LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> DBMail 2.0 - Dokončení

Údržba systému a integrace do MTA.

5.7.2005 07:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 6196×

Udržba systému

Systém DBMail není příliš náročný na údržbu, vyžaduje však pravidelné odmazávání zpráv z databáze pomocí programu dbmail-util. Zprávy smazané uživateli totiž nejsou odstraněny z databáze, ale je jim nastaven DELETE status. Při následující údržbě databáze jsou zprávy s PURGE statusem smazány a stávající DELETE status změněn na PURGE.

Toto zvláštní odmazávání zpráv je použito proto, aby bylo možné vrátit zpět omylem smazané zprávy nepozornými uživateli, což zejména produkční sféra velmi ocení. V současné době není k dispozici žádná uživatelská nadstavba pro undelete a tak tuto akci musí provést administrátor ručně. Naštěstí se nejedná o příliš častou operaci. Pro optimální fungování doporučuji spouštět každý pracovní den dbmail-util -cdpy.

Program dbmail-util podporuje i kontrolu a případnou opravu referenční integrity databáze. Vzhledem k tomu, že DBMail 2.0 nepodporuje transakce, je nutné spouštět kontrolu s opravou databáze pouze pokud nikdo jiný se systémem nepracuje, jinak budou smazány právě zpracovávané příchozí zprávy.

Kontrola integrity není u databáze PostgreSQL nutná vzhledem k použití foreign klíčů. U MySQL se rozhozená integrita databáze v praxi vyskytuje jen velmi zřídka a proto ji není nutné často kontrolovat. Osobně považuji mírnou inkonzistenci MySQL databáze za menší zlo ve srovnání s likvidací právě zpracovávaných zpráv.

Integrace do MTA

V následujících příkladech budeme používat LMTP transport, který je podporován DBMailem od verze 2.0. Je rychlejší a snadněji se konfiguruje. Pro správnou činnost je nutné mít LMTP uvedené v /etc/services například takto

lmtp 24/tcp #any private mail system

1. Postfix

Instalace je podrobněji popsána v souboru INSTALL.postfix, potřebujeme Postfix přeložený s podporou námi používané databáze. Instalace je velmi jednoduchá, takže jen stručně:

master.cf: 

dbmail-lmtp   unix  -    -    n    -    -    lmtp

main.cf:

mailbox_transport = dbmail-lmtp:127.0.0.1:24
local_recipient_maps = mysql:/etc/postfix/sql-recipients.cf

sql-recipients.cf:

user = dbmail
password = gjw4ijv6mdWF
hosts = 127.0.0.1
dbname = dbmail
table = dbmail_aliases
select_field = alias
where_field = alias

2. Exim

Konfigurace eximu je o trochu složitější, jelikož se jedná o mnohem flexibilnější MTA. I v tomto případě budeme potřebovat přeložený Exim s podporou námi používané SQL databáze.

Konfigurační soubor Eximu configure má několik sekcí. V první, globální sekci, nastavíme spojení do databáze.

hide pgsql_servers = /dbmail/dbmail/gjw4ijv6mdWF

V sekci routerů (následují po řádce begin routers) přidáme router posílající maily přes LMTP do dbmailu. Jelikož u routerů záleží na pořadí v kterém jsou definovány, je nutné dbmail router zařadit až za routery směrující maily ven přes SMTP a za router obhospodařující systémové aliasy.

dbmail:
 transport = transport_dbmail
  
 condition = ${if or {\
{eq{${lookup{$local_part@$domain}\
  cdb{/usr/local/etc/exim/dbmail-users.cdb}{yes}}}{yes}}\
{eq{${lookup pgsql{select * from dbmail_aliases where 
  alias='${local_part}@${domain}'}{yes}}}{yes}}\
        }\
       {yes}{no}}
 driver = accept

Aby se tento router nemusel pokaždé při kontrole uživatele připojovat do databáze, používá cache soubor /usr/local/etc/exim/dbmail-users.cdb. Tento cache soubor se nemusí udržovat vždy aktuální. Pokud v něm není uživatel nalezen, provede se kontrola oproti současnému stavu databáze.

Tento cache soubor vytvářím během provádění newaliases. Exim nemá newaliases narozdíl od sendmailu vestavěné, ale nabízí možnost spuštění předem zadaného programu. Tomuto programu nejsou předávány žádné argumenty a jeho jméno se nastavuje v globální sekci konfiguračního souboru.

bi_command = /usr/local/etc/exim/rebuild

rebuild je shell skript, který mně vytváří .cdb verze aliasů, routovacích tabulek a rewrite pravidel. Nás bude v současné době zajímat jen exportování uživatelů z dbmailu.

#! /bin/sh
#export dbmail aliases
psql -A -t -U dbmail -f /usr/local/etc/exim/dbmail.sql \ 
  -o /usr/local/etc/exim/dbmail-users
cdb -mc /usr/local/etc/exim/dbmail-users.cdb < /usr/local/etc/exim/dbmail-users

Program psql je součástí PostgreSQL databáze, program cdb je součásti tinycdb. Soubor dbmail.sql obsahuje vypsání uživatelů dbmailu, například takto: select alias from dbmail_aliases;

V sekci transportů (následují po řádce begin transports) přidáme dbmail transport. U transportů již na pořadí nezáleží.

transport_dbmail:
  driver = smtp
  protocol = lmtp
  hosts = 127.0.0.1
  port = 24
  allow_localhost
  envelope_to_add
  return_path_add

Administrativní rozhraní

Pro DBMail existuje program DBMail Administrator umožňující snadnou správu systému přes web. Nevyžaduje ani PHP, stačí mu Perl. Doporučuji tento program vaší pozornosti.

Vývoj DBMailu

Narozdíl od ostatních projektů, kde je vývoj primárně soustředěn v developer mailing listu a bug tracker systém plní jen doplňkovou úlohu, u DBMailu je tomu právě naopak. Nestyďte se proto používat DBMail bug tracker a vkládejte tam vaše bugreporty, feature wishes a patche. Značně tak zvýšíte možnost jejich úspěšného vyřízení. Autor totiž zcela ignoruje zasílané emaily i patche. DBMail má i Wiki stránky, kde najdete podrobněji popsaný plán budoucího vývoje.

DBMail se vyplatí aktualizovat a to zejména v případě, že používáte jeho IMAP server ve kterém bývají odstraňovány drobné nekompatibility s některými IMAP klienty. Naopak POP3 a LMTP servery jsou vzhledem ke své jednoduchosti bezproblémové. Pro informaci o nových verzích je nejlepší použít jeho freshmeat stránku.

Závěr

Vyčerpali jsme vše podstatné, takže se tímto dílem rozloučíme s DBMailem 2.0. Nechť Vám dobře slouží!

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze