Softwarové novinky (53)

Softwarové novinky Vám opět přináší přehled novinek mezi distribucemi (nejen) GNU/Linuxu a programy pro práci i zábavu.

9.3.2010 00:00 | MaReK Olšavský | přečteno 13969×

Nové distribuce

Distribucí Ubuntu je plno, sice všechen software z odvozených distribucí je v repozitářích Ubuntu, ale rozumná volba výchozích programů, nebo připravených kodeků hned po instalaci, mohou výrazně pomoci popularitě. Tím asi nejpopulárnějším forkem je pravděpodobně Linux Mint, jež v první polovině února nabídl několik nových verzí - LinuxMint 8 KDE64 a KDE,s KDE 4.3.4, a Linux Mint 8 Fluxbox. Výrazná prodleva ve vydání vůči zdrojovému Ubuntu by měla prospět kvalitě, protože Ubuntu 9.10 je snad nejkritizovanější vydání. Dalším forkem Ubuntu, jehož autoři se snaží zaujmout, je Element 1.0 pro přehrávání multimédií.

Vývojáři NetBSD připravili několik malých úprav a oprav svého systému, na svět přišlo NetBSD 5.0.2. Poslední hlavní vydání NetBSD, neboli NetBSD 5.0.0, přineslo velmi výrazné zrychlení systému. NetBSD 5.0.2 opravuje kritické chyby v bezpečnosti a stabilitě, například ohrožení OpenSSL TLS při obnovení spojení, opravy OpenSSL, BIND, UFS kvóty, … NetBSD je známé svou portabilitou a tato verze je k dispozici pro 42 architektur mikroprocesorů.

FreeBSD má velmi nadšenou komunitu uživatelů i vývojářů, bohužel přes nesporné kvality se těší podstatně menší popularitě a rozšíření, než GNU/Linux. Ke klasické instalaci FreeBSD se neodváží každý, instalační proces, přidání potřebného software a aktualizace systému mohou trochu odradit. DesktopBSD je již mrtvou záležitostí, ale jeho konkurent PC-BSD se má čile k životu, o čemž svědčí i aktuální verze 8.0, vycházející z FreeBSD 8.0-Release-P2. Výchozím desktopem je KDE 4.3.5, pod nímž běží Xorg 7.4, z ostatního software stojí za zmínku FireFox 3.5.7, OpenOffice 3.1.1, Pidgin 2.6.4, VLC 1.0.4. PC-BSD můžete spravovat pomocí klasických portů, ale pro méně zkušené uživatele jsou vytvořeny PBI balíky, jež připomínají instalaci známou z Mac OSX a Gobo Linuxu. Pokud se Vám nelíbí KDE a nechcete sami instalovat GNOME se vším potřebným softwarem, mohla by Vás zajímat distribuce GhostBSD, jež je zatím ve verzi 1.0-BETA, která nabídne snadnou instalaci FreeBSD s GNOME.

Nad OpenSolarisem visí, po odkoupení SUN Microsystems Oraclem, mnoho otazníků, ale zatím jde o vyvíjený systém. Distribuce MilaX, jež vyšla ve verzi 0.5, by se dala přirovnat k Puppy Linuxu, a to jak velikostí tak nároky na hardware. Jádrem je OpenSolaris snv128a, správce oken JWM, volba prohlížeče padla na Midori. MilaX je možné spustit jako LiveCD, nebo jej nainstalovat na flash, či HDD. Neméně zajímavá je distribuce Nexenta platform 3.0 Beta 1 (Že by se už opravdu blížilo produkční vydání?), která kombinuje jádro OpenSolarisu s GNU softwarem, přičemž je využit apt, jež znají uživatelé Debianu a distribucí z něj vycházejících.

Krátce

Hry a multimédia

Podcasty se u nás nětěší velké popularitě a těch zajímavých je v ČR/SR pouze několik (například Javovský CZ Podcast), ale mezi zahraničními zdroji lze nalézt mnoho zajímavého. Pro jejich sledování, abyste je nemuseli sami hlídat, lze využít program gPodder, jež vyšel ve verzi 2.3. Program je napsán v jazyce Python s PyGTK, tj. bude vyhovovat především uživatelům GNOME/XFce/LXDE. Program podporuje běžné přehrávače, iPod a porozumí si i s mobilními telefony, pro sledování nových podcastů lze použít feedy Atom, RSS, YouTube, nebo Soundcloud. Program funguje nejen v GTK desktopech, ale lze jej ovládat pomocí terminálu a pro používání na platformě Maemo má mírně modifikované dialogy i rozhraní.

Máte dostatek místa na pevném disku, milujete létání a v ideálním případě máte i dostatek peněz na potřebné periferie (v těch specializovaných pro letecké simulátory je Saitek stejným pojmem, jako Logitech mezi volanty)? FlightGear patří mezi nejpropracovanější letecké simulátory, které lze na běžný počítač nainstalovat, defakto mu konkuruje jen komerční Flight Simulator od Microsoftu, a jeho autoři připravili fanouškům létání verzi 2.0.0. Mezi letadly najdete všechno možné od prvního motorového letadla bratří Wrightů až po dnešní obry Boeing 747, nebo Airbus A320. Aktuální verze je realističtější než předchozí, vývojáři přidali Dopplerův efekt, „3D zvuk“, vylepšili 3D modely (včetně realističtějších mraků), zlepšili chování letadla, nebo autopilota. Vzhledem k nízké ceně je vhodné objednat si set DVD, alespoň pro častěji létající piloty, pomůžete vývojářům s nákladným vývojem.

Krátce

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Basic není mrtvý, byť s původním konceptem Basicu už má společné jméno, dnešní verze jazyka jsou blíže k zápisu v jazycích Object Pascal, nebo Python. Pomineme-li podporu VB.NET na platformě Mono, existuje zajímavý projekt GAMBAS 2.20, který definuje programovací jazyk velmi podobný posledním verzím Visual Basicu od Microsoftu. Minulá verze, GAMBAS 2.19, z počátku roku přidala možnost fungování na ARMových strojích. Ta aktuální má opravený balíčkovač pro Debian (a Ubuntu), odstraněnu nestabilitu funkce RDir(), dynamické třídy mohou rozšiřovat statické bez pádů a další opravy i vylepšení. GAMBAS je napsán v QT, ale díky modulům lze vyvíjet i GTK aplikace.

Krátce

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1681