LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Debian GNU/Linux 3.1

ico Před třemi dny po takřka třech letech vývoje vyšla nová verze stabilní větve svobodné distribuce Debian. Pojďme se na ni podívat trošku blíže.

8.6.2005 15:00 | Ondřej Čečák | read 19273×

DISCUSSION   

Debian

Debian logo

Debian GNU/Linux je svobodná a volně šiřitelná linuxová distribuce, která je vyvíjena dobrovolníky po celém světě. Za Debianem nestojí žádná komerční firma; vývojáři jsou vázáni společenskou smlouvou, která svobodu distribuce zajišťuje i pro budoucnost.

Debian má několik vývojových větví (viz vývojový cyklus) – tou nejdůležitější a současně jedinou, která je určena pro uživatele, je stable. Důležitou vlastností této větve je, že software ve stablu se kromě bezpečnostních oprav (včetně oprav chyb, které by mohly způsobit ztrátu dat apod.) nemění, což vytváří poměrně stabilní prostředí, které může být vhodné k nasazení třeba na server.

Poslední tři roky patřila větev stable verzi 3.0 s kódovým označením Woody, který vládl historicky nejdelší dobu. 6. června byl ale nahrazen verzí 3.1r0 "Sarge", která tak Woodyho ve stable nahrazuje a posílá ho do propadlišť dějin k ostatním (tedy za Potato, Slink, Hamm, Bo, Rex a Buzz). Mimochodem, Debian garantuje bezpečnostní opravy pro starý stable minimálně půl roku po vydání nové verze, takže po tuto dobu se můžete pomalu připravovat na přechod.

Abych ale dokončil povídání o vývojových větvích – po stablu následuje testing, ze kterého do stablu propadl právě Sarge a uvolnil tak místo novému nástupci s kódovým označením Etch. Nad testingem stojí unstable (ten se označuje stále Sid) a případně ještě experimental.

"Sarge"

Neuvěřitelné se stalo skutečností a po malých odkladech (první zmínky o vydání verze 3.1 se začaly objevovat před cca rokem a půl?) byla vydána nová verze s takřka patnácti a půl tisíci balíčky pro celkem jedenáct architektur. Architektura amd64 mezi nimi bohužel chybí, ovšem její neoficiální port je a bude dostupný na debian.org.

Novinky

A co že je vlastně nového? Počet balíčků byl opět rozšířen, distribuce je kompatibilní s FHS 2.3 a podporuje software z projektu LSB.

Značných změn dostál instalátor, který je modulární, dokáže samočinně detekovat přítomný hardware a je poměrně mocný (systém můžete přímo nainstalovat na installerem vytvořený RAID nebo LVM, dokáže instalovat systém neinteraktivně apod.). Lokalizován je do více než třiceti jazyků (včetně češtiny) a ještě se k němu později vrátím.

Nová verze samozřejmě obsahuje také nový software – upgradováno bylo téměř vše, zmíním KDE 3.3, GNOME 2.8, XFree86 4.3.0 (X.org nebyl do Debianu zařazen, současná verze netrpí licenčními problémy, a tak bylo rozhodnuto, že X.org bude až v příští verzi), GIMP 2.2.6, Mozilla 1.7.8, Mozilla Thunderbird 1.0.2, Firefox 1.0.4, PostgreSQL 7.4.7, MySQL 4.0.24 a 4.1.11a, GCC 3.3.5, kernel 2.4.27 a 2.6.8, Apache 1.3.33 a 2.0.54, PHP 3.0.18 a 4.3.10, Samba 3.0.14, Python 2.3.5 a 2.4.1, Perl 5.8.4 a další. V současné verzi nechybí ani kancelářský balík OpenOffice.org, který je ale zařazen ve verzi 1.1.3.

Už Sarge bude zřejmě reflektovat některé změny uvnitř Debianu, tou první je projekt volatile, který obsahuje repositář s programy, které pro svou správnou funkčnost potřebují upgrade (který není možný přes security updaty), jedná se například o antiviry nebo třeba programy pro IM.

Jak instalovat

Debian 3.1 si můžete snadno nainstalovat několika způsoby. Tím prvním je, jak je ostatně u této distribuce zvykem, bezbolestný upgrade (ať už aktualizací po síti nebo z médií) ze staré verze třeba díky nyní už výchozímu správci balíčků aptitude.

Dále si můžete sehnat (stáhnout popř. koupit) 14 CD nebo 2 DVD a instalovat systém nově z médií.

Pokud to vaše připojení dovoluje, bude asi nejsnazší síťová instalace, při které si kromě cca 130 MB obrazu CD se základní systémem budete stahovat pouze software, o který budete mít zájem.

Instalace

Pojďme se podívat na základní instalaci. Já jsem na svém systému využil síťové instalace, která jak už bylo zmíněno výše, nenutí ke stahování všeho software, který distribuce Debian nabízí. Jednak kvůli kolizím stejně nemůžete nainstalovat vše a hlavně vše ani není potřeba.

Instalační obraz stačí nahrát popř. vypálit na médium, ze kterého váš stroj dokáže nabootovat a už stačí jen restartovat počítač. Jak už je zvykem, na úvod si můžete zvolit, zda má instalátor použít kernel řady 2.4 (defaultní volba) nebo 2.6 (na výzvu boot: je třeba napsat linux26 a stisknout enter). Já zvolil kernel 2.6 a pokračoval dál.

Úvod instalace Detekce HW a zavádění modulů Hlavní menu instalace

Tímto oknem vás přivítá zavaděč systému pro instalaci. *** V první fázi installer zavede potřebné moduly. *** Z hlavního menu si můžete pohodlně projít jednotlivé kroky a na závěr nainstalovat svůj oblíbený zavaděč.

Instalátor je plně lokalizován také do češtiny, takže pokud chcete, systém na vás bude mluvit česky. Implicitně se bude chovat tak, aby byla instalace co nejsnazší, ale není problém do jeho chování zasáhnout a provádět jednotlivé kroky více manuálně.

Poměrně sympatický je nástroj pro dělení disku, který jednak umí pracovat s RAIDem a LVM a jednak dokáže disk naformátovat a nainstalovat třeba v XFS.

Po provedení nejnutnějších kroků by se měla spustit instalace base systému. Mě se installer s jádrem 2.6 při testování choval trošku podivně, takže jsem systém raději nainstalovat z kernelu řady 2.4 a později jsem jádro vyměnil.

Před opuštěním installeru budete požádání ještě o pár základních věcí – mj. o heslo superuživatele a účet uživatele, které využijete po rebootu do základního (base) systému. Tam bude záhodno nakonfigurovat instalační zdroje a pokračovat s instalací balíčků. Při této příležitosti musím zmínit drobnou chybičku, která utekla release teamu, a kterou budou řešit instalační obrazy r0a. Ve zdrojích pro apt (tedy v /etc/apt/sources.list) je chybka, která při aktualizaci zdrojů způsobí chybu 404 nenalezeno – řádek se zdroji pro bezpečností updaty by měl vypadat takto:

# security updates
deb http://security.debian.org/ sarge/updates main contrib non-free

(místo sarge může být samozřejmě také stable, v r0 je uvedeno chybně testing).

Instalaci a výběr balíčků vám usnadní nástroj tasksel, pokud ovšem víte, co děláte, doporučuji ruční výběr přes defaultní aptitude. Díky virtuálním balíkům je např. instalace XFree a dalších velkých projektů hračkou. A jak je u Debianu také zvykem, s instalací přichází také vhodná výchozí konfigurace, která navíc může být upravena debconfem, který umožňuje více specifikovat výchozí nastavení a který byl integrován do většiny balíčků.

Nástroj pro dělení disku KDM Pohled na systém

Komfortní a mocný nástroj pro dělení disku. *** Přivítání systémem nemusí být tak strohé. *** Kdo ví proč se dělají podobné obrázky s mnoha otevřenými okny.

Zhodnocení, závěr

Sarge jsem instaloval poprvé zhruba před půl rokem a už tehdy byla instalace naprosto bez problémů, stejně jako funkčnost systému. Při instalaci finální verze se mi sice trochu divně choval instalační program s jádrem řady 2.6, při instalaci pomocí výchozího kernelu řady 2.4 bylo ale vše bez problémů.

Debian GNU/Linux 3.1 "Sarge" je podobně jako stable verze před ním vyzrálá a kvalitní distribuce, která ovšem není zase tak zastaralá při vydání, jak se s oblibou říká. Pokud vám vyhovuje stabilita, funkčnost a dostupnost velkého množství software na mnoha platformách, bude Debian GNU/Linux správnou volbou.


Komerční sdělení redakce

Debian 3.1r0 je již v prodeji v našem CDshopu na dvou DVD za 200Kč a na 14 CD za 300Kč.

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 3095x
2. FreeBSD
Download: 7090x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 6608x
4. alcolix
Download: 8728x
5. Onebase Linux
Download: 7588x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 4211x

1. spkg
Download: 1802x
2. LinPacker
Download: 6874x
3. VFU File Manager
Download: 1772x
4. LeftHand Mała Księgowość
Download: 5377x
5. MISU pyFotoResize
Download: 1052x
6. Lefthand CRM
Download: 1999x
7. MetadataExtractor
Download: 0x
8. RCP100
Download: 1429x
9. Predaj softveru
Download: 0x
10. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
11. Guitar Scale Expert
Download: 1529x
12. Jinja24Doc
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2018 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz