LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Tři marketingové nepravdy o Open Source

Komentáře u jednoho z článků na root.cz mě přivedli na myšlenku reagovat trochu rozsáhleji. Rozhodl jsem se shrnout nějaké nepravdy o Open Source programovém vybavení, které se šíří mezi lidmi jako velmi silný FUD.

30.3.2009 13:00 | Ondřej Tůma | přečteno 4763×

Chybovost

Jedním z klasických nepravdivých tvrzení je, že Open Source produkt je více chybový než komerční. Toto není pravda, tedy, rozhodně nejde o pravidlo, spíše o výjimku. Vtip je v tom že takový otevřený vývoj, umožňuje všem kdo mají možnost, podívat se do zdrojového kódu. Mohou být a jsou tak odhaleny chyby, které jsou často jen teoretické, protože momentálně k chybovému stavu nemůže dojít. Je to např. jako by jste v autě reklamovali větráček bez motoru, který stejně není zapojen.

Další jev který "snižuje" chybovost uzavřeného kódu je čistý marketing. Firma pokud vyvíjí nějaký komerční software, sama přijde na velkou řadu chyb a pokud nejsou vážné, nebo nebezpečné, nebo zákazníkům neubližují proč je někde ventilovat na veřejnost ?

Tedy, pravda je taková, že "otevřený" software má více testerů z řad vývojářů, a pokud vezmeme k úvahu i programové vybavení volně šířené, může mít i více testerů z řad uživatelů, kteří na rozdíl od komerčních aplikací jsou naučení více hlásit chyby do otevřených bug systémů.

Cena

Ohledně ceny za Open Source se šíří hned několik nepravd a v konkrétních případech jde dokonce i o zcestné lži. Prvně, Open Source, tedy otevřený zdroj (myšlen je zdrojový kód) znamená pouze a jedině to, že do zdrojového kódu se může někdo podívat. Ten někdo je typicky zákazník - uživatel. Klasickým komerčním případem Open Source je webová aplikace napsaná v nějakém skriptovacím (interpretovém) jazyku.

Tedy sem webový vývojář, v php naprogramuji nějakou internetovou aplikaci a tu "prodám" zákazníkovi, ten si jí nainstaluje na svůj server a používá. Nejde o pravidlo, nebo technickou překážku, ale velmi často je takový kód předáván ve zdrojovém formátu. To je dané povahou programovacího jazyka. Nehledě na to, že taková typická smlouva většinou řeší situaci, kdy si zákazník kód sám upravuje. Open Source tedy rozhodně nemusí být zadarmo. Všimněte si slova nemusí, on totiž může být.

Ty lži o kterých sem mluvil se objevují čím dál častěji a jde opravdu o čisté lži. Ve světě otevřeného softwaru existuje mnoho licencí, pod kterými autor kódu svoje dílo šíří a nechává šířit. Na poli licencí se utkávají mima jiných především 2 rivalové GPL a BSD. Jde o svobodné licence a obě mají své místo. Ani jedna z licencí neudává, že by někdo nemohl za svojí práci dostat zaplaceno. Ani jedna z licencí neřeší a nijak neomezuje finanční odměnu kohokoli, kdo dílo šíří dál.

Existuje i několik komerčních modelů, které vydělávají na prodeji Open Source programů šířených pod různými svobodnými licencemi. Takovým případem jsou například komerční distribuce Linuxu, které prodávají tzv. "krabicovou", tedy komerční verzi balíku, který obsahuje řadu GPL i BSD programů a knihoven.

Komerční podpora a profit

Z toho co jsem již psal zjevně vyplývá že Open Source programy jsou vytvářeny i za účelem zisku. Jsou tedy používány stejně jako jiné uzavřené programy, jen autoři dotyčného díla usoudili, že otevření zdrojového kódu některým dalším lidem přinese více peněz než kdyby kód nechali uzavřený. Důvody pro otevření mohou být různé např. tyto:
  • odhalení více chyb, resp. většího množství chyb v kratším čase
  • získání důvěry zákazníků - uživatelů, ty se mohou sami přesvědčit, že program dělá jen to co má a není záškodníkem
  • v souvislosti s rozsahem otevření získaní další vývojářské síly, někdy zcela zdarma
  • možnost lepší kooperace s jinými programy či nástroji, takové otevření může pomoci k vytvoření dalších dodatečných nástrojů třetích stran
  • možnost vytvoření standardu - není nic lepšího, než když vaše otevřené řešení používá více třeba i konkrečních programů jenom proto, aby mohli zákazníci lépe migrovat jak od Vás tak k Vám :)
Výhod může být samozřejmě více. Možná jedna z překážek a zároveň jeden z motivů proč přejít na Open Source model je ten, že "špinavý" kód uvidí ostatní. Pak je to o tom, zda se autoři za svůj kód nestydí a zároveň zda si umí dost máknout aby jejich kód měl "úroveň".

Slušelo by se ale podotknout, že přechod na Open Source model ve vývoji není samo spásný. Zákazníky a ostatní vývojáře může odradit právě zmiňovaná kvalita kódu. Stejně tak se autoři mohou vystavit riziku že přijdou o peníze z prodeje, či vývojářského supportu. Takový přechod je jako jakýkoli jiný přechod poměrně náročný na změny v mnoha směrech a je třeba ho velmi dobře zvážit a to ne jen vývojářsky ale také marketingově a ekonomicky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

v zajmu 'kvalitniho' portalu 30.3.2009 15:08 Johann von Nepomuk
L Re: v zajmu 'kvalitniho' portalu 30.3.2009 20:41 Ondřej Tůma
Ach, ten pravopyz 13.5.2009 08:30 DoubleR
  L Re: Ach, ten pravopyz 8.8.2009 21:52 Josef Kadleček
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze