LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hakin9 4/2005 (8)

Ve stále aktuálním čísle Hakin9u se dozvíte o slabinách bluetooth, vyhledávání zranitelných webových aplikací pomocí Google nebo třeba o ruční obnově souborů z poškozeného souborového systému ext2.

8.8.2005 07:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8536×

Obálka Hakin9 #8

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích světa. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro červenec/srpen uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít a jako korektor je uveden David Kredba).

Obsah čísla

Obsah čísla je jako tradičně rozdělen do tří tématických celků – Základy, Útok a Obrana.

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce
  • hakin9.live – Obsah CD
  • Byli jsme tam – Black Hat Europe 2005
  • Nástroje – Sam Spade for Windows, Knock
 • Základy
  • Nebezpečný Google – vyhledávání důvěrných informací
  • Vnitřní mechanizmus systémů IDS
 • Útok
  • Bezpečnost připojení Bluetooth
  • Přechytračení osobního firewallu – úvod pro vývojáře Windows
 • Obrana
  • Síťová steganografie – ukrývání dat v hlavičkách TCP/IP
  • Získávání dat z linuxových souborových systémů
  • Ochrana programů pro Windows před crackery
  • Návrh fyzického zabezpečení
 • Závěrečné rubriky
  • Fejeton
  • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Po tradičních rubrikách, kterými jsou editorial šéfredaktora, obsah CD, krátké novinky a popis CD (ke kterému se dostanu o něco níže) následuje reportáž z konference Black Hat Europe 2005. Úvod uzavírají dvě stránky s představením nástrojů Sam Spade for Windows (automatický generátor emailů pro abuse@, především pro emaily označené za spam) a Knock, program, který slouží současně jako démon a klient technice zvané port knocking – tím že si "zaklepete " sekvencí packetů na určité porty, otevře se vám např. port s SSH apod.

Otočíte-li list, dostanete se k první velké rubrice časopisu Základy. V ní jsou nejprve docela široce popsány různé příkazy pro vyhledávání pomocí www.google.com, především s důrazem na vyhledávání slabin webových aplikací. Google se snaží indexovat celý veřejný web, proto není žádným překvapením, že pomocí něj můžete snadno nalézt zranitelné webové aplikace, například podle čísla verze, chybových hlášek nebo třeba přístupových statistik. Zmíněno je také indexování jiných dokumentů (například .DOC nebo .PDF), které mohou obsahovat fráze jako "Pouze pro interní použití!", takže je můžete full-textovým vyhledáváním snadno najít a následně klidně pomocí Google zobrazit. Základy uzavírá článek o IDS, který je cílený na jejich vnitřních mechanizmy a základní způsoby, jak je obcházet.

Další velkou rubrikou je Útok, jehož stěžejní částí je článek o bezpečnosti a útocích na bezdrátové spojení pomocí bluetooth. Nejprve je popsána nutná teorie zabezpečení vlastního spojení a dál už útok a jak ho provést. Kromě toho je popsána řada dalších technik, na které můžete běžně narazit – spoofing, detekování skrytých zařízení, skenování služeb, přetečení zásobníku, bluejacking, DoS a další. Mimo to se také dozvíte o prvních virech pro mobilní telefony, které se prostřednictvím bluetooth šíří a jak je odstranit. Dalším článkem ze sekce Útok je Přechytračení osobního firewallu ve Windows pomocí přemostění přes vlákna legitimní aplikace (např. MS Internet Explorer). Sice jsem vlastnímu kódu plně nerozuměl, ale časopis tak alespoň ukazuje, že se nezaměřuje pouze na bezpečnost Linuxu.

Poslední ze stěžejních rubrik je Obrana. První článek tohoto zařazení má název Síťová steganografie a je v něm popsáno, jak lze poslat tajnou informaci skrytě přes TCP/IP (typicky po Internetu) pomocí polí v packetech, které jsou sice povinná, ale v praxi se nepoužívají. Popsáno je několik různých způsobů a až na screenshoty s ukázkou (v bílem časopisu byly obrázky monitoru shellu – tedy černé pozadí a šedý text) bylo vše pěkné. Další článek popisuje získávání dat z (typicky linuxových) souborových systému poškozených nějakým způsobem – ať už útokem nebo chybou hardware a podobně. Vlastní popis ručního získávání souborů a teorie kolem toho není špatná, ale na článku mi vadilo několik věcí. Tak předně navzdory titulku je popsán pouze ext2 (a částečně 3), okrajově ReiserFS (bez uvedení verze) a třeba XFS není zmíněn vůbec. Dál jsem se pobavil u překladu slova i-node – s i-uzlem jsem se opravdu ještě nesetkal (oprava: beru zpět, i-uzel patří do uznávané terminologie). Po obnově dat následuje popis obrany programů pro Windows, respektive obecně před reverse engineeringem programů pod tímto operačním systémem. Posledním článkem je návrh fyzického zabezpečení firmy, který shrnuje celý proces adekvátního návrhu fyzické bezpečnosti, ale také dostupnosti.

Časopis uzavírá stejně jako minule fejeton, který je na téma (ne)dohledatelnosti útočníka, tedy pokud se připojí k Internetu opravdu anonymně.

Přiložené CD

CD naleznete vlepené pár stránek po začátku časopisu a jeho obsahem je live distribuce hakin9.live 2.5.2 (založena na Aurox Live 10.2), která běží na jádře 2.6.9. Samotné CD kromě převážně bezpečnostních nástrojů obsahuje také dokumenty RFC, několik ebooků v PDF, nepublikované články, tutoriály a další dokumentaci. Novinkou jsou tentokrát aplikace zaměřené na útok na zařízení používající bluetooth a MTA Postfix.

Závěr

Konečně se zdá, že sazba a chyby v textu jsou nadobro v pořádku, takže čtení zajímavých článků nic nebrání. Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 80 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux CD Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze