LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Diskuze: článek Byte order mark a PHP

Systémové řešení
(link)
25.7.2012 17:42
František Kučera
Věk: ( ~33 let) , Pracovní pozice: programátor , Praxe v IT let: ( ~10 let) , Bydliště: Praha

A nebylo by lepší opatchovat interpret PHP, aby si poradil s BOM?

Re: Systémové řešení
(link)
11.8.2012 05:39
Miloslav Ponkrác

Určitě nebylo. Protože PHP může zasahovat pouze do oddílů určených počáteční a koncovou značkou.

Opatchováním byste musel začít zasahovat do souboru v oblasti, který PHP nepřísluší.

Mimochodem, PHP nemá s BOM sebemenší problém, zpracovává jej naprosto korektně. Jako každou sekvenci bajtů, která není mezi počáteční a koncovou značkou pustí nezměněně na výstup.

Můžete to dokonce záměrně využít a v některých případech může být zaslání BOM znaku záměrem.

Dokonce nemusí nastat ani warning s již odeslanými hlavičkami. Stačí mít nastavený v PHP konfiguraci output_buffer na hodnotu vyšší nebo rovno třem bajtům a pak žádný warning nenastane ani s BOM znakem a hlavičky budou korektně odeslány. Stejně tak nenastane žádný warning, pokud nenastavujete v PHP žádné hlavičky, tedy nepoužíváte funkci header() nebo setcookie().

Důvodem, proč nastává warning je HTTP protokol. HTTP protokol, který přenáší data mezi web browserem (obecně user agentem) a webovým serverem vyžaduje aby byly nejdříve odeslány hlavičky a pak data. Odešlete-li přes PHP jakákoli data, pak již nejdou hlavičky odeslat. Data jsou v PHP odeslána prvním výstupem (tedy i znakem BOM, je-li), pokud tento výstup není bufferovaný – pak data jsou odeslána až po naplnění bufferu.

Re: Systémové řešení
(link)
30.9.2012 16:29
msx.

Na úvod len toľko, že pred rokmi som mal ten istý problém a vyriešil som ho používaním vhodne nastaveného editora a teraz k veci:

Ak tomu správne chápem, BOM je na to, aby aplikácia alebo skôr spracovateľ vstupu vedel, že sa jedná o UTF kódovanie bez toho, aby ho musel nejako detekovať. Je pravda, že PHP s tým vlastne problém nemá. Lenže ak to prekáža, tak to nejaký článok reťazca nevie správne spracovať. Ak je to protokol HTTP, tak je chyba v ňom a treba opraviť ten. Ideálny prípad je tieto znaky vôbec na výstup neposielať alebo ich normou úplne zrušiť. Každý rozuný editor vie, že tieto BOM robia len problémy a preto ich nepoužíva a radšej kódovanie detekuje. Ďalšia vec je, keďže sú to "skryté" znaky, nie každého napadne o čo sa jedná, ak má problém s presmerovaním. K týmto znakom by sa teda malo správať inak. Buď oznámiť BOM na vstupe a teda používateľ bude vedieť čo je za problém alebo ho rovno ignorovať. Samozrejme, prikláňam sa k druhej možnosti.

No a k zdrojáku na odstraňovanie BOM:
Zdroják je síce fajn, ale zbytočnosť. Každý, kto sa programovaniu venuje aspoň v takej miere, že počíta s tým, že programovať bude aj naďalej sa na zdroják vykašle a stiahne si poriadny editor, prípadne si správne nastaví ten svoj. Ak sa jeho editor nastaviť nedá, tak ten editor na programovanie nie je vhodný.

Ako som už napísal, s týmto problémom som sa už pred rokmi stretol, nejako som to vyriešil (asi som si nastavil editor) a odvtedy neviem čo je to problém s BOM. A to som už skúšal nejeden editor, ktorý som ani nenastavoval (prešiel som tuším z Dreamweaver, ktorý bolo treba nastaviť, na PSPad a neskôr k NetBeans).

Teraz ma napadlo na čo je ten zdroják dobrý. Ono je to vlastne na to, že práca je rozrobená a nie je to ako opraviť do funkčného stavu. Ale to skutočne neexistuje na to nástroj? Priznám sa, že ako som odstránil BOMy sa už nepamätám.

Re: Systémové řešení
(link)
6.10.2012 08:01
Miloslav Ponkrác

HTTP nemá žádný problém s BOM znakem. Všechny články řetězce jsou v pohodě vůči BOM znaku.

Jediný problém má programátor, který v některých případech je zaskočen tím, že je BOM znak zpracován a podle všech korektních pravidel poslán všemi řetězci jako výstup se všemi důsledky. Programátorovi se to občas nehodí, protože zahájením výstupu přes PHP skript -> PHPinterpretr -> HTTP protokol -> webový browser (nebo obecně user agent) má za následek také zaslání všech hlaviček HTTP protokolu a ukončení možnosti jejich změny.

Všechny články řetězce fungují korektně a všechny umějí bez problémů zpracovat BOM znak jasně určeným způsobem, viz potřebné normy, RFC, atd. atd. V žádném článku řetězce není problém, nic není potřeba měnit.

Řeknu to analogií: Když si programátor nejdříve smaže soubor a pak si vzpomene, že by z toho souboru chtěl přečíst nějaká data – všechny řetězce, tedy API -> operační systém -> filesystém driver -> diskový driver pracují v pohodě, perfektně, bez chyby a nic na nich není potřeba měnit. Pouze programátor je idiot, že udělal nesprávné pořadí operací a těžko může čekat, že ze souboru, který neexistuje, bude číst.

A tak je to i se znakem BOM. PHP se (při vypnutém bufferu) chová tak, že zasláním výstupu – kterým je i neviditelný znak BOM – se odešlou i HTTP hlavičky a zablokují se proti změně. Tedy je to pouze problém programátora. Pokud nepotřebujete měnit HTTP hlavičky, můžete klidně psát PHP skripty s BOM znaky a žádného problému se nenadějete.

Miloslav Ponkrác

Re: Systémové řešení
(link)
6.10.2012 08:07
Miloslav Ponkrác

Možná pro vysvětlení problému. Vlastní BOM znak není problém. Úplně stejná situace nastane, když bude na začátku jakýkoli znak či řetězec. Například řetězec s názvem naší zlodějské strany "ODS" způsobí přesně stejné důsledky jako BOM znak – nemlich a do puntíku ty samé, protože to co způsobuje problém jsou jakékoli znaky a řetězce před začátkem PHP skriptu. Nikoli BOM znak.

DISKUZE

Systémové řešení 25.7.2012 17:42 František Kučera
  L Re: Systémové řešení 11.8.2012 05:39 Miloslav Ponkrác
    L Re: Systémové řešení 30.9.2012 16:29 msx.
      |- Re: Systémové řešení 6.10.2012 08:01 Miloslav Ponkrác
      L Re: Systémové řešení 6.10.2012 08:07 Miloslav Ponkrác
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze