LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Diskuze: Poradna OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd.

OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd.
(link)
7.3.2013 22:11
Matěj Andrle
Věk: ( ~23 let)

Dobrý den,
už nějaký ten pátek brouzdám mezi OS (90% Unix) a hledám OS mých snů. :) Ne, že by mé nároky byly velké - naopak - jsou malé... :) Stačí mi network, vim, mc, aptitude/jiný správce balíků, mplayer a pár dalších. (Jakožto programátor potřebuji kompilery, interprety,...) Tudíž skoro nepotřebuji X a GUI už vůbec. Když už, tak přes FrameBuffer - viz. mplayer puštěný přes fb0. (W3M atd.) Já bych GUI bral - nejsem vyloženě fanatik do černé - ale něco mnohem skromějšího než stavění na X a používání k tomu XY věcí... (Viz. DOS - Opengem, CybexShell,...) Tím mám na mysli pár programů schopných GUI. (Jinak jej nevyužiji - a potřebuji stejně konzoli.) Kam se jako programátor vrhnu sám netuším - možná OS. (Zatím jsem i zde GUI opustil.) Vyzkoušel jsem NetBSD - ke kterému horko těžko pronikám, Debian - který vzdoruje a navíc raději bych něco mladého, svižného,... (Ne starého, neohrabaného dědečka držícího se ve 110tém roku. :) ) Ubuntu (stavěné na GUI - takže to nebude ono. :) (Unity)) DR-DOS (jako pojistka) a pár dalších. Jak jsem psal - potřebuji spíše přímější GUI - což nevím, zda Unix může poskytnout. Ale zase příkazového systému se vzdát nehodlám. (A nic jiného než Unix asi takto fungovat nebude - vyjma DOSu - který nebude to pravé ořechové. :) ) Mám nějakou šanci najít můj OS? :) Co byste mi doporučili? Děkuji.

Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd.
(link)
8.3.2013 16:40
Jiří Zelinka

Abych pravdu řekl, když čtu Váš příspěvek, nejsem si jistý, jestli si neděláte srandu. Ale zkusím to vzít vážně a poradit.

1. Opravdu potřebujete konzolu a nestačí Vám nějaký emulátor terminálu v GUI? Osobně se přepínám do konzole jen v případech nouze, myslím, že v GUI se pracuje mnohem pohodlněji. Navíc soudím, že přepnout se do konzoly je možné v každé distribuci.

2. Výběr distribuce mimo jiné záleží na Vašich zkušenostech s Linuxem. Pro začátečníky je asi nejvíc vhodný Ubuntu nebo Mint, zkušený uživatel si troufne na něco náročnějšího na znalosti Linuxu. Ale důležitou roli hraje taky to, na co chcete počítač použít. Článků a diskusí na téma výběr distribuce se dá najít spousta, jen si dejte pozor, abyste se neřídil starými radami. Osobně používám ArchLinux, který používá dost aktuální jádro i software, ale chce to už nějaké zkušenosti.

3. Grafické prostředí je do jisté míry na volbě distribuce nezávislé, i když některé distribuce některé desktopy dost vnucují. Opět záleží na tom, co od něho očekáváte. I v tomto směru poradí internet.

4. U některých distribucí je možné si je vyzkoušet v Live verzi bez nutnosti instalace.

5. Co se týče ovladačů, tak to je záležitost hlavně verze jádra. V tomhle směru zaostává nejvíc Debian/Stable, ale i tam se to dá obejít a nebo si můžete zvolit větev Testing. Jinak soudím, že ostatní distribuce nebudou mít problém se standardním hardwarem. Pro speciální zařízení je lepší si podporu v |Linuxu předem ověřit.

Mimochodem, příkazový řádek se dá stále ještě používat i v MSWindows, ne?

Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd.
(link)
8.3.2013 18:29
Matěj Andrle
Věk: ( ~23 let)

Příkazový řádek lze použít snad všude - ale smysluplně využít se dá asi tak v DOSU a právě Unixu...

Nejsem žádný začátečník - takže když píši o radu, nemyslím tím nic, co se řešilo již tisíckrát. Potřebuji GUI pouze pro práci s obrázky atp. Kvůli tomu mít XY HDD produktů se mi prostě protiví. To už raději budu pouze v konzoli. Však jsem nyní v NetBSD. (Jenže přecijen je to nové - takže chviličku potrvá, než si s tím budu hrát jako s jinými Unixy.) NetBSD je přesně tím co mám na mysli - Unix + nejdůležitější aplikace. Zatím je to tedy pro mne nejbližší model mé představy. Ale jak jsem psal - zprovozňovat tam X, SSH atd jen kvůli pár grafickým potřebám... Zatím tedy plánuji napsat si něco typu Opengem...

Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd.
(link)
8.3.2013 20:58
Jiří Zelinka

S BSD a jeho variantami jsem zatím nepřišel do styku, takže v tom Vám neporadím. Osobně taky dávám přednost systému, kde mám jen to, co opravdu potřebuji. Myslím, že v tomto směru je ArchLinux s s nějakým jednoduchým desktopem poměrně optimální řešení.

DISKUZE

OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd. 7.3.2013 22:11 Matěj Andrle
  L Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd. 8.3.2013 16:40 Jiří Zelinka
    L Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd. 8.3.2013 18:29 Matěj Andrle
      L Re: OS typu Unix + nejdůležitější ovladače atd. 8.3.2013 20:58 Jiří Zelinka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze