Softwarové novinky (29)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

9.5.2007 10:00 | MaReK Olšavský | přečteno 10980×

Nové distribuce

Po delší době bude mít tento seriál začátek z neLinuxového světa. Na svátek práce, 1. května 2007 vyšlo OpenBSD 4.1, podle slov tvůrců a mnoha ohlasů které jsou k nalezení na internetu, nejbezpečního operačního systému na světě, v němž byly nalezeny pouze 2 vzdáleně zneužitelné chyby při defaultní instalaci. Vylepšena byla podpora platformy UltraSPARCIII, přidána podpora pro Landisk. OpenBSD nebude, velmi pravděpodobně, systém, který si nainstalují na desktop běžní domácí uživatelé, ale pro profesionály, nebo správce serverů představuje velmi zajímavou volbu. Stahovat instalační CD můžete třeba pomocí bittorrentu, ale tím získáte pouze mini CD a zbytek budete muset instalovat z internetu, pokud tedy chcete oficiální kompletní instalační sadu, budete si ji muset koupit za přijatelnou cenu. Pokud přecijen chcete ISO obraz zdarma, zkuste využít script OpenBSD-ISO, který vyšel ve verzi 0.0.11. Podobně jako u řady Linuxových distribucí, je vydávací cyklus OpenBSD 6 měsíční.

Vydáním RHELu 5.0 nekončí údržba řady RHEL 4.x, protože Red Hat, ale i tvůrci odvozených distribucí, garantují 5 letou podporu. Přírůstkem k řadě RHEL 4.x je verze 4.5, která přináší především updaty ovladačů. Scientific Linux 5.0 je dalším známým forkem RHELu, název by sváděl k tomu, že bude vybaven specializovaným softwarem potřebným pro vědu, ale není tomu tak, název odráží to, že na jeho údržbě se podílejí vědecké instituce, primárně pro vlastní potřebu. Trixbox 2.2 (dříve známý jako Asterisk@home) je specializovaným forkem CentOSu, který obsahuje vše potřebné pro vytvoření VoIP PBX.

Gentoo je distribuce, která se, obvykle, překládá až na počítači, kde bude používána. Šíření software v podobě zdrojový kódů má nevýhody ve velikosti a čase potřebném pro kompilaci, ale vše je ušité na míru konkrétního počítače. Novinkou v táboře Gentoo je vydání verze 2007.0, která přináší změněná instalační/live CD pro platformy x86 a x86-64, Gnome 2.16.2, KDE 3.5.5 a další zajímavý software.

Z dalších distribucí je vhodné zmínit MCNLive Deft, které je komunitním LiveCD vycházejícím z Mandriva Linuxu. Ubuntu Christian Edition 3.0 je vyčištěnou a mírně doplněnou verzí Ubuntu Linuxu :-). Český, mezinárodně uznávaný, příspěvek mezi distribucemi Linuxu, Slax se chystá na svou 6. verzi, 3. RC můžete otestovat.

Něco pro zábavu

V Pythonu psaný přehrávač hudby Quod Libet se dočkal verze 1.0. Přehrávač přehraje soubory Ogg Vorbis, MP3, Flac, Musepack, nebo MOD. Pro výstup používá GStreamer a jeho podstatná výhoda spočívá ve snadném rozhraní pro psaní pluginů, které by mohli zvládnout i relativně začínající programátoři. Ve srovnání se zavedenými přehrávači Rhythmbox, či Amarok nemá zdánlivě mnoho co nabídnout. Přehrávač aTunes 1.6 představuje velmi zajímavou variantu pro ty, jímž není nepříjemné používat software vyžadující Java platformu (v tomto případě minimálně JRE 1.5) a uvítají vskutku multiplatformní aplikaci. Umí přehrát běžně používané audio soubory a je velmi přehledný.

Něco pro práci

Vcelku nenápadně se vyvíjí R, projekt který dospěl do verze 2.5. Jedná se o open source projekt určený pro specializovanou skupinu uživatelů, kteří potřebují zpracovávat a vizualizovat matematické modely, zejména ty statistické. Software je multiplatformní a nejedná se pouze o statistický nástroj, ale i o plnohodnotný programovací jazyk „R“, který je velmi podobný jazyku „S“ vytvořenému v Bell Laboratories.

Zajímavost pro programátory je prostředí Cibyl 9, které je určeno těm, kteří chtějí tvořit aplikace, či hry pro mobilní telefony zvládající J2ME, ale nechtějí se učit Javu. Překládá programy psané v C. Kompilace probíhá s mezikrokem vytvoření binárního souboru pro procesor MIPS a teprve ten je přeložen do Javovského bytekódu..

Potřebujete-li občas prezentovat, není nutné používat stále stejně vypadající generátory z balíků OpenOffice.org a KOffice, zkuste trochu netradiční a velmi efektní nástroj Manslide, který dospěl do verze 1.5.6. Připravené prezentace budou vypadat jinak, než ty běžné šablonovité :-).

Zajímavou metodou použitelnou, pokud se chcete něco naučit jsou tzv. „flashcards“. Program Anki, který vyšel ve verzi 0.2.4, je určen k tomu, aby zmaximalizoval efektivitu Vašeho učení se při minimalizaci času. Využívá toho, jak funguje lidská paměť. Pro kompilaci budete potřebovat QT.

aTunes

aTunes&1.6

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1462