktop – zastarávání verzí programů mezi vydáním nové stabilní verze, což může desktopového uživatele zamrzet. Ubuntu tedy obsahuje více aktuální software.

Stejně jako Debian je Ubuntu svobodná distribuce, její plné obrazy instalačních médií jdou zdarma stáhnout, případně si můžete objednat zaslání CD/DVD zdarma (funguje to i k nám do Česka).

Dalším rozdílem je zaměření na desktopové prostředí GNOME. Zatímco Debian se svojí spoustou balíčků obsahuje mj. GNOME i KDE, v Ubuntu se vývojáři rozhodli od KDE upustit a zaměřit se pouze GNOME. Skalní uživatelé KDE však nemusí být smutní, projekt Kubuntu, který z Ubuntu vychází, podporu KDE má.

To ale stále není vše. Dalším dost důležitým rysem distribuce je trochu jiný pohled na správu systému – uživatelský účet root nemá například ve výchozí konfiguraci nastavené žádné heslo; vlastní správa probíhá pomocí nástroje sudo.

Posledními důležitou změnou vzhledem k Debianu je podpora novějších technologií – aktuální verze má implicitní znakovou sadu UTF8, X.org a tak dále. V tomto ohledu se také hodí částečná provázanost s Debianem.

Aktuální verze Ubuntu je 5.04 "The Hoary Hedgehog", vydána byla 8. dubna 2005. Předcházející verze 4.10 "Warty" spatřila oficiálně světlo světa 20. října 2004.

Install/live DVD

Ubuntu lze získat v zásadě třemi způsoby. Je tu možnost instalačních CD, která funguje klasickým způsobem – postahujete obrazy, vypálíte, nainstalujete a používáte. Jako možnost ukázky a seznámení se systémem tu je Live CD, které nic neinstaluje na pevný disk, všechna data jsou načítána přímo z CD do paměti počítače. Třetí možností je Install/live DVD, která (jak už je patrné z názvu) spojuje předcházející dvě – systém si můžete nejprve vyzkoušet a pokud se vám zalíbí, plnohodnotně nainstalovat. Výhodná je také podpora tří architektur pro všechny zmíněné možnosti – nativně tak můžete provozovat verze na Intelu x86, AMD64 a PowerPC.

Ubuntu Live

Před nastartováním grafické relace je spuštěna nejprve upravená část Ubuntu Installeru (který vychází z installeru Debianu), ve kterém se provede základní detekce hardware, síťového připojení a systém se uvede do stavu schopného nabootování z DVD a paměti. Od uživatele se pouze očekává volba jazyku a klávesnicové mapy; pokud vše funguje jak má, systém provede potřebou konfiguraci automaticky a nastartuje grafické rozhraní. V případě problémů nebo jiného přerušení je zobrazeno klasické menu installeru.

Vše je spuštěno pod uživatelem guest resp. ubuntu, takže věci neznalý uživatel by neměl mít tolik možností, jak si zničit data na disku. S tím možná souvisí absence ikonek zastupující oddíly na disku.

Grafický režim byl u mě správně detekován a nastartovalo desktopové prostředí GNOME. V případě potřeby můžete rozlišení a obnovovací frekvenci za běhu změnit. Na Ubuntu Live mi chyběly pouze dvě věci – možnost uložení konfigurace na výměnné médium a uložení celého image do paměti tak, abych mohl v případě, že mám pouze jednu optickou mechaniku, vyměnit CD/DVD.

Verze software jsou společné s plnohodnotným Ubuntu, takže zmíním jenom pár desktopových věcí: GNOME 2.10.0, Firefox 1.0.2, Evolution 2.2.1.1, GIMP 2.2.2, GNOME BitTorent 0.0.18, GnomeMeeting 1.2.1, OpenOffice.org 1.1.3 a GAIM 1.1.4 to vše na upraveném kernelu 2.6.10.

Úvodní obrazovka Ubuntu Live Installer GNOME

Úvodní obrazovka s volbou systému k nabootování. *** Installer před nastavením grafického rozhraní připraví systém pro boot z DVD. *** GNOME 2.10.

Ubuntu install

Před zahájením instalace si můžete vybrat ze dvou variant; mezi server a standardní instalací. Instalace pro server je dost podobná klasické Debianovské – nainstalován je pouze základní systém a zbytek už záleží na potřebách správce a uživatelů. Standardní instalace kromě base systému nainstaluje mnoho dalších programů, mimo jiné grafické rozhraní, kancelářský balík nebo třeba webový prohlížeč.

Ubuntu instalátor je hodně podobný tomu z Debianu (takže je stejně dobrý v rozdělování disku, volbě zavaděče a podobně), oproti Sargi ale dělá několik věcí před nabootováním systému z disku. Pokud si jako jazyk zvolíte češtinu, v průběhu instalace se instalátor zeptá, jestli může postahovat jazykově specifické balíčky – například českou lokalizaci OpenOffice.org.

Výsledkem kompletní instalace by měl být grafický systém podobný tomu, který startuje v Ubuntu Live. Jako desktopové prostředí je opět zvoleno GNOME a programy stejných verzí uvedených výše nechybí.

Za celou dobu používání jsem se setkal jenom s několika odlišnostmi, které mi moc neseděly. Když vynechám správu systému přes sudo (které je součástí filozofie Ubuntu, takže to nelze považovat za chybu – navíc máte možnost spustit sudo su root a nebo nastavit rootovi heslo), tak se mi moc nezdají věci, které běží na první konzoli – automatická aktualizace systému, shell s právy root a podobně. Také bych mohl zmínit špatný font v konzoli (poznámka zlého Debianisty: to bude z toho UTF8) a hláška monitoru "Out of sync" při startu GDM, která si vyžaduje přepnutí do textové konzole a pak zpět (poznámka zlého Debianisty: to bude z toho používání X.org). Každopádně předpokládám, že odstranění těchto chyb nebude činit větší potíže.

Přidám ještě několik verzí obsaženého software – Apache 2.0.53, MySQL 4.0.23, PostgreSQL 7.4.7, PHP 4.3.10, BIND 9.2.4; glibc 2.3.2, X.org 6.8.0 a K3B 0.11.23.

Víc výhrad jsem už k Ubuntu neměl, jde o poměrně zajímavou a určitě použitelnou distribuci s novou verzí software, kterou lze rozhodně na desktop doporučit. Zajímavé také je, že drží prvenství v žebříčku distribucí na Distrowatch a že se nedávno objevil český web Ubuntu.cz, který částečně překládá oficiální stránky UbuntuLinux.org.

Instalační menu. Grafický správce balíčku Synaptic. Lokalizovaný OpenOffice.org.

Instalační menu. *** Grafický správce balíčků Synaptic.*** Lokalizovaný OpenOffice.org.

 

Komerční sdělení:
Ubuntu 5.04 Install/live DVD si můžete koupit v Linux CD Shopu za 100 Kč.
 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 3095x
2. FreeBSD
Download: 7092x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 6609x
4. alcolix
Download: 8729x
5. Onebase Linux
Download: 7589x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 4214x

1. spkg
Download: 1804x
2. LinPacker
Download: 6878x
3. VFU File Manager
Download: 1773x
4. LeftHand Mała Księgowość
Download: 5377x
5. MISU pyFotoResize
Download: 1052x
6. Lefthand CRM
Download: 2000x
7. MetadataExtractor
Download: 0x
8. RCP100
Download: 1429x
9. Predaj softveru
Download: 0x
10. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
11. Guitar Scale Expert
Download: 1529x
12. Jinja24Doc
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2018 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz