Linux+DVD 07/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

5.7.2007 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 7791×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Přílohou časopisu jsou, již tradičně, 2 DVD s distribucemi, na prvním je Debian 4.0 Etch ve verzích pro i386, x86–64 a PowerPC. Na druhém DVD je populární Ubuntu 7.04 s bonusovým softwarem.

První článek „Komerce a komunita“ píše o komunitním (plně zdarma) a komerčním (placeným) přístupu k svobodnému software. Na jedné straně stojí komunita, která vyvíjí software a hlídá si otevřenost zdrojových kodů. Na druhé straně stojí firmy, které konerčním způsobem vytváří dostribuce. Uživatelé občas kritizují komerční distribuce, za vydělávání peněz na otevřeném software, ale je nutné si přiznat, že jejich zásluhou se Linuxový desktop významně posunul kupředu.

Článek „Tučňák bez drátů?“ se pokusí čtenáře zasvětit do zprovoznění bezdrátové karty Intel Pro Wireless 2200 pod Slackware 11.0, pochopitelně s jistými úpravami použitelné i na jiné kombinaci. Autor sepsal, jak používat zabezpečené i nezabezpečené připojení, nastavení se naučíte zrealizovat v textovém i grafickém módu.

„Gentoo – Linux s malachitem ve znaku“ je další z mnoha úvodních článků, které mají navnadit čtenáře k používání některé z distribucí. Tentokráte je článek reklamou na Gentoo, o kterém říkám, že počítač je buď vypnutý, nebo kompiluje. Možná článek některého z čtenářů navnadí na používání distribuce, kterou si lze ušít na míru svému hardware a používanému prostředí.

Rozsáhlejší je článek „Internetové prohlížeče v prostředí Linuxu“, v němž se autor pokusil o jakýsi ucelený rozhled po světě internetových prohlížečů v prostředí GNU/Linuxu. Nejvíce místa z článku je věnováno prohlížečům (Mozilla Firefox, Galeon/Epiphany, Kazehakase) založeným na jádře Gecko. Z dalších článek zmiňuje, možná i neprávem, opomíjenou Operu, Konqueror, nebo minimalistické Dillo. Prohlížečů je více, než se vešlo do tohoto článku, zcela opomenuty jsou ty, které pracují v konzoli.

S Open Source implementací platformy .NET seznamuje článek „C# s Mono v GNU/Linuxu“. Čtenář se, alespoň v hrubých rysech, se strukturou a filozofií Mono projektu. Článek informuje o jazyce C#, přičemž autor si neodpustil srovnat jej i s Javou. Nejlépe se vše ukazuje na příkladech a ty v tomto článku jsou pro terminál i GTK#. Na závěr článku je připomenutých několik aplikací, které na Mono platformě běží.

„Programy podporující stahování souborů“ představuje několik nástrojů pro stažení souborů přes http/ftp, rozhodně zde nenajdou software uživatelé P2P sítí. Od konzolového wgetu po grafické nástroje i plugin pro prohlížeč Mozilla Firefox přináší článek pouze velmi základní a jednoduchý přehled stahovacího software.

Strýček Grumpa přispěl článkem „Python a logování“. Začínající programátoři v Pythonu se snaží řešit zaznamenávání činnosti programu i chyb vlastními silami, přičemž Python sám o sobě nástroje na vytváření logovacích souborů má. V článku lze najít jaké jsou úrovně logováním, způsob jak záznamy naformátovat a jak se to s více moduly.

Mírně komplexnější je článek „Vývoj projektů svobodného softwaru“, který se zaobírá koordinací vývoje software, která zahrnuje nástroj pro správu verzí, sledování chyb, webové stránky, komunikaci mezi vývojáři, … Problém je komplexnější, proto je článek soustředěn převážně na Forges (SourceForge,BerliOS, Savannah), které poskytují tyto služby pohromadě a nenutí vývojáře vše udržovat vlastními silami, ten se tak může soustředit jen na svůj projekt.

Pro, začínající, síťaře, kteří potřebují nastavit shaping provozu na počítačové síti je napsán článek „MasterShaper – řízení síťového provozu pro každého“. MasterShaper je jednoduchý nástroj psaný v jazyce PHP s rozhraním obsluhovaným ve WWW prohlížeči. Umí definovat pravidla pro ip-tables. Protože neumí všechna možná pravidla, která jdou v ip-tables definovat a používá backend MySQL, nebude určen pro vysoce zatížené routery.

Pokud vás zajímá svět protokolů pro okamžitou komunikaci (IM) a s tím spjaté programy, najdete informace v článku „Objevte chatera, který ve vás dříme!“. Dozvíte se i něco z historie, kdy se zprávy mezi počítači v síti posílali pouze příkazem talk. Článek se věnuje proprietárním protokolům, proti nimž stojí defacto osamocený XMPP, který ale podporují mocné společnosti.

Víte, kolik výkonu dříme v kapesní konzoli PSP? Využijte alespoň část k přehrání filmu, ale film je třeba z formátu, jaký používáte na počítači, převést do formátu, kterému rozumí PSP a právě tomuto tématu se věnuje článek „Převod filmů z GNU/Linux na konzoli PSP“.

Hrám jsou v tomto čísle věnovány dva články. První je „Dokonalá skupinová hra – Wormux“, která je open source klonem kdysi velmi populárních Worms, bojujících červů. Grafice a provedení hry není co vytknout, místo červíků jsou bojovnky maskoti různých open source produktů. Z článku čiší nadšení autora, které je nakažlivé :-). Druhou recenzovanou hrou je „Enemy Territory“, která patří mezi fps hry a je dost náročná pro hráče.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zaškobrtnutí v překladu jsou kompenzována kvalitním obsahem. V tomto čísle bylo těch chybek poněkudsi více, byť třeba odkázáním na zdrojové kódy na DVD, které tam nejsou.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, předplatit u společnosti Send, nebo v dobře zásobených stáncích.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1479