LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Diskuze: blog Jak ušetřit místo na disku v MySQL databázi

Prečo len InnoDB?
(link)
30.9.2012 16:42
msx.

Prečo konfiguráciou vynucovať InnoDB? Osobne používam InnoDB, ak potrebujem transakcie a ostatné mám na MyISAM. Výhoda je tá, že ak vložím počas transakcie záznam do MyISAM tabuľky, tak sa uloží bez ohľadu na výsledok transakcie. To je vhodné pri logovaní zložitejších transakcií. Možno sú aj lepšie spôsoby logovania, ale toto je povedzme, že najjednoduchší.

Samozrejme som si vedomý, že MyISAM podporuje transakcie od verzie MySQL 5.6, takže tam by sa to muselo riešiť inak, ale kým sa 5.6 bude používať, tak to ešte chvíľu potrvá.

Re: Prečo len InnoDB?
(link)
1.10.2012 14:06
Miloslav Ponkrác

Vynucení InnoDb jsem dal jako jednu z možností. Protože optimální práce MyISAM vyžaduje mít nastavenu řadu bufferů na správné velikosti a to zbytečně bere paměť i prostředky. Kromě toho MyISAM hůře zamyká a případné problémy se řeší hůře. Není vůbec problém zablokovat server a přetížit ho SQL dotazem na MyISAM tabulku.

Jednoduše, na MyISAM se kašle při vývoji. To tam zůstává spíše jako startovací engine, ze kterého si MySQL přečte práva. Ale vývoj jede na InnoDb.

Spoléhat na to, že nějaké tabulky jsou mimo transakce – to není čisté řešení a může se časem vymstít. Jako čistější a v zásadě jednodušší a přitom zaručené a čisté řešení mi přijde otevřít si dvě konekce k databázi. Na jedné provádět transakce a ve druhé konekci logovat s autocommitem, nebo ručním commitem. Máte tu samou funkčnost, ale čistě a bez problémů a závislosti na vnitřní implementaci a vlastnostech MyISAM engine, kde byste musel paranoicky číhat, jestli není změněna vnitřní implementace MySQL.

Miloslav Ponkrác

Re: Prečo len InnoDB?
(link)
4.10.2012 18:05
MaReK Olšavský
Věk: ( ~44 let) , Pracovní pozice: ?? Asi "holka pro vše" , Praxe v IT let: ( ~ let) , Bydliště: Duchcov

MyISAM je už označený za deprecated, od MySQL 5.6 je InnoDB defaultní engine. Mimochodem jediné co zatím InnoDB úplně nemá je fulltextové vyhledávání, ale i to se do finálního vydání změní (viz. článek na The H). Pokud používáte jen základní SQL je Vám jedno který typ tabulek, ale Stored Procedury a transakce pojedou nejlépe v InnoDB.

S tím jak Oracle nenápadně ořezává OSS podporu bude dobré sledovat, jak si poradí vývojáři MariaDB, případně pořešit se svým webhosterem přechod na PgSQL (jakkoliv MySQL ji funkčně dorůstá).

Re: Prečo len InnoDB?
(link)
4.10.2012 22:13
Miloslav Ponkrác

Pokud někdy Oracle zruší závislost tabulek práv na MyISAM, pak není proč by tam MyISAM vůbec zůstalo.

InnoDB už fulltext umí v MySQL 5.6, mají to i v manuálu. (http://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/mysql-nutshell.html) Kromě toho MySQL 5.6 udělala revoluci v datovém typu timestamp.

Oracle už útočí. Prostě postupně odstřihne MariaDB od informací. Ze zdrojových kódů postupně odstraní testové, benchmarkové a pomocné části, které nejsou potřeba ke zkompilování, ale ztíží testy kompatibility, nebo i samotné sestavení. Mohou také stopnout dokumentaci, která není pod GPL licencí.

Mimochodem, tento stav je způsoben právě autorem MariaDB, který odstraněním dokumentace z GPL licence chtěl mít kontrolu nad MySQL. Po prodeji MySQL, ze kterého měl autor MariaDB nemalé peníze teď začíná protestovat proti tomu co se s MySQL děje – ačkoli těžko říci, jak moc férové to je.

Featury bude Oracle přednostně uvádět do placeného produktu, zatímco do Community Edition, která je open source bude stagnovat.

Může také stopnout FOSS dodatek a tvrdě nařídit GPL pro všechny klienty.

Open source klienty stopne tak jako PHP. PHP napsalo mysqlnd klienta, který se ovšem není schopen připojit k mysql serveru, pokud jsou hesla vytvořená pomocí OLD_PASSWORD funkce. MySQL 5.6 má znovu změněnou funkci pro ukládání hesel – samozřejmě za silnější, ale hlavně nekompatibilní s PHP.

Pokud se nezmění strategie, tak Oracle dříve nebo později MySQL jako open verzi stopne. Možná ne přímo, ale nepřímo to znemožní nebo ztíží natolik, že to oficiálně bude open source, neoficiálně to bude jinak.

Je třeba se připravit, že s velkou pravděpodobností bude muset být udělán fork nebo hledat náhradu.

Nejsem si ovšem jist, zda je PostgreSQL ideální náhrada. Cílové použití u MySQL a PostgreSQL není úplně shodné. MySQL má embedded verzi a slouží (i jako neembedded verze) jako malá databáze do řady aplikací. MySQL je perfetkně portabilní na různé platformy, PostgreSQL stále nemá plnou funkčnost na neunixových platformách, protože s nimi nepočítalo, ba je někdy i nepokrytě nenávidělo. I když se situace hodně zlepšila.

Perfektní náhrada mohl být Firebird/Interbase, ale tam to zabili naprosto katastrofálním stavem dokumentace.

Re: Prečo len InnoDB?
(link)
5.10.2012 07:45
MaReK Olšavský
Věk: ( ~44 let) , Pracovní pozice: ?? Asi "holka pro vše" , Praxe v IT let: ( ~ let) , Bydliště: Duchcov

Chlape umíte psát stručně? :-D

MySQL 5.6 už je GA? Nebo je ještě stále Milestone/RC? Proto odmítám tvrzení „umí“, protože nějak nejsem vzít vlastnosti jako definitivní. Teprve po GA má význam řešit podporu connectorů, či považovat schopnosti za definitivní.

Podpora MyISAM jentak nezmizí, kvůli kompatibilitě se staršími databázemi. Byl bych zatraceně opatrný v tvrzení že to mohou udělat automaticky po otevření databáze v novém serveru, to nemusí projít.

FirebirdSQL (a už jsme jinde oba komentovali stav dokumentace) je skvělý server, ale s Vámi přesně popsanou slabinou. Jako bonus nefunguje embedded verze na síťovém disku. Trochu opruz je tvorba domén, na pozadí, i při používání základních datových typů. Já spíš jako embedku používám SQLite, či Apache Derby :-), ale ty funkčně nesahají FbSQL ani po kotníky.

Re: Prečo len InnoDB?
(link)
5.10.2012 21:37
Miloslav Ponkrác

Odpověď na první odstavec: Ano. :-)

Oracle vyvíjí vcelku seriózně a nedělá excesy. Pokud je něco release candidate, tak se vcelku dá spolehnout. Navíc ta verze 5.6.7 existuje, lze jí stáhnout, vyzkoušet, …

Vím, že podpora MyISAM nezmizí. Ani ne tak kvůli kompatibilitě se staršími databázemi, protože binární kompatibilita datových souborů není nutná feature. Spíše by byla velká práce odstranit MyISAM úplně, ale očekávám, že Oracle postupně míří směrem odstranit pojem „storage“ z MySQL zcela.

Jestli je Firebird skvělý server téměř nikdo netuší. Není-li dokumentace ani na úrovni, že si bez investice do komerčních knih nejste s to ani zjistit základní ucelenou informaci o datových typech, sql jazyce a základních tématech Firebirdu (a knihy jsou vždy pozadu za skutečností) – pak osobně se zříkám jakéhokoli hodnocení Firebirdu. Podle mého nelze databázi s takovým stavem dokumentace za skvělou vůbec prohlásit. Sám si vzpomínám na dobu, kdy jsem chtěl začít Firebird používat, ale s hrůzou jsem zjistil, že je třeba se ptát vývojářů i na to, jak se tam vlastně chová null a jaké jsou tam datové typy.

Sqlite jsem kdysi otestoval a už se ho neodvážím použít. Autor několikrát do roka významně přepíše jádro sqlite. Takže některé verze jsou super a jiné třeba ztrácí data. Takže při testu, zda použiji sqlite do jednoho projektu jsem stáhnul poslední stabilní verzi a hned na začátku testu jsem zjistil, že občas mizejí data uložená do sqlite tabulek. Když jsem se obrátil na fórum, dostal jsem vynadáno jak malý kluk, že mám přeci vědět, že některé verze – ač označené za stabilní – jsou prostě špatné a mám se na fóru ptát, kterou použít. Takže sqlite jsem se neodvážil použít.

Zkrátka MySQL má jednu věc – je spolehlivá, skutečně multiplatformní, dobře zdokumentovaná, dobře pracuje s thready, a na dbms malého typu je překvapivě vyspělá. A skutečná náhrada za ní v její nice a v její dotaženosti není.

DISKUZE

Prečo len InnoDB? 30.9.2012 16:42 msx.
  |- Re: Prečo len InnoDB? 1.10.2012 14:06 Miloslav Ponkrác
  L Re: Prečo len InnoDB? 4.10.2012 18:05 MaReK Olšavský
    L Re: Prečo len InnoDB? 4.10.2012 22:13 Miloslav Ponkrác
      L Re: Prečo len InnoDB? 5.10.2012 07:45 MaReK Olšavský
        L Re: Prečo len InnoDB? 5.10.2012 21:37 Miloslav Ponkrác
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze