LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ohlédnutí za rokem 2015

Přidám pár postřehů, myšlenek a událostí v 2/2 roku 2015. Dalo by se to ve zkratce pojmenovat „morové rány a hodně zkušeností“.

28.12.2015 13:00 | Pavel `Goldenfish' Kysilka | přečteno 4126×

Úvodem

Tento rok mi v předjaří připadal jako rok neuvěřitelných možností a šancí, které dostanete jednou za 10 let. Výsledek byl ale úplně jiný. Byla nějaká snaha vyjít na trh se svým vlastním produktem-software. To ale nedopadlo dobře a raději jsem v současné době vsadil na delší dobu na nějakou jistotu. Situace se stabilizovala.

LinuxSoft, stav a budoucnost

Okolo LinuxSoftu nečekejte příští rok žádných změn. Obsah nebude. Je to o financích a ty nebudou. Vysvětlím proč na pár faktech. Konečně mám po letech jasno.

Koncem roku jsem vzal dlohoudobější zakázku na údržbu a vývoj korporátního SW. Ceny za „manday“ v Praze se pohybují pro ostříleného Java programátora s praxí okolo 3-4 tisíc.

Měl jsem i tu čest vidět vývojářské wiki ve firmách, kde je pár věcí, co chybí jako články veřejně na internetu, popsáno. Do toho je nedostatek lidí v IT a jeden měsíční plat se občas nabízí za sehnání člověka.
Dosadíme do druhé strany rovnice. Reklama od Seznamu Vám dá 1000-1200,-Kč měsíčně. Od Google možná o něco více, s tím že můžete začít platit DPH jako bonus. Vyjímečně vyděláte pár tisíc na reklamě odjinud.
Logicky docházíme k tomu, že aby jste zaplatili člověka, co bude jeden den psát článek, bude to za něco stát a bude mu to kompenzovat, to co dělá v práci, tak na to potřebujete 2 měsíce vydělávat na reklamě.

Toto je pro vydavatele smrtelné na českém trhu. Pro mě ano. Toto nejsem schopen řešit.
Bavit se o nějakých optimalizacích a kdo to udělá levněji asi nemá smysl při výši příjmů.
Stalo se to, že pokud něco hledáte, tak jdete na Google a pak najdete, co Vás zajíma. Dobré diskuze a poradny najdete na stackoverflow.com .
Z té rovnice mi vychází jediné schůdné řešení mít LinuxSoft jako archív článků. A z mé strany je to určitá služba komunitě, neboť hodně informací jsem čerpal právě z internetu a software, co používám je z většiny open-source. Do toho beru LinuxSoft jako moje místo na internetu, dobrou adresu, adresář lidí v mých emailech a svoji online infrastrukturu pro vývoj software.

Uvažoval jsem i o dalších alternativách.
Pár lidí mi říkalo o neziskovkách. Podle mě ty ale nevyřeší nedostatek financí. To samé i nějaké vyšší odbornosti. Jednoho majitele s odpovědností. Co dělat, pokud bych po čase řekl, že beru zpět LS pod svoje křídla. Brát dotace a být natěšený na peníze ze státního nebo z EU mě fakt neláká nebo v tom nevidím smysl. Nebo nemá smysl dělat něco, co je dotováno, pokud by to mělo spíše sloužit pro soukromý sektor - IT.

Zpoplatnění obsahu je určitá možnost. Možná by se lidi měli naučit začít platit za obsah. Obávám se ale, že v české kotlině je zvykem hodně věcí přechytračit. Do toho u většiny pracovních pozic IT je vyžadována angličtina. Pokud bych ale spočítal, že zpoplatněný obsah přinese nějaký větší počet článků v desítkach kusů měsíčně a poplatí redakci, tak jsem ochoten do nějakého paywallu s uzavřením všech odborných článků jít. Cena jedno pivo měsíčně za neomezené čtení se mi zdá jako přiměřená. Kreditku má skoro každý. Vzhledem k tomu, že LinuxExpress časopis podle mých soukromých odhadů generoval tak 40-60 tisíc měsíčně, tak si nědělám moc iluze o kupní síle komunity.
Dělat nějakou franchizu či pronájem někomu jinému nemá smysl.

Uvažoval jsem hodně o prodeji. Dostat ale 30-100 tisíc v CZK mě neláká. Ty peníze mám a nic by mi nepřinesly. Možná by z toho někdo získal pár tisíc na reklamě, než by to dožilo. Do toho bych musel řešit převod všch mých kontaktů na jinou doménu a emailovou adresu. Nevyplatí se mi to. Dostat za pát let 50 tisíc to spíše zamrzí než potěší.

Okolo obsahu na LinuxSoftu velmi uvažuji o zrušení anglické a polské jazykové verze. Možná zachovám z české verze jen články, blogy a diskuze. Adresář SW a distribucí řeší lépe jiné zahraniční weby, které mají více informací třeba o nových verzích. Wallpapery a screenshoty svým rozsahem nestojí moc za provozování a linkování obrázků není asi to pravé. Je to ještě hodně na zvážení.

LinuxMarket

Jeden z mých logických kroků, pokud se mi něco nedaří, je že začnu počítat a soustředit se na věci, co generuji nejvyšší profit. Koncem roku jsem nabral dlouhobější kontrakt. Spočítal jsem, že LinuxMarket v mých příjmech generuje pár procent. Ne-li, že je možné, že by generoval časem akorát zvýšenou daňovou zátež.

Dohodl jsem s Markem Pszczolkou, že od Nového roku 2016 bude dělat LinuxMarket sám a jeho osud už bude záviset na něm. Co se týče kupní síly linuxové komunity, tak odhaduji že to je někde mezi 150-250 tisíci ročně okolo LinuxMarketu. Pokud máte hrubý zisk 30 procent z obratu, tak to je tak na kapesné. Čekal jsem, že to bude více. Celkově to je málo. Jednoho člověka to neuživí. Do toho není skoro možné nakupovat zboží na sklad, neboť potřebujete hodně variací výrobků. Mohu říci, že minulý rok mi hodně zavařily LinuxDays, kdy se hodně věcí neprodalo.

Veškeré objednávky na LinuxMarketu by měly být vyřízeny. Faktury jsou placeny ve splatnosti. Poslední faktury budou zaplaceny ve splatnosti na přelomu roku. Pokud by něco z LinuxMarketu nebylo vyřízeno, tak jak má, tak mě kontaktuje a dohodneme řešení a kompenzaci(email: pavel.kysilka@linuxsoft.cz, gsm: 728-455-783). Dluhy nejsou žádné.
UPDATE 10.1.2015: Zbývající faktury jsou zaplaceny ve splatnosti.

Podnikání, které nevyšlo podle představ

Podnikání s vlastním SW na extrakci dat se nevydařilo. Byl to jeden z nejhorších roků, co znám.
Udělal jsem pár zásadních chyb, které s kombinacemi s chybami a reakcemi okolí byly pro mě smrtelné.

Chyby se dají popsat těmito slovy: špatné odhady pracnosti a místo smluv gentlemanské dohody.

Osobně jsem si na smlouvy nějak moc ze začátku nepotrpěl, protože děláte něco, co neznáte. Nemá to lineární složitost. Špatně se odhaduje. Zadání jsou pouze data a ne nějaký popis činností, co to má dělat a nějaký grafický výstup do GUI.
Čekal jsem, že jedna zakázka ze dvou nemusí vyjít, ale nevyšly rovnou 2. Ano, i to je pravděpodobnost a riziko podnikání.

Osobně jsem vycházel z toho, že mám relativně levný produkt, který na trhu není, šetří práci, myšlenka je velmi dobře srozumitelná. Na produktu mohou profitovat zůčastněné strany. Toto nestačilo.
Trh a společnost funguje jinak. Setkal jsem se s pár věcmi, co jsem neznal. „Černé labutě“.

Co jsem namátkově neznal:

 • Může se Vám stát, že zaměstnanci odběratele nemají zájem cokoli dělat, i když majitel ano. Nepohnete s tím.
 • Můžete narazit na to, že u odběratele narazíte na to, že začínáte měnit firemní procesy. Je nutno dělat věci jinak a to neprojde.
 • V hodně firmách se nepočítá. Nekalkuluje.
 • Nemusíte se vůbec dozvědět, proč zákazník produkt nechce nebo co je na produktu špatně.
 • Hodně lidí si plete cenu vývoje webových stránek s aplikací s pokročilou matematikou. Levně to udělat nejde.
 • Vás produkt a nabídka může pouze posloužit jako pro vyjednávání se stavajícími dodavateli a ani Vám nikdo neřekne, že máte jít s cenou dolů a třeba by to i šlo.
 • Občas je nutné udělat přípravu za odběratele. Protistrana si danou problematiku, co děláte ani nenastuduje.
 • Pokud přijde zajímavá nabídka, tak to může být proto, že dané řešení bude odběratel sám prodávat a bude na to chtít exklusivitu.
 • Všichni chtějí exklusivitu v oboru. To popírá vývoj software a opakovanou aplikaci.
 • Chceme exklusivní spolupráci za startovních 1000,-Kč měsíčně. Zbytek vývoje si doplaťte ze svého. Dobrá nabídka.
 • Technologické demo nestačí. Je nutná webová aplikace a online demo.
 • Korporace by platili a mají zájem. Než dohodnete vše potřebné, smlouvy a vyfakturujete, tak klidně půl roku a více. Do té doby Vám dojde krev.
 • Chceme zjistit, jak to děláte a napíšeme si to sami. V praxi teda nenapíšeme. V PHP to za měsíc nenapíšete.

Jak z toho ven ?

Produkt dodělám sám a online řešení na netu a nikoho se na nic neptat. Jakmile se to dorovná dalším přijmům, tak do toho skočím naplno.

Hospodářský výsledek: Prodělek menších pár set tisíc. Mám pocit, že jsem strávil čas něčím, co nedošlo do praxe a bylo to skoro k ničemu. Vezme Vám to hodně elánu a 2 měsíce se z toho vzpamatováváte.

Nejhorší na tom je to, že následně vezmete kontrakt v jiném oboru a zjistíte, že peníze jsou a ne malé. Místo vývoje nového řešení udržujete letitý korporátní SW a doděláváte do něj nové vlastnosti a finančně jste na tom úplně jinde. Na nějaké osobní rozvoje to moc není. Mám čas ve volném čase něco dělat. Nejsem úplně urvaný a unavený. Příští rok srovnám ztráty a dorovnám finanční rezervy, které tento rok velmi utrpěly.

Co se týce technologií, tak teď jedu na J2EE, webové aplikace, Spring, Liferay, JPA, Hibernate, Primafaces, JSF, nějaké DB včetně AS400, maven, git, gitlab, JIRA,... Celková Velikost projektů okolo 1M řádků zdrojáku.
Hodně pomáhá naučit se rychle analyzovat kód. Ať již ručně nebo nástroji – dOxygen, Visustin, CodeCity, CallGraphViewer,... Nástroje jako SonarLint nejsou k zahození. Co se mi líbí, že projekty jsou z velké části velmi dobře zdokumentované. Obchod a řízení funguje úplně jinak, než jsem znal.

Co se týče extrakce dat, tak jsem na podzim řešil vytěžování dat z akčních letáků. Defakto hlavní hlavní letáky supermarketů byly prolomeny s minimální úspěšností 90-95 procent . Toto řešení ale nikdy nejspíše nevyjde a zůstane v šuplíků. Nehodlám se akčním letákům dále věnovat. Nevidím v tom nějakou dlouhodobější perspektivu. Beru to jako velmi zajímavé cvičení na shlukovou analýzu, parsování dat, klasifikace dat a tvarů, porovnávání okolí objektů, detekce layoutů,.... Povedlo se napsat velmi slušnou část engine na vytěžování dat z PDF. V množství kódu jsem se dostal ke 135k lines. CodeCity vypadá velmi zajímavě.

Z pohledu zkušeností a znalostí beru tento rok velmi pozitivně. Za půl roku jsem získal znalosti, které bych bežně získával pár let. Nelituji.

Výhled do budoucna

Linuxsoft se podle mě zařadí po bok serverů penguin.cz, linuxzone.cz. Nic nebude vycházet, pokud se občas nenajde nějaký nadšenec. Kalkulace ceny obsahu jsou neúprosné. Osobně plánuji „vyjet“ s online službou na vytězování dat. Bude ještě nějaké zajímavé programování na delší dobu. Je nějaká úvaha, že služba bude nějakou dobu zdarma, dokud nebude nějaká dostatečná úspěšnost vytěžování dat. Mám sice hodně vzorků dat, ale ozkoušel jsem si, že reálná data jsou úplně jiná a je pak ještě hodně dodělků. Vcelku jsem rád, že současný kontrakt okolo programování mi nabízí velmi dobré finanční možnosti. Hodně peněz mi zbývá. Logicky to vracím a dávám do rezerv. Je to příjemné, že neřešíte, když utratíte o nějakou tisícovku méně nebo více. Můžete a nemusíte...

Ze soukromého života

Okolo počítačů a HW uvažuji o koupi SSD disku. Ano, mám ještě nemoderní HDD. Do toho mě láká vyměnit AMD šestijádro 3Ghz za osmijádro na 4Ghz. Po dlouhých letech (6-8 let) asi přeinstaluji PC. Většinou mi stačilo zkopírovat disk na větší. Do toho jsem byl z důvodů vývoje vázán na 32-bitovou architekturu.

Osobně jsem za poslední 2 měsíce ztratil dost energie a elánu. Ale už se to srovnává. Z upovídaného člověka jsem se stal spíše mlčenlivým. Stanou se věci a Vy nechápete proč. Nemáte odpověď a ani není, kde se poradit. A moc proroků, co prošli praxí a realitou není. Ono se taky moc rady nedočkáte, pokud někomu sdělíte, že díky jeho radě můžete vydělat pár mega.

Za poslední půlrok se povedlo udělat nějaké pokroky okolo cvičení a posilování. Vcelku jsem nabral dost objem (45 košile, 38 kalhoty). Konečně mám ramena a paže. Ale nepřibývá mi síla. Váha je stejná. Bude to chtít změnu cvičení. Zjistil jsem, že klasická konfekce už přestává být pohodlná. Nosím větší kalhoty a košile. Přes stehna jsou kalhoty OK, ale v pase jsou větší. To samé košile okolo hrudníku a krku a paží nejsou to pravé. S páskem do kalhot se brzy rozloučím. Oblečení se začína na těle hodně pnout. Stříhy na to nejsou stavěné. Dost možná, že příští rok skončím po letech se svými oblíbenými košilemi a půjdu do trik. Hodně se mi líbí značka Uncle Sam, tak až zjistím v létě, jak hodně rostu, tak půjdu do nějakého oblečení. Najednu stranu začínám chápat lidi, kteří chtějí být hubení a cvičí, tak aby na nich moc svalů nenarostlo.

Okolo cvičení velmi pomohly doplňky výživy. Nejsem tak unavený a tělo lépe roste. Sypu nějaký ten protein. Hodně pomáhá hydrolyzovaný kolagen. Přestaly mě bolet klouby, šlachy, ramena. Nepraská mi v kostech. Nádhera. Do toho jsem začal baštit nějaký vitamín C. Hodně pomáhá Echinacea s C-ečkem a Zn (zinkem).

Jinak vše mám. Kostky jsou vrženy a vím, co dělat. Vše je to již jen o čase a odpočatosti.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze