LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> LinuxEXPRES 9/2005

V zářijovém vydání opravdového linuxového magazínu si přečtete především o hudbě v Linuxu a to jak o jednodušším nahrávacím studiu, tak například o enkódování hudby. Dozvíte se také mj. o IDE pro Delphi nebo o MS IE pod Linuxem.

19.9.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 7601×

LinuxEXPRES - obálka čísla 9/2005

Stručný obsah čísla 9/2005

 • editoriál
 • obsah
 • co je Linux?
 • novinky
 • business
 • make install
 • zaměstnání
 • echo
 • rozhovor
  • Robert Krátký a Leoš Literák (Vlastimil Ott)
 • software
  • Sylpheed 2.0 (Daniel Závodský)
  • Delphi pro Linux (Pavel Císař)
  • Eclipse 3.1 (Lukáš Zapletal)
  • Solfege 2.9.1 (Svatopluk Vít)
  • Svobodné slovníky pro Linux (Petr Vojnar)
 • speciální příloha
  • Linux v nahrávacím studiu (Tomáš Klos)
  • Protux 0.20.2 (Daniel Závodský)
 • mailbox
 • praxe
  • Internet Explorer pod Linuxem (Daniel Závodský)
  • Kódujeme hudbu, 1. část (Tomáš Hanusek)
  • Nahráváme audio (Martin Paňko)
  • Smalltalk (Lukáš Faltýnek)
  • Bash, 9. část (Bohdan Milar)
 • hardware
  • HP DeskJet 5655 (Svatopluk Vít)
 • hry
  • netPanzer, Lincity-NG (Martin Janíček)
 • knihy
 • internet
 • okénko do oken
  • wxMusik 0.4.2.1 (David Kovář)

Podrobněji k aktuálnímu číslu

I číslo pro září 2005 přichází s novinkou – pokud by vám více vyhovovalo čtení LinuxEXPRESu v elektronické podobě, máte možnost objednání elektronického předplatného – každý měsíc si tak budete moci stáhnout magazín ve formátu PDF pro vlastní potřebu, případně díky tomu můžete snadno získat starší vydání.

Pojďme se ale na aktuální číslo podívat blíže. Úvodní rubriky jsou podobně jako minule uvedeny krátkým článkem Co je Linux?, který naštěstí jako jediný používá hodně výrazné zvýraznění textu, čímž pomáhá náhodnému čtenáři v pochopení, co to vlastně GNU/Linux a LinuxEXPRES je.

Dále následují obecné aktuality pod hlavičkou sekce novinky, business a make install. Rubrika zaměstnání nabízí kromě pár pracovních míst krátký rozhovor s Martinem Matějů ze společnosti Stickfish na téma pracovního portálu PraceAbc.cz. Jako malý předkrm k hlavnímu tématu čísla "Linux a hudba" si můžete dát echo, které tentokrát pochází z pera (klávesnice) šéfredaktora Lukáše Zapletala.

Pro aktuální sekci rozhovor byli vyzpovídáni hned dva lidé – Leoš Literák a Robert Krátký, kteří pracují na portálu AbcLinuxu.cz. Nebude žádným překvapením, když prozradím, že otázky se točí hlavně kolem tohoto webu.

O příjemný úvod do rubriky Software se postaral popis programu Sylpheed 2.0, jednoduchého a hlavně rychlého grafického emailového klienta. Pro mě, spokojeného uživatele KMailu, to sice není žádná revoluce v práci s emaily, ale je alespoň dobré vědět, že takové alternativy existují. Asi především pro ty, kteří přešli na Linux z Windows, bude zajímavý popis tří vývojových prostředí – Delphi, Kylix a Lazarus pro Pascal. Tím ale popis IDE nekončí, v dalším článku je představen Eclipse 3.1. Před zvláštní přílohou je ještě popsán Solfege 2.9.1, program pro trénink hudebního sluchu. Rubriku Software uzavírá článek o několika svobodných slovnících pro Linux.

Téma časopisu je pěkně zpracováno v článku Linux v nahrávacím studiu – realita, nebo fikce? Popsáno je snad vše podstatné, co se úvodu do problematiky týče – situace způsobená chováním tvůrců studiového software, audio v Linuxu obecně, hardware, instalace software, jeho výběr a samozřejmě představení některých základních zástupců. Pěkné také je, že na závěr je realisticky uvedeno, že kromě pár výjimek linuxové nástroje za svými Windows/Mac protějšky poněkud zaostávají. Součástí přílohy je také recenze nástroje Protux 0.20.2, vícestopého hudebního editoru.

Díky volnému místu (které minule zabíraly recenze notebooků) se opět objevila rubrika Mailbox, ve které je pár tipů pro začátečníky. Prvním článkem v následující sekci Praxe je tutoriál "jak na Internet Explorer pod Linuxem". Škoda je, že je pouze zmíněna instalace pomocí skriptu ies4linux, žádné podrobnější detaily, které jsou docela podstatné a i já bych si o nich rád přečetl, v článku bohužel nejsou, protože do něj zřejmě kvůli zacílení časopisu nepatří. Také díky zvláštnímu grafickému podkladu (který je pokud vím poprvé mimo speciální přílohu) je docela výrazný první díl seriálu o enkódování hudby v Linuxu – na úvod je popsáno ripování CD a následné kódování. Jak správně na nahrávání zvuku se také dozvíte z článku Nahráváme audio, který je od slovenského redaktora, proto je ve slovenštině. Nechybí ani pravidelné představení programovacího jazyka, tentokrát došlo na Smalltalk a další díl seriálu o BASHi, ve kterém je tentokrát úvod do skriptování.

Pomalu ale jistě se blížíme k závěru časopisu. V oddělení Hardware je popsána tiskárna HP Deskjet 5655, o které se dozvíte poměrně dost informací a jenom na závěr je zmíněn ovladač Inkjet a tiskový systém CUPS. O rubriku dále jsou představeny další a pravděpodobně poslední dvě hry – jednoduchá strategie netPanzer a klon budovatelské SimCity – Lincity-NG.

Na úplný závěr časopisu jsou představeny tři knihy, zajímavé webové stránky a okénko do oken, ve kterém je představen přehrávač wxMusik 0.4.2.1

Závěr

Vydání pro září 2005 je naštěstí po předchozích dvou číslech s výraznými chybami zpět ve starých kolejích, takže časopis se čte opět pohodlně. Pokud vás navíc zajímá problematika audia v Linuxu, pravděpodobně neuděláte koupí LinuxEXPRESu chybu.

Pokud se chcete na část magazínu podívat sami – můžete – tak jako vždy je dostupných deset ukázkových stran v PDF.

Kde shánět

Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, spol. s r. o. Časopis za 99 Kč (149 Sk) by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v Linux CD Shopu a v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze