LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Rozhovor s Josefem Muknšnáblem (reboot.cz)

Dnes jsme se zeptali....

4.8.2005 06:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 8137×

Kolik ti je, čím se živíš, jaké máš záliby?

Letos (2005) mi bude 30 let. Pracuji na hlavní pracovní poměr pro jednoho z telekomunikačních operátorů působících v ČR. Náplň mojí práce je směrována hlavně do oblasti Business Intelligence a DataWarehousingu, což je velice zajímavá záležitost, byť ještě ne příliš známá nebo používaná (čemuž se ale nemůžeme ani moc divit, podíváme-li se na obvyklou cenu takového obyčejného datového skladu). Ve volném čase se snažím věnovat rodině, studovat a rozjíždět svoje vlastní projekty. Na klasické koníčky a záliby mi nezbývá v podstatě žádný čas, ale to se bude doufám časem zlepšovat. Rád čtu, baví mě historie, zvláště pak historie vojenská – rytířské řády (Templáři, Johanité, Němečtí rytíři) dále pak první a druhá světová válka (Německo a Rusko). Amatérsky se také zabývám genealogií - jsem členem České Genealogické a Heraldické Společnosti. Ze sportu jsem si v poslední době oblíbil „dálkové“ turistické pochody, v minulosti jsem se také věnoval bungee-jumpingu a potápění ( k tomu bych se rád ještě někdy vrátil).

Jsi svobodný/ženatý?

Ženatý se závazky J Mám dcerku Klárku, které jsou čtyři roky.

Máš nějaké publikovatelné foto? :) /to by jsme radi uverejnili/

Myslim, že mám J (Možná změním názor o jeho publikovatelnosti až uvidím po jeho zveřejnění ten strašný pokles návštěvnosti vašeho serveru. J

Jak jsi se dostal k Linuxu?

K unixovým systémům, jako takovým, jsem se dostal na uživatelské úrovni na začátku mého studia na vysoké škole což bylo na podzim v roce 1994. S Linuxem jsem se potkal o něco později řekněme v roce 1998 (už si to přesně nepamatuji). Aktivněji jsem ho ale začal používat až někdy na přelomu let 1999 a 2000.

Jakou distribuci/aplikace používáš?

Od začátku jsem používal RedHat. Z něj jsem pak plynule přešel na Fedoru. Co se týká jiných distribucí tak jsem zkoušel Mandrake, ale po čase jsem se opět vrátil k Fedoře. Uvažuji už delší dobu o Gentoo, ale nějak se nemůžu „dokopat“ k tomu, abych si ho konečně nainstaloval. Z grafických prostředí preferuji KDE před GNOME (to asi souvisí s tím, že jsem na Linux přišel z Windows), u textových editoru EMACS před VI, pro prohlížení používám Konqueror a Mozillu. Jinak používám běžné aplikace typu OpenOffice, Midnight Commander atd.

Jaké servery, webziny atp. navštěvuješ/čteš?

Z těch českých technicky zaměřených je to hlavně CDR, LinuxSoft, GNU.cz někdy ABCLinuxu. Ze zahraničních pak ZDNet, The Register, KernelTrap, OSNews, OSDir, NeoWin, Paul Thurrott’s SuperSite for Windows, CDRInfo a CDFreaks.

Co se týká těch netechnicky zaměřených pak třeba Respekt, Britské Listy, nebo Zvědavce. Ze zahraničních BBC, NYTimes a Pravdu. V poslední době jsem si také velmi oblíbil různé blogy, namátkou jmenujme třeba D-Fense, Coolia, Filipa Rožánka, Arthura Denta, blog Jiřího Pallase a Tomův Deník.

Jak tě napadlo zprovoznit linuxový portál, jaká byla v té době situace na českém linuxovém webu?

Stručná historie toho jak a proč jsme s kolegou (Jirkou Václavovičem) REBOOT zakládali a proč to dopadlo jak to dopadlo je popsána na http://blog.lide.cz/securityweb/pokec/

O tom jestli bude REBOOT čistě linuxovým portálem nebo portálem, který se bude věnovat dění v IT obecně tj. i ostatním platformám jako např. Windows, Novell nebo Solaris jsme s Jirkou vedli dlouhé debaty. Já jsem byl zastáncem varianty dva tj. „Nejen Linux“. To pramenilo asi nejspíš z toho, že jsem odrostl na MS-DOSu a a MS Windows a k Linuxu jsem se dostal až později (kajícně se musím přiznat, že MS Windows používám dodnes a dokonce více než Linux). Jirka, který je mimochodem v Linuxu mnohem lepší než já, preferoval spíš čistě linuxový portál. Nakonec to byla spíš ta varianta dva tj. na rebootu jsme měli i články týkající se Windows, Novellu a IT technologií obecně atp. a já jsem přesvědčen, že to tak bylo dobře.

Situaci na české linuxové scéně jsem v době vzniku rebootu příliš nesledoval. Vím, že v té době běžel root, myslím že i abclinuxu a penguin.

Jaká byla historie/vývoj rebootu? Proč skončil?

Viz odkaz uveřejněný v předchozí otázce.

Jaké máš v současnosti plány s rebootem? Znovu to zprovozníš? Prodáš to?

Znovuzprovoznění nepřichází zřejmě bohužel v úvahu. Jediná možnost, jak by mohlo dojít ke znovuzprovoznění by byl zřejmě vstup nějakého „angel investora“, což je v současné situaci velmi nereálné.

Od doby kdy jsme oficiálně oznámili ukončení provozu serveru tak se nám ozvalo několik potencionálních zájemců na koupi nebo pronájem, ale jednání ani s jedním subjektem nedopadla úspěšně. Ze strany jednoho zájemce jsme se setkali s velice nesolidním jednáním, paradoxně se jedná o poměrně známý a na české scéně velmi dobře zavedený informační server.

Pokud by tedy někdo ze čtenářů vašeho serveru měl zájem, může napsat na redakce@reboot.cz a uvidíme…

Jak vidíš současnou situaci na českém linuxovém webu?

Myslím, že je docela dobrá. Existuje tady hned několik dobrých a zavedených značek (jako např. root, abclinuxu nebo linuxsoft.cz) a vznikají pořád a další. Osobně jsem velmi rád, že došlo ke spuštění portálů PročLinux a LinuxBiz. Oba dle mého názoru dělají pro Linux hrozně moc – pomáhají totiž oslovovat cílové skupiny uživatelů, které jsou pro další šíření rozšíření Linuxu velmi důležité tj. začínající uživatele a uživatele z firemní/korporátní sféry.

Co si myslíš o řevnivosti mezi českými linuxovými servery?

To je jedna z věcí, která mě velmi překvapila. Když jsem s Linuxem začínal, tak mi všichni, kteří Linux v té době používali, tvrdili, že linuxoví uživatelé jsou jedna velká komunita, kteří si pomáhají, drží při sobě atd.,atd. A já jsem tomu naivně uvěřil. Pozdější zjištění, že mezi subjekty zabývající se Linuxem panují normální tržní a komerční vztahy jako mezi jakýmikoliv jinými subjekty kdekoliv jinde pro mě bylo velkým překvapením. Jako příklad mohu uvést dvě zajímavé příhody. Příhoda jedna. Pamatuji se, jak jsem se krátce po zprovoznění rebootu potkal s jedním známým člověkem angažujícím se v Linuxu a OpenSource. Hned po pozdravu mi vcelku nevybíravě sdělil, že si myslí, že reboot je k ničemu a proč jsme ho vůbec zakládali, když je tady root.cz Příhoda dvě: Po skončení tiskové konference při příležitosti návštěvy Richarda M. Stallmana v Praze minulý rok v květnu jsem požádal zástupce serveru root.cz, zda by bylo možné od něj získat záznam Stallmanova vystoupení, které nahrával na diktafon… hádejte jak to dopadlo.

Co by si vzkázal těm, co nejsou spokojeni se současnými linuxovými weby, a chtějí si založit vlastní linuxový portál? Myslíš, že jednotlivec je schopen provozovat úspěšně vlastní linuxový portál?

Vzkázal bych jim, že pokud nejsou spokojeni s něčím co tu je ať zkusí založit svůj vlastní web a dělají věci lépe a svým vlastním způsobem. To je asi ta nejlepší cesta jak dokázat, že mají pravdu.

Co se týká schopnosti jednotlivce provozovat portál tak k tomu bych řekl toto. Domnívám se že „silný“ a charismatický jedinec je i dnes, v době silných nadnárodních společností, schopen vybudovat a úspěšně provozovat jakýkoliv tj. nejen linuxový portál. Pro případné zájemce ale předesílám, že vybudování takového portálu není v žádném případě o psaní článků, o psaní skriptů, o programování, o Linuxu nebo o technologii samotné ale hlavně o komunikaci, o schopnosti vybudovat si úspěšný tým, zajistit přísun peněz pro provozování serveru, zajistit jeho rozvoj a vůbec jeho přežití v tvrdých podmínkách trhu. Tj. o spoustě věcí, které s Linuxem jako takovým vlastně vůbec nesouvisí.

Je tu dle tebe něco co na webu chybí?

Podle mě na webu ještě chybí spousta věcí… bohužel ještě přesně nevím co všechno. :-) Kdybych to věděl ,tak bych tady teď neseděl, nedával rozhovor pro váš webzine a pilně pracoval na zaplnění této mezery na trhu :-) (Pardon, chtěl jsem říci webu.)

Co je dle Tebe největší překážkou hromadného rozšíření Linuxu na desktopy?

Hlavní překážkou je, dle mého názoru, absence silného marketingu a vůbec nějaké koordinované propagace Linuxu obecně. Chybí mi tu buď jedna velká firma, která by Linux opravdu dostala mezi obyčejné uživatele tak jak se to MS povedlo s jeho Windows nebo spousta malých, které by Linux propagovali na místní, lokální, úrovni. Obchodníků prodávajících Windows nebo poskytující doprovodné služby k produktům MS najdete v každém okresním městě „milión“. Zkuste ale v tom samém okresním městě najít firmu, která vám poradí s výběrem linuxové distribuce, která Vás zaškolí atd. Kde jsou pak všichni ti příznivci Linuxu? Jak to, že nejsou vidět minimálně stejně jako ti co pracují u konkurence? Je to sice asi lepší než to bylo třeba před pěti lety, ale pořád to podle mě není dostatečné.

Co by dle Tebe lidé co chtějí propagovat Linux měli dělat, co teď nedělají?

Viz má odpověď na předcházející otázku. Chybí mi malé firmy dodávající SW a HW, specializující se mimo jiné na Linux či jiné systémy. Lidé, kteří by Linux propagovali tím, že by jej nasazovali do praxe, poskytovali servis, učili ostatní s ním zacházet atd.

Myslíš si, že v Čechách existuje linuxová komunita jako taková?

Nevím. Asi nejsem ten správný člověk na tuto otázku… zkuste třeba někoho z CZLugu.

Co bys vzkázal našim čtenářům?

Uff, koukám ta nejhorší otázka na konec. Teď vůbec nevím co odpovědět… tak snad, aby se měli dobře, užívali si léta a života obecně a zkusili realizovat alespoň některé ze svých snů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

nekolik zlych poznamek 4.8.2005 15:21 Johann von Nepomuk
|- Re: nekolik zlych poznamek 4.8.2005 16:00 Ondřej Čečák
|- Re: nekolik zlych poznamek 4.8.2005 16:31 Josef Muknšnábl
| L Re: nekolik zlych poznamek 4.8.2005 17:09 Pavel `Goldenfish' Kysilka
L Re: nekolik zlych poznamek 12.8.2005 21:16 DoubleR
i jinak 4.8.2005 16:46 Pavel `Goldenfish' Kysilka
  L Re: i jinak 15.8.2005 09:45 Zdeněk Burda
    L Re: i jinak 19.8.2005 17:44 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze