LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Diskuze: článek Byte order mark a PHP

Systémové řešení
(link)
25.7.2012 17:42
František Kučera
Věk: ( ~34 let) , Pracovní pozice: programátor , Praxe v IT let: ( ~10 let) , Bydliště: Praha

A nebylo by lepší opatchovat interpret PHP, aby si poradil s BOM?

Re: Systémové řešení
(link)
11.8.2012 05:39
Miloslav Ponkrác

Určitě nebylo. Protože PHP může zasahovat pouze do oddílů určených počáteční a koncovou značkou.

Opatchováním byste musel začít zasahovat do souboru v oblasti, který PHP nepřísluší.

Mimochodem, PHP nemá s BOM sebemenší problém, zpracovává jej naprosto korektně. Jako každou sekvenci bajtů, která není mezi počáteční a koncovou značkou pustí nezměněně na výstup.

Můžete to dokonce záměrně využít a v některých případech může být zaslání BOM znaku záměrem.

Dokonce nemusí nastat ani warning s již odeslanými hlavičkami. Stačí mít nastavený v PHP konfiguraci output_buffer na hodnotu vyšší nebo rovno třem bajtům a pak žádný warning nenastane ani s BOM znakem a hlavičky budou korektně odeslány. Stejně tak nenastane žádný warning, pokud nenastavujete v PHP žádné hlavičky, tedy nepoužíváte funkci header() nebo setcookie().

Důvodem, proč nastává warning je HTTP protokol. HTTP protokol, který přenáší data mezi web browserem (obecně user agentem) a webovým serverem vyžaduje aby byly nejdříve odeslány hlavičky a pak data. Odešlete-li přes PHP jakákoli data, pak již nejdou hlavičky odeslat. Data jsou v PHP odeslána prvním výstupem (tedy i znakem BOM, je-li), pokud tento výstup není bufferovaný – pak data jsou odeslána až po naplnění bufferu.

Re: Systémové řešení
(link)
30.9.2012 16:29
msx.

Na úvod len toľko, že pred rokmi som mal ten istý problém a vyriešil som ho používaním vhodne nastaveného editora a teraz k veci:

Ak tomu správne chápem, BOM je na to, aby aplikácia alebo skôr spracovateľ vstupu vedel, že sa jedná o UTF kódovanie bez toho, aby ho musel nejako detekovať. Je pravda, že PHP s tým vlastne problém nemá. Lenže ak to prekáža, tak to nejaký článok reťazca nevie správne spracovať. Ak je to protokol HTTP, tak je chyba v ňom a treba opraviť ten. Ideálny prípad je tieto znaky vôbec na výstup neposielať alebo ich normou úplne zrušiť. Každý rozuný editor vie, že tieto BOM robia len problémy a preto ich nepoužíva a radšej kódovanie detekuje. Ďalšia vec je, keďže sú to "skryté" znaky, nie každého napadne o čo sa jedná, ak má problém s presmerovaním. K týmto znakom by sa teda malo správať inak. Buď oznámiť BOM na vstupe a teda používateľ bude vedieť čo je za problém alebo ho rovno ignorovať. Samozrejme, prikláňam sa k druhej možnosti.

No a k zdrojáku na odstraňovanie BOM:
Zdroják je síce fajn, ale zbytočnosť. Každý, kto sa programovaniu venuje aspoň v takej miere, že počíta s tým, že programovať bude aj naďalej sa na zdroják vykašle a stiahne si poriadny editor, prípadne si správne nastaví ten svoj. Ak sa jeho editor nastaviť nedá, tak ten editor na programovanie nie je vhodný.

Ako som už napísal, s týmto problémom som sa už pred rokmi stretol, nejako som to vyriešil (asi som si nastavil editor) a odvtedy neviem čo je to problém s BOM. A to som už skúšal nejeden editor, ktorý som ani nenastavoval (prešiel som tuším z Dreamweaver, ktorý bolo treba nastaviť, na PSPad a neskôr k NetBeans).

Teraz ma napadlo na čo je ten zdroják dobrý. Ono je to vlastne na to, že práca je rozrobená a nie je to ako opraviť do funkčného stavu. Ale to skutočne neexistuje na to nástroj? Priznám sa, že ako som odstránil BOMy sa už nepamätám.

Re: Systémové řešení
(link)
6.10.2012 08:01
Miloslav Ponkrác

HTTP nemá žádný problém s BOM znakem. Všechny články řetězce jsou v pohodě vůči BOM znaku.

Jediný problém má programátor, který v některých případech je zaskočen tím, že je BOM znak zpracován a podle všech korektních pravidel poslán všemi řetězci jako výstup se všemi důsledky. Programátorovi se to občas nehodí, protože zahájením výstupu přes PHP skript -> PHPinterpretr -> HTTP protokol -> webový browser (nebo obecně user agent) má za následek také zaslání všech hlaviček HTTP protokolu a ukončení možnosti jejich změny.

Všechny články řetězce fungují korektně a všechny umějí bez problémů zpracovat BOM znak jasně určeným způsobem, viz potřebné normy, RFC, atd. atd. V žádném článku řetězce není problém, nic není potřeba měnit.

Řeknu to analogií: Když si programátor nejdříve smaže soubor a pak si vzpomene, že by z toho souboru chtěl přečíst nějaká data – všechny řetězce, tedy API -> operační systém -> filesystém driver -> diskový driver pracují v pohodě, perfektně, bez chyby a nic na nich není potřeba měnit. Pouze programátor je idiot, že udělal nesprávné pořadí operací a těžko může čekat, že ze souboru, který neexistuje, bude číst.

A tak je to i se znakem BOM. PHP se (při vypnutém bufferu) chová tak, že zasláním výstupu – kterým je i neviditelný znak BOM – se odešlou i HTTP hlavičky a zablokují se proti změně. Tedy je to pouze problém programátora. Pokud nepotřebujete měnit HTTP hlavičky, můžete klidně psát PHP skripty s BOM znaky a žádného problému se nenadějete.

Miloslav Ponkrác

Re: Systémové řešení
(link)
6.10.2012 08:07
Miloslav Ponkrác

Možná pro vysvětlení problému. Vlastní BOM znak není problém. Úplně stejná situace nastane, když bude na začátku jakýkoli znak či řetězec. Například řetězec s názvem naší zlodějské strany "ODS" způsobí přesně stejné důsledky jako BOM znak – nemlich a do puntíku ty samé, protože to co způsobuje problém jsou jakékoli znaky a řetězce před začátkem PHP skriptu. Nikoli BOM znak.

DISKUZE

Systémové řešení 25.7.2012 17:42 František Kučera
  L Re: Systémové řešení 11.8.2012 05:39 Miloslav Ponkrác
    L Re: Systémové řešení 30.9.2012 16:29 msx.
      |- Re: Systémové řešení 6.10.2012 08:01 Miloslav Ponkrác
      L Re: Systémové řešení 6.10.2012 08:07 Miloslav Ponkrác
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze