LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> LUGCON 9

Ve dnech 15. a 16.11.2003 se uskutečnil v Bratislavě 9. LUGCON. Byli jsme při tom.

18.11.2003 16:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 6202×

14.11 den 0.

Cestovali jsme (já a Ondřej Krejčík) vlakem z Prahy-Holešovic, cesta trvala 4hod 40min, lístek s místenkou stál okolo 600 Kč. Do Bratislavy na Hlavní nádraží jsme se dostali pozdě v noci. Měli jsme Rezervovaný hotel SUZA, jenž se nacházel přímo v komplexu, kde se konal LUGCON.

Směnárna už byla zavřená, zachránil nás zastrčený bankomat. Ujel nám poslední autobus, BMW trojkové řady a nové Octavie parkující před nádražím v nás nebudili moc důvěry, tak jsme se rozhodli, že chytneme taxi na ulici. Asi po půl hodině se nám to podařilo, to nám taxikář vysvětlil že v Bratislavě fungují Taxi na zavolání, ne na mávnutí.

Ubytovali jsme se okolo půlnoci v hotelu SUZA. Tříhvězdičkový hotel, čisté pokoje s vlastním sociálním zařízením, kabelovou televizí a balkónem. Ten náš měl výhled na město. Dvoulůžkový pokoj za 1260 Sk/noc, bohatá snídaně za 100 Sk.

15.11 den 1.

Celou akci sponzorovala firma IBM, po registraci u hezkých děvčat dostal každý účastník kartičku se jménem a bílé tričko s tučňákem a nápisem IBM. IBM mimo jiné zajišťovalo i občerstvení po celou dobu trvání akce.

Přednášky probíhaly v klimatizovaných sálech SUZA, místnosti A, což byl velký konferenční sál a místnosti B, což byla menší přednášková místnost. Probíhaly paralerně vždy dvě přednášky, s tím, že jsme si vybrali vždy tu, která nás více zaujala. Po desáté hodině proběhlo v sále A uvítání všech účastníku a poděkování firmě IBM za sponzoring.

10.10 Mgr. Juraj Kolesár /Koli/ - Komerčné využitie GNU GPL

Přednáška začala dotazy publiku: "Kdo z Vás si myslí, že vražda je zločin?" - všichni zvedli ruku.
"Kdo z Vás si myslí, že by vražda měla být potrestána?" - všichni zvedli ruku.
"Kdo z Vás si myslí, ze nelegální kopírování software je zločin?" - všichni zvedli ruku.
"Kdo z Vás má kamaráda, který nelegálně kopíruje či používá software?" - všichni zvedli ruku.
"Kdo z Vás si myslí, že by tento kamarád měl jít do vězení?" - ruku zvedl pouze přednášející...

Přednáška se měla spíše jmenovat "GNU GPL", jednalo se o vysvětlení vzniku licence a o její podstatu. Byl vysvětlen průběh překladu do slovenštiny s poukázáním na složitost překladu některých specifických termínů. Zároveň byl vysvětlen rozdíl mezi americkým a slovenským právem ohledně výkladu autorského práva.

11.15 Tibor Pittich - Linux Mandrake - pohlad pod pokrievku

Přednáška byla zaměřená na výrobce u nás nejpoužívanější distribuce. Byla vysvětlena sktuktura firmy MandrakeSoft, ukázáno kolik lidí na projektu pracuje na plný úvazek, jak se na vývoji podílí komunita, jaké jsou vývojové stupně vzniku distribuce, atd.

12.15 oběd

Gulášek sponzorovaný IBM v restauraci SUZA. Děkujeme...

13.15 Panelová diskusia na tému bezpečnosť

Tibor Pittich, jeden z organizátorů LUGCONu a asi člověk, který byl nejvíce vidět, vtipně a odborně moderoval panelovou diskuzi nejen na téma bezpečnosti. Účastníci z řad publika nejdříve kladli obecné otázky na které neexistují obecné odpovědi, pak se situace zlepšila a diskutovalo se např. jaká je šance rozšíření virů pod Linuxem. Zatímco jedna strana tvrdila, že je to jen otázka toho, až se Linux rozšíří, druhá oponovala systémem nastavení práv v Linuxu, který rozšíření viru neumožní. Další zajímavé téma, které se nakouslo byla otázka zda je bezpečnější Open Source, s tím, že kdokoliv má možnost nahlédnout do kódu, než proprietární uzavřené systémy.

13:15 Milan Pivoluska - Programovanie v shelli

(autor Ondřej Krejčík)

Zatímco ve velkém přednáškovém sále (miestnosti A) probíhala panelová diskuse na téma bezpečnosti, v malém sále (miestnosti B) se zpočátku řešil problém s nefunkční disketovou mechanikou v notebooku. Problém se podařilo vyřešit za pomoci dalšího notebooku a USB flash paměti. Potom už přednáška nabrala svůj určený směr, časová ztráta se však jen těžko doháněla. Na úvod přednášky byl podán stručný přehled výhod a nevýhod psaní skriptů v shellu oproti jiným programovacím jazykům (jazyk C), jak ve skriptu nastavovat interpret, kterým má být skript zpracován a pak již následovala jedna ukázka jednoduchých skriptů za druhou na kterých byly vysvětleny základní příklady cyklů, testování podmínek, tvorba funkcí, popis některých speciálních proměnných shellu, problematika přesměrování vstupů a výstupů, roury a forkování procesů při jejich používání a mnoho dalšího. Přednáška to byla velice zajímavá, časově však příliš krátká na to, aby mohla podat podrobnější informace o této problematice, nicméně i tak dokázala demonstrovat sílu bash skriptů.

14:30 Ing. Milan Pikula - bojujeme proti ohňu

Velmi zajímavá technická přednáška o nastavení Firewallu. Byla vysvětlena základní pravidla, nastavení IPtables atd. Na začátku byl pro větší názornost přinesen hasící přístroj. (celý průběh nejen této přednášky bude k dispozici online - máme přislíbeno, až se záznamy sestříhají že nám budou k dispozici a budou dostupné na DVD u nás v Linux CD Shopu, předpokládaná cena 150 Kč)

15:45 Ing. Ján Ondrej - Antivír/antispam pre SMTP server

Velmi zajímavá přednáška o antivirovém a antispamovém řešení pro SMTP server. Přednášející uvedl seznam antivirových programů mimo jiné AVG pro Linux a antispamových programů. Dále pak propagoval antivirové/antispamové GPL řešení s názvem Sagator, které je primárně určeno pro poštovní server Postfix (další poštovní MTA lze také využít).

17.00 Petr Přidal - Mac OS X z pohledu Linuxu

Jediný český přednášející představil operační systém Mac OS X. Velmi zajímavá přednáška, která začínala vznikem Apple Macintosh, prvním grafickým rozhraním, společností NEXT, která vyvýjela GUI a kterou nakonec Apple koupil. Byla vysvětlena sktruktura adresářů, výhody operačního systému atd.

18.15 Vyhlásenie výsledkou súťaže Open projekt roku

Soutěž pořádaná SKLUGEM a sponzorovaná IBM. Třetí místo a částku 5.000 Sk získal zajímavý projekt Mišua a Georgika Games for Linux. Druhé místo bylo ohodnoceno 10.000 Sk. První místo bylo ohodnoceno notebookem od IBM, bohužel bez operačního systému Linux.

(jsem zvědav, jestli se takováto podpora podaří získat CZLUGu...)

Co jsme se dozvěděli večer byla plánovaná akce ve studentském klubu ELAM, vzhledm k tomu, že otevíral až ve 21 hod, a byli jsme dost unaveni, tak jsme zašli do blízkého Palmera Clubu na pizzu, Topvar a borovičku a vrátili se do hotelu kde jsme sledovali kabelovku.

16.11. den 2.

Den začínal bohatou snídaní...

10.05 Marián Gašparovič - Linux z IBM zSeries alebo sú aj iné platformy než PC

Přednáška o mainframech IBM, pro člověka co je zvyklý na PC to bylo nahlédnutí trochu do jiného světa.

11.15 Ing. Stanislav Meduna - Opica a dinosaurus (.Net a Linux)

Úvod do .Net od společnosti Microsoft, porovnání s projektem Mono (španělsky Opice), vyvíjeného původně mexickou firmou Ximian.

13.15 Michal Úradník (Mišú) - Knoppix - Linux dla kazdego

Vyčerpávající a vtipné představení linuxové distribuce, jenž se dá spustit přímo z CD. Škoda, že nezbyl čas i na nějakou tu praktickou ukázku toho co Knoppix dokáže.

14.30 Mgr. Juraj Kolesár (Koli) - Tučniak

Nejednalo se o zoologickou přednášku o živočišném druhu, ale o projekt tucniak.sk, jehož cílem je vytvořit plnohodnotný účetní software pro malé a střední firmy na Slovensku. Na projektu se sice už pracuje 2 roky, nicméně z přednášky nebylo úplně jasné v jaké fázi se v současnosti nachází.

16.35 Odjezd vlakem zpět do Prahy...

Jednalo se o velmi zajímavou akci, přednášky byly na vysoké úrovni a posluchači se také dostavili v hojném počtu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze