LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> SLED 10 RC3

SUSE Novell právě uvolnil ke stažení RC verzi SLED, jenž má být jeho hlavní zbraní v boji proti přicházející Vistě na desktopu. Podívali jsme se mu na zoubek a pokusili se zjistit, jaké jsou rozdíly oproti SUSE 10.1 jež je volně ke stažení.

29.6.2006 16:00 | František Hucek | read 11563×

DISCUSSION   

SUSE Linux Enterprise Desktop 10 RC3 je jemně upravený SUSE 10.1 pro firemní zákazníky, které potřebují základní programy pro přístup k internetu, práci s e-maily, kancelářský balík, kalendář atd. Je určen konkrétní zákazníky, jimž dle představitelů Novellu jsou:

  • velcí zákazníci z korporátní sféry, kteří nepotřebují SW se vším všudy jako má běžné PC, ale jen základní SW jako např. internetový prohlížeč
  • vlastníci malých firem, kterým úspory za licenční poplatky jdou do vlastní kapsy
  • zákazníci v zemích jako Brazílie, Rusko, Čína či Indie, kteří kladou důraz na cenu a jěště neinvestovali tolik do Windows.

SLED je postaven na SUSE Linux 10.1, které je dle mého názoru v současné době nejlepší linuxovou distribucí. Instalace včetně rozdělování disků a nastavení Grubu je bezproblémová, i když trvá trošku déle něž u ostatních distribucí. Správa software a nastavení je jednoduché. Existuje opravdu velké množstí balíčků pro SUSE, které je možné si stáhnout. Novell navíc spuštěním projektu OpenSUSE udělal SUSE opět bez restrikcí přístupné všem, což se přiznám, že se mi líbí. Navíc Novell disponuje prostředky na dostatečnou propagaci svého produktu, o čemž např. svědčí množstí článků jenž je o SLED na webu. Instrukční videa atd.

V pojetí SLED je zřejmé, že se Novell snaží touto distribuci co nejvíce dostat k běžnému kancelářskému uživateli, jednak se snaží vše dělat tak, aby bylo opravdu co nejjednodušší, tj. aby to pochopil pokud možno každý. Zároveň se Novell snaží a také to veřejně prohlašuje, konečně uzmout část trhu desktopových systému Windows.


SLED 10 rc3 je k dispozici ke stažení z webu Novellu, pro stažení 5 CD je třeba se zaregistrovat. Přihlášení mi bohužel ne vždy fungovalo, takže stahování bylo složitější.

Instalace je téměř totožná se SUSE Linux 10.1, rozdíly jsou v názvu distribuce, několik málo ikonek je rozdílných. Rozdíl je ve výběru aplikací, jednak v tom jak je vůbec výběr balíčků členěn a řazen, a pak v samotných balíčcích.

Zcela jinak je pojato menu aplikací, které neobsahuje klasickou hierarchickou strukturu řazení dle témat, ale je tvořeno základní nabídkou s fulltextovým vyhledáváním a možností zobrazení všech aplikací a nastavení. Do tohoto nového pojetí dobře zapadá desktopový vyhledávač Beagle, který fulltextové hledání nejen v aplikacích a nastavení, v dokumentech a dle dostupných informací i v historii navštívených webových stránek a historii komunikace v instant messengeru, umožňuje.

SLED obsahuje xgl, které má být odpovědí na Aero v připravované Vistě. Na testovaném počítači bylo třeba klasicky rozběhnout OpenGL pro grafickou kartu NVIDIA, a pak si jen dát vyhledat "xgl" v aplikacích a povolit "efekty na ploše". Navíc funguje xgl i na sestavě, na které mi Aero u testované Beta verze Visty naběhnout odmítá.

Při prezentaci SLED je kladen důraz na propagaci některých aplikací a funkcí, které jsou součástí i download verze.

F-Spot pro práci s fotografiemi umí importovat fotografie z digitálního fotoaparátu, uložit je do alba fotografií, jednoduše je editovat, při nastavení FTP připojení je i jednoduše uploadnout na web.

OpenOffice.org 2, jež jsou prezentována jako co nejvíce kompaktibilní s MS Office, mají zprovozněna podporu Maker ve Visual Basicu. Dále je zdůrazňována funkční podpora pro kontingenční tabulky (pivot table), které jsou vychvalovanou funkcí Excelu v MS Office.

Pro pohodlné přehrávání multimedií je určen Banshee, který umí defaultně přehrávat mp3.

Zvýšenou úroveň bezpečnosti zajišťuje AppArmor security. Velké naděje jsou vkládány do virtualizační technologie XEN.

Vzdálenou správu a údržbu umožňuje ZENworks Linux Management.

Evolution a PIM mají podporu pro Microsoft Exchange.


Kromě gnome-games a kdegames (lepší alternativa k Solitaire od MS) zcela chybí hry. Chybí Apache a vývojové nástroje, což je dáno zaměřením této distribuce.

SLED obsahuje ji jakýsi video manuál v angličtině pro seznámení se systémem.


A jak je na tom linuxová konkurence? Red Hat nabízí Enterprise Linux WS a Red Hat Desktop. Mandriva nabízí Corporate Desktop.


Cena produktu by se něměla lišit od předchozí verze, tj. výše ročního licenčního poplatku by měla být 50 USD.

Třeba já cílovým zákazníkem pro SLED nebudu, přeci jen potřebuji Apache a občas si spustit nějakou hru. Co se živnostníků a malých firem týče, tak si také dokáži představit, že si spíše zakoupí krabici SUSE 10.1.

Ale dokážu si SLED představit jako řešení pro velkou firmu, která pro své zaměstnance potřebuje kvalitní a lehce ovladatelný OS a software od velkého partnera jakým je Novell, který navíc dokáže svůj produkt i patřičně prezentovat, a jež si přechodem na nový OS nemusí pořizovat kompletně nový a patřičně výkonný HW.


Zdroje:
PC PRO , ZD NET , eWeek , InfoWorld , LinuxInsader , vnunet.com , PCWORLD , GRID today

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 3099x
2. FreeBSD
Download: 7094x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 6612x
4. alcolix
Download: 8731x
5. Onebase Linux
Download: 7592x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 4216x

1. spkg
Download: 1806x
2. LinPacker
Download: 6879x
3. VFU File Manager
Download: 1774x
4. LeftHand Mała Księgowość
Download: 5379x
5. MISU pyFotoResize
Download: 1055x
6. Lefthand CRM
Download: 2002x
7. MetadataExtractor
Download: 0x
8. RCP100
Download: 1430x
9. Predaj softveru
Download: 0x
10. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
11. Guitar Scale Expert
Download: 1531x
12. Jinja24Doc
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2018 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz