Linux+DVD 11/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

21.11.2007 05:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8379×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Joanna Gilová.

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Tradiční příloha tohoto čísla časopisu se opravdu velmi povedla, obsahuje jednu z nejlépe odladěných a zpracovaných distribucí GNU/Linuxu, SLED/SLES 10. Jako bonus jsou na druhém DVD ISO obrazy povedené a vychvalované distribuce Alt Linux, z klávesnic ruských vývojářů, a v současnosti jedné z nejpopulárnějších distribucí PCLinuxOS

V prvním článku „Správa projektů v Linuxu“ se autor věnuje problematice organizace projektů, jenž by mohla zajímat řadu IT pracovníků, kteří povyšují ve své kariéře :-). Autor vyzdvihl dva projekty, Planner (využívající knihoven GTK+) a KPlato (pro QT). Pro potenciální uživatele jmenovaných programů budou užitečné informace z počátku článku, kde je vysvětlena problematika a pojmy.

„Tučňák na laptopu“ se věnuje problematice z docela zajímavého úhlu. Volba distribuce Gentoo míří na uživatele, kteří hodlají využít každý použitelný takt počítače na 100%. Autor se příliš nevěnuje používání GNU/Linuxu na obecných počítačích, ale snaží se vystihnout specifika spjatá s nasazením na laptopech, tj. power management, akcelerovanému desktopu na integrovaných grafických akcelerátorech, či Bluetooth.

Jedno z největších a nejotravnějších rizik pro uživatele je nevyžádaná pošta, občas se v ní může nacházet havěť, která promění stanici na dalšího bota využívaného k dalšímu šíření spamu. Článek „Spam a jak na něj…“ je věnován spolupráci s Amavisem, vedoucí ke kontrole nebezpečných příloh v emailech.

„;Kvalitní IPS na opensource platformě“ je článek věnovaný bezpečnosti a ochraně proti průnikům (IPS = Intrusion Prevention System). Autor článku se zabývá využitím Snortu jako IPS, jímž jsou sledovány pokusy o průniky až na úrovni 7. síťové vrstvy.

Smarty, šablonovací systém, o kterém jsme psali i na našem portále, je populární a u svých uživatelů vynucuje oddělení spracování dat od jejich prezentace. Autor článku „Vizuální komponenty v PHP“ se zabývá právě tímto šablonovacím systémem. Vzhledem ke stručnosti článku jej lze brát pouze jako nasměrování na tento šablonovací systém a správný způsob psaní kódu v PHP.

Z mého hlediska byl nejzajímavější článek „Databázové systémy v prostředí Linuxu“. Článek začíná obecnými informacemi o databázích, tj. co jsou databáze a jaké základní požadavky jsou na ně kladeny. Dále se věnuje lehkému představení několika projektů, které jsou k dispozici zdarma, tj. MySQL, PostgreSQL, FirebirdSQL, IBM DB2 ExpressC a Oracle Database 10g Express Edition.

Školička programování v scriptovacím/dynamickém jazyce Python pokračuje dílem „Python — proměnné a uživatelský vstup“. Autor ukazuje, jak psát programy, aby dokázaly číst vstupy od uživatelů a jak je psát, aby nebyl problém s kódováními.

Šifrováním mailů se zabývá článek „PGP v Kmailu“. Napřed je objasněno co je šifrování a jak funguje, jak si vytvoříte šifrovací klíče a jak je vyměníte s protějškem. Nakonec je vysvětlena integrace GPG do oblíbeného emailového klienta Kmail.

David Pravec, hlavní osoba kolem distribuce Danix, napsal článek „Vytvoření vlastní distribuce pomocí Danixu“, v němž ukazuje, jak připravit moduly pro Danix, jak je integrovat do LiveCD a mj. jak změnit startovací obrazovku, aby bylo patrné, že se jedná o odvozené dílo :-). Jen pro zajímavost, víte, proč Richard M. Stallman nemohl přijmout dřívější verzi distribuce? Odpověď najdete v tomto článku.

Účetnictví pod GNU/Linuxem, nebo *BSD je trochu zapeklitým oříškem. Jedním z nejznámnějších programů je GnuCash, který je sice nenápadným, ale velmi mocným nástrojem k vedení podvojného účetnictví. Pro naše podmínky je potřeba přizpůsobit jeho konfiguraci a vestavěné šablony, ale je 100% vyhovující. Článek „GnuCash“ je věnován právě tomuto článku.

Jiří Rybička, nejvýznamnější osoba kolem LaTeXu v našich končinách, napsal článek „Formuláře v systému LaTeX“. Tutoriál, který od tohoto autora v tomto časopise vychází je tím nejlepším, co v časopise posledních několik čísel vychází, byť se již dostává do náročnějších témat pro začátečníky. Z článku se můžete naučit, jak psát dokumenty, jenž mají povahu formulářů a z minulého dílu by měli čtenáři již vědět, jak formuláře plnit daty.

Posledním regulerním článkem tohoto čísla je krátké představení slovníků Lingea Lexikon 2002, jenž fungují nativně i v prostředí GNU/Linuxu. Autor článku vyzdvihl bezproblematickou funkčnost software.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zaškobrtnutí v překladu (tentokrát jsem jich potkal opravdu málo) jsou kompenzována kvalitním obsahem. Velmi pozitivně hodnotím zvětšující se podíl článků českých autorů na celkovém obsahu.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, předplatit u společnosti Send, nebo v dobře zásobených stáncích.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1521