LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hakin9 4/2005 (8)

Ve stále aktuálním čísle Hakin9u se dozvíte o slabinách bluetooth, vyhledávání zranitelných webových aplikací pomocí Google nebo třeba o ruční obnově souborů z poškozeného souborového systému ext2.

8.8.2005 07:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8217×

Obálka Hakin9 #8

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích světa. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro červenec/srpen uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít a jako korektor je uveden David Kredba).

Obsah čísla

Obsah čísla je jako tradičně rozdělen do tří tématických celků – Základy, Útok a Obrana.

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce
  • hakin9.live – Obsah CD
  • Byli jsme tam – Black Hat Europe 2005
  • Nástroje – Sam Spade for Windows, Knock
 • Základy
  • Nebezpečný Google – vyhledávání důvěrných informací
  • Vnitřní mechanizmus systémů IDS
 • Útok
  • Bezpečnost připojení Bluetooth
  • Přechytračení osobního firewallu – úvod pro vývojáře Windows
 • Obrana
  • Síťová steganografie – ukrývání dat v hlavičkách TCP/IP
  • Získávání dat z linuxových souborových systémů
  • Ochrana programů pro Windows před crackery
  • Návrh fyzického zabezpečení
 • Závěrečné rubriky
  • Fejeton
  • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Po tradičních rubrikách, kterými jsou editorial šéfredaktora, obsah CD, krátké novinky a popis CD (ke kterému se dostanu o něco níže) následuje reportáž z konference Black Hat Europe 2005. Úvod uzavírají dvě stránky s představením nástrojů Sam Spade for Windows (automatický generátor emailů pro abuse@, především pro emaily označené za spam) a Knock, program, který slouží současně jako démon a klient technice zvané port knocking – tím že si "zaklepete " sekvencí packetů na určité porty, otevře se vám např. port s SSH apod.

Otočíte-li list, dostanete se k první velké rubrice časopisu Základy. V ní jsou nejprve docela široce popsány různé příkazy pro vyhledávání pomocí www.google.com, především s důrazem na vyhledávání slabin webových aplikací. Google se snaží indexovat celý veřejný web, proto není žádným překvapením, že pomocí něj můžete snadno nalézt zranitelné webové aplikace, například podle čísla verze, chybových hlášek nebo třeba přístupových statistik. Zmíněno je také indexování jiných dokumentů (například .DOC nebo .PDF), které mohou obsahovat fráze jako "Pouze pro interní použití!", takže je můžete full-textovým vyhledáváním snadno najít a následně klidně pomocí Google zobrazit. Základy uzavírá článek o IDS, který je cílený na jejich vnitřních mechanizmy a základní způsoby, jak je obcházet.

Další velkou rubrikou je Útok, jehož stěžejní částí je článek o bezpečnosti a útocích na bezdrátové spojení pomocí bluetooth. Nejprve je popsána nutná teorie zabezpečení vlastního spojení a dál už útok a jak ho provést. Kromě toho je popsána řada dalších technik, na které můžete běžně narazit – spoofing, detekování skrytých zařízení, skenování služeb, přetečení zásobníku, bluejacking, DoS a další. Mimo to se také dozvíte o prvních virech pro mobilní telefony, které se prostřednictvím bluetooth šíří a jak je odstranit. Dalším článkem ze sekce Útok je Přechytračení osobního firewallu ve Windows pomocí přemostění přes vlákna legitimní aplikace (např. MS Internet Explorer). Sice jsem vlastnímu kódu plně nerozuměl, ale časopis tak alespoň ukazuje, že se nezaměřuje pouze na bezpečnost Linuxu.

Poslední ze stěžejních rubrik je Obrana. První článek tohoto zařazení má název Síťová steganografie a je v něm popsáno, jak lze poslat tajnou informaci skrytě přes TCP/IP (typicky po Internetu) pomocí polí v packetech, které jsou sice povinná, ale v praxi se nepoužívají. Popsáno je několik různých způsobů a až na screenshoty s ukázkou (v bílem časopisu byly obrázky monitoru shellu – tedy černé pozadí a šedý text) bylo vše pěkné. Další článek popisuje získávání dat z (typicky linuxových) souborových systému poškozených nějakým způsobem – ať už útokem nebo chybou hardware a podobně. Vlastní popis ručního získávání souborů a teorie kolem toho není špatná, ale na článku mi vadilo několik věcí. Tak předně navzdory titulku je popsán pouze ext2 (a částečně 3), okrajově ReiserFS (bez uvedení verze) a třeba XFS není zmíněn vůbec. Dál jsem se pobavil u překladu slova i-node – s i-uzlem jsem se opravdu ještě nesetkal (oprava: beru zpět, i-uzel patří do uznávané terminologie). Po obnově dat následuje popis obrany programů pro Windows, respektive obecně před reverse engineeringem programů pod tímto operačním systémem. Posledním článkem je návrh fyzického zabezpečení firmy, který shrnuje celý proces adekvátního návrhu fyzické bezpečnosti, ale také dostupnosti.

Časopis uzavírá stejně jako minule fejeton, který je na téma (ne)dohledatelnosti útočníka, tedy pokud se připojí k Internetu opravdu anonymně.

Přiložené CD

CD naleznete vlepené pár stránek po začátku časopisu a jeho obsahem je live distribuce hakin9.live 2.5.2 (založena na Aurox Live 10.2), která běží na jádře 2.6.9. Samotné CD kromě převážně bezpečnostních nástrojů obsahuje také dokumenty RFC, několik ebooků v PDF, nepublikované články, tutoriály a další dokumentaci. Novinkou jsou tentokrát aplikace zaměřené na útok na zařízení používající bluetooth a MTA Postfix.

Závěr

Konečně se zdá, že sazba a chyby v textu jsou nadobro v pořádku, takže čtení zajímavých článků nic nebrání. Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 80 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux CD Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze