LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (1)

Protože jsme adresář linuxového software, rozhodli jsme se spustit rubriku, která by měla přinášet krátký přehled novinek z uplynulého týdne.

26.9.2005 14:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 9644×

Protože každý týden vzniká mnoho nových projektů a vychází nové verze osvědčených programů, rozhodl jsem se připravit malý přehled toho, co minulý týden vzniklo. Předpokladem je, že se zaměřím jak na linuxové distribuce tak na vybrané programy. Proč vybrané? Velice jednoduše řečeno, všechny novinky se nevejdou do jednoho článku. Vždyť se stačí podívat na freshmeat.net a pozorovat, kolik software se denně dočká nové verze. Takže půjde jen o výběr těch zajímavějších, případně známějších programů.

Tento první díl bude o něco kratší, protože rozhodnutí tuto rubriku psát vzniklo v sobotu a na to, aby to byl skutecně kvalitativní průřez uplynulým týdnem, by bylo třeba sbírat a třídit informace během průběhu celého týdne.

Co nového v distribucích?

Vyšla zřejmě poslední RC verze Ubuntu Linuxu 5.10 Colony, a přestože jsem váhal, zda upozorňovat na různé beta a RC verze, nakonec jsem usoudil, že vzhledem k oblíbenosti této distribuce by tu tato RC verze neměla chybět. Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední testovací verzi před vydáním ostré, dochází nyní již jen k vychytávání chyb.

Další novinkou je live distribuce MCNLive s názvem Jordaan. Jedná se o distribuci, kterou vytváří tým sdružený kolem holandského Mandriva Clubu. Je postavena na bázi Mandriva Linuxu ve verzi Cooker, takže zde jsou nejnovější aplikace včetně právě uvolněné Opery 8.50. Rozhodně by si ji měl vyzkoušet ten, co se rozmýšlí, zda Linux vyzkoušet a zda přímo na Mandriva Linuxu. (Vyzkouším ji také a zítra přineseme minirecenzi této live distribuce.)

Když už jsem si myslel, že týden skončí jen několika RC verzemi poměrně neznámých distribucí, objevil se nový KNOPPIX 4.0.2 řešící několik chyb. Jednou z hlavních oprav je update souborového systému Unionfs, libntfs a Mozilla-Firefoxu. Více najdete v changelogu. Potěšující je, že tato verze Knoppixu vychází jak na DVD tak na CD. Jak jsem zjistil hlavní příčinou proč minule nevyšla CD verze byla právě ona chyba v Unionfs a čekalo se na její opravu.

Co nového v software?

Tento týden byl zcela jednoznačně ve znamení prohlížečů. Zcela nečekaně se objevilo oznámení, že Opera vychází ve verzi 8.50 a nebude již obsahovat reklamní proužek. Doposud ho všechny předchozí verze obsahovaly a pokud se ho uživatel chtěl zbavit, musel za licenci zaplatit, případně mohl počkat na některou akci, kdy se dal přes Opera Community získat legální klíč. Mimochodem poslední akce byla asi před třemi týdny. Co k tomuto kroku Operu vedlo si můžeme domýšlet. Jedním z důvodů je zřejmě to, že Opera kraluje na poli mobilních zařízení a z této sféry jí plyne největší část příjmů. Dalším může být snaha získat větší podíl na trhu prohlížečů na PC, přeci jenom Firefox, Mozilla a IE jsou na tomto poli výraznými konkurenty. Jedním jejím rysem, pro který se mi Opera velice líbí, je její renderovací rychlost – ta je opravdu vynikající.

Další novinkou je updatovaný prohlížeč je Firefox 1.0.7, který trpěl nepříjemnou chybou IDN link buffer overflow vulnerability, takže bylo nutné updatovat. Ze stejného důvodu se objevila i nová verze Mozilla 1.7.12

Ale celý týden nebyl jen o prohlížečích, mimo jiné se objevila nová verze programu paco 1.9.6, který se snaží uživatelům ulehčit instalaci ze zdrojových kodů. Dalším prográmkem (resp. se jedná jen o skript), který má pomoci uživateli, je QMail Installation 1.3.15 ulehčující instalaci a konfiguraci qmailu včetně nastavení souvisejících služeb jako je vpopmail, qmailadmin nebo spamassassin.

Program, který uvítají ti, co potřebují čas od času ripovat nebo konvertovat hudbu, je gnormalize 0.42. Umí dekódovat formáty MP3, MP4 (či M4A or AAC), MPC (nebo MPP nebo MP+), OGG, APE a FLAC, takže se jedná o poměrně výkonný nástroj. A abych ještě zůstal u té hudby, na světě je nová verze audio přehrávače MOC (music on console), což už jak název napovídá, je nástroj určený pro konzoli. Tento přehrávač umí obsluhovat mnoho populárních audio formátů jako je MP3, Ogg, FLAC, WAVE, Musepack, SPeex a mnoho dalších.Z multimediálních programů stojí zcela jistě za zmínku LiVES ve verzi 0.9.5-pre5 pro editaci a úpravu videa. Tento program je jeden z velice zajímavých a do budoucna perspektivních programů pro práci s videem, případně se zvukem.

A úplně na závěr je tu hra LGeneral 1.2beta-4, což je strategická hra inspirovaná hrou Panzer General.

Budu rád za každou připomínku k článku, co byste zde rádi viděli více, která oblast linuxového software je pro vás zajímavější a čemu se tedy věnovat více.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Dobrý počin 27.9.2005 11:02 Petr Ježek
Sikovny clanek, doufam, ze se stane pravidelnym... 27.9.2005 13:12 Pajus
super, ale čo keby ešte... 28.9.2005 08:16 student
  L Re: super, ale čo keby ešte... 28.9.2005 08:47 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze