LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Windows Vista Beta 2

Windows Vista, OS který má 5 let po uvedení Windows XP na trh být největším konkurentem Linuxu byl uvolněn ve verzi Beta 2 ke stažení. Tak jsme se na něj letmo podívali.

14.6.2006 17:00 | František Hucek | read 17439×

DISCUSSION   

Vista dříve Longhorn

V roce 2002 vydal Microsoft svou poslední verzi Windows XP. Dle posledních údajů by měla na začátku roku 2007, tj. po pěti letech, vyjít nová verze Windows Vista, dříve označovaná jako Longhorn.

Zatímco v roce 2002 na poli desktopových OS neměly Windows XP konkurenci, v tu dobu bylo SUSE ve verzi 7.3, tak se za těch pět let hodně změnilo. Linux (SUSE 10.1, Mandriva 2006 atd.) je vyspělým operačním systémem vhodným pro běžné desktopové použití, se spoustou použitelných aplikací (některých jako Firefox, OpenOffice.org úspěšných i v prostředí Windows), které jsou součástí distribuce, s jasnými a jednoduchými licenčními podmínkami, se systémem oddělených uživatelských práv, který mimo jiné napomáhají tomu, že na Linuxu nejsou viry, tak jak je známe z Windows. Linux také umí fungovat na počítači i s jiným OS (Windows), tj. nepřepisuje bez vyzvání MBR (Master Boot Record) a dá se z něj přistupovat na oddíly s FAT nebo NTFS. Zároveň se dá pořídit buď za cenu "nulovou" (např. nákladů na stažení) či různá komerční balení včetně knih a podpory za cenu nižší než současné holé Windows.

Dle již probíhající mediální kampaně na Windows Vista by se dalo usoudit, že by Windows Vista postupný růst užívání linuxových distribucí mohl zpomalit. Proto jsme se rozhodli tomuto tolik ohlašovanému super OS trošku podívat na zoubek, z pohledu běžného Linuxáka.

Beta 2 Download

Microsoft uvolnil pro veřejnost k testování Windows Vista Beta 2. Pro obdržení licenčního čísla je třeba se zaregistrovat na Microsoft Passport Network a pak už jen čekat na volnou linku. Ke stažení je jak 32 bitová, tak 64 bitová verze. Musím si trochu rýpnout. Hoši z Microsoftu konečně přišli na to, co linuxová komunita praktikuje již několik let, a to fakt, že tisíce a možná miliony dobrovolných testerů jsou efektivnější, než několik placených teamů. Navíc někteří uživatelé dokážou systém dostat do takového stavu, do jakého by nikoho ani nenapadlo, že se kdyz může dostat.

Instalace

První pokus o instalaci proběhl na oddíl o velikosti 9 GB, pokus bohužel skončil neúspěšně, instalátor sice oddíl smazal a znovu jako NTFS vytvořil, nicméně 9 GB bylo asi opravdu málo, protože instalace skončila chybou. Dle minimálních požadavků na HW je třeba 20 GB na HDD pro základní instalaci, 40 GB pro pokročilou. Při instalaci Visty se nejdříve obsah DVD nahraje na HDD a pak z něho probíhá vlastní instalace. Tuto možnost nabízí při instalaci např. Mandriva 2006, doinstalování dalších programů je pak opravdu rychlé. Nicméně v Linuxu je tato možnost volitelná, takže při instalaci základního systému s X-serverem se instalace vejde do 1 GB. U některých distribucí (Debian, Slackware aj.) se základní instalace vejde na několik desítek MB. Možnost vyzkoušení distribuce z Live DVD u Visty chybí.

Instalace Visty je snadná, možná až příliš, uživatel není dotázán prakticky na nic, vše si systém nastaví sám. V mém případě nerozpoznal onboard zvukovou kartu (nForce3 250Gb AC'97 Audio Controller). Instalace trvala včetně formátování disku okolo 30 minut (AMD Athlon 64 Processor 2800+, 1 GB RAM), což je srovnatelné s instalací SUSE 10.1 včetně KDE a GNOME.

Systém také nepovažuje moji videokartu (nVidia GeForce4 MX 4000, 128 MB) za dostatečně výkonnou, čímž nechodí nový vzhled AERO, a navíc nejde ani spustit Movie Center, na úpravu multimédií, právě z důvodu "slabé" videokarty.

Licence

Při instalaci v emulátoru (viz níže) jsem měl možnost si přečíst licenční podmínky Visty Beta 2, kde se např. uvádí:

a. Můžete instalovat a užívat libovolné množství kopií tohoto Software na vašich zařízeních k vývoji a testování vašich programů pro užívání na tomto Software.
b. Nemůžete testovat Software v produkčním prostředí, jestliže vám to Microsoft nedovolí v jiné smlouvě.
c. Tento software přestane fungovat 31.5.2007

Windows Media Digital Rights Management
Poskytovatelé obsahu používají technologii Windows Media Digital Rights Management (WMDRM) k chránění jejich duševního vlastnictví, včetně autorských práv.

b. Zneužívání internetových služeb
Nemůžete používat tyto služby tak, aby bylo možné způsobit škodu, či někomu zněmožnit jejich užívání. Nemůžete užívat tyto služby k získání neoprávněného přístupu ke službám, datům, uživatelským účtům či sítím či jinak.

6. Toto je předprodukční verze. Nemusí fungovat stejně jako verze finální. Můžeme to také změnit ve finální komerční verzi. Také ale komerční verzi nemusíme vydat.

7. Feedback.
Protože toto je předprodukční verze, souhlasíte s tím poskytovat informace o tomto software Microsoftu. Dáváte Microsoftu bezplatně právo na užívání, sdílení a komercializaci vašich informací jakkoli a k jakémukoli účelu. Také dáváte třetím stranám, bezplatně, jakákoli patentová práva potřebná pro jejich produkty, technologie a služby k užití či pro skloubení s jakoukoli specifickou částí software Microsoftu či služby která obsahuje váš feedback. Nebudete poskytovat informace jež je předmětem licencování, který vyžaduje aby Microsoft poskytl licenci na svůj software či dokumentaci třetí straně, protože v něm je obsažen váš feedback.

8. Microsoft .NET Framework benchmark testing
Můžete provádět interní testy .NET za podmínky že uvedete veškeré informace včetně zveřejnění skriptů

9. Rozsah licence
Nesmíte:
zveřejňovat výsledky jakýchkoliv výkonostních testů software, jiné než .NETu za výše uvedených specifických podmínek, nikomu dalšímu bez předešlého souhlasu Microsoftu


Některá znění licenční smlouvy jsou velmi omezující, některé věci jsou těžce pochopitelné. Je jasné, že se jedná o verzi Beta, která je veřejně dostupná, a že licenční podmínky v plné verzi budou pravděpodobně jiné. Dá se ale předpokládat, že dle zakoupené verze budou patřičně omezující a podobně špatně srozumitelné.. Takže co se licence týče, tady je to hodně daleko za GPL ...

Uživatelé

Před prvním přihlášením se vytvoří uživatelský účet s administrátorskými právy, tento účet se klidně může jmenovat "uživatel" či "franta". Po prvním přihlášení pod tímto administrátorským účtem je možné vytvořit účet uživatele s omezenými uživatelskými právy. Toto ale není tak zřejmé, v základním menu nastavení (vizte screenshoty níže) je třeba odkliknout "zobrazit vše", aby se zobrazila ikonka s možností správy uživatelů. Pak se musí potvrdit, že opravdu chcete měnit nastavení účtů, pak se musí účet povolit, pak změnit ikonku (jinou možnost jak se dostat k nastavení jsem nenašel) a pak se může konečně zadat heslo.
Uživatel tedy není nijak donucen, aby si svůj uživatelský účet založil a používal, navíc jeho nastavení není až tak přímočaré. Takže dle mého názoru bude opět velká část, ne-li většina uživatelů pracovat pod účtem administrátora, protože to prostě je pohodlnější. A jsme tam, kde jsme byli.

Správa software

Po instalaci má uživatel k dispozici základní systém, pro prohlížení internetu je tu nový IE 7 beta, který má konečně taby. Vypadá velmi příjemně a i funguje (až na problémy s HTTPS).

Jedná se o základní systém, tj. soubory formátů .doc .xls .pdf si uživatel neotevře a musí instalovat SW, v mém případě z Internetu. Pro prohlížení .pdf je to Adobe Acrobat Reader z webu Adobe. Program teď už i pro Windows Vista se nainstaluje a funguje.

Jako kancelářský balík stahuji PC Suite, program i když je určen pro Windows XP se nainstaluje a funguje. V obou případech se jedná o známé produkty známých firem, tj. němely by obsahovat žádný škodlivý kód.

Složitější situace je, když chci vypálit ISO image, konkrétně Gparted Live CD na CD - vizitku. V klasickém průzkumníku to nějak nejde. Hledám software na download.com. Známé Nero 7 Ultra Edition 7.2.0.3 mi přijde jako hodně drahé, tak stahuji a instaluji Easy DVD/CD Burner 3.0.75, který funguje jak potřebuji. Tedy daný iso image při správné rychlosti vypálí.

Při stažení a instalaci každého z výše uvedených programů mne systém upozorní na to, že stahování z Internetu může být nebezpečné a soubory stažené mohou obsahovat škodlivý kód, a to i v případě Adobe Acrobat Readeru, kde si osobně myslím, že je to zbytečné. U programů malých firem či tvořených jednotlivci je ještě uvedeno upozornění, že není uveden výrobce programu.

A tady vidím velké nebezpečí, uživatel který dostane "holý systém" je nucen pro vykonávání všech běžných činností instalovat další software (např. z Internetu) a protože neexistuje (alespoň o něm nevím) adresář oficiálního SW pro Windows, který nejen že je pro Windows určen, ale také je nějak certifikován, a protože není velký rozdíl v instalaci produktu jako Acrobat Reader a méně známých produktů, riziko instalace software obsahujících škodlivé kódy je dle mne velká. Navíc si dokážu představit, že po instalaci desátého programu už uživatel ani nebude oznámení o možném stažení škodlivého programu brát na vědomí.

Bezpečnost a Viry

Testovaná verze neobsahuje defaultně antivirový program, ale tento se dá stáhnout. Vzhledem k faktu, že IE 7 beta měl občas problémy s přístupem na HTTPS, doporučuji ke stažení použít alternativní prohlížeč.

Protože je Vista zpětně kompatibilní, dají se na ni instalovat programy pro Win XP, takže na ní fungují i přibližně ty samé viry. Zkušebně jsme některé stáhli a spustili, po obligátním okénku s otázkou jestli potencionálně nebezpečný soubor chceme instalovat, jsme odklikli že ano. A bylo vymalováno.

Spolupráce s ostatními OS

Při instalaci Vista s existencí jiných OS na HDD nepočítá, MBR prostě přepíše. I když je uvedeno, že testovací verze Visty obsahuje všechen možny SW, tedy i nástroje na spolupráci s unixovými systémy, nic jsem v systému nenašel. Defaultně Vista části disku s Linuxem nevidí. Linux NTFS Visty vidí, ale nemůže zapisovat.

Cena

Testovací verze má být tou verzí "nejvyšší" z plánované struktury verzí finální Visty:

Windows Vista Starter – verze určena jen pro "rozvojové země", verze se spoustou omezení, např. bude moci pod uživatelem spustit jen 3 aplikace najednou, limit 256 MB Ram
Windows Vista Home Basic – podobně jako Windows XP Home, bude určena domácím uživatelům nepožadujícím pokročilou multimediální podporu
Windows Vista Home Premium – pokročilá verze pro domácí uživatele s velkou podporou multimedíí
Windows Vista Business – přirovnatelná k Windows XP Professional a zaměřená na business trh, neobsahuje multimediální podporu jako Home Premium, ale má IIS web server atd.
Windows Vista Enterprise – edice zaměřená na business sektor
Windows Vista Ultimate – obsahuje vše co je ve výše uvedených verzích plus podporu tvorby podcastu
zdroj: Wikipedia

Když jsem přemýšlel, co by se hodilo mně, tak protože potřebuji jak multimedia, tak webserver, tak bych si asi musel pořídit poslední verzi, tj. Vista Ultimate (což by měla být verze jež je teď ke stažení) u níž si netroufnu odhadnout cenu. Dle dostupných "spekulací" na Internetu bude Vista Ultimate stát 450 USD. Takže to vypadá, že zůstanu u svého SUSE 10.1 Download edition (staženo z Internetu), kde po odborném nastavení Apache + PostgreSQL funguje vše jak má, včetně udělátek jako pgadmin a kpogre a kde díky neoficiálním repozitářům (Packman) fungují multimédia.

Závěr

MS Vista jako systém nepředstavuje nic revolučního, graficky vypadá pracovní prostředí opravdu hezky, ale to KDE, GNOME, Enlightenment a pod. také. Staré viry lze bez problémů spustit, uživatel i když je stále upozorňován jak je nebezpečné stahovat a instalovat programy z Internetu stejně nemá jinou možnost, takže stahuje a instaluje. Systém je opravdu náročný na hardware, tj. ideálně by se k nové Vistě měl koupit i nadupaný nový počítač. Co mne opravdu zajímá je jak si poradí se současnými notebooky s integrovanou grafickou kartou. Možná Microsoft počká s finálním vydáním až většina nobotebooků bude vybavena pořádnou samostatnou grafickou kartou. :)

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 3091x
2. FreeBSD
Download: 7088x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 6606x
4. alcolix
Download: 8728x
5. Onebase Linux
Download: 7584x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 4208x

1. spkg
Download: 1801x
2. LinPacker
Download: 6874x
3. VFU File Manager
Download: 1772x
4. LeftHand Mała Księgowość
Download: 5376x
5. MISU pyFotoResize
Download: 1051x
6. Lefthand CRM
Download: 1999x
7. MetadataExtractor
Download: 0x
8. RCP100
Download: 1429x
9. Predaj softveru
Download: 0x
10. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
11. Guitar Scale Expert
Download: 1527x
12. Jinja24Doc
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2018 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz