LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Distribuce snů? DreamLinux 3.5

František Hucek, jistou dobu hledal distribuci snů. Jednu dobu to byla brazilská distribuce Dreamlinux, která vychází z Debianu a na našem portále najdete malou recenzi i rozhovor s João Batistou Estevesem, vedoucím tohoto projektu.

17.3.2009 13:00 | MaReK Olšavský | přečteno 3580×

Já sám svou distribuci snů nijak nehledám, jsem spokojený uživatel Ubuntu a Mandrivy, nicméně občas testuji i další distribuce a Dreamlinux se mi několikrát do testovacího prostředí dostal a vždy se mi docela líbil, nicméně času na přechod moc nemám a radši zůstanu u již nastaveného systému, který aktualizacemi vedu ke stále novějším verzím, než vše dělat a instalovat téměř od nuly.

Dreamlinux je i nadále vybudován na základech Debian GNU/Linuxu, konkrétně tato verze vychází z Debianu 5.0 „Lenny“, který vyšel přibližně 14 dní před vydáním Dreamlinuxu 3.5.

Dreamlinux, celou dobu co projekt znám, používá desktop XFce, naskinovaný tak, že vypadá jako Mac OSX, GNOME verzi jsem zaregistroval teprve v této verzi, ale je to jen má nepozornost, distribuci jsem několikrát testoval, ale nezkoumal jsem, jestli je vybaven i „plnotučnějším“ desktopem. Vedoucí projektu bohužel dodržuje verze software z repozitářů Debianu a XFce je ve verzi 4.4.2, která je i v Debianu, pouhých několik dní před vydáním Dreamlinuxu 3.5 vyšlo XFce 4.6, které je uživatelsky mnohem flexibilnější, než stávající verze (nezbyde mi nic jiného, než počkat na Ubuntu 9.04, kde nové XFce bude).

DreamLinux funguje až překvapivě dobře a ani běžný uživatel by s ním neměl mít problémy, asi jedinou nevýhodou pro některé krajany (české i slovenské) bude přítomnost pouze anglické (US) lokalizace na liveCD, ale po instalaci na počítač už je počeštění/poslovenčení otázkou několika kliknutí. Instalační program mě mírně nepříjemně překvapil, když hodlal ignorovat (virtuální) SATA disk, ale změnou nastavení VirtualBoxu jsem jej přesvědčil, takže při provozu na reálném hardware by podobné chování nejspíše bylo vzácností, nikoliv pravidlem.

Desktop Boot Desktop

Desktop vypadá velmi pohledně *** Moc jazyků není při startu liveCD na výběr *** Kancelářská část menu, kdo potřebuje v kanceláři více?

DreamLinux se mi jeví jako vhodná distribuce pro člověka, který s GNU/Linuxem na svém domácím počítači teprve začíná, na začátku bude uživatel odstíněn od problému chybejících kodeků/pluginů, otázkou je, jestli toto považovat za killer featurure, když Ubuntu nabídne doinstalaci kodeku ve chvíli, kdy narazí na neznámý formát.

Flash Browser Java

Flash player je už při používání LiveCD *** Zajímavě zpracovaná úvodní stránka v prohlížeči, alá Mac OSX (kompas sleduje myš) *** Překvapení, z LiveCD funguje i Java, tak jsem si mohl zahrát Go

V podstatě vidím jediné výhody, povedený vzhled, základ v mimořádně dobře odladěném základ Debianu a dobrou volbu startovního balíku aplikací, který je bohužel pro mé potřeby docela malý a radši budu pravidelně přecházet mezi verzemi Ubuntu jednoduchou aktualizací, přičemž už nebudu muset procházet počáteční martirium výběru aplikací, které potřebuji pro svou práci.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

idealni distribuce 22.3.2009 10:55 František Hucek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze