LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linuxové hry (1) - Frozen Bubble

Nový seriál o linuxových hrách. Dnes na téma Frozen Bubble.

6.9.2005 06:00 | Martin Pruša | Články autora | přečteno 10601×

Tímto prvním článkem otvírám nový seriál o linuxových hrách. Jako na každém správném linuxovém serveru, tak ani zde nemůže scházet podobně zaměřený seriál. V každém díle laskavého čtenáře seznámím s nejméně jednou hrou. Popíši instalaci (tradičně to bude svatá trojkombinace nebo podobně lehká instalace), případě upozorním na případné komplikace a čeho se vyvarovat. Dále popíší jaké knihovny hra pro svůj běh nutně potřebuje a také jaký hardware. Budu se zabývat pouze volně dostupnými hrami a nebude se zde zabývat hrami, které běží pod emulátory (wine, dosemu), nebo je dostupný pouze instalátor a datové soubory do hry je nutné získat z originálních CD (např. Quake). No a pokaždé přiložím nějaký ten obrázek ze hry, aby si každý udělal svoji vlastní představu.

Knihovny

Většina her vyžaduje nainstalované SDL (Simple DirectMedia Layer API) – API pro nízkoúrovňový přístup k audiu, klávesnici, myši a framebufferu grafické karty. Doporučuji nainstalovat kompletní SDL – SDL_image (pomocná knihovna SDL, pro načítání obrázků ve formátech BMP, PPM, PCX, GIF, JPEG, PNG a TIFF), SDL_mixer (multikanálový audio mixer, podporuje čtyři 16ti bitové stereokanály a jeden hudební kanál; vyžaduje knihovny SMPEG MP3), SDLmm (takzvané lepidlo mezi vrstvy v C++), SDL_net (síťová knihovna), SDL_perl (perlová knihovna), SDL_sound (zvuková knihovna, která má na starosti dekódování některých zvukových formátů, jako je wav, mp3, ogg a midi), SDL_ttf (knihovna TrueTypových fontů). Některé hry budou vyžadovat plně zprovozněnou 3D akceleraci – o tomto je napsáno již dost a proto se tímto nebudu zabývat. Na případné další knihovny vždy předem upozorním.

Frozen-Bubble

Netradičně nezačnu tento seriál hrou TuxRacer, ale touto hrou. Hra je k dispozici na stránkách http://www.frozen-bubble.org. Dostupné jsou i verze pro jiné operační systémy (Mac OS X, Windows). Velikost se pohybuje okolo 7 MB. Pro správnou funkci vyžaduje ještě PERL. Její oficiální popis je puzzle s bublinkami. Je podobná konzolové hře Puzzle-Bubble. Instalace je snadná, je k dispozici množství balíčků pro různé distribuce a většina distribucí má tuto hru již v sobě zahrnutou.

Hlavní menu Frozen Bubble

Principem této hry je nastavit kanón s bublinkou a vystřelit ji pokud možno co nejblíže k bublince nebo bublinkám stejné barvy. Jestliže se dotýkají alespoň tři bublinky stejné barvy tak odpadnou. Ale odpadnou všechny bublinky, které na těchto takzvaně visí, tudíž nemají kontakt s jinou bublinkou, která neodpadá. A cílem je sestřelit všechny bublinky. Na kanónu je pro zjednodušení zobrazeno, která další bublinka se bude nabíjet. V každém kole jsou jinak rozmístěné počáteční kuličky. Ale aby vše nebylo tak jednoduché, tak se prostor s bublinami postupem času zmenšuje a veškeré bublinky se vám nebezpečně přibližují. Až se některá bublinka přiblíží moc blízko, znázorněno vodorovnou čarou u kanónu, vše zmrzne a musíte kolo opakovat. A nebo ukončit klávesou Escape a případně se zapsat, s potleskem, do výsledkové listiny. Co je také příjemné, že když stisknete v hlavním menu Escape, tak bez jakékoliv otázky opustíte hru (důležité v práci nebo ve škole). Další podstatnou informací je, že každé kolo můžete opakovat dokud vás to neomrzí nebo ho nesplníte. Tato hra má od verze 1.0.0 100 kol (dříve pouze 50), a jejich splnění vám zabere nějaký ten času. A to také z důvodu absence ukládání rozehrané hry. Toto je na Frozen-Bubble unikátní. Ale bylo by divné, kdyby byl neomezený počet opakování každého kola a ještě k tomu možnost uložení. Na dohrání této hry si vyhraďte nějaké klidné odpoledne.

Výsledková listina

K tomu vám bude hrát velice příjemná hudba, kterou dokreslují nerušící zvuky. Samozřejmostí je možnost si obojí vypnout. Zde je malý problém, protože se vypíná obojí najednou a nejde vypnout třeba jen hudba. No a kdyby se někomu hudba ze hry líbila natolik, že by ji chtěl poslouchat i bez hrání, tak si jí může stáhnout ze stánek projektu. Přímo ve hře je možnost nastavení klávesnice, takže si nemusíte lámat prsty továrním nastavením, nebo pracně hledat v konfiguračních souborech a přepisovat nastavení.

Další skvělou vlastností této hry je možnost hrát ve dvou lidech (2 lidé na 1 počítači). Zde si můžete zvolit režim řetězové reakce nebo ne. Doporučuji zvolit, protože pak hra dostává zajímavý nádech podlosti. Při zapnuté řetězové reakci totiž, jestliže vám odpadnou více než tři bublinky, tak je pak patřičný počet bublinek nad tři přidán na náhodné místa soupeři. Pro ilustraci jestliže sestřelíte pět bublinek pak jsou dvě náhodně přidány soupeři. No a aby té podlosti nebylo málo, tak je vám hra pomůže odstranit další vaše bublinky.

Multiplayer

Po grafické stránce je hra více než zdařilá. Grafika při hraní takzvaně nemlátí do očí a proto u ní, když vás zaujme, dokážete prosedět nějakou tu hodinu. Ostatně na přiložených screenshotech se můžete sami přesvědčit o pravdivosti nebo nepravdivosti mého tvrzení. Aktivní 3D akceleraci zde nepotřebujete a hra běží svižně i na slabších počítačích (testováno i na 500 MHz).

A aby toho nebylo málo má tato hra ještě zdařilý editor vlastních levelů. Celý se dá ovládat pomocí myši a je lehké ho pochopit. Můžete si vytvořit vlastní sadu kol, například pro soupeření s kamarádem. Jak je vidět na screenshotu, na výběr je vkládání bublinek všech dostupných barev, procházení levely, vytváření (otevírání, ukládání a mazání) levelových sad a vkládání (přidání a mazání) levelů ze zvolené levelové sady. Takzvaně jednoduché a účelné.

Editor levelů

Závěr

Nebudu zde uvádět kolik bodů z kolika tato hra u mne získala. Toto hodnocení nechám čistě na vás. Jen zde chci uvést, že tato hra patří k těm nejlepším co může opensource nabídnout (možná proto, že projekt je sponzorován MadrakeSoftem) a proto stojí určitě za vyzkoušení. Jediné mínus této hry je absence možnosti hrát po síti. No a kdyby někdo chtěl tuto hru jen vyzkoušet a neinstalovat na PC (nebo z nějakého jiného důvodu nemohl instalovat), nechť se podívá na http://www.magickeys.com/books/games/frozenbubble/, kde je pěkně vyvedena webová verze.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Sitova verze 6.9.2005 09:52 o.k.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze