LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Subversion (2/3) - nástroj pro správu verzí

Jaké příkazy pro běžnou práci Subversion nabízí se dozvíte ve druhé části naší třídílné minisérie.

7.9.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 19937×

V dnešním díle mini série o Subversion bychom si měli říci to nejdůležitější - tedy jak vlastně s tímto systémem "doopravdy" pracovat. Celé to předvedu na příkladech, protože to je mnohem užitečnější než cokoli vysvětlovat. A navíc, jak jsem slíbil, budeme využívat převážně příkazovou řádku - jednak kvůli rychlosti a také proto, že zrovna v případě subversion to opravdu není žádná věda.

V zásadě se totiž dá říct, že v souvislosti s prací subversion budete potřebovat znát pouze dva příkazy - svn a svnadmin. Zatímco svn je příkaz pro práci s projektem, svnadmin ovládá úložiště - repository.

Tvorba úložiště

Pokud jste četli předchozí díl, víte, že ke správnému fungování Subversion je potřeba prostor zvaný úložiště. Jelikož je úložiště v Subversion vždy v samostatném adresáři, musíte tento adresář nejprve vytvořit (navíc, úložiště lze vytvořit pouze v prázdném adresáři, pokus o vytvoření úložiště v neprázdném adresáři skončí chybou):

cd /home/zaza
mkdir repository
svnadmin create /home/zaza/repository

Jestliže se teď do úložiště podíváte, uvidíte tam nějaké soubory. Ty slouží pro práci subversion a rozhodně byste je neměli "ručně" měnit nebo odstraňovat. Na všechnu práci s úložištěm byste naopak měli použít programy svn a svnadmin.

Typy úložišť

Je dobré vědět, že nejnovější verze subversion podporují dva typy úložišť - jedno používá databázi Berekley DB, druhé nikoliv. výchozí chování příkazu svnadmin create je to, že použije "databázové" úložiště. Chcete-li to změnit, použijte přepínač:

svnadmin create /home/zaza/repository --fs-type fsfs

Přestože je "provozní" práce s oběma typy úložišť prakticky stejná, je třeba vědět, že se liší co do vlastností. "Databázové" úložiště je déle používané (a tudíž velmi spolehlivé), ale nedoporučuje se jej umisťovat na síťové disky. "Souborové" úložiště (označované jako FSFS) je relativně mladé (vzniklo v polovině roku 2004), ale je v lecčems lepší než databázové. Není tak náchylné na poruchy úložiště při násilném přerušení zápisu změn, může být na síťovém disku a tak dále. Precizní srovnání obou formátů byste našli zde, v článku ale není na podrobnější rozbor místo.

V každém případě je při tvorbě úložišť myslet na to, že subversion musí mít k úložišti přístup - mluvím o právech. Jestliže nebude subversion schopno do úložiště zapisovat, nebude vám správa verzí fungovat. Podrobnější informace.

Importujeme data "zvenčí"

Mějme (pro jednoduchost skutečně jen symbolický) projekt, na němž si práci s úložištěm předvedeme:

cd /home/zaza
mkdir projekt
cd projekt
touch soubor.txt
echo "V soubor.txt budou nějaká data">soubor.txt

Ten se dá do (existujícího!) úložiště naimportovat pomocí příkazu:

svn import /home/zaza/projekt/ file:///home/zaza/repository / -m "Import projektu"

přičemž je dobré mít na paměti několik věcí:

 1. Příkaz svn import budete za celou dobu práce s projektem potřebovat jen jednou, takže se ani nevyplatí si jej pamatovat.
 2. Adresa úložiště musí být uvedena jako URL. Jak ještě uvidíme, má to svůj smysl, neb úložiště mohou být vzdálená a dostupná (například) pomocí protokolů http(s).
 3. Přepínač -m specifikuje zprávu, která vám může později připomenout, proč jste danou akci dělali. Kromě jejího zadání na příkazové řádce se dá zpráva rovněž načíst ze souboru nebo zadat interaktivně (svn spustí systémový editor).
 4. V importovaném adresáři smí být samozřejmě více než jeden soubor. Smí (a často to tak je) obsahovat adresářovou strukturu, i vnořenou. V takových případech je naimportováno všechno.
 5. Importované soubory a/nebo adresáře ve svém původním umístění ZŮSTÁVAJÍ.
 6. Je ale dobrý nápad původní adresář zazálohovat a odstranit. Se soubory v úložišti se totiž pracuje specifickým způsobem a je dobré si na to zvyknout hned od začátku. Zásada je ta, že "ostrá" data jsou vždy pouze a jen v úložišti.

Práce se Subversion

Teorie

Běžná práce s úložištěm vypadá takto:

 1. Z úložiště si někam (většinou kamkoli, pokud váš projekt nevyžaduje specifické umístění) vytáhneme tzv. pracovní kopii projektu.
 2. Na projektu uděláme nějakou tu práci. V praxi to bude představováno nejspíš tvorbou souborů a/nebo adresářů, mazáním souborů (adresářů) nebo úpravou existujících souborů.
 3. Po ukončení práce odešleme výsledky zpět do úložiště.

Praxe

Pojďme to hned udělat. Já jsem si vytvořil složku nazvanou pracovni a do ní jsem "vytáhl" z úložiště aktuální verzi projektu. Tomuto kroku se říká anglicky "checkout" a právě proto se realizuje přepínačem co.

svn co file:///home/zaza/repository/ /home/zaza/pracovni/

Pokud se do složky /home/zaza/pracovni podívám, zjistím, že je v ní nejenom soubor "soubor.txt", ale rovněž složka .svn obsahující několik souborů. To jsou pomocné soubory vyžadované úložištěm (a ty bychom neměli přímo měnit). Tím je připravena pracovní verze projektu a můžeme začít na ní provádět změny. My můžeme tyto změny simulovat například vytvořením nového prázdného adresáře dokumenty a dopsáním druhého řádku do našeho souboru:

mkdir dokumenty
echo "Druhý řádek v souboru">soubor.txt

Jestliže je práce hotova, můžeme to celé zpětně uložit do úložiště. Tomuto procesu se říká anglicky "commit" a jeho syntaxe je opět velmi jednoduchá:

svn commit /home/zaza/pracovni -m "To jsem se nadřel"

K tomu se sluší přidat několik poznámek, takže:

 1. Při potvrzení změn se neudává adresa úložiště. Subversion totiž "ví, odkud čerpalo" a uloží změny do téhož úložiště (což je ostatně logické).
 2. Komentář (zadávaný pomocí -m) je povinný. V praxi slouží k popisu změn právě ukládaných do úložiště a měla by se mu proto věnovat patřičná pozornost. Nezřídka je totiž cenným vodítkem pro budoucí dohledání změn v souboru nebo souborech.

Jak již jsem uvedl, při checkoutu se musí zadat cesta k úložišti jako URL. To má svoje kouzlo, neb leckdy můžete přistupovat do vzdálených úložišť pomocí http. Máte-li chvilku a dostatečně rychlé připojení k internetu, můžete například vyzkoušet následující fragment kódu, který Vám stáhne na lokální disk zdrojový kód samotného subversion:

svn co http://svn.collab.net/repos/svn subversion/

(do úložiště subversion však nesmíte zapisovat, takže odpovídající párový příkaz svn commit selže).

Další příkazy

Kromě příkazů pro checkout a commit obsahuje subversion ještě celou řadu dalších příkazů, počínaje těmi pro zobrazení souborů nebo verzí, přes příkazy pro porovnávání souborů až třeba po příkazy pro větvení nebo řešení konfliktů. V tabulce jsem se pokusil shrnout některé z používanějších (soudě podle sebe, takže mě případně nekamenujte, pokud budete potřebovat jiné příkazy častěji). Jistou představu o tom, jak fungují, získáte pokud si je sami odzkoušíte.

Příkaz
Význam
svn info [cesta]
Zobrazí informace o pracovní kopii určené parametrem [cesta].
svn list [cesta]
Zobrazí výpis souborů v pracovní kopii [cesta]
svn log [cesta]
Zobrazí protokol pro verze v pracovní kopii [cesta]
svn update [cesta]
Doručí do pracovní kopie nejčerstvější verzi projektu z úložiště.
svn blame [cesta][soubor]
Oblíbené u vývojářů ;-) Vypíše [soubor] z pracovní kopie [cesta] s historií všech změn v jednotlivých verzích a to, kdo je provedl.

Věřím, že Vás tento krátký úvod patřičně namlsal a že si Subversion oblíbíte. Desítky dalších tipů a vyčerpávající informace najdete ve vynikající dokumentaci Subversion Book. Asi se mnou budete souhlasit v tom, že patřičný význam získá použití takového nástroje v případě, že budete moci sdílet informace po internetu. O tom, jak nastavit Subversion pro spolupráci se serverem Apache bude příští a poslední díl této minisérie.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

poznamka k praci s repozitarem 7.9.2005 08:58 Matlas
L Re: poznamka k praci s repozitarem 7.9.2005 12:29 Petr Zajíc
typy ulozist 7.9.2005 10:47 Matlas
  L Re: typy ulozist 7.9.2005 12:35 Petr Zajíc
    L Re: typy ulozist 7.9.2005 13:20 Matlas
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze