Hry na LinuxExpo 2005, turnaj v Cube

Jak už bylo předesláno v článku Linuxsoft.cz & LinuxExpo 2005, v Linux Free Zone budou představeny některé hry, které na Linuxu běží. Dojde i na malý turnaj o zajímavé ceny.

9.4.2005 21:00 | Ondřej Čečák | přečteno 18067×

Hrát se bude na železe (celkem dvou strojích), které bude dost podobné Linux PC – 64bit desktop z Linux CD Shopu. Srdcem sestavy bude 64bitový procesor AMD Athlon 64 2800+, který bude zasazen do základní desky MSI K8N NEO PLATINUM a o grafickou akceleraci se bude starat s GeForce FX5200 se 128MB a pasivním(!) chladičem.

Ubuntu logo

Život této sestavě vdechne 64bitová distribuce Ubuntu, která vychází z distribuce Debian GNU/Linux.

Představené hry

Pokud na letošní LinuxExpo zavítáte, budete si moci vyzkoušet širokou škálu her různých žánrů. Všechny představené hry jsou volně dostupné na internetu, ty, u kterých to licence umožňuje, můžete získat na CD (viz níže) ve stánku Linuxsoftu v Linux CD Shopu.

Online

Akční

Simulátory

Pohodové

Logické

Dema komerčních her

Ostatní

Poznámka: v závislosti na okolnostech je možné, že dojde k menším či větším změnám.

CD/DVD s hrami

V případě zájmu si můžete nechat v Linux CD Shopu vypálit CD nebo DVD s představenými hrami. Obsah CD je následující:

CD1

Z kapacitních důvodů (plná instalace AA má 765 MB) musí být America's Army na dvou CD. Instalační samorozbalovací archiv je tedy rozdělený na dvě části pomocí unixového programu split. Hru si dáte dohromady následujícím příkazem:

    pepa@doma:~/hry/aa$ cat armyops230-linux.run.part2 >> armyops230-linux.run.part1
    pepa@doma:~/hry/aa$ rm armyops230-linux.run.part2
    pepa@doma:~/hry/aa$ mv armyops230-linux.run.part1 armyops230-linux.run
    pepa@doma:~/hry/aa$ chmod u+x armyops230-linux.run
    pepa@doma:~/hry/aa$ ./armyops230-linux.run

Ještě doplním význam této pětice příkazů. Nejprve pomocí programu cat, který čte zadaný soubor, připíšeme část dvě na konec části jedna. Druhým příkazem už zbytečnou část dvě smažeme, třetím přejmenujeme soubor na správný název, čtvrtým příkazem přidáme souboru právo na spuštění a posledním spustíme instalaci.

CD2

CD3

CD4

CD5

Poznámka: v případě, že by nebude udělen nutný souhlas držitele copyrightu, popř. by byla licence příliš restriktivní, je možné, že CD1-3 budou mít pozměněný obsah nebo nebudou nabízena vůbec. Jakmile to bude jasné, článek bude aktualizován. Cena za jedno CD je 30 Kč, za DVD 100 Kč (DVD by mělo obsahovat souhrn všech CD).

Turnaj

Ballantines

Pokud budete mít zájem, můžete se přidat k turnaji v akční volně šiřitelné hře Cube (její popis je o něco níže). Pro nejlepšího bude každý den připravena lákavá hlavní cena, pokud vítěz prokáže, že je starší 18 let, může se těšit třeba na láhev dobrého alkoholu.

Pravidla jsou poměrně jednoduchá, hrát se bude "arena style SP mode" s určitou počáteční úrovní. Za 10 sekund po startu úrovně se začnou objevovat monstra (tuším po 1 sekundě), které budou chtít hráče zabít :). Ten je musí všechny vyvraždit a sám přitom přežít. U každého budou tolerovány 2 smrti, po třetí končí. Cílem je dostat se do co nejvyšší úrovně. V případě, že v jedné úrovni skončí více hráčů, vítězem bude ten, který zabije před svojí poslední smrtí víc nepřátel. Vyhlašovaní vítěze proběhne každý den v 16.00. Pokud se nejlepší hráč dne pro cenu nedostaví, získá ji další v pořadí, který bude vyhlašování přítomen. Žádná registrace předem není nutná. Hlavní cenu můžete vyhrál pouze jednou za LinuxExpo 2005.

Cube

Cube je výborná open source hra, která běží na stejnojmenném enginu. V roce 2002 byla zvolena jako nejlepší free 3D hra. Svým zaměřením je podobná komerčnímu titulu Quake 3 Arena, protože je docela nerealistická. Cílem je zabít rozličnými zbraněmi protivníka; trošku specifické na hře je to, že od začátku máte všechny zbraně a potřebujete do nich sehnat pouze náboje :).

Hra se dá hrát v single playeru (proti jednoduché umělé inteligenci) nebo v multiplayeru proti živým protivníkům. Zajímavý na hře je integrovaný editor, který se ovládá trochu netradičně (přímo ze hry).

Hlavní výhodou Cube (kromě toho, že je free) je její renderovací engine – výsledek je velice dobrý. Majitele pomalejších strojů potěší, že hru lze optimalizovat i pro jejich výkon jejich počítačů tak, že se dá vcelku bez problémů hrát (jako minimum je bráno něco kolem pII@300 MHz).

Cube Screenshot Cube Screenshot Cube Screenshot
Best Free 3D Action 2002
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=798