LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (39) - typy tabulek v MySQL

Databáze MySQL disponuje několika typy tabulek. Jaké typy to jsou, k čemu slouží a kdy je použít se dozvíte v tomto a v dalším díle našeho seriálu.

23.9.2005 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 20343×

Komerční sdělení: Pořádáme Kurzy MySQL

Databázový systém MySQL má poměrně výjimečné postavení na trhu s obdobnými produkty - a to v tom, že umožňuje mít data fyzicky uložena hned v několika typech tabulek. Dnes některé z nich prozkoumáme - a ukážeme si, kdy který typ použít.

Typy tabulek v MySQL

Dodnes neumím říct, zda je tato vlastnost pro MySQL přínosem nebo prokletím, ale fakt je, že data v MySQL lze uložit minimálně do sedmi rozdílných typů tabulek. Každý z typů má vlastní výhody a nevýhody. V praxi se však běžně používají pouze dva typy tabulek - o těch ostatních se tedy zmíním spíše pro zajímavost. Typ tabulky se dá zadat při jejím vytvoření jako (nepovinné) rozšíření příkazu CREATE TABLE. Například tabulku typu MyISAM (co to je se dozvíte za chvíli) vytvoříte pomocí následujícího definičního příkazu:

create table tabulka (id int, nazev varchar(10)) engine = myisam;

MySQL povoluje rovněž změnu typu již existující tabulky. Se zachováním struktury i dat můžete tedy naši tabulku změnit třeba na typ INNODB (co to je se dozvíte v dalším díle seriálu) takto:

alter table tabulka engine = innodb;

Pozn.: Místo klíčového slova ENGINE pro určení typu tabulky se rovněž můžete setkat s klíčovým slovem TYPE. Jsou to ekvivalenty.

V jedné databázi můžete mít tabulky více typů.  Asi se ptáte, jaký typ tabulky vytvoří databázový stroj v případě, že jej implicitně nezadáte. V tom případě bude použit výchozí typ tabulky. Ten je nastaven "z výroby", případně jej lze změnit v konfiguraci serveru MySQL. Pojďme se teď podívat na jednotlivé typy tabulek podrobněji.

Typ ISAM

ISAM je historicky nejstarší typ tabulky, který se v MySQL používal od počátku. Samotný název ISAM je zkratka - indexed sequential access method, česky metoda indexovaného sekvenčního přístupu. V současné době je tento typ považován za zastaralý a ve verzi 5.0 databáze MySQL již nebude k dispozici. Zastaralý je proto, že indexy k tabulce byly ukládány v tomto typu tabulek nekomprimovaně a práce s nimi byla relativně pomalá.

Typ MyISAM

Tabulky typu MyISAM se používají dosud - a je to asi nejčastější (a rovněž výchozí) typ tabulek v databázi MySQL. Oproti ISAM mají tu podstatnou výhodu, že indexy u těchto typů tabulek jsou komprimovány, zabírají tudíž méně místa a systém provede příkazy SELECT na těchto tabulkách s menší spotřebou systémových zdrojů, než kdyby se jednalo o tabulky ISAM. Komprimování indexů taky něco stojí, takže provádění akčních dotazů nad těmito tabulkami spotřebuje více času procesoru; tato nevýhoda je však při výkonech dnešních procesorů poměrně zanedbatelná.

Platí, že byste měli používat tabulky typu myISAM kdykoli si nejste jisti, jaký typ použít. Rovněž platí, že tabulky typu MyISAM vám dovolí využít co nejvíce z funkčnosti MySQL, například nad nimi lze provádět fulltextové vyhledávání. Tabulky MyISAM jsou rovněž velmi rychlé. Na druhou stranu tabulky MyISAM (ani ISAM) neumožňují transakční zpracování. O transakcích budeme v seriálu mluvit později, takže jen naznačím, o co se jedná: v případě selhání systému uprostřed příkazu (nebo skupiny příkazů) může u těchto tabulek dojít buď k porušení struktury, nebo k situaci, kdy tabulka obsahuje nekonzistentní data.

Tabulky MERGE

Jsou velmi zvláštní. Merge tabulka je virtuální tabulka nad dvěma nebo více tabulkami MyISAM, které mají stejnou strukturu (to znamená stejný název, typ a počet sloupců a stejné indexy). Proč by něco takového mohlo být potřeba? Především pro velmi velké tabulky. U nich by mohlo buď dojít k tomu, že bude vyčerpán limit pro velikost souboru daný operačním systémem, nebo k tomu, že bude vyčerpáno místo na jednotce, na níž se databázový soubor nachází. Jelikož MERGE může spojovat tabulky umístěné fyzicky na více jednotkách, tento problém u nich odpadá.

Jak vytvořit MERGE tabulku? Začněme tím, že budeme mít dvě shodné tabulky (druhou jsem vytvořil kopírováním první):

create table log2004 (rok smallint, datum datetime);
create table log2005 like log2004;

Obě tabulky naplníme nějakými daty:

insert into log2004 values (2004,'2004-01-01');
insert into log2004 values (2004,'2004-02-01');
insert into log2004 values (2004,'2004-12-29');
insert into log2005 values (2005,'2005-06-30');
insert into log2005 values (2005,'2005-08-12');
insert into log2005 values (2005,'2005-09-16');

a teď to nejzajímavější - vytvoříme "obalovací" tabulku typu MERGE, která nám umožní pohlížet na tyto dvě tabulky jako na jednu:

create table log (rok smallint, datum datetime) engine=merge union=(log2004,log2005);

Od této chvíle naše virtuální tabulka žije. Co s ní lze dělat? Například je možné z ní vybírat záznamy - takže tento příkaz vrátí data z obou "původních" tabulek:

select * from log order by datum desc;

Do takto definované tabulky typu MERGE však bohužel nelze vkládat záznamy, takže příkaz v následujícím stylu by skončil chybou:

insert into log (rok, datum) values (2005,'2005-09-22');

To je logické, protože databázový stroj neví, do které z podkladových tabulek by měl záznam přijít a MERGE tabulka žádná "vlastní" data nemá. Od verze 4.0 MySQL však lze definovat MERGE tabulku s rozšířením specifikujícím, kam se mají vkládat nové záznamy. Pokud to uděláte, budou příkazy INSERT směřovány do specifikované podkladové tabulky:

create table log (rok smallint, datum datetime) engine=merge union=(log2004,log2005) insert_method=last;

Při práci s MERGE tabulkami je dobré vědět, že

  • potřeba MERGE tabulek se dá obejít pomocí příkazu UNION
  • smazáním MERGE tabulky se neodstraní podkladové tabulky
  • v jedné MERGE tabulce mohou být více než dvě podkladové tabulky (teoreticky až 128)
  • jedna podkladová tabulka může být členem více MERGE tabulek zároveň
  • na podkladové tabulce můžete provádět změny v datech
  • na MERGE tabulkách nemůžete provádět FULLTEXT
  • To, zda bude použití MERGE tabulky rychlejší či nikoli je předem nepředvídatelné a je třeba si to řádně odzkoušet. V určitých situacích to může být pomalejší.

V praxi se s tabulkami MERGE nejspíš nesetkáte, protože objem dat zpracovávaných u typické MySQL databáze je (zejména u webových aplikací) realtivně malý. S čím se však rozhodně setkáte jsou typy tabulek umožňující transakční zpracování - a o těch budeme mluvit v dalším díle našeho seriálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Poznámky 23.9.2005 16:49 Michal Čihař
  L Re: Poznámky 24.9.2005 10:34 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze