LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Free Pascal

Borland Pascal byl v dobách DOSu bezpochyby jedním z nejpopulárnějších programovacích prostředků. Je tedy jasné, že existuje velká komunita programátorů, kteří tento jazyk znají. Proto se dnes podíváme na Free Pascal Compiler, který se snaží být kompatibilní právě s dialektem jazyka Pascal firmy Borland.

14.4.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 18887×

Free Pascal Compiler je kompilátorem vlastního specifického jazyka, který se dle nastavení podobá buďto původnímu Borland Pascalu nebo jazyku Object Pascal používanému v prostředích Delphi a Kylix. K tomu ovšem Free Pascal přidává mnohé svoje rozšíření, jako například přetěžování operátorů, komentáře ala C++ a podobně. Zajímavou vlastností je, že většina vlastností jazka je konfigurovatelná, díky čemuž je paradoxně v některých případech s produkty firmy Borland kompatibilnější než tyto produkty mezi sebou navzájem.

FPC je samostatný kompilátor, nikoli pouhý frontend ke gcc. Tento stav přináší některé výhody (zejména nezávislost na GCC ^__^). Boužel je tímto způsobeno že FPC nepodporuje tolik platforem, podporované procesory jsou pouze dva: i386 a m68k. Mezi podporované operační systémy patří samozdřejmě Linux a NetBSD, pro platformu i386 ještě FreeBSD, QNX a Solaris a nebo i tak exotické systémy jako DOS, OS/2, Windows nebo třeba PalmOS. Experimentátory jistě potěší podpora Amigy nebo BeOS.

Osobně si myslím, že síla Free Pascalu leží ve velmi bohaté standardní knihovně, která se snaží překrývat standardní knihovnu z Borland Pascalu. A též obsahuje takzvané balíčky (packages) což jsou rozhraní k nejrůznějším knihovnám známým z C, například mysql, gtk, Xlib, nebo třeba podpora sítí. To jsme se ještě ovšem nedostali k jádru jazyka Object Pascal a to k objektovému programování. Součástí instalace Free Pascalu je poměrně rozsáhlá knihovna FCL, která implementuje některé nevizuální komponenty prostředí Delphi (TComponent, TList, TStrings, TINIFile...) a dále obsahuje mnoho užitečných tříd a komponent, namátkou:

  • Tokenizér
  • Přístup k databázím
  • Základ textového editoru
  • Rozpracovaný XML parser
  • Implementace jazyka XPath
Nevýhodou této knihovny může být pro někoho fakt, že je z větší části pod licencí GPL, důsledky této licence nemusím doufám dále rozebírat.

Pro Free Pascal je také dostupné vývojové prostředí, které se snaží kopírovat vzhled IDE od firmy Borland pro MS-DOS. Osobně mám s tímto IDE na unixových platformách spíše špatné zkušenosti, pravdou ovšem zůstává, že i autoři uvádějí IDE spíše jako beta verzi. A navíc IDE ve verzi 1.0.10 již pro jistotu na unixech nefunguje nejspíše vůbec, protože se z instalace potichu vytratila knihovna Free Vision, kterou potřebuje ke své činnosti.

Ale nechme šedé teorie a vrhněme se na vlastní instalaci. Protože je Free Pascal Compiler napsán v Pascalu, je jinak v unixu běžná cesta kompilace přímo na cílovém stroji silně neschůdná, až skoro nemožná, a proto raději necháme experimentů a stáhneme si binární balíček ze stránek projektu.

Kompilátor ke své činnosti potřebuje některé poměrně běžné utilitky, na oficiálních stránkách bývalo napsáno, že jsou potřeba binutils, dnes to tam napsáno není (alespoň jsem nic takového nenašel), ale přesto věřím tomu, že jsou vyžadovány i nadále. Obecně by se dalo říct, že kde funguje gcc tam funguje i FPC.

Zde si v sekci download vybereme požadovanou platformu (tj. většinou Linux (Intel X86)). Majitelé distribucí postavených na RPM si stáhnou balíček, debianisté (jako třeba já) si stáhnou balíček nebo zadají apt-get install fpc. A ti ostatní, na které autoři nemyslí si stáhnou buďto poměrně velký soubor fpc-číslo_verze.procesor.tar a nebo můžete stáhnout jednotlivé části tohoto archívu samostatně (soubory install.sh, binary.tar, docs.tar.gz, demo.tar.gz a sources.tar).

Nyní rozbalíme velký archiv na vhodné místo, respektive umístíme všechny stažené soubory do jednoho adresáře a v terminálu spustíme soubor install.sh (Příkazem sh install.sh). Instalátor se nás zeptá na několik věcí (pro běžnou instalaci by mělo stačit mačkat Return / Enter / Obdobnou klávesu vašeho počítače) a poté provede samotnou instalaci.

Pokud se instalace povedla (ono na ní není mnoho co by se mohlo nepovést) měli bychom po spuštění fpc dostat "krátký" (zhruba 3 strany A4) výpis použitelných parametrů kompilátoru.

Pokud toto funguje, můžeme si skusit oblíbený to program "Hello world". VE svém oblíbeném textovém editoru si vytvoříme soubor helloWorld.pas s tímto obsahem:

program helloWorld;
begin
  writeln('Zdravime Free Pascal')
end.

A následně zkompilujeme:

$ fpc helloWorld.pas
Free Pascal Compiler version 1.0.10 [2003/06/26] for i386
Copyright (c) 1993-2003 by Florian Klaempfl
Target OS: Linux for i386
Compiling helloWorld.pas
Assembling helloworld
Linking helloworld
4 Lines compiled, 0.2 sec

Čímž dostaneme binárku helloworld, kterou nyní můžeme spustit:

$ ./helloworld
Zdravime Free Pascal

Čímž jsme si krásně ukázali, že naše instalace funguje (případně jsme si ukázali, že jsme něco udělali špatně a tudíž nefunguje).

Příště se vrhneme na nějaké praktické ukázky. Docela bych byl rád za nějaké ohlasy v diskuzi, zejména ve směru kudy by se měl případný seriál dále ubírat, jestli se zabývat základy Pascalu nebo spíše odlišnostmi mezi BP a FPC... Jsem flexibilní, přispůsobím se zájmům vás, čtenářů.

A ještě poznámka na závěr: Jsem si moc dobře vědom, že Pascal vznikl jako jazyk pro výuku programování a osobně bych se asi bál psát rozsáhlejší program ve FPC. Ale přesto si myslím (a ohlasy to potvzují), že FPC může mnoha občasným programátorům, kteří používají Linux, usnadnit jejich přechod z jiného operačního systému.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Dalsi clanky 14.4.2004 18:55 Petr Podany
L Re: Dalsi clanky 16.4.2004 14:30 telda
Integrace do systemu 15.4.2004 01:06 Jan Houštěk
kompatibilita os 17.4.2004 22:56 s'mejky
  L Re: kompatibilita os 18.4.2004 15:14 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze