LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mini laptopy - počítače kde GNU/Linux neuspěl

Mini laptopy (preferujme toto označení místo netbooky) se koncepčně povedly a téměř každá firma, která je vyrábí s nimi slaví úspěchy. Původně byly jen s GNU/Linuxem, ale časy se mění a Microsoft díky nim prodloužil život Windows XP.

19.3.2009 05:00 | MaReK Olšavský | přečteno 5386×

Znám celou řadu uživatelů, pro něž je mini laptop dostatečným strojem, potřebují počítač pro surfování na internetu a občasné napsání nějakého menšího dokumentu. Nettopy jsou naprosto stejná kategorie; silné počítače jsou potřeba snad jen v případech, kdy je uživatel počítače vývojářem, notorickým hráčem (který nepochopil, že na hry jsou určené herní konzole), nebo pro servery; na běžnou kancelářskou práci a pro surfování po internetu jsou počítače o výkonu PIII dostatečné.

Když se objevila první generace Asusu Eee, tehdy snad jen s Xandros Linuxem, nastala obrovská nákupní horečka a ve velmi krátkém čase měl snad každý výrobce nějaký mini laptop v nabídce. První koncept mini laptopu však ukázala VIA a vcelku se dalo očekávat, že se svými úspornými mikroprocesory a čipovými sadami bude mít uspěch a většina těchto nenáročných počítačů bude právě na platformě VIA. Bohužel vývoj šel trochu jiným směrem, než jsem čekal a dnes je naprostá většina osazená mikroprocesory Intel Atom. Docela slibně zní plány firem, které chtějí prosadit platformu ARM, jež by mohla nabídnout rozumný výkon při velmi dobré životnosti na baterie, ale to je zatím hudba, nepříliš vzdálené, budoucnosti.

První mini laptopy byly téměř bezvýhradně nabízeny s GNU/Linuxem, MS Windows byly nezvaným hostem, protože malé rozlišení prvních dispejů (800 × 480 pixelů) a nízký výkon, je diskvalifikovaly do role zcela nepoužitelného systému. Další generace s mikroprocesory Intel Atom a displaji o větším rozlišení (1024 × 600 pixelů) už byla použitelná i s MS Windows XP a dnes začíná být naopak problém koupit mini laptop bez MS Windows. Nicméně Computer World tvrdí, že pouze 10% mini laptopů je s GNU/Linuxem a to je neúspěch, který snad zvrátí nástup Androidu.

Považovat 10% penetraci za neúspěch je podivné. Jak je to dávno, co se penetrace desktopů s GNU/Linuxem pohybovala mezi 0,5—1 %? Podle mě to je přibližně rok, v Evropě byl GNU/Linux soupeřem leda Mac OSu, který tu je docela raritní (znám více Linuxářů, než Applistů). Naopak já sám považuji 10% penetraci za úspěch, díky němuž se GNU/Linux přiblížil kritické hranici, pokud ji už nepřekročil, kdy se stává zajímavou platformou pro firmy tvořící komerční software a myslím si, že brzo se objeví porty celé řady aplikací, které jsou zatím známé jen z platformy MS Windows.

Linux určitě uspěl i v jiném segmentu, než jsou servery, byť penetrace není přes 50%, jak si někteří snílci představují. Konečně jde o systém, který používají i běžní uživatelé a který není záležitostí jen geeků, správců serverů a nadšených vědátorů/studentů. Možná ten úspěch přišel moc rychle a skalní jádro uživatelů i vývojářů GNU/Linuxu nestačilo reagovat na požadavky „zmatených začátečníků“, kteří se pokouší aplikovat veškěré své znalosti z MS Windows ve světě GNU/Linuxu, kde je to přeci jen trochu jinak.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Arm & Linux 19.3.2009 10:53 Tomáš "Atom" Klas
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze