Linux+DVD 04/2008

Linux+ je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelka je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Miroslav Biňas.

10.4.2008 18:00 | MaReK Olšavský | přečteno 6657×

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Digitální fotografie jsou rozšířené a oblíbené, ale ne vždy se povedou tak, jak bylo plánováno. V článku „GIMP II - úprava fotografií pomocí nástrojů barev“ se autor pokouší čtenáři vysvětlil jak napravit npovedené fotografie pomocí vyvážení odstínu, sytosti, jasu, kontrastu, … V článku je i seznam častých klávesových zkratek GIMPu, které mohou usnadnit mnoho času oproti neustálému hledání funkcí v nabídce. Závěr článku se zabývá pasterizací fotografií.

LunarLinux je distribuce, kterou většina běžných uživatelů ani nebude znát. Článek „LunarLinux — instalace krok za krokem“ není tak podrobný, jak by se z názvu článku mohlo zdát, popisuje jen několik základních kroků vedoucích k instalaci distribuce, která je založená na instalaci ze zdrojových kódů.

Seriál o jazyce Python pokračuje dílem „Python — okna aneb GUI“, ve kterém se čtenář seznámí s programováním GUI aplikací (naprogramujete základní okno a obsluhu tlačítka) v prostředí Tkinter.

BASH je pro většinu uživatelů základním shellem, ale programovat v něm umí jen málokdo. Článek „Programování v BASHi“ vysvětluje rozdíl mezi kompilovaným a scriptovacím jazykem (což BASH je), ukazuje napsání prvního programu a načítání uživatelského vstupu.

Db4objects je jedna z nejznámějších objektových databází, existuje pro platormy Java a .NET. Jak nemuset mapovat ukládání objektů do normální relační databáze se pokusil autor ukázat v krátkém článku „Objekty v databázi s db4objects“. Text článku je psán pro použití db4o na platformě Java, pro některé programátory bude tento přístup k ukládání dat nezvyklý, ale v případě objektově orientovaného programování jde o velmi logický krok.

Opensource je pro řadu uživatelů software, který je dostupný zdarma a navíc očekávají bezplatnou dostupnost všech služeb. OSS je však také příležitostí, jak vydělat. Těmito příležitostmi se zabývá autor článku „Linux a jak na něm vydělat“. Autor nastiňuje nejen cesty, kterými šli velké firmy, ale neopominul ani cesty, kterými mohou vydělat menší firmy, nebo šikovní administrátoři.

Pro běžného uživatele GNU/Linuxu, nebo jiného Unixu, jsou nejčastějším synonymem pro vypalování v GUI programy K3B a Brasero, které jsou vyvíjeny pod svobodnými licencemi. Nejznámější komerční program Nero si našel cestu z prostředí MS Windows na platformu GNU/Linux (díky wrapperům by mohl fungovat i na *BSD). „Nero Linux představuje program, který je sice komerční, ale je nabízen za velmi příznivou cenu a ovládání blízké tomu, které znají uživatelé přecházející z MS Windows.

Zálohování je důležitou a často opomíjenou činností. S programem Keep seznámuje čtenáře autor článku „Zálohování dat v Linuxu“. Program Keep je součástí řady distribucí, umožňuje naplánovat časy zálohování a další automatizaci, zálohy jsou inkrementální. Na uživateli pak zbývá jen způsob jak mít zálohy bezpečně uloženy.

Seriál Jiřího Rybičko o sázecím systému pokračuje dílem „Grafika v systému LaTeX“. V článku jsou nastíněny základní metody vložení grafických prvků do dokumentů připravovaných v sázecím software LaTeX, tj. jak vložit fotografii, nebo jak přímo „kreslit“ základní grafické elementy. Osobně považuji tento seriál za to nejlepší, co v časopise poslední dobou vychází.

Svým rozsahem i šíří záběru je nejrozsáhlejším článkem tohoto čísla „Protokoly internetu“. Čtenář je v obsáhlém článku obeznámen s možnostmi TCP/IP, který je dnešním standardem pro síťovou komunikaci. Článek informuje o základních možnostech HTTP (včetně seznamu kódů odpovědí), FTP, SMTP, POP3, … Článek je dplněn tipy na vyzkoušení některých funkcí protokolů pomocí telnetu.

Zachránit data z CD/DVD, které se časem stalo nečitelné nemusí být nepřekonatelný problém. Článek „Recenze programu Dvdisaster“ seznamuje čtenáře s jednou funkční metodou, ke které je třeba před vypálením vytvořit kontrolní součty médií. Autor článku popsal tři stupně ochrany média, které se liší především časem na vytvoření kontrolních součtů a množstvím dat, která bude nutné archivovat jinde, a popsal, jak účinně tyto kontrolní součty pomohly rekonstrukci postupně ničeného média.

Především v profesionální sféře, na poštovních serverech a firewallech by se mohl prosadit antivirový program, který se stal předmětem recenze v článku „AVG Anti-Virus Professional Edition pro Linux/FreeBSD“. Autor shrnul co slibuje výrobce, několik řádků věnoval instalačním možnostem a otestoval jak se program chová, tj. jak kvalitně umí prověřit data a jak je na tom s aktuálností virové databáze. Program AVG je shledán jako kvalitní nástroj pro boj s virovým ohrožením.

Jako malý trénink fyziky a především ukázka chování těles, která se pohybují v gravitačním poli dalších těles by mohla posloužit recenzovaná hra „Slingshot“. Článek vyznívá pro tuto hru, velmi pochvalně, přestože téma je obvyklé a mnohokrát zpracované, zastřelit protivníka, leč gravitace planet tuto činnost velmi znesnadňuje.

Jako inspirační článek lze označit „Štětec do ruky a jdeme na to!“, který by mohl být malou nápovědou pro uživatele hledajícího rozumný grafický program. Program je zvolen asi ten nejlepší bitmapový, GIMP. Vzhledem k tomu, že aktuálně vychází v časopise Linux+ seriál o GIMPu, nemá článek moc co nabídnout, jen na malé ukázce přesvědčit váhajícího uživatele k používání GIMPu.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk).

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1552