LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linuxové hry (2) - Powermanga a Barrage

Klasická automatová arkáda a tanková bitva.

13.10.2005 06:00 | Martin Pruša | Články autora | přečteno 8894×

V dnešním dílu si představíme hru Powermanga od autorů, kteří se sdružují pod názvem Tlk games. Jedná se o automatovou arkádu, kde létáte vesmírem a snažíte se sestřelit vše co vám přijde pod ruku. Ať už jde o nepřátelské lodě různých velikostí, nebo meteority. No a sem tam se stane, že z něčeho co sestřelíte vypadne bonus, který je dobré sebrat. Na celou hru koukáte klasicky shora.

A jako další hru si představíme krásnou, rychlou a malinkou tankovou bitvu Barrage od Michaela Specka. V této jednoduché hře bojujete jedním tankem proti počítači na bitevním poli a snažíte se, aby přežilo co nejméně jeho pěšáků, obrněných vozidel a tanků. No a úkolem je nasbírat co nejvíce bodů a dostat se do síně slávy, zde nazývané Topgunners.

Powermanga

Instalace

Balíčky si můžete stáhnout ze stránek projektu www.linux.tlk.fr v sekci Powermanga. Dostupné jsou balíčky pro Fedoru, Debian, Gentoo, Mandrake, Amigu, BeBits, FreeBSD, NetBSD, Windows a komu by i toto bylo málo tak si může stáhnout zdrojové kódy a začít kompilovat (pro mne za mne třeba svatou trojicí - amen). Velikost balíčků se pohybuje okolo 6,5 MB, takže vytěžovat linky určitě nebudete a je vhodná i pro modemisty (ale těch snad už moc není). Žádné speciální knihovny naštěstí nepotřebujete, takže hurá do hraní.

Menu a ovládání

Celou hru ovládáte pouze klávesnicí, takže žádné klikání do hlodavců. Ovládání je továrně nastaveno, takže si musíte zvyknout. Ale na toto nastavení si nemusíte pracně zvykat, protože je vybráno dá se říct s citem a láskou k vaši kloubům a prstům (na rozdíl od jiných kde si vývojáři myslí, že jsem chobotnice a po chvilce hraní mám prsty zamotané jako vánočka). Na ovládání vám budou stačit kurzorové šipky pro pohyb v menu a lodě, enter pro potvrzení vaší volby v menu (panečku ten enter zde má ale funkcí), mezerník pro střelbu (nemusíte do něj datlovat – stačí držet; pamatuji si jak u automatu stál jeden který zběsile bušil a druhý, který v pohodě řídil a ještě nadával, že kolega buší pomalu), control – pro výběr vylepšení, které se zobrazuje po pravé straně, P – pauza a escape – pro návrat do menu. Jak je vidět dá se udělat hra která hned po začátku hraní neucpe buffer klávesnice. Menu je takříkajíc minimalistické (viz. screenshot). No a také je vidět, že žádné nastavení není možné. Alespoň zvuky a hudbu by to chtělo ztlumit nebo třeba vypnout.

Bonusy a vylepšení

Jak už jsem psal, při sestřelení nějakého objektu vypadne bonus. Tyto bonusy jsou barevně odlišeny a přidávají vám různé vylepšení nebo ochrany. Bonusy jsou možné celkem 4. Zelený, červený, žlutý a růžový. Zelený vám přidá jeden bod pro nákup vylepšení, červený dva body. Žlutý bonus vám přidá ochranou kuličku, která kolem vás bude rotovat a ničit vše čeho se dotkne. Těchto kuliček můžete mít kolem sebe maximálně 6. Jestliže získáte všech těchto 6 kuliček bez jediné ztráty tak vám bude přidána speciální zbraň (a věřte mi, že se pak hraje úplně krásně). No a poslední bonus je růžový, který vám doplňuje energii a když ji máte plnou a získáte tento bonus tak přijde maga-blast, který všechny nepřátele, kteří jsou na obrazovce, zničí.

K vylepšením lodě patří nové lepší kanóny, boční kanóny, zadní kanóny, větší rychlost, lepší náboje nebo třeba nová lepší odolnější raketa. Ale rozhodně nejde nakupovat stále stejné vylepšení dokola (to by jste měli vepředu například nějaký obrovský bazukoid a jinak by váš Kosmik byl úplně chudý).Zhodnocení hry Powermanga

Graficky hra věrně kopíruje pouťové nebo hospodské automaty, které si mnozí ještě jistě pamatují. Existují tyto automaty ještě vůbec někde? Zvukově je na tom hra podobně a nevím zda je to jen můj pocit a nebo zmlsanost uší, ale po chvilce hraní jsem musel zesilovač ztlumit. Přece jen mi to pípání (nebo jak to nazvat) nějak nelahodilo. Jinak je hra velice hratelná (dokonce i na slabších počítačích) a na odreagování po prácí (nebo v práci) je skvělá. A 41 levelů, které hra obsahuje jen tak nedohrajete. Ještě jedna poznámka na závěr – jestliže jste zvyklí, že při nečinnosti v hlavním menu přijde nějaké pěkné demo, tak zde ho nečekejte.

Barrage

Hru si můžete stáhnout ze stránek projektu lgames.sf.net. Není to jediná hra od tohoto němce, o které budu psát. Velikost balíčků se pohybuje pod 1 MB, takže se jedná skutečně o malou hru. Instalace je klasická a nejsou zapotřebí žádné exotické speciální knihovny. A je dostupná i na jiné platformy. Celá hra se ovládá pouze myší a nastavení nejde měnit. Po spuštění uvidíte jednoduché menu, které podkresluje běžící demo. Na výběr máte vstup do hry, pravidla a síň slávy.

Ovládání a bonusy

Celou hru ovládáte minimálně tří tlačítkovou myší. Levým tlačítkem sřílíte velký granát (stojí jako 6 malých), prostředním tlačítkem metáte malé granáty a pravým si dobíjíte náboje. Dobití stojí pokaždé 36 bodů!!! Po spuštění vlastní hry se objevíte na bitevním poli a váš tank je umístěn u levého okraje monitoru, uprostřed. Ze spodní popřípadě horní části vybíhají vojáci a vyjíždí obrněná vozidla a tanky. Vaším úkolem je sejmout vše pohyblivé a nedovolit nikomu přejít na druhý konec pole. Maximálně to můžete tolerovat u pěších vojáků. Za každého sestřeleného vojáka dostanete 5 bodů, za obrněné vozidlo (údajně je to jeep a ne obrněné vozidlo) 20 bodů a za tank (opravdu nevím jaký typ to je) 50 bodů. Jestliže projede tank na druhou stranu, tak je vám odečteno drahocenných 25 bodů. U obrněného vozidla 10 bodů a jak jsem již lehce předeslal u vojáka neztrácíte naštěstí nic. Ještě jednu poznámku si dovolím – tank opravdu nezničíte malým granátem.

Zhodnocení hry Barrage

Jde o velmi rychlou (na předvedení svých geniálních střeleckých a taktických vlastností máte pouhé 3 minuty), graficky slušně provedenou hru. Hudba ve hře není vůbec žádná a zvuky jsou celkem reálné (snad jen kromě sestřelení vojáka:) I když, nikdy jsem neslyšel jaký zvuk vydává sestřelený voják – třeba i toto je reálné… Hra je dobrá na krátkodobé pobavení a odreagování, ale je lepší ji hrát s myší, na kterou jste zvyklí jinak se bude spíš bavit vaše okolí…

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Barrage - knihovna 13.10.2005 09:52 o.k.
L Re: Barrage - knihovna 13.10.2005 14:43 Martin Pruša
  L Re: Barrage - knihovna 13.10.2005 15:06 o.k.
    L Re: Barrage - knihovna 13.10.2005 15:16 Martin Pruša
Powermanga 13.10.2005 17:39 Petr Zajíc
  |- Re: Powermanga 14.10.2005 07:14 Martin Pruša
  | |- Re: Powermanga 14.10.2005 09:53 o.k.
  | | |- Re: Powermanga 14.10.2005 10:55 MaReK Olšavský
  | | | L Re: Powermanga 14.10.2005 11:32 o.k.
  | | |   L Re: Powermanga 14.10.2005 12:01 MaReK Olšavský
  | | |     L Re: Powermanga 14.10.2005 12:10 MaReK Olšavský
  | | L Re: Powermanga 14.10.2005 11:59 Martin Pruša
  | |   L Re: Powermanga 14.10.2005 12:02 MaReK Olšavský
  | |     L Re: Powermanga 14.10.2005 12:20 Ondřej Čečák
  | L Re: Powermanga 14.10.2005 17:24 Petr Zajíc
  |   L Re: Powermanga 17.10.2005 07:14 Martin Pruša
  L Re: Powermanga 21.10.2005 09:03 Karel Honzl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze