LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Rok zpětně pohledem goldenfishe

Jednou za delší čas napíši, co je nejen u mě nového. Nějaké info je zde v blogu.

16.8.2015 11:00 | Pavel `Goldenfish' Kysilka | přečteno 6008×

Linuxsoft a jak to s ním je

Asi první začnu LinuxSoftem.

Nejsou peníze a není krev. Pokud vyjde nějaký článek, tak to bude proto, že někdo napíše článek zdarma. Případně vyjde nějaké PR. Se zprávičkami také v rozsahu, co byly, nepočítejte.

Podle mě bude na LinuxSoftu nejméně do příštího léta mrtvo.

Nějaká naděje ale je. Začal jsem podnikat, mám produkt a zjistil jsem, že LinuxSoft dovede sehnat zákazníky. A to velmi dobře. A také nastane doba, kdy budu do LinuxSoftu peníze vracet. Teď je v plánu přežít první rok podnikání a udělat dostatek rezerv.

LinuxMarket jede. Je to zaběhlý obchod. Ale na podzim přišel propad tržeb. Konkrétní nebudu. Proč, to pořádně nevíme. Celkově je znát, že lidi mají méně volných peněz. Avšak pohled na nové letecké mapy mě usvědčuje v tom, že peníze končí v rekonstrukcích obydlí, bazénech a autech.

Život podnikatele

Vcelku jsem si byl poslední roky vědom toho, že k nějaké obživě a také naplnění určitých myšlenek je třeba mít produkt. Čiliže nebýt zaměstnancem ani na IČ. A mít něco, co lze opakovaně prodávát. A mít něco vlastního. Vlastní výrobní prostředek.

V listopadu 2013 jsem sednul a začal pomalu po večerech a dovolených vyvíjet software na vytěžování dat z dokumentů. Brzy jsem pochopil, že za 3 měsíce práce po večerech to nebude a že buduji vcelku větší aplikaci.

Od 1.března jsem využil jedné životní přiležitosti, nastoupil naplno do podnikání a ukončil po 6 letech zaměstnání jako programátor aplikací pro pražskou OpenCard.

Koncem června se povedlo dodělat aplikaci do předveditelného technologického dema.

V současnosti již probíhá realizace prvních zakázek a další jsou v jednání.

Asi to vypadá na hezký příběh. Možná ano, ale je to hodně tvrdě vykoupeno a budoucnost není jistá. Pokud jste zaměstnanci, tak buďte rádi, že jimi jste a že máte ty sociální jistoty. Můj život a uvažování se hodně změnilo. Je to dřina. Ale zábavná. Nenudím se.

V praxi to vypadá tak, že:

Makáte 7 dní v týdnu. Z toho 2 dny zvolníte a můžete se jít sedřít do posilovny. Třeba... Po pár mesících jsem teď v práci na pár dní kvůli vedru vypnul. U mě neslýchané.

Dělám obor, který moc firem (i na světě) nedělá. Analýzu a vytěžování dokumentů. Co si neuděláte, tak to nemáte. Od sehnání informací po realizaci.

Když Vám řekne zákazník, že se mu řešení líbí a že by do toho eventuelně šel, tak to neznamená kšet a peníze na účtě.

Socialismus, socialistické myšlení a socialistický způsob práce není zcela mrtvý. Nejenom u lidí, kde to chápu, ale i ve firmách a v jejích vedeních. Efektivita práce a rychlost jednání je v Česku katastrofická.

Jsou to vcelku nervy. Ale zvyknete si.

Velké peníze najednou se špatně vydělávájí. Ale hodně malých peněz, tak to je o dost lepší. Je vidět, že ve firmách nejsou moc peníze. Podnikal jsem asi před 15 lety (hlavní výdělečná činnost) a hodně se toho změnilo.

Jinak pracujete

Je hodně velký rozdíl mezi prací zaměstnance a živnostníka. A také je rozdíl být zaměstnancem, úspěšným zaměstnancem a živnostníkem. Záměrně neudávám název úspěšný podnikatel, protože se mě to zatím netýká.

Vaše práce v IT vypadá jinak.

Řešíte časovou pracnost. Jak co stihnout. Jak si sehnat informace. Do toho si napíšete pár obchodních nabídek. Spolehlivost.

V programování řešíte zejména algoritmy a datové struktury. Nějaké ukládání a čtení dat z databáze a práci s XML berete jako odpočinkovou činnost. Podle mě je cena aplikace v počtu algoritmů. A jako algoritmus moc nepovažuji uložení do databáze a zobrazení dat jako HTML stránky s kopcem Javascriptu. Co má smysl je integrace s okolním světem a aplikacemi. Hodně se aplikace stěhují do online služeb.

Je vcelku jedno v jakém jazyce a verzi frameworku, když existuje, napíšete aplikaci. Důležité je, co ta aplikace umí a co Vy nejlépe umíte.

3 týdny práce jen s testy a v grafových strukturách bez výstupu do GUI. Naprosto normální. Smazat týden práce. Bohužel také normální.

Osobně jsem zjistil, že dělám pár základních činností při vlasním programování:

 • implementace algoritmů 

 • semtam je třeba zvětšit/změnit/přidat datové struktury 

 • ladění toho, co se napsalo 

 • integrace komponent. Jak do celku  aplikace, tak do GUI. 

 • Refaktoring. Třeba proto, že to je málo obecné nebo se s danou věcí špatně pracuje. 

 • opravujeme testy a chyby. 

 • nějaké vylepšování a opravy „restů“ a dlouho hnijících chyb z dob, kdy nebyly zkušenosti 

 • semtam si člověk napíše nějaký prototyp, aby si ověřil, že to či ono je správná cesta. Nebo jen zjistíte, jak co funguje. 

Hodně Vám pomůže při používání git verzovacího systému aplikace gitstat . Víte, co kdy a jak dlouho děláte.

Co vlastně odborně dělám

Psal jsem o tom, že dělám vytěžování dat z dokumentů. V praxi to znamena, že vezmete texťák nebo PDF soubor a z něj dostanete data = texty. Těch souborů mohou být jednotky, stovky nebo tisíce. Výstup přededete do zvoleného výstupního formátu.

Obor se jmenuje „document capture“ nebo „document analysis“.

Celkově jsem řešil a řeším tyto úlohy:

 • shluková analýza – nalezení a rozpoznání shluků dat a textu. Od konkrétních písmen po bloky textu. 

 • detekce layoutu, tabulek, sloupců a řádků tabulek, odstavců, obdelníkových oblastí textu nebo polygonů textu. 

 • detekce formulářových prvků (label a hodnota) 

 • rozpoznávání dat a konkrétních datových typů na základě nějaké tokenizace písmen a slov (čísla, písmena, oddělovače,...) 

 • rozpoznávání dat z dokumentů na základě rozpoznávacích šablon = předpisů pro rozpoznávání. 

 • validace dat. Jak konkrétních položek a datových typů, tak i celých částí stromů 

 • vyhledávání textu v obdelníkových oblastech anebo na grafových nebo maticových strukturách 

 • četnosti výskytu a kvantifikátory 

 • tvorba vlastních stromových struktur pro ukládání dat 

 • GUI funguje na základě zasílání událostí. Tedy řízení aplikace vlastními zprávami. 

 • práce se slovníky dat 

 • jednoduché klasifikace dokumentů 

 • matematické a logické závislosti dat a shluků dat 

 • vlastní GUI komponenta/y na visualizaci dat. Nějaké analyzéry dat. 

 • dávkové zpracování dat a vlastní XML „jazyk“ pro rozpoznávání dat 

 • stavové automaty 

 • semtam nějaka geometrie s obdélníky a práce se souřadnicemi. 

Celkově je to na napsání hodně článků. Možná na nějakou zajímavou přednášku přístí rok. Uvažuji i o opensourování engine a aplikace, až uzraje čas. Teď jsou priority vyrobit, prodat, vyfakturovat.

Pokud budete hledat informace z tohoto oboru, tak čekejte anglické texty psané Japonci a Němci. Díky za ně.

Pár postřehů ze soukromého života

Za skoro 2 roky, co dělám projekt jsem změnil dost názor na hodnotu práce. Dá to vcelku zabrat něco vytvořit. Důležité je mít vstupní kapitál. Buď peníze nebo čas. Už jsem slyšel o hodně pěkných nápadech, ale podstatně méně o nějaké realizaci.

Zjistil jsem, že musím kombinovat jednoduchou, složitější a těžkou práci nebo úkoly. Utahat se po pár týdnech složitou úlohou nebo blbě navrženými datovými strukturami není problém. Pak pár dní nic nevymyslíte, než si hlava odpočine. Dodávat mozku hořčík je občas hodně důležité, pokud pracujete hodně hlavou.

Na podzim minulého roku jsem měl z posilovny a díky sledu pár okolností natržený prsní sval. 1-2 měsíce výpadek v cvičení. A  neuvěřitelné bolesti první 2 týdny. 3 dny jsem se nebyl schopen pořádně obléci a svléci. Je to zajímavé, ale po pár měsících cvičení dojdete do stavu, kdy máte výsledky, nabíráte větší váhy, sílíte. Ale najednou musíte více dbát na techniku, občas zajít k trenérovi. Důležitá je strava, suplementy a odpočinek. Stací nerovnováha ve svalech (disbalance), trochu únavy, stresu a je to cesta do průšvihu. Je hodně důležitý cvičit nohy a břicho.

Co bude dál ? Asi jako hlavní cíl mám přežít první rok podnikání. Možnosti jsou buď úspěch nebo bankrot. Bankrot už znám z minulosti, tak zkusím to první.

gf

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nechat se zotročit nebo podnikat 28.8.2015 15:47 Jan Němec
  L Re: Nechat se zotročit nebo podnikat 1.9.2015 10:49 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze