LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Rozhovor s Johankou Doležalovou

Dnes jsme se zeptali ...

16.1.2006 06:00 | Ondřej Čečák | read 12582×

RELATED ARTICLES DISCUSSION   

Motto: Co je to za největší drbnu, když se pídí po pravdivých informacích, místo aby si něco zajímavého vymyslela?    -- Vláďova Andrejka

Drahomíra "Johanka" Doležalová se narodila na planetě Země, kde v současné době podle všeho také žije. Kdybyste byli nezdvořilí a zeptali se jí na věk, mohla by vám odpovědět, že loni poprvé a naposled se svojí sestrou splnila rovnost, že Johance bylo x^y a sestře y^x. Po doplnění, že sestra je starší, Johance je víc než 2 roky a že mezi Johankou a Johančinou sestrou je méně než 10 let, by to mohlo být jednoznačné.

Používáš při práci se svými počítači hlavně Linux? Jakou distribuci?

Výhradně Linux, zřídka jsem nucena domluvit se s nějakým soláčem, ale radši si místo toho nosím vlastní notebook :). Momentálně mám Fedoru, ale nejsem fanatik, nemám k ní žádný mimořádný citový vztah. Akorát je dobré mít na všech mašinách, co člověk spravuje nebo používá, stejné distro (nejlépe i verzi), jinak se z toho brzo zblázní, takže většinou když jsem dlouhodobě (třeba v práci) nucena používat něco, čeho výběr nemohu ovlivnit, přizpůsobím tomu i vlastní stroje.

Jak ses vlastně k Linuxu dostala?

To je hrozně otřepaná historka. Na podzim 1998 jsem nastoupila na MFF UK a krátce poté se zamilovala do geniálního matematika Dana Kráľe. Jelikož Dan měl tenkrát oblíbenou kratochvíli™ instalovat svým kamarádům na koleji Linux, nemohla jsem si to nechat ujít, jelikož to byla dobrá záminka, jak ho dostat na několik hodin do své blízkosti.

Jaké to je být slečnou v oblasti, kde dominují v drtivé většině chlapi?

Je to zábava a mám všechno jednodušší. Chlap když se zeptá jiného chlapa na radu, tak přestává být chlap, kdežto já se mohu ptát na rady a žádat okolí (zejména partnera) o pomoc (zejména s debugováním) zcela bez skrupulí a ještě má ten dotyčný chlap dobrý pocit, že pomohl křehké ženě.

"Mě jeden chlapec nabalil na to, ze jsme vylili mátový čaj do klávesnice a on mě naučil, jak se rozebírá."

Dle nás jsi aspoň mezi linuxáky byla (a myslíme, že stále jsi) "slavná", resp. velmi populární – mělo to i nějaké stinné stránky?

Asi by nemělo, kdybych to tak neprožívala. Ale prostě když je člověk "slavný", stává se častěji terčem prudičů, no a já si vždycky brala hrozně osobně všechny připomínky ke své osobě, práci, vlastně i k věcem, za které jsem nebyla nikterak zodpovědná, ale souvisely s Internet Infem, tak jsem měla pocit, že to je i moje věc a že bych měla firmu bránit.

Ale teď když nepíšu (když nepočítám příspěvky na lingvistické konference, a to bys *nechtěl* číst :)) a nečtu ani žádné diskuse, tak už ničím netrpím.

Root.cz

Pravděpodobně většina našich čtenářů si tě spojuje s Rootem, kde jsi dělala šéfredaktorku.

No, to se asi dá čekat. Přesto jsem radši, když mě lidi nespojují s ničím, nebo když už, tak s něčím, k čemu mám osobnější vztah, třeba s matfyzem :). Hrozně dlouho jsem měla nálepku "Johanka z CZFree", ke které ani nevím, jak jsem přišla, a nebyla jsem z toho dvakrát nadšená, nálepka "Johanka z Roota" mi nevadí tolik, ale ráda bych ji taky časem setřásla.

Jinak rootění Roota bylo fajn, ale dlouhodobě taková práce dost leze na mozek, a jsem hrozně ráda, že se to tak akorát sešlo (touha IInfa změnit koncepci serveru, což znamená i popis práce šéfredaktora + moje touha mít víc času na bádání), takže když jsme se dohodli, že bych "navýšení úvazku" asi nezvládala, v klidu jsme našli mého nástupce, já mu to předala a konečně se vrhla naplno na disertaci.

Na mozek leze dlouhodobé vydávání zpráviček, korekce článků a nebo komunikace s autory? To asi není moc nadějné pro tvého nástupce ...

Hlavně zprávičky, ale i tak celkově pořád něco číst a mechanicky opravovat (sazbu, češtinu, ...), není to tvůrčí práce. Komunikace s autory byla naopak docela fajn.

Když probíhaly bouřlivé diskuze o změně designu, bylo v diskuzích dost negativních reakcí na tvou adresu? Jaký si měla z toho pocit? Myslíš, že to bylo oprávněné?

Mně nový design přišel odporný od začátku a nijak jsem se tím netajila, nemám pocit, že by mě za to rozvášněné davy moc prudily, resp. ony tenkrát prudily každého, kdo jim přišel pod ruku :). Vlastně mi to po změně designu už bylo tak nějak jedno – ke starému Rootovi jsem měla takový osobní vztah (související i s dost "rodinným" prostředím, ještě když existoval 4Web), ale k novému jsem ho už nezískala.

Matfyz, lingvistika

Pamatuješ, kdy jsi v sobě poprvé poznala matfyzáka?

Divná jsem byla odjakživa. Ve druháku na gymplu jsem si přečetla text "Matfyzák" a bylo to jasný.

Ještě co se MatFyzu týče, nemůžu nezmínit památnou větu o depilaci nohou ...

Tak ji zmiň :). Stejně to bylo celé hrozné nedorozumění, já přeci netvrdím, že si neholím nohy, jen to, že můj život, kariéra ani osobní život naprosto nejsou dotčeny tím, kdy jsem tuto úpravu designu dělala naposled.

V čem vlastně spočívá tvá lingvistická práce/výzkum? Jak vůbec hodnotíš češtinu jako takovou? Jak to vychazí v porovnaní s ostatními jazyky?

Když mi něco nefunguje (ať už kvůli neodladěnosti programu, nebo z principiálních důvodů, např. homonymní věta na vstupu), říkám, že to jsou všechno sračky. To se děje většinu času. Když mám lepší náladu, tak tvrdím, že se snažím formálně popsat a automaticky zpracovat češtinu, resp. napomoci stávajícím systémům, které se o něco podobného snaží.

Jinak čeština je oproti ostatním jazykům dost šílená, ale tím je i krásná. Mám pocit, že my lingvisti si to vyloženě kazíme tím, že se ji snažíme chytit a spoutat, protože pak tu krásu neoceníme, když zdeformovaným okem vidíme akorát problémy, které nám přinese.

Dá se to použít nějak v praktickém světe? Napadají mě třeba vyhledávače ...

Asi bych se tím neměla moc chlubit, ale třeba část mojí diplomky je použita v grammar checkeru v M$ Wordu. Já na tom (z náboženských důvodů) nedělala, ale z lásky k tvůrcům jsem jim svůj kód poskytla (jinak je ale GPLkovaný na sf.net, takže ho může použít kdokoli).

Takový věčně omílaný svatý grál je automatický překlad, k tomu to snad všechno nějak spěje, ale myslím, že v nejbližších desetiletích je splnění tohoto úkolu nereálné (mluvím o překladu obecného textu odpovídající kvalitou ručnímu).

Co se týče vyhledavačů, třeba mě jednou do toho Googlu vezmou, ale budu muset mít PhD. in Computer Science and strong publication history, na obojím se zatím pracuje :).

Johančina současnost

"Vy jste živočišný, nedostatečně virtuální."

Prozradíš nám o sobě něco na úvod?

Jsem introvert, ale nikdo mi to nevěří :(.

"Nemám ráda telefony, to každej ví, neumím telefonovat. Já nerada s někým mluvím, když tam není. Vlastně i když tam je. Ať mi pošlou mail."

Co vlastně teď děláš, případně čím se živíš a bavíš?

Živím se bádáním, pořád mi někdo cpe peníze, i když vysvětluju, že je nechci, protože si je nezasloužím :). Bavím se taky asi hlavně disertací, občas medituju, taky doma už rok lepíme parkety, takže tyhle tři činnosti průběžně střídám.

Jak se na tebe dívají tví žáci, jsi oblíbená/hodná učitelka?

"Já dám každýmu, ale musí se to předtím naučit. A radši to smaž, ať si nemyslí, že jsem nějaká dávačka."

To se zeptej jich, myslím, že ze mě asi dost nemůžou. Výsledky studentské ankety za minulý rok ještě nejsou, ale třeba se někdo vyjádří v diskusi :). Já si říkám, že je asi jedno, jestli ze mě můžou, nebo ne, hlavně když je něco naučím, což ale zatím nevím, jak moc se mi daří, protože sama mám občas problém pochopit něco, co mám záhy vysvětlovat studentům :). Matfyz je ale naprosto super v tom, že na každém cvičení se najde alespoň jeden student chytřejší než (téměř libovolný) vyučující, takže je to prostě akční, přicházejí pořád nové výzvy, člověk nemá šanci usnout na vavřínech, musí s nimi držet krok nebo se o to aspoň snažit.

Co Johanka a buddhismus?

"... to je úplně buddhový ..."

Pár měsíců praktikuju buddhismus diamantové cesty a je to bezva věc. Jelikož jsem se při poklonách mírně fyzicky pochroumala, dělám teď raději už jen diamantovou mysl :) Jestli mi to pomůže k dosažení osvícení, to ti nepovím, ale lokálně mi meditace dost pomáhá nerozčilovat se, soustředit se na důležité věci, vylepšovat vztahy s lidmi a tak. Jsem ráda, že jsem se k buddhismu dostala, tímto posílám vřelý pozdrav a díky do Bratislavy Peterovi Valachovi :).

Jak vlastně vypadá tvůj normalní pracovní/volný den?

Pokud zrovna neučím (teď v zimě naštěstí ne), vstanu, když se probudím, tedy tak v 10 :). Přečtu si maily, pokud se mi chce, uvařím nějaký oběd, odpoledne buď sedím doma a makám na disertaci, nebo jdu na pracoviště a dtto. Večer, pokud se mi chce, uvařím večeři, dám diamantovou mysl, a pak sedím tak do 11 u mašiny a makám na disertaci. Přes víkendy podobně, akorát nechodím na pracoviště. Občas jdeme s Mirkem na procházku, do kina, na koncert, na návštěvu, přijmeme návštěvu a tak, ale většinu času oba sedíme u mašin a pak občas se navzájem svěřujeme, jak jsme chytili nějakou bugu a tak :). Taky děláme tu podlahu, pokoj, co je teď rozdělaný, za jízdy dokumentuju, takže pak napíšu howtočko.

Chodíš s někým? Je to vážné?

Viz výše, podle popisu to je asi vážné s námi oběma ;)

"Já nepotřebuju partnera pro praktický život, já potřebuju, aby mi našel bugu, kterou já nevidím.

Jaké máš plány do budoucna? Dětičky, manžílek ... ?

Sňatek je už deterministický, ale podrobnosti zatím tajné. Ohledně dětí partner vykazuje značnou kreativitu při vymýšlení výmluv, nejdřív to bylo "nemáš státnice", pak "nemám státnice", pak "nemáš doktorskou", a jelikož to všechno už je, objevila se teď klasická "když já na to ještě nějak nejsem připravenej" ;).

Chceš něco vzkázat našim čtenářům?

Aby se nenervovali kvůli kravinám, které za to nestojí :).

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 2990x
2. FreeBSD
Download: 7007x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 6507x
4. alcolix
Download: 8645x
5. Onebase Linux
Download: 7489x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 4102x

1. spkg
Download: 1668x
2. LinPacker
Download: 6632x
3. VFU File Manager
Download: 1686x
4. LeftHand Mała Księgowość
Download: 5304x
5. MISU pyFotoResize
Download: 985x
6. Lefthand CRM
Download: 1930x
7. MetadataExtractor
Download: 0x
8. RCP100
Download: 1366x
9. Predaj softveru
Download: 0x
10. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
11. Guitar Scale Expert
Download: 1456x
12. Jinja24Doc
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2018 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz