LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Sun Fire V20z - dual-Opteron v 1U

SUN ico V rámci akce Hands-on session, kterou pořádala ve svém pražském sídle společnost SOFT-TRONIK, jsme měli možnost otestovat server Sun Fire V20z se dvěma Opterony.

15.8.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 9913×

Hardware

Nejprve stručně k vybavení sestavy:

Procesor: jeden nebo dva procesory AMD Opteron řady 200 (1 MB L2 cache)
Paměť: 1 GB až 16 GB DDR 1/333 MHz (ECC; registrovaná); 8 DIMM slotů (4 na CPU)
Uložení dat: jeden nebo dva 36 GB nebo 73 GB Ultra320 SCSI disky (přes integrovaný Ultra320 SCSI řadič s pseudo-hardwarovým RAID 0 a 1); volitelně CD nebo DVD, disketová mechanika
Síťové rozhraní: duální integrované gigabit ethernet porty
Rozšiřitelnost: PCI-X (jeden poloviční na 66 MHz, druhý 133 MHz), 1x USB 1.1
Vzdálená správa: IPMI v2.0 Service Processor (SSH, IPMI, SNMP; duální 10/100 ethernet porty)

Sun V20z

Na samotném železe jsou asi nejvíce zajímavé dvě věci. Tou první je uložení komponent v case vysoké 1U. Chlazení je vyřešeno způsobem odpovídající umístění do racku, takže vzduch je nasáván vpředu (resp. svrchu a zdola) a vyfukován celkem 6 ventilátory vzadu. Druhou velkou výhodou je tzv. servisní procesor, který umožňuje snadnou vzdálenou správu (podrobněji je popsán níže).

Sestava dále obsahovala 2 gigabitové síťové karty (vzhledem k tomu, že deska obsahuje PCI-X, tak bych věřil tomu, že budou integrované karty spojeny právě s touto sběrnicí a budou tak moci dosáhnout odpovídající rychlosti) a dva SCSI disky. Disky se nám ale nepovedlo na jádru 2.4.27-debian a jádru řady 2.6 z Knoppix 3.9 vyměňovat za chodu (navzdory tomu, že na Solarisu a Windows to údajně funguje bez problémů). Nicméně si nejsme jisti, jestli za to může Linux, hardware nebo disk – konkrétně disk, na kterém byl nainstalován systém se totiž zdál trochu divný. Zapomenout nesmím ani na pár LED (jedna je na přední části, druhá na zadní), které lze softwarově zapnout a například tak označit obsluze stroj, se kterým bude potřeba manipulovat (Lights Out Management).

Na stroj je poskytována tříletá záruka NextBusinessDay (reakční doba je nejpozději do příštího pracovního dne).

Servisní procesor

Servisní procesor je fyzicky umístěn přímo na desce a jedná se o Power PC taktovaný na 60 MHz. Na něm běží Linux (s jádrem 2.4.18), jehož root oddíl je umístěn na jakémsi ramdisku; konfigurační soubory se ukládají do flash paměti (jako souborový systém je použit jffs2). Jednoduchá konfigurace (např. nastavení IP adresy, reboot, reset nastavení) se provádí pomocí tří malých tlačítek u malého LCD panelu vpředu, na kterém vidíte jednoduchý výstup a stav servisního systému.

Díky duálnímu 10/100 Mbit síťovému rozhraní je ovládání dostupné vzdáleně pomocí SSH (včetně možnosti přihlašování pomocí klíčů), takže pokud hardware funguje jak má, můžete server pohodlně spravovat vzdáleně. Servisnímu procesoru můžete sice nastavit veřejnou IP adresu, ale tento postup nelze moc doporučit, sice máte možnost nastavit firewall (čímž lze částečně zajistit odpovídající bezpečnost; NETFILTER jádra lze nastavit pomocí iptables), nicméně přihlašování přes jiný stroj bude rozhodně lepší.

Po úspěšném přihlášení k servisnímu systému se dostanete do shellu, kterému ke komfortnímu ovládání chybí historie a doplňování příkazů nebo cest. Samotné ovládání je celkem bez problémů, podle příkazu help a následného použití vysvětlujících voleb byste neměli narazit na větší potíže; ovládání bylo trochu divné (jiné než je v dokumentaci) snad jenom v případě resetu zařízení.

Teď už ale k tomu, co servisní procesor vlastně umí. Z pohledu vzdálené správy je důležité obsluhování zdroje serveru – ten můžete snadno vypínat, zapínat nebo provést restart. Aby bylo možné nastavit hlavní BIOS (popř. BIOSy jednotlivých karet), je servisní procesor přímo po desce spojen s deskou hlavního systému zřejmě pomocí ekvivalentu sériového portu, takže se přes něj můžete snadno připojit terminálem, který se chová podobně, jako byste se ke stroji připojili fyzicky pomocí klávesnice a monitoru. Po nabootování Linuxu na hlavním systému ale výstup přestal fungovat; nicméně to může být důledek nějaké specifické volby jádra, případně se může jednat o vlastnost desky. Také jsme neměli možnost otestovat IPMI (Intelligent Platform Management Interface), chyběla nám zřejmě podpora v jádře nebo v userspace.

Kromě zmíněné základní vzdálené správy je možné provádět jednoduchou diagnostiku – zjišťovat stav větráků, teploty na procesorech a podobně. Tyto hodnoty můžou být sbírány přes SNMP. Snadno a rychle také zjistíte, jaký hardware ve stroji je, takže inventarizace je otázkou jednoho příkazu s přehledným výstupem.

Správu a diagnostiku si můžete usnadnit automatickými skripty, připraveny jsou pro vás nástroje awk, sed, grep, tar a gzip; servisní systém navíc dokáže připojit vzdálené disky pomocí protokolu SMB/CIFS nebo NFS (pokud je na připojených svazcích obraz s novým BIOSem, umí provést aktualizaci).

Na servisním systému běží webový server (dokonce se jedná o Apache s podporou SSL), který ale vypisoval pouze verzi servisního software a nepřišli jsme na to, k čemu vlastně slouží.

SP boot

Boot servisního procesoru.
(galerii fotografií stroje naleznete u SUNu)

Na článku a testování se podílel Aleš "dfox" Hakl, jemuž patří díky za pomoc.

Komerční sdělení:
Tento server nabízíme v našem Linux Shopu, ceny začínají už na 50.995 Kč včetně DPH.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Co mi vadí 16.8.2005 10:32 Frank Tomes
  L Re: Co mi vadí 16.8.2005 10:44 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze