LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Dillo

Hledáte alternativu k stávajícím prohlížečům? Zkuste Dillo a nevěřte tomu, že nic neumí.

16.8.2005 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 9216×

Dillo je malý prohlížeč (420 kB), kompletně napsaný v C na bázi GTK+ (1.2). Poslední oficiální verze je 0.8.5 a je to také poslední verze, která je napsaná v C. V současnosti se totiž kompletně celé Dillo přepisuje do FLTK2.

Oficiální stránky jsou na dillo.org a zde je stránka ke stažení. Zde najdete jak zdrojové kódy tak balíčky pro jednotlivé distribuce. Po nainstalování zjistíte, že Dillo je sice pekelně rychlé, ale neumí jiné kodování než iso-8859-1, neumí frames, css, javascript ani taby. Takže proč s ním čtenáře vlastně v dnešní době otravuji? No i v tomhle provedení se s ním dá číst vcelku pohodlně HOWTO a některé stránky pocházející z dřívější doby.

Jenže pokud někoho už začíná rozčilovat žravost Firefoxu a dalších na Mozille postavených prohlížečů, nechce používat Operu nebo IE ve wine tak co mu zbývá. Vlastně kromě textových prohlížečů není dnes v Linuxu příliš velký výběr. Jedná se buď o něco co jede na gecku nebo khtml. Infarkt se o mne pokusil když jsem ještě používal MDK a po odinstalování Mozilly s tím, že tak velkou věc nepotřebuji jsem se rozhodl vyzkoušet Kazehakase a Epiphany. Jenže obojí požadovalo Mozillu z důvodu závislostí. Konqueror se poslední dobou o dost zlepšil, ale co s tím když prostě KDE nepoužívám...

Tak jsem začal hledat jak to s tou podporou jiných kodování vlastně je a narazil jsem na několik stránek s různými patchemi. Protože jsem měl rpm distribuci rozhodl jsem se stáhnout si verzi 0.8.4 z trific.ath.cx kde je již rpm i s patchem pro naše národní kodování. To už je podstatně použitelnější, minimalně pro lehké brouzdání po netu.

Člověk není ale snad nikdy spokojený, takže po dvou dnech začne vrčet, že by to mělo aspoň ty frames umět a proč to neumí ssl a kde je podpora utf8 atd. Mimochodem všimli jste si jak je používání tabů návykové? Nepochopím jak někdo bez toho může být...
No a pak se stane to, že se buď vrátí pokorně k tolik opěvovanému Firefoxu nebo začne hledat jestli přeci jenom to nějak nejde poupravit.

Začal jsem tedy hledat na google.com a zadávat různá spojení dillo + něco. Samozřejmě jsem došel k tomu že spousta stránek popisuje jen nemožnost použití kodování nebo CSS, ale chybělo nějaké řešení. Jenže trpělivost se vyplatí. Na asi šesté stránce jsem narazil na odkaz a když jsem ho otevřel nestačil jsem se divit.

Narazil jsem na stránky uživatelů, kterým nebylo lhostejné jak pomalu se Dillo vyvíjí a dali se do práce. Takhle nějak si představuji komunitu kde jestliže nevyhovuje daný program nebo projekt zemřel, tak se najde ne deset šťourů co v diskuzích brečí, že to nejede a nefunguje, ale několik lidí co si sednou a chyby opraví a hodí na web k použití.

Pojďme se tedy podívat co se pomocí patchů do Dilla nakonec dostalo:

  • Podpora frames
  • podpora tabů
  • podpora utf8
  • podpora ostatních národních kodování
  • podpora SSL
  • automatické rozpoznání kodování
  • grafické nastavení preferencí
  • a mnoho dalších

Pravdou je, že první věc, která mne příjemně překvapila, byla podpora tabů a další, že na rozdíl od jiných na netu zveřejňovaných patchů mám konečně utf8 a nemusím manuálně volit znakovou sadu. Přitom se velikost Dilla zvedla z uvedených 420 kB na 580 kB, což se mi stále zdá jako velice malý browser při tom co už umí.

Uvedená stránka se nachází na adrese http://teki.jpn.ph/pc/software/index-e.shtml a tady najdete nejen seznam všech patchů, ale rovněž úplný download patchů i opatchovaných zdrojových kódů samotného Dilla. Zrovna tak zde najdete i balíčky pro RPM distribuce, Debian, Gentoo, NetBSD a ipkg balíček pro Zaurus. Stejně tak je zde uveřejněn podrobný návod jak aplikovat vybraný patch v případě, že se rozhodnete si Dillo opatchovat sami.

Stáhl jsem si tedy poslední opatchovaný zdrojový kód, rozbalil jsem ho a poté zcela klasicky přes ./configure, make a make install nainstaloval. Upozorňuji pouze na to, že Dillo vyžaduje GTK1.2, takže pokud ho nemáte, Dillo nenainstalujete.

V oficiálním Dillu si po instalaci zkopírujte konfigurační soubor dillorc z /usr/local/etc/ do vlastního domovského adresáře jako .dillorc. V něm si poté můžeme zeditovat potřebné záležitosti ohledně nastavení. Pokud však hodláme používat vylepšené Dillo všechny věci se dají nastavit v grafickém prostředí.

Musím se přiznat, že po nějakém čase používání mi moje zmlsanost nedala spát a začal jsem hledat jestli by se nějakou šťastnou náhodou někde v nějakém zákoutí na internetu neválel i patch s podporou CSS. No samozřejmě "strejda Google" ví všechno takže jsem narazil i na několik patchů a dokonce i z dílny oficiálních tvůrců, ale bohužel naprosto nepoužitelných. Po nainstalování několika takových patchů jsem to vzdal a počkám zda to někoho nezaujme natolik, že by vytvořil funkční patch.

Závěrem mohu jen poděkovat tvůrcům opatchovaného Dilla za jejich práci díky níž je Dillo použitelný pro běžné brouzdání po webu a k dokonalosti mu chybí už jen malinko.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

svizna alternativa 18.8.2005 13:57 Petr Jakubec
  |- Re: svizna alternativa 19.8.2005 17:39 Ivan Majer
  L Re: svizna alternativa 23.8.2005 02:40 Jan Ehrenberger
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze