LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (15) - Výchozí proměnná, heredoc, symbolické odkazy

15. díl nemá jednotné téma. Půjde vesměs o věci, které jsou na celý díl krátké, dosud se nikam výrazněji nehodily a přesto je užitečné něco o nich tušit.

11.10.2005 07:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 26697×

Ještě dříve, než se pustíme do tajemných hlubin regulárních výrazů, bychom se měli seznámit s několika tématy. Proto vznikl tento díl.

Výchozí proměnná $_

$_ je proměnná, kam se implicitně ukládají skalární hodnoty. Typicky - nezadáme-li název proměnné někde, kde je vyžadován, použije se právě $_. Význam je pak stejný, jako bychom použili název $_. Toto pravidlo neplatí všude, ale podporují ho pouze některé konstrukce nebo funkce.

while ($radek = <>){
  if ($radek == 0){
    exit;
  }
  print $radek;
}

Tento kód můžeme přepsat pomocí $_:

while (<>){
  if ($_ == 0){
    exit;
  }
  print $_;
}

Uvedeme-li jako test jen <>, bude vstup implicitně uložen do proměnné $_ (tedy stejné jako $_ = <>). Příklad můžeme ještě zkrátit. Pokud není funkci print předán žádný parametr, automaticky tiskne hodnota $_:

while (<>){
  if ($_ == 0){
    exit;
  }
  print;
}

Takovým způsobem se nechová jen print, ale řada dalších funkcí. To, jestli funkce pracuje s výchozí proměnnou zjistíme vždy v manuálové stránce perlfunc nebo perlvar.

Velmi často se výchozí proměnná také používá u cyklu for. Pokud neuvedeme v hlavičce cyklu skalární proměnnou, použije se právě $_. Díky tomu bude fungovat například následující zápis, který výpíše třetí mocniny čísel od 1 do 10:

print $_ ** 3, "\n" for (1..10);

Proměnná s názvem určeným vyhodnocením výrazu

Za proměnnou v řetězci musí být vždy mezera. Jednou z možností, jak toto "pravidlo" obejít, je uzavření názvu proměnné do složených závorek.

$slovo = "TEXT";
print "zhusteny${slovo}bezMEZER.";

Složené závorky umí ještě obecnější věc. Název proměnné lze získat vyhodnocením výrazu ve složených závorkách.

$p = 1;
${"p" x 3} = 2; #"p" x 3 je vyhodnoceno jako ppp, což je název proměnné
${if($ppp){$p?"a":"b"}else{$p?"c":"d"}} = 3;

print $ppp;#2
print $a;#3
print $b;#nedefinováno
print $c;#nedefinováno
print $d;#nedefinováno

Jak vidíme, můžeme zakomponovat i celé konstrukce jako je if. Jedinou podmínkou je, aby byl úsek kódu ve složených závorkách vyhodnocen jako řetězec, který je platným identifikátorem. Předchozí výraz je vyhodnocen jako "a". Proto bude hodnota přiřazena do proměnné $a.

Nicméně tuto vlastnost opět uvádíme spíše pro úplnost než z praktického hlediska. Mohou s ní být problémy (a to nejen ve strict režimu, který ji zakazuje) a v praxi ji tedy moc neužijeme.

Funkce undef

Funkce undef vrací nedefinovanou hodnotu. Takže, například, potřebujeme-li vytvořit pole, v němž budou mít indexy 1, 3, 4 nedefinované hodnoty, můžeme udělat toto:

@p = ("a", undef, "b", undef, undef, "c");

Speciální syntaxe zápisu řetězce

Syntaxe here-document

Potřebujete-li vytisknout nějaký delší text, jistě přivítáte tzv. here-document možnost zápisu.

$zaznamu = 91;
print << 'KONEC';
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam|
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec    |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
KONEC

Tisknuto je vše, dokud není nalezeno slovo KONEC na samostatném řádku (avšak který nesmí být zároveň posledním v souboru). Můžeme zvolit libovolné termiální slovo. Je to stejné jako např. v shellech (aneb vybavme si příkazy jako cat > soubor <<EOF).

Protože se k uvození nepoužívají ani apostrofy ani uvozovky, lze je normálně používat v tisknutém řetězci.

$ perl print.pl
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
$

Z předchozího výpisu je zřejmé, že nebyly nahrazeny proměnné a escape znaky. To je samozřejmě možné ovlivnit. Nyní je nahradíme jejich obsahem. Změňme apostrofy kolem slova KONEC na uvozovky:

$zaznamu = 91;
print << "KONEC";
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
KONEC

Potom se text chová jako řetězec v uvozovkách. Místo řetězce "$zaznamu" se oproti minulému příkladu vytiskla hodnota této proměnné.

$ perl print.pl
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: 91

$

Tato syntaxe není svázaná s příkazem print, jak by se doposud mohlo zdát. Lze ji použít prakticky kdekoliv místo řetězce. Tedy například při přiřazení do proměnné.

$x = << 'KONEC';
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
KONEC

Jistou nevýhodou syntaxe here-document v Perlu je, že nelze vložený řetězec odsazovat. Vzniká tím poměrně nečitelný kód. Pokud se o odsazení pokusíme, budou mezery, kterými odsadíme, součástí řetězce. Nicméně v Perlu 6 bude tato věc řešena.

Pokud trváme na odsazení, existuje částečné řešení už nyní. Pomocí regulárních výrazů lze smazat všechna bílá místa na začátku řádku.

($x = << 'KONEC') =~ s/^\s+//gm;
  radek 1
  radek 2
KONEC

Předchozí kód je také ukázkou dalšího způsobu použití této syntaxe.

To není o here-document zdaleka vše. Koho zajímají další možnosti, tak si může najít informace v manuálové stránce perlop v části Regexp Quote-Like Operators.

Syntaxe q a qq

Další možností zápisu řetězce je použít uvození pomocí q a qq.

Zápis pomocí q napodobuje řetězec v apostrofech. Liší se tím, že apostrofy v řetězci uvozeném pomocí q můžeme normálně používat. Nahrazuje se zpětné lomítko a uvozovací znak - v našem případě lomítko.

$x = 99;
print q/řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \//;

Vytiskne:

$ perl q.pl
řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \ /
$

Podobně můžeme simulovat uvozovky. Stačí zaměnit q za qq:

$x = 99; print qq/řetězec jako v uvozovkách: ' \n " $x \\ \//;

Escape znaky i proměnné se nyní normálně nahrazují hodnotami.

$ perl q.pl
řetězec jako v uvozovkách: '
 " 99 \ /
$

Není nutné uvozovat lomítkem. Použijme cokoliv, co se, pokud možno, v textu minimálně objevuje. Uvozovací znak v textu předřadíme zpětným lomítkem. Použijeme-li některou ze závorek, je počátečním znakem otevření koncovým uzavření (to platí pro (), {}, [] a <>). Používáme-li křížek jako uvozovací znak, nesmí před ním být bílé místo. V tom případě bude totiž brán jako komentář.

print q{řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \/}; print q#řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \/#; print q #komentář#;

To samé lze dělat s qq.

print qq"řetězec jako v uvozovkách: ' \n \" $x \\ \/";

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Problémy s obarvením textu 12.10.2005 11:17 Martin Štrobl
  L Re: Problémy s obarvením textu 12.10.2005 11:30 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze