Softwarové novinky (35)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

3.10.2007 09:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8055×

Nové distribuce

Tuto sekci dnes nezačneme Linuxem, ale prvním systémem je PC-BSD 1.4, systém, který je stavěn na základech FreeBSD 6-STABLE. Instalace je opravdu velmi snadná, takže by ji mohli zvládnout i málo zkušení uživatelé, ale je potřeba počítat s menší podporou dardware. K instalaci dalšího software lze použít standardní postupy známé z FreeBSD, nebo pbi balíků, které s sebou vždy nesou všechny potřebné knihovny, jenž jsou dostupné ze stránek pbiDIR. Pokud chcete na kancelářský desktop postavený na FreeBSD, mohl by tento systém být velmi vhodným kandidátem.

Pro multimediálně kreativní uživatele jsou určeny dvě novinky mezi distribucemi. První a známější z těchto novinek je dyne:bolic 2.5, který je sestaven na základě Debian GNU/Linuxu. Dyne:bolic je distribuován jako live CD a lze jej nainstalovat na pevný disk. Scripty distribuce by měly bez problémů identifikovat i správně nastavit většinu multimediálních karet a jako bonus lze vyzdvihnout velmi nízké systémové nároky. Druhou mm distribucí z poslední doby je JackLab Audio Distribution 1.0, která využívá základ OpenSUSE 10.2 s desktopem Enlightenment, realtime jádrem a profesionálním audioserverem JACK. JackLab je distribuce zaměřená směrem k hudebníkům.

Foresight Linux 1.4 je distribuce, která, již víceméně klasicky, vychází pouze několik dní po vydání nové stabilní verze Gnome. Distribuce není zajímavá jen vydávacím cyklem, ale i zcela neobvyklým, novátorským a zatím málo rozšířený balíčkovač conary.

Na poli distribucí založených na *ubuntu vyšlo několik zajímavých novinek. Nejaktivnější jsou vývojáři firmy Technalign, kteří vyvíjí distribuce Pioneer Linux a jejich 3 příspěvky jsou Pioneer Explorer 1.1 Server, Pioneer Explorer 1.1 (kombinuje live i instalační CD a je určen na desktop) a Pioneer Linux 3.0. Podstatně známější je Linux Mint, který vyšel ve verzi 3.1, jenž je velmi dobře zkompletovaný pro nasazení na domácí desktop. Freespire 2.0.3 přidalo nově možnost využívat službu C'N'R pro instalaci software.

Již jen letem světem méně známé distribue a beta verze: Rodinka Ubuntu distribucí vyšla v jedné z posledních testovacích verzí 7.10 beta. Jaká bude další verze Mandriva Linuxu 2008.1 napoví RC2. SimplyMEPIS se po změně základu z Ubuntu na Debian blíží k dalšímu vydání, nyní ve verzi 7.0 a vyvojáři uvolnili Betu 5. Zenwalk Linux je velmi zajímavým forkem Slackware a vývojáři uvolnili testovací verzi 4.8 RC.

Hry a multimédia

S editací titulků k filmům pomůže Gaupol, jenž je aktuálně ve verzi 0.12. Plně jsou podporovány formáty MicroDVD, MPL2, MPsub, SubRip, SubViewer 2.0, TMPlayer, částečná podpora je pro formáty Sub Station Alpha a Advanced Sub Station Alpha. Program je psán v GTK, zvládá všechny potřebné manipulace s titulky, mezi něž patří konverze snímkové frekvence, vyladění časového posunu.

Profesionální 3D grafický editor Blender vyšel ve verzi 2.45. Možnosti Blenderu se špatně shrnují do jediného odstavce, proto vyjmeme alespoň několik novinek této verze. Bledner má opraveny chyby, které způsobovaly pády 64 bitové verze na GNU/Linuxu, jsou odstraněny artefakty, které vznikaly při záporném osvětlení, program importuje 3DS soubory, … Podrobný seznam změn proti předchozí verzi je k dispozici na domovských stránkách tohoto původně proprietárního projektu.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Velmi kvalitní a rychlý mailový klient Claws-Mail, dříve známý jako Sylpheed Caws, se dočkal verze 3.0.0 ()rychle následované verzí 3.0.1). Mailový klient se nesnaží ohromit širokou funkčností, ale je velmi rychlý a nenáročný na systém. Oproti původnímu Sylpheedu je Claws-Mail rozšiřitelný pluginy a lze jej relativně snadno rozšířit na požadovanou funkčnost.

Příznivce programovacího jazyka Pascal, mimo jiné je v tomto jazyce vyvíjen i bitmapový editor Pixel, by mohlo potěšit vydání Free Pascalu 2.2.O. Největší novinkou je vylepšení překladače, který produkuje menší spustitelné soubory, než dříve, má nižší nároky na paměť a podporuje nové platformy (více informací poskytne seznam novinek). Pokud si myslíte, že jazyk Pascal je zaostalý a již se nepoužívá, zkuste si přečíst článek na stránkách OSNews.com, možná i vás jeho možnosti přesvědčí.

Jeden z nejlepších a nejoblíbenějších cms, nasazovaný na blozích, Wordpress, vyšel ve verzi 2.3 „Dexter“. Novinkou jsou tagy k článkům, které vhodně rozšiřují možnosti kategorií, podporuje formát Atom 1.0 pro syndikaci a opravuje mnoho starších chyb. Wordpress podporuje XML-RPC API, tvoří kvalitní odkazy a jeho pro rozšíření jeho možností je k dispozici velmi široké spektrum pluginů.

Klonováním disků lze ušetřit mnoho času při instalaci systému na větší množství stejných počítačů (velmi častá situace ve větších firmách). Nejznámějším klonovacím nástrojem je Symantec Ghost (dříve známý jako Norton Ghost), ale ve svobodném svtě existuje velmi podobný nástroj Clonezilla, jejíž verze Clonezilla-live dospěla do verze 1.0.5-8. S její pomocí můžete po síti klonovat více disků souběžně a rychlost je dána jen prostupností sítě.

Závěrečný drobek

Máte doma jeden počítač vyhrazený jako přehrávač hudby a videa? Zkuste Rhythmbox, pokud jej na něm používáte, ovládat vzdáleně přes webové rozhraní z jiného stroje, umožní vám to aplikace Rhythmweb, aktuálně ve verzi 0.2. Podobné webové ovládací rozhraní existuje i pro Amarok, amaroK Web Frontend.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1505