Linux+DVD 02/2008

Linux+ je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelka je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Jaroslav Válek

15.2.2008 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 7221×

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Překvapením tohoto čísla je jen jediné DVD, tentokráte obsahující oblíbený Mandriva Linux 2008.0. Od tohoto čísla už nadále 2 DVD nebudou a podle mého by zasloužil přehodnotit obsah DVD, kde by mohlo být více materiálů týkajících se obsahu čísla. Úbytek médií není nutné brát jako zlo, penetrace rychlých přípojek k internetu by měla již být více, než dostatečná.

Dobře funkční správce programů pro KDE je představen v prvním článku „Krusader“. I přes omezení dané rozsahem několika stránek jde o kvalitní přiblížení dvoupanelového správce souborů, který je velmi důstojným konkurentem Total Commanderu, známého z MS Windows. Autor článku se pokusil přiblížit možnosti programu dobrým způsobem a pro ty, kteří ještě Krusader nepoužívají by mohl být lákadlem.

„Bezpečně a pohodlně — OpenSSH“ možná odtajní základy OpenSSH, původem z OpenBSD, běžným uživatelům, kteří si často myslí, že jde pouze o konzolové připojení. Po části o instalaci a konfiguraci OpenSSH přešel autor k možnostem používání a nesoustředí se jen na konzoli, ale věnuje svou pozornost i přesměrování X, nebo vytváření šifrovaných tunelů. Stranou nezůstalo ani přihlašování pomocí klíčů a bezpečné odesílaní souborů.

Mně potěšil článek „Nebojte se práce s editorem Vim“. Začátečníci jsou zmateni při prvním kontaktu s tímto editorem, ale ten je ve skutečnosti velmi mocný a většina z těch kteří jej alespoň částečně ovládnou na něj nedá dopustit. Minimálně zručný uživatel v tomto článku nové informace nenajde.

VoIP matador, který je na jedné straně uznáván a na druhé straně zatracován je přiblížen v článku „Skype v Linuxu“. Od doby, kdy jsme o Skype psali na našem portále uplynulo dost času, během nějž byl Skype pochopitelně dále vyvíjen a dnes umí i přenos obrazu z webkamerky. Autor neopominul ani služby SkypeIn, SkypeOut a VoiceMail.

Spíše začátečníkům, nevládnoucím ručnímu definování pravidel IPTables, kteří chtějí chránit svůj počítač je určen článek„Firewall v Linuxu“, jehož autor se věnuje obecným grafickým nadstavbám pro definici těchto pravidel, Firestarter a Guarddog. Pochopitelně nemohl podchytit všechny možnosti, mezi něž by se daly zařadit i grafické nástroje specifické pro některé distribuce. Protože zabezpečení počítače připojeného k síti je velmi citlivou záležitostí, doporučil bych tento článek každému uživateli.

„Ubuntu prý škodí pevným diskům“ je tvrzení, které bylo po vydání poslední verze často opakováno, byť není 100% pravdivé. V článku se čtenář seznámí s problematikou šetření baterie laptopu díky zastavování HDD, se základy analýzy používání a opotřebení disku i s nastavením parametrů systému tak, aby nedocházelo k zbytečnému parkování hlav a roztáčení ploten HDD.

Principy a úskalími vzdáleného přístupu do sítě provádí autor článku „Základy OpenVPN“. Autor použil osvědčenou stavbu článku, která by se dala popsat slovy od teorie (jak to vlastně funguje) k praxi (jak to zprovoznit). V praktické části článku je zmíněn i problém uživatelů s laptopy, jejichž uživatelé se připojují z různých IP adres a firewall by byl překážkou.

„Šifrování dat na disku“ logicky navazuje na podobně laděné články, které v magazínu vycházejí již delší dobu. Šifrování, jak k němu přistupuje autor tohoto článku je ralizováno pomocí klíčů vytvořených programem GPG a využit je přístup přes EncFS. Pokud bude čtenář postupovat krok za krokem podle článku, bude mít zabezbečená svá data před případnou krádeží. Přidejte zálohování a máte chráněné to nejcenější, co v počítači máte, nebo myslíte, že hardware je dražší, než data?

Androidu, jeho podpoře a zastřešení od Google i potenciálu na trhu mobilních telefonů se věnuje autor článku „Nastává úsvit Linuxu v mobilních telefonech?“ Android vypadá jako potenciálně silný hráč na poli systémů pro chytré mobilní telefony, ale zatím panuje kolem dost nejasností, některé z nich se pokouší odtemnit tento článeček.

Cestujete s laptopem mezi několika částmi organizace, které nesdílejí jednotnou síť? „WiFi roaming v rámci organizace — praktické použití“ nastiňuje problematiku a její řešení na příkladě požívání WiFi sítí na různých školách, které se dohodli na WiFi roamingu. Článek sice nemůže jít do podrobností technické realizace, ale jako impuls k dalšímu studiu problematiky by měl být dostatečný.

Několik čísel magazínu vycházel seriál o programovacím jazyce Python, ten je již minulostí a v tomto čísle vyšel článek „Perl opravdový silák v programování“, jehož autor se pokoučí zlákat čtenáře k programovacímu jazyku Perl. V článku je pouze několik malých ukázek. Jestli jde o začátek seriálu o tomto mocném jazyce ukáže nejbližší číslo.

Kvalitativními normami se ohání téměř každá organizace, ale normy z řady ISO 9000 nedokáží postihnout složitost vývoje a předávání software. S problematikou je možné se seznámit v článku „Mezinárodní normy řady ISO/IEC 250xx pro jakost softwarového produktu“. Pro běžného domácího uživatele bude tento článek nejspíše příšerně nudný, ale mohou se alespoň dozvědět, co, mimo jiné, znamená profesionální vývoj software a jeho předávání zákazníkovi.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své. Bohužel snížení počtu doprovodných DVD na jedno jediné znamená relativní zdražení časopisu, ale podle mého názoru je penetrace rychlých přípojek v domácnostech natolik široká, že druhé DVD nikomu nebude chybět, jen by možná bylo vhodné více provázat obsah DVD s obsahem časopisu. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk), která se bohužel musela zvýšit díky neustále rostoucím nákladům.

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1539