LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Free Pascal

Borland Pascal byl v dobách DOSu bezpochyby jedním z nejpopulárnějších programovacích prostředků. Je tedy jasné, že existuje velká komunita programátorů, kteří tento jazyk znají. Proto se dnes podíváme na Free Pascal Compiler, který se snaží být kompatibilní právě s dialektem jazyka Pascal firmy Borland.

14.4.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 18232×

Free Pascal Compiler je kompilátorem vlastního specifického jazyka, který se dle nastavení podobá buďto původnímu Borland Pascalu nebo jazyku Object Pascal používanému v prostředích Delphi a Kylix. K tomu ovšem Free Pascal přidává mnohé svoje rozšíření, jako například přetěžování operátorů, komentáře ala C++ a podobně. Zajímavou vlastností je, že většina vlastností jazka je konfigurovatelná, díky čemuž je paradoxně v některých případech s produkty firmy Borland kompatibilnější než tyto produkty mezi sebou navzájem.

FPC je samostatný kompilátor, nikoli pouhý frontend ke gcc. Tento stav přináší některé výhody (zejména nezávislost na GCC ^__^). Boužel je tímto způsobeno že FPC nepodporuje tolik platforem, podporované procesory jsou pouze dva: i386 a m68k. Mezi podporované operační systémy patří samozdřejmě Linux a NetBSD, pro platformu i386 ještě FreeBSD, QNX a Solaris a nebo i tak exotické systémy jako DOS, OS/2, Windows nebo třeba PalmOS. Experimentátory jistě potěší podpora Amigy nebo BeOS.

Osobně si myslím, že síla Free Pascalu leží ve velmi bohaté standardní knihovně, která se snaží překrývat standardní knihovnu z Borland Pascalu. A též obsahuje takzvané balíčky (packages) což jsou rozhraní k nejrůznějším knihovnám známým z C, například mysql, gtk, Xlib, nebo třeba podpora sítí. To jsme se ještě ovšem nedostali k jádru jazyka Object Pascal a to k objektovému programování. Součástí instalace Free Pascalu je poměrně rozsáhlá knihovna FCL, která implementuje některé nevizuální komponenty prostředí Delphi (TComponent, TList, TStrings, TINIFile...) a dále obsahuje mnoho užitečných tříd a komponent, namátkou:

  • Tokenizér
  • Přístup k databázím
  • Základ textového editoru
  • Rozpracovaný XML parser
  • Implementace jazyka XPath
Nevýhodou této knihovny může být pro někoho fakt, že je z větší části pod licencí GPL, důsledky této licence nemusím doufám dále rozebírat.

Pro Free Pascal je také dostupné vývojové prostředí, které se snaží kopírovat vzhled IDE od firmy Borland pro MS-DOS. Osobně mám s tímto IDE na unixových platformách spíše špatné zkušenosti, pravdou ovšem zůstává, že i autoři uvádějí IDE spíše jako beta verzi. A navíc IDE ve verzi 1.0.10 již pro jistotu na unixech nefunguje nejspíše vůbec, protože se z instalace potichu vytratila knihovna Free Vision, kterou potřebuje ke své činnosti.

Ale nechme šedé teorie a vrhněme se na vlastní instalaci. Protože je Free Pascal Compiler napsán v Pascalu, je jinak v unixu běžná cesta kompilace přímo na cílovém stroji silně neschůdná, až skoro nemožná, a proto raději necháme experimentů a stáhneme si binární balíček ze stránek projektu.

Kompilátor ke své činnosti potřebuje některé poměrně běžné utilitky, na oficiálních stránkách bývalo napsáno, že jsou potřeba binutils, dnes to tam napsáno není (alespoň jsem nic takového nenašel), ale přesto věřím tomu, že jsou vyžadovány i nadále. Obecně by se dalo říct, že kde funguje gcc tam funguje i FPC.

Zde si v sekci download vybereme požadovanou platformu (tj. většinou Linux (Intel X86)). Majitelé distribucí postavených na RPM si stáhnou balíček, debianisté (jako třeba já) si stáhnou balíček nebo zadají apt-get install fpc. A ti ostatní, na které autoři nemyslí si stáhnou buďto poměrně velký soubor fpc-číslo_verze.procesor.tar a nebo můžete stáhnout jednotlivé části tohoto archívu samostatně (soubory install.sh, binary.tar, docs.tar.gz, demo.tar.gz a sources.tar).

Nyní rozbalíme velký archiv na vhodné místo, respektive umístíme všechny stažené soubory do jednoho adresáře a v terminálu spustíme soubor install.sh (Příkazem sh install.sh). Instalátor se nás zeptá na několik věcí (pro běžnou instalaci by mělo stačit mačkat Return / Enter / Obdobnou klávesu vašeho počítače) a poté provede samotnou instalaci.

Pokud se instalace povedla (ono na ní není mnoho co by se mohlo nepovést) měli bychom po spuštění fpc dostat "krátký" (zhruba 3 strany A4) výpis použitelných parametrů kompilátoru.

Pokud toto funguje, můžeme si skusit oblíbený to program "Hello world". VE svém oblíbeném textovém editoru si vytvoříme soubor helloWorld.pas s tímto obsahem:

program helloWorld;
begin
  writeln('Zdravime Free Pascal')
end.

A následně zkompilujeme:

$ fpc helloWorld.pas
Free Pascal Compiler version 1.0.10 [2003/06/26] for i386
Copyright (c) 1993-2003 by Florian Klaempfl
Target OS: Linux for i386
Compiling helloWorld.pas
Assembling helloworld
Linking helloworld
4 Lines compiled, 0.2 sec

Čímž dostaneme binárku helloworld, kterou nyní můžeme spustit:

$ ./helloworld
Zdravime Free Pascal

Čímž jsme si krásně ukázali, že naše instalace funguje (případně jsme si ukázali, že jsme něco udělali špatně a tudíž nefunguje).

Příště se vrhneme na nějaké praktické ukázky. Docela bych byl rád za nějaké ohlasy v diskuzi, zejména ve směru kudy by se měl případný seriál dále ubírat, jestli se zabývat základy Pascalu nebo spíše odlišnostmi mezi BP a FPC... Jsem flexibilní, přispůsobím se zájmům vás, čtenářů.

A ještě poznámka na závěr: Jsem si moc dobře vědom, že Pascal vznikl jako jazyk pro výuku programování a osobně bych se asi bál psát rozsáhlejší program ve FPC. Ale přesto si myslím (a ohlasy to potvzují), že FPC může mnoha občasným programátorům, kteří používají Linux, usnadnit jejich přechod z jiného operačního systému.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Dalsi clanky 14.4.2004 18:55 Petr Podany
L Re: Dalsi clanky 16.4.2004 14:30 telda
Integrace do systemu 15.4.2004 01:06 Jan Houštěk
kompatibilita os 17.4.2004 22:56 s'mejky
  L Re: kompatibilita os 18.4.2004 15:14 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze