LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux, IBM a SUN Microsystems

Co by asi mohlo znamenat pro GNU/Linux, pokud bude SUN Microsystems koupený IBM?

20.3.2009 10:00 | MaReK Olšavský | přečteno 2965×

Zprávičku o možném zájmu „velké modré“ IBM o SUN Microsystems jsme zveřejnili také, ale hned se nabízí spousta otázek. Napřed se zmíním, že tato informace příjemně pozvedla cenu akcií obou společností a asi dlouho nebude lepší doba pro prodej akcií SUN Microsystems, než je nyní (já jsem asi fakt spekulant, nedávno jsem prodal akcie Red Hatu, které jsem v listopadu 2008 koupil za US$ 8 a nakoupil jsem SUN Microsystems, kterému cena akcií stoupla o 25%). SUN Microsystems jsem vždy vnímal jako vynikajícího inovátora, byť poslední dobou sužovaného problémy (tuto úvahu jsem zveřejnil na svém webu) a IBM je pro mně firma se špičkovými produkty, příznivým přístupem ke GNU/Linuxu, leč občas trochu nepružná.

Likvidace konkurence

Možná to není na první pohled vidět, ale SUN Microsystems a IBM si konkurují na několika extrémně zajímavých trzích - servery, Java, databázový server a operační systémy. Pokud by se obchod zdařil, očekával bych několik (nepříjemných) důsledků:

  • Servery: SUN Microsystems produkuje servery i na svých mikroprocesorech SPARC a IBM vyrábí Power. Pro SPARC bych očekával konec, velmi podobný tomu, jak skončila Alpha od Digitalu, prostě zanikne další velmi zajímavá rodina mikroprocesorů.
  • Java: Jikes, respektive celé JDK/JRE od IBM je trochu méně známou záležitostí, než JDK/JRE od SUN Microsystems. Je pochopitelné, že SUNovská Java je na vyšší úrovni, ale konkurenční boj zde funguje, navíc IBM podporuje projekt Harmony, tj. Javu pod záštitou Apache Software Foundation. Která verze by asi přežila a jakým směrem by se Java platforma ubírala dále?
  • Databáze: IBM patří jak databáze DB2, tak konkurenční Informix. Oba servery existují pouze v komerčních verzích (vím o omezené DB2, která může posloužit vývojářům a je zdarma). SUN Microsystems je vlastníkem MySQL, která má svobodnou i komerční licenci a je velmi pravděpodobně tím nejpoužívanějším databázovým serverem na světě. Zajímavý bude osud MySQL, teoreticky to není konkurent DB2, či Informixu, ale je dost zákazníků, kteří kupují licenci na MySQL a určitě by bylo zajímavé je převést na dražší DB2, což je ale nepravděpodobný scénář.
  • Operační systémy: AIX a Solaris. Sice mám pocit, že AIX se už nějak nevyvíjí a IBM jde jednoznačně směrem podpory GNU/Linuxu, nicméně obojí je pro Solaris špatná zpráva. AIX přežívá snad jen na serverech IBM a podle všeho víceméně jen dožívá. Solaris v uzavřené podobě nejspíše také mizí z trhu, OpenSolaris si ještě nestihl vybudovat tak pevné zázemí, aby mohl přežít moment, kdy firma přestane investovat do jeho dalšího vývoje.

S platformou Java je to opravdu komplikované, konkurují si totiž nejen na úrovni JDK/JRE, ale i vývojových nástrojů. NetBeans jsou fantastickým (open source) vývojovým prostředím a poskytují skvělou platformu, bohužel IBM má svou Eclipse a nemyslím si, že NetBeans by zůstaly podporovaným produktem, byť mě osobně přijdou podstatně lepší, než Eclipse.

Pozitiva

Ač jsem výše vyjmenoval několik oblastí, kde bych cítil problém, kdyby se transakce opravdu uskutečnila, jsou zde i produkty a služby, které se nepřekrývají, ale doplňují. IBM by se stalo silným na poli virtualizace (desktop - VirtualBox, server - xVM) a posílila by svou roli jako tvůrce kancelářského balíku (OpenOffice.org/StarOffice); s prominutím, ale Lotus snad nikdo nepoužívá.

SUN Microsystem má nejspíše poměrně velké problémy, ale nevěřil bych, že mu hrozí krach. Pokud jej koupí IBM, nečekám zánik celého portfolia SUN Microsystems, budou místa, kde se jejich produkty stanou silnějšími a překrývající se technologie jsou již dneska se svobodnými zdrojovými kódy, takže snad by bylo reálné jejich další přežití a alespoň komunitní vývoj.

Kde je tedy ten GNU/Linux?

Všude. V tomto blogspotu jsem to již nastínil. GNU/Linux na tom jedině vydělá, protože IBM jej evidentně vede jako hlavní platformu do budoucna a pokud zastaví podporu Solarisu/OpenSolarisu, tak je zřejmé, kdo tím získá. Z tohoto hlediska bych viděl možnost koupení SUN Microsystems jako pozitivní variantu. Zůstávají tu pro mě však otazníky nad Javou, JavaFX, GlassFish, NetBeans a SPARC.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nebylo by špatné 26.3.2009 14:27 Michal Svatuška
  L Re: Nebylo by špatné 26.3.2009 15:03 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze