LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux, IBM a SUN Microsystems

Co by asi mohlo znamenat pro GNU/Linux, pokud bude SUN Microsystems koupený IBM?

20.3.2009 10:00 | MaReK Olšavský | přečteno 3130×

Zprávičku o možném zájmu „velké modré“ IBM o SUN Microsystems jsme zveřejnili také, ale hned se nabízí spousta otázek. Napřed se zmíním, že tato informace příjemně pozvedla cenu akcií obou společností a asi dlouho nebude lepší doba pro prodej akcií SUN Microsystems, než je nyní (já jsem asi fakt spekulant, nedávno jsem prodal akcie Red Hatu, které jsem v listopadu 2008 koupil za US$ 8 a nakoupil jsem SUN Microsystems, kterému cena akcií stoupla o 25%). SUN Microsystems jsem vždy vnímal jako vynikajícího inovátora, byť poslední dobou sužovaného problémy (tuto úvahu jsem zveřejnil na svém webu) a IBM je pro mně firma se špičkovými produkty, příznivým přístupem ke GNU/Linuxu, leč občas trochu nepružná.

Likvidace konkurence

Možná to není na první pohled vidět, ale SUN Microsystems a IBM si konkurují na několika extrémně zajímavých trzích - servery, Java, databázový server a operační systémy. Pokud by se obchod zdařil, očekával bych několik (nepříjemných) důsledků:

  • Servery: SUN Microsystems produkuje servery i na svých mikroprocesorech SPARC a IBM vyrábí Power. Pro SPARC bych očekával konec, velmi podobný tomu, jak skončila Alpha od Digitalu, prostě zanikne další velmi zajímavá rodina mikroprocesorů.
  • Java: Jikes, respektive celé JDK/JRE od IBM je trochu méně známou záležitostí, než JDK/JRE od SUN Microsystems. Je pochopitelné, že SUNovská Java je na vyšší úrovni, ale konkurenční boj zde funguje, navíc IBM podporuje projekt Harmony, tj. Javu pod záštitou Apache Software Foundation. Která verze by asi přežila a jakým směrem by se Java platforma ubírala dále?
  • Databáze: IBM patří jak databáze DB2, tak konkurenční Informix. Oba servery existují pouze v komerčních verzích (vím o omezené DB2, která může posloužit vývojářům a je zdarma). SUN Microsystems je vlastníkem MySQL, která má svobodnou i komerční licenci a je velmi pravděpodobně tím nejpoužívanějším databázovým serverem na světě. Zajímavý bude osud MySQL, teoreticky to není konkurent DB2, či Informixu, ale je dost zákazníků, kteří kupují licenci na MySQL a určitě by bylo zajímavé je převést na dražší DB2, což je ale nepravděpodobný scénář.
  • Operační systémy: AIX a Solaris. Sice mám pocit, že AIX se už nějak nevyvíjí a IBM jde jednoznačně směrem podpory GNU/Linuxu, nicméně obojí je pro Solaris špatná zpráva. AIX přežívá snad jen na serverech IBM a podle všeho víceméně jen dožívá. Solaris v uzavřené podobě nejspíše také mizí z trhu, OpenSolaris si ještě nestihl vybudovat tak pevné zázemí, aby mohl přežít moment, kdy firma přestane investovat do jeho dalšího vývoje.

S platformou Java je to opravdu komplikované, konkurují si totiž nejen na úrovni JDK/JRE, ale i vývojových nástrojů. NetBeans jsou fantastickým (open source) vývojovým prostředím a poskytují skvělou platformu, bohužel IBM má svou Eclipse a nemyslím si, že NetBeans by zůstaly podporovaným produktem, byť mě osobně přijdou podstatně lepší, než Eclipse.

Pozitiva

Ač jsem výše vyjmenoval několik oblastí, kde bych cítil problém, kdyby se transakce opravdu uskutečnila, jsou zde i produkty a služby, které se nepřekrývají, ale doplňují. IBM by se stalo silným na poli virtualizace (desktop - VirtualBox, server - xVM) a posílila by svou roli jako tvůrce kancelářského balíku (OpenOffice.org/StarOffice); s prominutím, ale Lotus snad nikdo nepoužívá.

SUN Microsystem má nejspíše poměrně velké problémy, ale nevěřil bych, že mu hrozí krach. Pokud jej koupí IBM, nečekám zánik celého portfolia SUN Microsystems, budou místa, kde se jejich produkty stanou silnějšími a překrývající se technologie jsou již dneska se svobodnými zdrojovými kódy, takže snad by bylo reálné jejich další přežití a alespoň komunitní vývoj.

Kde je tedy ten GNU/Linux?

Všude. V tomto blogspotu jsem to již nastínil. GNU/Linux na tom jedině vydělá, protože IBM jej evidentně vede jako hlavní platformu do budoucna a pokud zastaví podporu Solarisu/OpenSolarisu, tak je zřejmé, kdo tím získá. Z tohoto hlediska bych viděl možnost koupení SUN Microsystems jako pozitivní variantu. Zůstávají tu pro mě však otazníky nad Javou, JavaFX, GlassFish, NetBeans a SPARC.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nebylo by špatné 26.3.2009 14:27 Michal Svatuška
  L Re: Nebylo by špatné 26.3.2009 15:03 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze