LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (15) - Výchozí proměnná, heredoc, symbolické odkazy

15. díl nemá jednotné téma. Půjde vesměs o věci, které jsou na celý díl krátké, dosud se nikam výrazněji nehodily a přesto je užitečné něco o nich tušit.

11.10.2005 07:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 26972×

Ještě dříve, než se pustíme do tajemných hlubin regulárních výrazů, bychom se měli seznámit s několika tématy. Proto vznikl tento díl.

Výchozí proměnná $_

$_ je proměnná, kam se implicitně ukládají skalární hodnoty. Typicky - nezadáme-li název proměnné někde, kde je vyžadován, použije se právě $_. Význam je pak stejný, jako bychom použili název $_. Toto pravidlo neplatí všude, ale podporují ho pouze některé konstrukce nebo funkce.

while ($radek = <>){
  if ($radek == 0){
    exit;
  }
  print $radek;
}

Tento kód můžeme přepsat pomocí $_:

while (<>){
  if ($_ == 0){
    exit;
  }
  print $_;
}

Uvedeme-li jako test jen <>, bude vstup implicitně uložen do proměnné $_ (tedy stejné jako $_ = <>). Příklad můžeme ještě zkrátit. Pokud není funkci print předán žádný parametr, automaticky tiskne hodnota $_:

while (<>){
  if ($_ == 0){
    exit;
  }
  print;
}

Takovým způsobem se nechová jen print, ale řada dalších funkcí. To, jestli funkce pracuje s výchozí proměnnou zjistíme vždy v manuálové stránce perlfunc nebo perlvar.

Velmi často se výchozí proměnná také používá u cyklu for. Pokud neuvedeme v hlavičce cyklu skalární proměnnou, použije se právě $_. Díky tomu bude fungovat například následující zápis, který výpíše třetí mocniny čísel od 1 do 10:

print $_ ** 3, "\n" for (1..10);

Proměnná s názvem určeným vyhodnocením výrazu

Za proměnnou v řetězci musí být vždy mezera. Jednou z možností, jak toto "pravidlo" obejít, je uzavření názvu proměnné do složených závorek.

$slovo = "TEXT";
print "zhusteny${slovo}bezMEZER.";

Složené závorky umí ještě obecnější věc. Název proměnné lze získat vyhodnocením výrazu ve složených závorkách.

$p = 1;
${"p" x 3} = 2; #"p" x 3 je vyhodnoceno jako ppp, což je název proměnné
${if($ppp){$p?"a":"b"}else{$p?"c":"d"}} = 3;

print $ppp;#2
print $a;#3
print $b;#nedefinováno
print $c;#nedefinováno
print $d;#nedefinováno

Jak vidíme, můžeme zakomponovat i celé konstrukce jako je if. Jedinou podmínkou je, aby byl úsek kódu ve složených závorkách vyhodnocen jako řetězec, který je platným identifikátorem. Předchozí výraz je vyhodnocen jako "a". Proto bude hodnota přiřazena do proměnné $a.

Nicméně tuto vlastnost opět uvádíme spíše pro úplnost než z praktického hlediska. Mohou s ní být problémy (a to nejen ve strict režimu, který ji zakazuje) a v praxi ji tedy moc neužijeme.

Funkce undef

Funkce undef vrací nedefinovanou hodnotu. Takže, například, potřebujeme-li vytvořit pole, v němž budou mít indexy 1, 3, 4 nedefinované hodnoty, můžeme udělat toto:

@p = ("a", undef, "b", undef, undef, "c");

Speciální syntaxe zápisu řetězce

Syntaxe here-document

Potřebujete-li vytisknout nějaký delší text, jistě přivítáte tzv. here-document možnost zápisu.

$zaznamu = 91;
print << 'KONEC';
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam|
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec    |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
KONEC

Tisknuto je vše, dokud není nalezeno slovo KONEC na samostatném řádku (avšak který nesmí být zároveň posledním v souboru). Můžeme zvolit libovolné termiální slovo. Je to stejné jako např. v shellech (aneb vybavme si příkazy jako cat > soubor <<EOF).

Protože se k uvození nepoužívají ani apostrofy ani uvozovky, lze je normálně používat v tisknutém řetězci.

$ perl print.pl
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
$

Z předchozího výpisu je zřejmé, že nebyly nahrazeny proměnné a escape znaky. To je samozřejmě možné ovlivnit. Nyní je nahradíme jejich obsahem. Změňme apostrofy kolem slova KONEC na uvozovky:

$zaznamu = 91;
print << "KONEC";
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
KONEC

Potom se text chová jako řetězec v uvozovkách. Místo řetězce "$zaznamu" se oproti minulému příkladu vytiskla hodnota této proměnné.

$ perl print.pl
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: 91

$

Tato syntaxe není svázaná s příkazem print, jak by se doposud mohlo zdát. Lze ji použít prakticky kdekoliv místo řetězce. Tedy například při přiřazení do proměnné.

$x = << 'KONEC';
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
KONEC

Jistou nevýhodou syntaxe here-document v Perlu je, že nelze vložený řetězec odsazovat. Vzniká tím poměrně nečitelný kód. Pokud se o odsazení pokusíme, budou mezery, kterými odsadíme, součástí řetězce. Nicméně v Perlu 6 bude tato věc řešena.

Pokud trváme na odsazení, existuje částečné řešení už nyní. Pomocí regulárních výrazů lze smazat všechna bílá místa na začátku řádku.

($x = << 'KONEC') =~ s/^\s+//gm;
  radek 1
  radek 2
KONEC

Předchozí kód je také ukázkou dalšího způsobu použití této syntaxe.

To není o here-document zdaleka vše. Koho zajímají další možnosti, tak si může najít informace v manuálové stránce perlop v části Regexp Quote-Like Operators.

Syntaxe q a qq

Další možností zápisu řetězce je použít uvození pomocí q a qq.

Zápis pomocí q napodobuje řetězec v apostrofech. Liší se tím, že apostrofy v řetězci uvozeném pomocí q můžeme normálně používat. Nahrazuje se zpětné lomítko a uvozovací znak - v našem případě lomítko.

$x = 99;
print q/řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \//;

Vytiskne:

$ perl q.pl
řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \ /
$

Podobně můžeme simulovat uvozovky. Stačí zaměnit q za qq:

$x = 99; print qq/řetězec jako v uvozovkách: ' \n " $x \\ \//;

Escape znaky i proměnné se nyní normálně nahrazují hodnotami.

$ perl q.pl
řetězec jako v uvozovkách: '
 " 99 \ /
$

Není nutné uvozovat lomítkem. Použijme cokoliv, co se, pokud možno, v textu minimálně objevuje. Uvozovací znak v textu předřadíme zpětným lomítkem. Použijeme-li některou ze závorek, je počátečním znakem otevření koncovým uzavření (to platí pro (), {}, [] a <>). Používáme-li křížek jako uvozovací znak, nesmí před ním být bílé místo. V tom případě bude totiž brán jako komentář.

print q{řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \/}; print q#řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \/#; print q #komentář#;

To samé lze dělat s qq.

print qq"řetězec jako v uvozovkách: ' \n \" $x \\ \/";

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Problémy s obarvením textu 12.10.2005 11:17 Martin Štrobl
  L Re: Problémy s obarvením textu 12.10.2005 11:30 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze