LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Dillo

Hledáte alternativu k stávajícím prohlížečům? Zkuste Dillo a nevěřte tomu, že nic neumí.

16.8.2005 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 8932×

Dillo je malý prohlížeč (420 kB), kompletně napsaný v C na bázi GTK+ (1.2). Poslední oficiální verze je 0.8.5 a je to také poslední verze, která je napsaná v C. V současnosti se totiž kompletně celé Dillo přepisuje do FLTK2.

Oficiální stránky jsou na dillo.org a zde je stránka ke stažení. Zde najdete jak zdrojové kódy tak balíčky pro jednotlivé distribuce. Po nainstalování zjistíte, že Dillo je sice pekelně rychlé, ale neumí jiné kodování než iso-8859-1, neumí frames, css, javascript ani taby. Takže proč s ním čtenáře vlastně v dnešní době otravuji? No i v tomhle provedení se s ním dá číst vcelku pohodlně HOWTO a některé stránky pocházející z dřívější doby.

Jenže pokud někoho už začíná rozčilovat žravost Firefoxu a dalších na Mozille postavených prohlížečů, nechce používat Operu nebo IE ve wine tak co mu zbývá. Vlastně kromě textových prohlížečů není dnes v Linuxu příliš velký výběr. Jedná se buď o něco co jede na gecku nebo khtml. Infarkt se o mne pokusil když jsem ještě používal MDK a po odinstalování Mozilly s tím, že tak velkou věc nepotřebuji jsem se rozhodl vyzkoušet Kazehakase a Epiphany. Jenže obojí požadovalo Mozillu z důvodu závislostí. Konqueror se poslední dobou o dost zlepšil, ale co s tím když prostě KDE nepoužívám...

Tak jsem začal hledat jak to s tou podporou jiných kodování vlastně je a narazil jsem na několik stránek s různými patchemi. Protože jsem měl rpm distribuci rozhodl jsem se stáhnout si verzi 0.8.4 z trific.ath.cx kde je již rpm i s patchem pro naše národní kodování. To už je podstatně použitelnější, minimalně pro lehké brouzdání po netu.

Člověk není ale snad nikdy spokojený, takže po dvou dnech začne vrčet, že by to mělo aspoň ty frames umět a proč to neumí ssl a kde je podpora utf8 atd. Mimochodem všimli jste si jak je používání tabů návykové? Nepochopím jak někdo bez toho může být...
No a pak se stane to, že se buď vrátí pokorně k tolik opěvovanému Firefoxu nebo začne hledat jestli přeci jenom to nějak nejde poupravit.

Začal jsem tedy hledat na google.com a zadávat různá spojení dillo + něco. Samozřejmě jsem došel k tomu že spousta stránek popisuje jen nemožnost použití kodování nebo CSS, ale chybělo nějaké řešení. Jenže trpělivost se vyplatí. Na asi šesté stránce jsem narazil na odkaz a když jsem ho otevřel nestačil jsem se divit.

Narazil jsem na stránky uživatelů, kterým nebylo lhostejné jak pomalu se Dillo vyvíjí a dali se do práce. Takhle nějak si představuji komunitu kde jestliže nevyhovuje daný program nebo projekt zemřel, tak se najde ne deset šťourů co v diskuzích brečí, že to nejede a nefunguje, ale několik lidí co si sednou a chyby opraví a hodí na web k použití.

Pojďme se tedy podívat co se pomocí patchů do Dilla nakonec dostalo:

  • Podpora frames
  • podpora tabů
  • podpora utf8
  • podpora ostatních národních kodování
  • podpora SSL
  • automatické rozpoznání kodování
  • grafické nastavení preferencí
  • a mnoho dalších

Pravdou je, že první věc, která mne příjemně překvapila, byla podpora tabů a další, že na rozdíl od jiných na netu zveřejňovaných patchů mám konečně utf8 a nemusím manuálně volit znakovou sadu. Přitom se velikost Dilla zvedla z uvedených 420 kB na 580 kB, což se mi stále zdá jako velice malý browser při tom co už umí.

Uvedená stránka se nachází na adrese http://teki.jpn.ph/pc/software/index-e.shtml a tady najdete nejen seznam všech patchů, ale rovněž úplný download patchů i opatchovaných zdrojových kódů samotného Dilla. Zrovna tak zde najdete i balíčky pro RPM distribuce, Debian, Gentoo, NetBSD a ipkg balíček pro Zaurus. Stejně tak je zde uveřejněn podrobný návod jak aplikovat vybraný patch v případě, že se rozhodnete si Dillo opatchovat sami.

Stáhl jsem si tedy poslední opatchovaný zdrojový kód, rozbalil jsem ho a poté zcela klasicky přes ./configure, make a make install nainstaloval. Upozorňuji pouze na to, že Dillo vyžaduje GTK1.2, takže pokud ho nemáte, Dillo nenainstalujete.

V oficiálním Dillu si po instalaci zkopírujte konfigurační soubor dillorc z /usr/local/etc/ do vlastního domovského adresáře jako .dillorc. V něm si poté můžeme zeditovat potřebné záležitosti ohledně nastavení. Pokud však hodláme používat vylepšené Dillo všechny věci se dají nastavit v grafickém prostředí.

Musím se přiznat, že po nějakém čase používání mi moje zmlsanost nedala spát a začal jsem hledat jestli by se nějakou šťastnou náhodou někde v nějakém zákoutí na internetu neválel i patch s podporou CSS. No samozřejmě "strejda Google" ví všechno takže jsem narazil i na několik patchů a dokonce i z dílny oficiálních tvůrců, ale bohužel naprosto nepoužitelných. Po nainstalování několika takových patchů jsem to vzdal a počkám zda to někoho nezaujme natolik, že by vytvořil funkční patch.

Závěrem mohu jen poděkovat tvůrcům opatchovaného Dilla za jejich práci díky níž je Dillo použitelný pro běžné brouzdání po webu a k dokonalosti mu chybí už jen malinko.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

svizna alternativa 18.8.2005 13:57 Petr Jakubec
  |- Re: svizna alternativa 19.8.2005 17:39 Ivan Majer
  L Re: svizna alternativa 23.8.2005 02:40 Jan Ehrenberger
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze