LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> LinuxEXPRES 8/2005

V srpnovém vydání opravdového linuxového magazínu si přečtete o Linuxu na přenosných počítačích, EDGE/GPRS/CDMA modemech, softwarových patentech nebo třeba o balíčku nástrojů ImageMagick.

17.8.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 7857×

LinuxEXPRES - obálka čísla 8/2005

Stručný obsah čísla 8/2005

 • editorial
 • obsah
 • novinky
 • business
 • make install
 • zaměstnání
 • echo
 • aktuálně
  • Softwarové patenty v Evropě (Lubomír Čevela)
  • GNU GPL verze 3 (Bohdan Milar)
 • rozhovor
  • Mikko Hyppöwnen (Petr Nádeníček)
 • speciální příloha
  • Notebooky na léto (Lukáš Zapletal, Ivan Bíbr, Jan Houštěk)
 • distro
  • Symphony OS (Martin Veselý)
  • software
   • Dropline Epiphany (Martin Podhola)
  • praxe
   • ImageMagick (Jan Laštovička)
   • Bash, 8. část (Bohdan Milar)
   • Antiviry od F-Secure (Petr Nádeníček)
   • Haskell (Lukáš Faltýnek)
  • hardware
   • EDGE a Linux (Lukáš Zapletal)
  • hry
   • Dark Oberon, Liquid War, Wing (Martin Janíček)
  • recenze knih
  • internet
  • okénko do oken
   • Gaim (Petr Kopečný)

  Podrobněji k aktuálnímu číslu

  I ve vydání s obálkou a tématickými stránkami laděnými do červené přišel časopis LinuxEXPRES s novinkou, která potěší především Slovenské čtenáře – snížení ceny ze 170 na 149 Slovenských korun. Z časopisu se také vytratila rubrika Mailbox s tipy a triky, i když to je možná pouze důsledek rozsáhlosti speciální přílohy, ke které se dostanu o pár odstavců níže.

  Úvod časopisu je i v letním prázdninovém čísle podobný těm předchozím; po editoriálu šéfredaktora Lukáše Zapletala následuje propagační půlstránka (která má náhodným čtenářům ujasnit, co to vlastně GNU/Linux je a na co je magazín LinuxEXPRES zaměřen), která je doplněna Tipem LinuxEXPRESu, který se stejně jako minule týká kancelářského balíku OpenOffice.org. Otočením stránky se dostanete k novinkám, které jsou jak všeobecné, tak specificky zaměřené (na desktopová prostředí, kernel, business, distribuce a podobně). Blok novinek uzavírá stránka Zaměstnání a glosa s komixem.

  Vzhledem k nedávnému odmítnutí "patentové směrnice" Evropským parlamentem je v sekci Aktuálně třístránkové shrnutí současného dění ohledně softwarových patentů v Evropské unii. U právních náležitostí ještě zůstaneme, protože další článek se týká nově připravované licence GNU GPL verze 3; poměrně pěkně je shrnut její základní obsah a význam včetně novinek v nové verzi.

  Jako předkrm před hlavní rozhovorem je v aktuálním čísle nepříliš elegantně vložený rozhovor s Tomášem Krmelou, který je komunitě známý jako organizátor konference LinuXchange. Interview v "oficiálnějších barvách" je s Mikko Hyppönenem, ředitelem antivirového výzkumu společnosti F-Secure. Otázky se věnují především tématice linuxové bezpečnosti a samozřejmě virů, které s tímto tématem neoddělitelně souvisí.

  Hlavní téma čísla jsou notebooky na léto – velký test celkem jedenácti strojů různých výrobců (HP, Toshiba, Gigabyte, Fujitsu Siemens, Acer, Barbone, Asus, Premio, IMB-Lenovo a Sony). Cílem bylo otestovat funkčnost Linuxu a v podstatě nezáviselo na ceně, protože nejlevnější notebooky v testu se dají sehnat za přibližně 16.000, zatímco cena těch nejdražších sahá přes 70.000. Každému testovaném přenosnému počítači je věnována jedna stránka, na které je jeho fotografie, stručné parametry a krátká recenze zaměřená na funkčnost Linuxu. Z důvodu velkého rozsahu této speciální přílohy chybí nějaká přehledná tabulka; ta by dle úvodu měla být k nalezení na oficiálním webu v rubrice hardware, tam jsem ji ale nemohl najít.

  Po zvláštní příloze následuje sekce Software (která byla mimochodem oproti minulému číslu také údajně rozšířena), představen je webový prohlížeč Epiphany (výchozí browser v desktopovém prostředí GNOME; nástupce dříve docela populárního Galleonu). Dále je stručně popsán LyX – vizuální editor LaTeXu, který je nástavbou typografického systému TeX. Rubriku Software uzavírá popis GAGu, grafického boot managera, který je ještě nad zavaděči jednotlivých operačních systémů a zajímavý je na něm především jeho grafický vzhled a ikonky (ačkoli mě by něco podobného se zdrojovým kódem, který vyžaduje Borland Turbo Assembler, moc nesedlo).

  Listováním dál se dostanete k Praxi, kde je s mnoha příklady popsán balík nástrojů ImageMagick, který slouží ke snadné manipulaci s grafickými soubory z příkazové řádky. Něco takového si vysloveně říká o zapojení do skriptů, úvod k těm v BASHi získáte v osmém dílu seriálu o tomto příkazovém interpretu. Následuje článek o antiviru F-Secure, který lze samozřejmě provozovat i v Linuxu (a chránit tak např. pracovní stanice s Windows před viry v emailech nebo ve sdílených diskových svazcích). Představen je také další programovací jazyk, tentokrát došlo na Haskell.

  Hlavní téma (notebooky) vhodně doplňuje další test hardware – konkrétně PCMCIA karet (a modemu) pro GPRS/EDGE, které můžete v notebooku využít. Nejprve je popsáno, jak takovou kartu v Linuxu zprovoznit a následují recenze 4 produktů různých společností.

  Časopis uzavírají jako vždy 3 volně šiřitelné hry, krátké recenze 3 knih, upozornění na zajímavé internetové stránky (včetně nového webu Proč používat Linux) a Okénka do oken, kde je popsán GAIM, open source program pro Instant Messaging (IM).

  Závěr

  Srpnové číslo časopisu LinuxEXPRES už netrpí mnoha chybami ze strany korektora, nicméně prostor pro zlepšení tu určitě je. Když pominu kuriózní větu "<<pokud nebude místo, násl. odstavec vypustit>>" (místo zřejmě zbylo i na ni), tak jeden rozhovor a TIPy k ImageMagicku jsou poměrně drsně vloženy v rámečku na stránky, kde bych je vůbec nečekal. Jinak jsem byl s obsahem časopisu spokojený a nemám žádné další větší výhrady. Myslím, že časopis stále stojí za koupi.

  Pokud se chcete na část magazínu podívat sami – můžete – tak jako vždy je dostupných deset ukázkových stran v PDF.

  Kde shánět

  Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, spol. s r. o. Časopis za 99 Kč (145 Sk) by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v Linux CD Shopu a v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.

  Verze pro tisk

  pridej.cz

   

  DISKUZE

  Správný odkaz na tabulky a grafy 17.8.2005 10:07 Lukáš Zapletal
  Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 10:09 o.k.
  |- Re: Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 11:03 Lukáš Zapletal
  | L Re: Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 12:19 o.k.
  |   L Re: Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 15:42 Lukáš Zapletal
  L Re: Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 15:37 bibri
  Drobná nesrovnalost 22.8.2005 18:08 Veritas Derman
  Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze