LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Xfce 4.2.x podruhé

Minule jsme si předvedli desktop Xfce 4.2.x, jak se chová a co všechno by mohl umožňovat. Dnes se podíváme na několik užitečnývh pluginů, které lze do Xfce přidat.

20.7.2005 06:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 10627×

Některé z těchto pluginů jsou již součástí distribucí. Na stránkách projektu Xfce4-goodies je možné stáhnout další užitěčné pluginy do protstředí Xfce. Část z nich je možné umístit přímo na základní panel Xfce. To jaké pluginy máte již nainstalované se dozvíte po stisku pravého tlačítka myši na panelu a vybrání volby přidat novou položku. Tím se zobrazí okno s dostupnými pluginy. Pokud budete chtít některý z nich umístit na panel tak jej vyberete a přidáte tlačítkem "Přidat" nebo dvojklikem. Další si můžete stáhnout buď ve formě balíčků, nebo jako zdrojové kody a ty pomocí klasické trojkombinace ./configure && make && make install překompilovat. Po přidání na panel vyžaduje většina pluginů alespoň minimální nastavení. :-D

Nejprve zmíním ty, které se pokládají na panel Xfce"

xfce4-mixer
je grafický audio mixer. Pro srávnou funkci xfce4-mixeru je zapotřebí, aby jste měli v systému nainstalován ALSA. Pokud ho máte, tak vám xfce-mixer umožní spravovat hlasitost vaší zvukové karty.Po přidání na panel se vám objeví okno s možností nastavení, kde je třeba nastavit zvukovou kartu a dále také, které zařízení karty bude nastavováno přímo na panelu stiskem nad barevným pruhem (to proto, že na panelu je možnost měnit hlasitost jenom jednoho zařízení). K nastavení dalších zařízení (mikrofon, line-in, atd..) se dostanete klikem na ikonku repráčku.

Hodiny xfce    / xfce4-datetime
Tyto dva pluginy slouží prakticky k jedné a té samé věci a to, že ukazují datum a čas. S tím, že hodiny xfce jsou v prostředí defaultně. Každý s nich pracuje trochu jinak. Pokud zvolíte Hodiny xfce, tak ty ukazují v panelu jenom čas.Datum ukáží až ve chvíli, když nad ně najedete myší , tak nad panelem vyskočí datum včetně dne v týdnu.Co se nastavení týká , tak u těchto hodin lze nastavit jenom to, zda budou analogové nebo digitální, mají -li ukazovat sekundy a jestli mají zobrazovat čas dvanácti nebo 24-ti hodinový. U druhé varianty je na panelu zobrazen čas i datum. V nastavení se dá nastavit font, formát data a času a zda týden začíná v neděli nebo v pondělí.
U obou dvou variant je kalendář. Ten vyvoláte, když na hodiny kliknete levým tlačítkem myši. U hodin xfce je to xfce-kalendář, ve kterém lze plánovat. Pokud si něco naplánujete a ukončíte kalendář jenom "křížkem", tak se kalendář schová na panel úloh. Uplně ukončit ho lze pouze v menu Soubor nebo stiskem Ctrl+Q. U pluginuxfce4-datetime je kalendář jenom na prohlížení.

Oba dva kalendáře

xfce4-xkb      je klasický přepínač rozložení klávesnic, který funguje pouze za předpokladu, že máte v konfiguračním souboru iXů v sekci klávenice něco takového Option "XkbLayout" "cz_qwerty,us". U této utilitky lze nastavit pouze to, že se bude na panelu zobrazovat vlaječka jazyku nebo text.

xfce4-minicmd    je malá příkazová řádka v panelu Xfce, kterou já velice rád používám,třeba ke spouštění programů, které nemám v menu, nebo k mountování disků, které nejsou definované ve fstab. Mini command line má historii příkazů, které jste přes ni spustili, kterou se prochází šipkami. Pokud už jste v ní jednou příkaz použili, tak stačí napsat část a po stisknutí klávesy Tab se zbytek textu doplní. U mini command line neni co nastavovat.

xfce4-clipman    je manažer schránky textu, do kterého lze uložit větší množství textu, pro kopírování nebo přesouvání mezi programy. Pokud chceme text ze schránky vložit na určené místo, tak po stisku levého tlačítka na ikoně se objeví historie, ve které vybereme příslušný text a v požadované m programu dáme jen vložit. Xfce4-clipman opět nemá žádná nastavení.

Cipboard Manager historie

xfce4-showdesktop      je utilita, na kterou, když klepnete myší, tak minimalizuje všechna okna do lišty a ukáže prázdnou plochu. Pokud klepnete podruhé, tak vrátí vše do původního stavu. Jestliže zvolíte dvoutlačítkovou verzi, tak šipka dolů vše schová a šipka nahoru zase zobrazí.

xfce4-weather    sleduje počasí kdekoli na světě. K tomu, aby plugin správně fungoval je třeba připojení k internetu, protože informace jsou brány ze serveru www.weather.com. Je třeba si nastavit oblast, ze které chcete informace, a jaké informace chcete. Pozor, při nastavení oblasti jsou v systému jenom některá města v ČR. Veškeré informace zobrazené na panelu jsou v angličtině. Pokud kliknete na ikonu počasí, tak se otevře okno s detailnějšími informacemi o počasí aktuálního dne a předpověď počasí na několik dní dopředu.

xfce4-mount je jedna z nejnovějších utilitek a slouží k mountování disků a zařízení. Stačí jenom klepnout na ikonu a zobrazí se tabulka se všemi přípojnými body, které jsou zadané v /etc/fstab.

xfce4-xmms pomáhá v ovládání multimediálního přehrávače xmms přímo z panelu na ploše. Stačí k tomu jenom mít na jedné z ploch puštěný samotný xmms

xfce4-fsguard hlídá zaplnění vašich disků. Nastavit stačí limity pro alarmy a potom nějaký souborový manažer, který se má spustit po kliknutí

Dalším typem pluginů do Xfce jsou takzvané informativní, většina z nich ukazuje na panelu nejaké informace o stavu systému, jako je zatížení sítě či systému.

xfce4-netload informuje o stavu v síti, jaká je odchozí a příchozí rychlost. V nastavení stačí zadat, jaké zarízení má být sledováno.Samozřejmě se na panel dá umístit nekolik "Netloadů" s tím, že každý z nich bude sledovat pohyb na jiném zařízení. Ke každému z nich se dá připojit popisek.

xfce4-systemload sleduje stav procesoru, paměti, swapu a uptime systému.

CPU graph zobrazuje zatížení procesoru

xfce4-diskperf Sleduje vytíženost pevných disků (přečtená a zapsaná data)

A je tu mnoho dalších pluginů, třeba pro sledování hardwarových senzorů (to jsem bohužel nemohl vyzkoušet,protože na to nemám hardware.)

Poslední skupinou jsou samostatné programy

xfce4-xterminal je Xterminál, který podporuje "Taby". Veškeré chování a vzhled lze nastavit v grafice.Tento terminál podporuje také klávesové zkratky. Prakticky na vše se dá nějaká nastavit.

xfce4-taskmanager je manažer procesů, podobný tomu, co je ve M$ Windows. Pomocí něj lze pozastavovat a nebo ukončovat běžící procesy.

Tak to je pro dnešek asi vše, určitě jsem nepopsal všechny pluginy, co se dají do xfce přidat. No, ale i přesto se podívejte, jak po tom všem zkoušení vypadá můj panel :-D

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze