Linux+DVD 3/2007

Vyšlo další číslo kvalitního magazínu Linux+DVD a tradičně jsme se podívali na jeho obsah.

6.3.2007 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 9669×

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

LP

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Toto číslo tohoto „největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu“ má hlavní téma zacílené na užší skupinu lidí kolem počítačů, je věnováno programování pod GNU/Linuxem.

Co rozhodně nepřehlédnete jsou 2 DVD, na prvním z nich je Ulteo Sirius Alpha a bonusový komerční software, který je už jakousi tradicí u tohoto časopisu. Na druhém DVD je Knoppix 5.10.

První článek, „Linux a veřejná správa“, českého autora Vojtěcha Bednáře, nás seznámí s problematikou nasazení Linuxu a FLOSS ve státní správě. Situace není jedoduchá, jak si většina uživatelů GNU/Linuxu myslí, není možné nasadit první distribuci, která padne administrátorovi do rukou, ale je teba zajistit i mnoho administrativy a záruk souvisejících s takovýmto nasazením. Je vysvětleno, proč není ve veřejné správě místo pro komunitní distribuce, šířené, zdarma.

„Systémy BSD“ je článek, který takříkajíc nosným tohoto čísla. Dozvíte se základní informace o (nejrozšířenějších) BSD systémech, což jsou FreeBSD, NetBSD a OpenBSD, včetně několika základních rozdílů mezi těmito BSD větvemi. Článek je nejen teoretický, ale prakticky Vám bude vysvětlena instalace, a základy konfigurace, systému FreeBSD. Systémy BSD jsou sice málo rozšířené a mezi Linuxáři se netěší velké známosti, ale jsou stabilní a velmi bezpečné, což může být důvod pro jejich nasazení. Jen pro zajímavost uvedu, že Solaris, také, vychází z 368BSD.

„Internetové stránky pomocí zprostředkovatele“ je článek, ve kterém naleznete základy použití squidu. Pokud potřebujete ve své síti vybudoat proxy server, v (téměř) každé Linuxové distribuce ja squid. Squid je mocný nástroj a v tomto článku se dozvíte základy instalace a konfigurace tohoto nástroje. Dozvíte se, jak nastavit filtraci stránek a tuto i rozdělíte mezi běžné uživatele a „lepší“, kteří budou mít přístup i k nestandardním webům.

První článkem z části pro programátory je „Certifikáty/PGP a šifrování zpráv“, byť, soudě podle textu článku by se spíše hodil do sekce Bezpečnost. Čtenář se dozví základní rozdíly mezi certifikáty, které jsou vydávány certifikovanými autoritami, a PGP klíči, které si vytváří sami uživatelé. Ukázáno je, jak vytvořit vlastní klíče a začlenit nástroj Enigmail pro používání PGP klíčů v emailové klientu Mozila Thunedrbird.

Vzdálenému přístupu k jinému počítači se věnuje článek „Praktické využití xrdp“. Xrdp je relativně mladý produkt, jeho historie se píše teprve od roku 2004. Produkt slouží jako server/daemon, který běží na počítači, k němuž se uživatel připojuje a jenž mu umí naservírovat nejen celou pracovní plochu, ale i jednotlivou aplikaci. Má velmi dobře řešený bezpečnostní model. Bohužel již ke zmíněnému mládí produktu a nízké verzi, zbývá několik chyb a nedodělků.

„Vývoj počítačových her pod Linuxem“ popisuje základy vývoje počítačových her pod Javou, za použití OpenGL, respektive Mesa, knihoven. Pro práci s grafikou a zvukem je použita knihovna lwjgl a herní engine jMonkey. Budete překvapeni, jak snadno lze vyvíjet hry na java platformě.

Článek o hře „Gothic 3“ je spíše drobným povzdechnutím na tím, kam se ubírají hry, zejména v nárocích na hardware a nápaditosti. V podstatě jsou si, v žánru RPG, hry podobné jedna druhé a jediné, čím se liší je zlepšující se grafika a vzrůstající nároky na výkon počítače. I já často vzpomínám na hratelnost her na 8 bitových počítačích, za nimiž jsem strávil nepoměrně více času, než za dnešními grafickými orgiemi.

Fenomén stahování hudby, zejména prostřednictvím výměnných sítí, je opravdu celosvětový a je příjemné setkat se s hudbou, která je k dispozici legálně, pod některou ze svobodných licencí. Článek „Stahování a šíření svobodné hudby“ se věnuje právě tomuto tématu. Začíná několika informacemi o zvukových ovladačích v systému a o přehrávačích. Pokračuje popisem několika internetových rádií, která vysílají svobodnou hudbu a pokračuje představením několika projektů, které slouží jako místa pro stahování svobodné hudby. Článek je tak v podstatě představením zajímavých projektů, ale i návodem, jak nejlépe takovou hudbu posloucha a stahovat

Práva a zabezpečení v Linuxu jsou na slušné úrovni, ale jsou nasazení, kde je stávající model práv rwx nedostatečný. Proto existuje rozšíření jádra Linuxu, SELinux, které rozšiřuje, ale nenarušuje, stávají systém práv o nové možnosti. V článku „SELinux – bezpečnější Linux“ se s tímto rozšířením seznámíte po teoretické a trochu i po praktické stránce.

Článek „Stavíme bezpečný souborový server“ čtenáře provede vytvořením ssh/sftp serveru. Pokud budujete vlastní webhosting je běžné ftp nevhodnou variantou pro přenos souborů, protože je nešifrované. SSH není také úplně správné řešení, protože uživateli umožňuje mnoho dalších využití (shell, forwarding portů, přístup ke zbytku souborového systému. Proto vznikl patch na SSH, chrootssh, jehož nasazení je tématem tohoto článku. Nezbývá než si povzdechnout nad úrovní drtivé většiny hostingů, které takovéto připojení k účtu uživatele nemají.

Na existenci firewalů, nejlépe na odděleném Linuxovém stroji, jsme si již zvykli. Pokud používáte MS Windows, existuje mnoho řešení, ale tím nejlepším je Linuxový/BSD firewall. Díky vitualizaci můžete hostovat nejen MS Windows uvnitř Linuxového systému, ale v MS Windows si můžete nahostovat Linux/BSD, kdy hostovaný systém bude sloužit jako firewall pro hostitele. Kromě instalací obou systémů budete potřebova VMware server. Instalace a nastavení takovéhoto řešení je popsána v článku „Linux pod VMware jako firewall hostujícího systému“.

„Kontrolujeme integritu systémových souborů“ je článek, který se také týká bezpečnosti. Pokud váš systém napadne útočník, obvykle to neudělá jen pro vymazání dat, ale bude chtít váš počítač využít i pro další, záškodnickou činnost, proto pozmění některé soubory, aby příště měl snadný přístup. Popsené je nasazení a využití software Tripwire, který vás sice neochrání před prvním napadením, ale informuje vás o změně souborů, které by mohli příští přístup záškodníka usnadnit.

Článek „Výuka cizího jazyka s Linuxem“ se zabývá několika výukovými programy. Začíná se u programů pro nejmenší, přes programy pro pokročilé a slovníky končí u syntézy řeči.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk).

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, nebo v dobře zásobených stáncích.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1429