Softwarové novinky (32)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

4.7.2007 09:00 | MaReK Olšavský | přečteno 9635×

Nové distribuce

Patrně nejvýznamnější novinkou mezi distribucemi je Slackware 12.0, který je první verzí této oblíbené distribuce, která používá jádro 2.6(.21.5). Desktop lze v základu zvolit XFce 4.4.1, nebo KDE 3.5.7, pokud jste příznivcem Gnome, musíte využít dropline Gnome, nebo jej nainstalovat ručně. Začátečníkům bych tuto distribuci nedoporučoval již jen kvůli absenci sofistikovaného balíčkovacího systému.

Debian GNU/Linux je velmi oblíbeným základem pro vytváření odvozených distribucí, jednou z těch velmi zajímavých je Brazilský projekt Dreamlinux 2.2 „Multimedia GL“, s jehož vůdčí osobností João Batistou Estevesem vyšel rozhovor na našem portále. Distribuce používá startovací scripty Knoppixu a Morphixu. Jako desktop je vybráno XFce a design je upraven ve stylu MacOS X. Jen pro zajímavost, jde o preferovanou distribuci hledače optimální Linuxové distribuce a provozovatele tohoto portálu Františka Hucka.

Mandriva Linux je velmi oblíbenou desktopovou distribucí a zejména v ČR/SR je na předních místech oblíbenosti, na čemž má nemalou zásluhu Ivan Bíbr a jeho práce. Mandriva Linux, jak je známá z knižních prodejen, je cílena především na domácí, multimediální a herní, desktop. Verze pro firemní zákazníky jsou Mandriva Corporate Desktop a Mandriva Corporate Server, přičemž první jmenovaný vyšel ve 4. verzi. Distribuci je možné stáhnout pouze ve zkušební verzi, plnou je nutné koupit, cena je velmi přijatelná (v době psaní článku je stále na eShopu 3. verze distribuce). Distribuce je KDE centrická s podporou „3D“ akcelerovaného desktopu.

Několik menších distribucí a testovacích verzí na závěr této části. Server Optimized Linux vyšel ve verzi 25; distribuce není odvozená od žádné jiné a je orientována ryze na nasazení na serveru. Nejznámější česká distribuce Slax se blíží k 6. řadě, k mání je SLAX 6.0.0 RC4. White Box Enterprise Linux 4 Respin 2 je méně známým forkem RHELu, než-li CentOS, ale není horší, jde o update 4 řady, který zahrnuje všechny poslední opravy uvolněné RH. Damn Small Linux 3.4 RC1 se vejde na CD vizitku a poslouží skvěle i na slabých počítačích.

Hry a multimédia

Projekt Mesa 3D přináší na počítače svobodnou implementaci OpenGL. Projekt vyšel v nové verzi 7.0, která implementuje OpenGL 2.1 (pro karty 3dfx Voodoo verzi 1.3). Mimo podpory OpenGL 2.1 přinesly tyto ovladače mnoho oprav chyb předchozí verze, mj. by již neměl být problém s kompozitními managery na kartách s chipy ATI R300.

Pokud již máte Blu-Ray vypalovací mechaniku, mohla by Vás zajímat sada néstrojů Blu-Ray Video Authoring Tools, která vyšla ve verzi 20070617-2301. Pokud máte HD–DVD, máte problémy s přehráním filmů, nebo je chcete uložit, může vám pomoci DecryptHD 20070611, který je šířen v podobě binárních souborů. WinFF 0.291 je frontend pro FFMPEG, který usnadní převody formátů uživatelům, kteří si příliš netykají s příkazovou řádkou.

Simulátory patří k nejnáročnějším hrám, co se týče vývoje i nároků na ovládání od hráče. V této rodině her jsou četné simulátory aut a letadel, ale simulátor ponorky? Kolik jich znáte? Pokud vás láká řízení německé ponorky z druhé světové války, hra Danger from The Deep je přesně tím, co hledáte.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Peníze hýbou světem, v běžném životě je třeba mít pevně v rukou své domácí účetnictví. Mimo, asi nejznámějšího, programu GnuCash, který vyšel ve verzích 2.0.5 (stabilní větev) a 2.1.4 (vývojová větev), jenž je v repozitářích snad všech distribucí, existují i další programy. JGnash je optimální řešení pro ty, kteří jej potřebují spravovat své osobní finance na různých OS, protože je psán v Javě, aktuální verze 1.11.4. Třetí program který zmíním je HomeBank 3.4, který se bude líbit především uživatelům Gnome. Abychom neopoměli uživatele KDE, připomínáme program KMyMoney. GnuCash je ze všech jmenovaných nejmocnější a lze v něm zpracovávat firemní účetnictví.

Calendar Project Mozilly vyšel ve verzi 0.5. Můžete zvolit ze dvou subprojektů, Mozilla Sunbird je samostatně běžící program a Lightning je nadstavba pro uživatele mailového klienta Mozilla Thunderbird, která bude pro řadu uživatelů mnohem výhodnější, protože MUA je často téměř neustále běžící program, kalendářová aplikace se také nechává běžet většinu času a je lepší mít jádro Gecko spuštěné pouze jednou. Program i nadstavda si rozumí s protokolem CalDAV a umí synchronizovat kalendář s Palmem, PocketPC, nebo iPodem.

Příjemným nástrojem využívajícím fuse je FuLFS (Fuse Using Large File System), který umožní uložení velkých souborů na souborový systém, který umí jen soubory malé. Například můžete uložit obraz DVD na Fat32, kterýžto FS není schopen uložit tak veliký soubor. Verze je sice velmi ranná (0.0.4), ale vše funguje spolehlivě a velmi transparentně.

Vývojový nástroj Anjuta vyšel ve verzi 2.2.0 (Hurricane), které je první stabilní verzí řady 2.x. IDE je konkurentem pro Gnomu, vůči KDevelopu. Pro návrh GTK gui v sobě integruje Glade 3, dále jsou integrovány progilery Valgrind (pro paměť) a gprof (výkon). Podporovány jsou především jazyky C a C++, nicméně na úrovni zvýrazňování syntaxe a spolupráce s překladačem si poradí s většinou běžně používaných jazyků.

Anjuta

Anjuta, mocné IDE pro vývojáře GTK aplikací

Rozumy na závěr

Prvním rozumem je Ecology Howto o ekologičtějším a ekonomičtějším provozu počítačů. Druhým dílkem, které bych zde rád zmínil je 5. vydání scriptovací příručky pro Bash.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1480