LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Dalším bojištěm pro Linux jsou mobily

Spoluzakladatel jedné z populárních mobilních Linuxových platforem předpověděl "revoluci" v užívání open-source software na mobilních telefonech a PDA zařízeních.

3.7.2006 14:00 | František Hucek | read 8633×

DISCUSSION   

Originál článku, který na internetu rozpoutal velkou diskuzi, vyšel na ZD NETu.


Eirik Chambe-Eng z Trolltechu řekl delegátům Open Source Business konference v Londýně, že Linux "udělá hodně rozruchu prosazováním se na mobilní telefony a PDA".

"Věříme, že jsme pouze na počátku revoluce", řekl ve středu uváděje "pět Ká" – komplexitu, kontrolu, kustomizaci, cenu a komunitu, jako motivační faktory pro výrobce k přechodu na Linux.

"Linux dává výrobcům úplnou kontrolu," řekl Chambe-Eng, který také prohlásil, že Windows Mobile a Symbian, největší konkurenti Linuxu na poli mobilních zařízení, tuto úplnou kontrolu výrobcům nedávají.

Výrobci se bojí, že příchodem Microsoftu se sníží marže na hardware. V tomto odvětví jsou velmi nízké marže a Symbian a Windows Mobile bývají drazí.

Chambe-Eng prohlásil, že loňský prodej divize mobilních telefonů Siemense thaiwanské společnosti BenQ byl příklad toho, jak se společnost kvůli problémům s proprietárními operačními systémy radši své divize vzdala dodávajíc: "Složitost software se stala Achilovou patou průmyslu mobilních telefonů."

Užití Linuxu na Nokii 770 Web tabletu je vzdáním holdu škálovatelnosti a nastavitelnosti open-source platforem, řekl Chambe-Eng.

Zatímco Linux má co nabídnout v porovnání s proprietárními operačními systémy, věci jako vylepšená škálovatelnost a flexibilita stále chybí v ostatních oborech, říkají pozorovatelé.

Tony Cripps analytik z Ovum telecommunications říká, že linuxovým smart-phonům současnosti je na překážku chybějíci standardizované aplikační prostředí, pro které by třetí strany mohli vyvíjet, jak tomu například je u Symbianu.

Také hardwarové nároky na Linux jsou stále příliš vysoké, aby se dal rozumně použít na low-endové telefony, dle Crippse.

"Hardwarové nároky Linuxu se budou muset snížit na bod, kde se bude jednat o jednoduchou rovnici čísel, kde to bude lépe finančně vycházet pro Linux," řekl.

Ale nedávná aliance výrobců mobilních telefonů a mobilních operátorů včetně Vodafonu může být krokem vpřed ve snaze udělat Linux pro mobilní zařízení přijatelnější.

"Jakmile operátor jako Vodafore, který má ohromnou kupní sílů na pořizování mobilních zařízení, řekne, že má zájem ve standardizovaném prostředí založeném na Linuxu, pak je nutné to brát velmi nážně, i když ve skutečnosti ještě nebylo vypracováno, jak toho bude konkrétně dosaženo," řekl Cripps.

Linux v poslední době zaznamenal nárůst jako platforma pro smart-phone na asijském trhu, ale Chambe-Eng také předpověděl velký úspěch nadcházejícímu Rokr E2 od Motoroly, prvnímu linuxovému mobilnímu zařízení v Evropě s masívní reklamní kampaní.

Rokr 2 je volným pokračováním Rokr E1 , iTunes zařízení spolupracujícího s počítači APPLE.

Norská softwarová firma Trolltech vyvíjí aplikační platformu Qtopia pro mobilní zařízení. Qtopia je založena na platformě Qt také od Trolltechu, které byla použita na vývoj tak rozdílných aplikací jako Google Earth, Skype, Opera, Adobe Photoshop Elements a simulátor vesmírných letů pro NASA.

David Meyer ze ZDNet UK z Londýna


Vcelku kritickou reakci na Chambe-Engova prohlášení přináší ve svém editorialu server OS News, který mimo jiné kritizuje nekompabilitu programů pro různé linuxové mobilní platformy a nekompabilitu či neotevřenost vývojových platforem.


Dalším zajímavým zařízením, které běží na Linuxu je herní konzole GP2X. Tato věcička běží na 240MHz dual-core processoru s 64 MB RAM a dalšími 64 MB on boardové NANS flash paměti, s možností rozšíření pomocí SD karet. Kromě hraní her GP2X také přehrává hudbu a videa, umí prohlížet e-books a fotografie.


A jak velký je vlastně trh "chytrých telefonů" a dalších mobilních zařízení, kde by se mohl prosadit Linux? Jakou má v současnosti na tomto trhu pozici? Co se čísel týče, tak jsou trošku zavádějící, tj. jiné údaje dostaneme pro všechny mobilní telefony, jiné pro chytré telefony, např. Nokia 770 Web tablet není mobilním telefonem, jiné pro PDA. Na některých současných low-endových mobilních telefonech zase nasazení Linuxu opravdu nedává smysl.

Dle článku TechWebu byla v roce 2006 situace na trhu mobilních zařízení následující, plus odhad pro rok 2007 následující (v mil. ks):
Linux – 12,6 / 35,2
Windows Pocket – 15,1 / 24,3
Symbian – 106 / 163,2

Dle jiného zdroje MSNBC byla k pozdnímu létu roku 2005 situace na trhu chytrých telefonů následující:
Linux běžel na 14 % těchto telefonů
Microsoft Windows Mobile měly méně než 5 % trhu, stejně tak má Palm OS, který má být nahrazen Linuxem.
Zbytek tedy 76 % by mělo patřit Symbianu.


Dle Seamuse McAteera autora marketingové studie "Defining the Market for Full-Feature Handsets" vypracované firmou Zelos Group bude neustále růst podíl "plnohodnotných mobilních zařízení", tedy takových, která budou mít najednou funkce PDA, digitálního fotoaparátu, herní konzole, a hudebního přehrávače. Dle této studie má být v nadcházejících letech dosaženo stavu, kdy se bude prodávat více těchto mobilních zařízení, než desktopových počítačů.


A můj osobní názor? Mobilní zařízení už teď jsou stále chytřejší, umí více věcí, tj. kromě telefonování i fotit, přehrávat hudbu a menší videa. V některých vyspělých asijských zemích běžně zvládají i online TV. HW na kterém běží je také stále výkonější, dnes PDA od HP mají často stejný výkon jako některé starší počítače v kancelářích na kterých jěště běží Windows 98. Tj. možná vše dopadne jako v případě technologie WAP, která si vzala za cíl přepsat celý internet, aby byl přístupný i přes mobil a neuspěla. Možná za nějaký čas už nebude nutné vymýšlet speciální ořezané verze Linuxu, ale bude stačit vzít distribuci jako Debian a na takové mobilní zařízení je prostě nahrát, se všemi programy a hrami, které jsou již např. pro toto distro hotové. V každém případě si myslím že Linux na mobilních zařízeních čekají světlé zítřky.

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 3101x
2. FreeBSD
Download: 7096x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 6617x
4. alcolix
Download: 8735x
5. Onebase Linux
Download: 7597x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 4219x

1. spkg
Download: 1807x
2. LinPacker
Download: 6881x
3. VFU File Manager
Download: 1774x
4. LeftHand Mała Księgowość
Download: 5384x
5. MISU pyFotoResize
Download: 1059x
6. Lefthand CRM
Download: 2002x
7. MetadataExtractor
Download: 0x
8. RCP100
Download: 1430x
9. Predaj softveru
Download: 0x
10. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
11. Guitar Scale Expert
Download: 1533x
12. Jinja24Doc
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2018 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz