Softwarové novinky (38)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

28.11.2007 05:00 | MaReK Olšavský | přečteno 9892×

Nové distribuce

Pravděpodobně nejvýznamější novinkou tohoto čísla je Fedora 8 (Werewolf), jenž vyšla 8. listopadu 2007, téměř přesně 4 roky po vydání první verze distribuce pod hlavičkou Fedora. Jak již bylo napsáno, ve zběžném náhledu, asi nejméně se bude líbit nabídka kodeků Fluenda, přičemž ručně lze instalovat ze zdroje Livna. Pozměnilo se grafické téma a Fedora 8 přináší jak poslední verzi KDE, tak Gnome. Za povedenou odvozeninu Fedory lze považovat BLAG Linux And GNU, jenž se dočkal verze 7000 a na jediném CD je k nalezení Fedora se všemi potřebnými kodeky pro přehrávání multimédií. Vývoj distribuce Fedora je zaštítěn firmou Red Hat a ta vydala 7. listopadu 2007 svou distribuci RHEL 5.1.

Nedlouho před psaním tohoto dílu to vypadalo na to, že nebudu moci napsat nic o Un*xových alternativách ke GNU/Liuxu, ale nakonec se vyskytlo několik zajímavých systémů. Projekt Indiana vypadá velmi zajímavě. Po příchodu Iana Murdocka k SUN Microsystems se začal OpenSolaris o něco více přibližovat běžným uživatelům. Přestože se jedná o první krok k vytvoření uživatelsky příjemného instalátoru a přivětivého desktopu založeného na kvalitním systému, není nutné se bát nestabilit a špatné podpory hardware. Vývojáři by měli zapracovat na rychlosti systému, protože systému někteří uživatelé přezdívají Slowlaris.

Další dva zajímavé systémy využívají základ FreeBSD. FreeNAS, který vyšel ve verzi 0.686 Beta 1, slouží k vytvoření síťového úložiště pro data. Systém podporuje protokoly CIFS, FTP a NFS, pro obsluhu slouží rozumné webové rozhraní, mj. podporuje šifrované datové disky. Zajímavě se jeví MidnightBSD, které je zatím ve velmi ranné verzi 0.1.1. Správce oken je WindowMaker, aplikace zvoleny tak aby vyhověly požadavkům běžných uživatelů.

Nyní jen v rychlosti několik Beta a RC verzí. NetBSD se blíží k verzi 4.0 a vývojáři nabídli jednu z posledních testovacích verzí RC4. Velmi rychle po vydání verze Damn Small Linux 4.0 se chystá DSL 4.1 a vývojáři uvolnili verzi RC2. Tomáš Matějíček si pravděpodobně na vydání svého Slaxu 6, protože údajně má tato verze obsahovat KDE4, tak zatím nám poskytuje alespoň testovací verze, aktuálně RC7.

Hry a multimédia

Nová automobilová hra na Open Source nebi je Tile Racer, která vyšla ve verzi 0.6. Zatím je možné pouze zajíždět co nejrychlejší kola, ale při pohledu na tempo vývoje hry je zřejmé, že brzo by mohla být k dispozici možnost hry více hráčů, nebo inteligentní počítačový protihráč. Pokud pamatujete starší DOSovou hru „Stunts“, tak toto vypadá na potencionálního nástupce.

Špičkový přehrávač hudby aTunes se připomíná verzí 1.8.0. Mezi novinky patří počeštění od Vladimíra Slávika, podpora audio podcastů (rss+atom) a mnoho oprav. Přehrávač si poradí s formáty mp3, ogg, wma, wav, flac, mp4 a přehrává stremovaná rádia. Pokud Vám nevadí aplikace běžící na Java platformě, mohl by tento přehrávač být tím pravým. Pokud chcete přehrávat MIDI soubory a nemáte rozumný hardware, můžete využít softwarový přehrávač FluidSynth, jenž vyšel ve verzi 1.0.8, a SoundFonty. Jen pro zajímavost přidám informaci o nové verzi, konkrétně 1.2.11, přehrávače XMMS, která vyšla 1211 dní od posledního předchozího vydání. Líbí se vám přehrávač Amarok, ale připadá vám poměrně náročný pro váš hardware? Zkuste přehrávač Minirok 0.7, jenž nabízí nejdůležitější část funkčnosti Amaroku, ale je nepoměrně menší a méně náročný.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Pro programátory je určena knihovna Yada, která byla vydána ve verzi 1.0.0. Knihovna svým uživatelům nabízí abstrakci přístupu k SQL, definuje vstupní a výstupní proměnné tak aby byly z hlediska programátora stejné, napříč různými SQL servery. Knihovna funguje například s MySQL, SQLite, PgSQL a Oracle. Malinké pozdržení ve světě databází nám dovolí projekt db4objects, plně objektová databáze pro platformy Java a .NET, jenž byla vydána ve verzi 7.0 (vývojová větev).

O time trackeru Rachota, českého autora, jsme již na našem portále zmínili (mimochodem, propagoval jsem jej i na mém blogu). Nedávno se mi podařilo natrefit na projekt jWorkSheet, který vyšel ve verzi 0.9.24, s podobnou funkčností, jakou nabízí Rachota. Program lze opravdu chápat jako jiné pojetí programu rachoty, jednomu z uživatelů se nelíbili některé vlastnosti rachoty.

Jeden z nejlepších emulátorů terminálu rxvt-unicode se dočkal verze 8.7. Bez problémů si poradí s kódováním Unicode, funguje jako jediný démon na pozadí, který umí spouštět okna (tím rozumně snižuje nároky na systém), obsahuje vestavěný interpretr Perlu, … Dalo by se toho napsat ještě mnoho z jeho schopností, soukromě považuji rxvt za nejlepší emulátor terminálu, s jakým jsem se setkal.

Vývojáři R Projektu uvolnili verzi 2.6.1. R Projekt je software pro statistické výpočty a tvorbu grafů, mimo jiné poskytuje i mocný programovací jazyk „R“. Pro programátory je výhodou bezproblematické napojení z programovacích jazyků C a Fortran, mj. lze R napojit i na PgSQL. Občas lze vidět přirovnání tohoto nástroje ke komerčním v cenách pohybujících se v desetitisících KČ. Toto vydání opravuje některé menší chyby.

jWorkSheet

jWorkSheet - nový a zajímavý timetracker v javě

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1523