LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Distribuce snů? DreamLinux 3.5

František Hucek, jistou dobu hledal distribuci snů. Jednu dobu to byla brazilská distribuce Dreamlinux, která vychází z Debianu a na našem portále najdete malou recenzi i rozhovor s João Batistou Estevesem, vedoucím tohoto projektu.

17.3.2009 13:00 | MaReK Olšavský | přečteno 3629×

Já sám svou distribuci snů nijak nehledám, jsem spokojený uživatel Ubuntu a Mandrivy, nicméně občas testuji i další distribuce a Dreamlinux se mi několikrát do testovacího prostředí dostal a vždy se mi docela líbil, nicméně času na přechod moc nemám a radši zůstanu u již nastaveného systému, který aktualizacemi vedu ke stále novějším verzím, než vše dělat a instalovat téměř od nuly.

Dreamlinux je i nadále vybudován na základech Debian GNU/Linuxu, konkrétně tato verze vychází z Debianu 5.0 „Lenny“, který vyšel přibližně 14 dní před vydáním Dreamlinuxu 3.5.

Dreamlinux, celou dobu co projekt znám, používá desktop XFce, naskinovaný tak, že vypadá jako Mac OSX, GNOME verzi jsem zaregistroval teprve v této verzi, ale je to jen má nepozornost, distribuci jsem několikrát testoval, ale nezkoumal jsem, jestli je vybaven i „plnotučnějším“ desktopem. Vedoucí projektu bohužel dodržuje verze software z repozitářů Debianu a XFce je ve verzi 4.4.2, která je i v Debianu, pouhých několik dní před vydáním Dreamlinuxu 3.5 vyšlo XFce 4.6, které je uživatelsky mnohem flexibilnější, než stávající verze (nezbyde mi nic jiného, než počkat na Ubuntu 9.04, kde nové XFce bude).

DreamLinux funguje až překvapivě dobře a ani běžný uživatel by s ním neměl mít problémy, asi jedinou nevýhodou pro některé krajany (české i slovenské) bude přítomnost pouze anglické (US) lokalizace na liveCD, ale po instalaci na počítač už je počeštění/poslovenčení otázkou několika kliknutí. Instalační program mě mírně nepříjemně překvapil, když hodlal ignorovat (virtuální) SATA disk, ale změnou nastavení VirtualBoxu jsem jej přesvědčil, takže při provozu na reálném hardware by podobné chování nejspíše bylo vzácností, nikoliv pravidlem.

Desktop Boot Desktop

Desktop vypadá velmi pohledně *** Moc jazyků není při startu liveCD na výběr *** Kancelářská část menu, kdo potřebuje v kanceláři více?

DreamLinux se mi jeví jako vhodná distribuce pro člověka, který s GNU/Linuxem na svém domácím počítači teprve začíná, na začátku bude uživatel odstíněn od problému chybejících kodeků/pluginů, otázkou je, jestli toto považovat za killer featurure, když Ubuntu nabídne doinstalaci kodeku ve chvíli, kdy narazí na neznámý formát.

Flash Browser Java

Flash player je už při používání LiveCD *** Zajímavě zpracovaná úvodní stránka v prohlížeči, alá Mac OSX (kompas sleduje myš) *** Překvapení, z LiveCD funguje i Java, tak jsem si mohl zahrát Go

V podstatě vidím jediné výhody, povedený vzhled, základ v mimořádně dobře odladěném základ Debianu a dobrou volbu startovního balíku aplikací, který je bohužel pro mé potřeby docela malý a radši budu pravidelně přecházet mezi verzemi Ubuntu jednoduchou aktualizací, přičemž už nebudu muset procházet počáteční martirium výběru aplikací, které potřebuji pro svou práci.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

idealni distribuce 22.3.2009 10:55 František Hucek




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze