LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SCONS - Nástroj pro sestavování software - 2

V prvním díle jsme se seznámili s nástrojem SCons. Dnes se na něj podíváme trochu blíž.

7.7.2005 07:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 6706×

Předmluva

Ačkoliv jsem se s SCons seznámil a líbil se mi jeho přístup k projektu jako k celku, byl jsem líný se ho pořádně učit a používat. Pod pojmem používat si představte předělávání stávající autotools konfigurace do SConsu. Znáte to, když to víceméně funguje, nevrtejte moc do toho.

V té době jsem zrovna dokončoval jeden z FSP souvisejících projektů. Jednalo se o knihovnu fsplib, která zapouzdřuje FSP protokol do libc-like API. Knihovna je velmi malá, zdrojové texty mají cca 35 kB. Velice mně překvapilo, že po použití GNU Autotoolů, konktétně libtool, autoconf a automake nabobtnal výsledný tarball tak, že po zakomprimování měl 250 kB. To rozhodlo.

SConstruct

Tím, čím je pro GNU Autotools soubor configure.ac, je pro SCons soubor SConstruct. Tento soubor je umístěn v hlavním adresáři projektu a je souborem, který hledá SCons po spuštění. Pokud se nenacházíme v hlavním adresáři projektu, lze scons spustit s přepínačem -u, který zajistí hledání tohoto souboru směrem vzhůru v adresářové struktuře. Tuto volbu budete určitě často používat. Každý projekt musí mít právě jeden SConstruct.

SConscript

Jelikož je z hlediska údržby nepraktické mít všechno uložené v centrálním souboru, jsou tu SConscript soubory. Tyto soubory nejsou hledány implicitně, ale je nutné SCons říci v kterých adresářích se mají hledat. Pokud soubor SConstript neexistuje, není to na rozdíl od chybějícího SConstruct fatální chyba.

Soubory SConstript a SConstruct jsou shodné co do syntaxe a použití. Je tedy jedno, do kterého z nich námi požadovaný příkaz uvedeme. Běžná praxe je používat SConstruct jako náhradu configure.ac a SConstript jako náhradu Makefile.am.

scons

Nástroj scons se spouští příkazem scons. Pokud pomineme utilitu sconsign sloužící k human readable výpisu .sconsign souborů, je to také jediný program, který je v tomto systému obsažen.

Syntaxe příkazu scons se podobá syntaxi příkazu make. Toto nám usnadní jeho naučení, jelikož od nynějška budeme psát místo make scons. SCons tedy přejímá nejpopulárnější přepínače utility make s přihlednutí k rozšířením zavedeným v GNU Make.

Nejčastěji budeme používat: -j pro paralelní buildy, -k pro sestavení co největší části buildu v případě kompilační chyby, -i pro ignorování veškerých chyb a -n pro běh naprázdno. Kromě optionů jsou podporovány i volby scons target a scons proměnná=hodnota.

Zajímavá je volba -c. Tato volba provede clean k zadanému nebo implicitnímu targetu. Specialitou SCons je, že cleanup akce nemusí být na rozdíl od make nikde specifikovány. Jelikož SCons ví, které soubory z kterých vzniknou při kompilaci, umí tyto informace zužitkovat a provést obrácenou akci.

Sledování aktuálnosti souborů

SCons nevyužívá na rozdíl od make datum poslední modifikace souboru, místo toho používá jeho MD5 signaturu. Pokud používáte systémy pro správu verzí, které při checkoutu nenastavují datum poslední modifikace podle vzdáleného systému (například GNU Arch nebo Subversion) rozhodně to oceníte zejména v případě hlavičkových souborů, které často lavinovitě zaviní zbytečnou rekompilaci celého projektu.

Kromě časových značek nebo obsahových signatur je nutné i sledování závislostí mezi jednotlivými soubory. Pokud zná SCons použitý programovací jazyk zdrojového souboru, je schopno automaticky detekovat jeho závislosti. Pokud ne, je nutné závislosti specifikovat explicitně nebo naučit SCons nový programovací jazyk, což je kupodivu velmi snadná úloha. Ve většině případů na to stačí méně než 2kB Python kódu. Standardně je podporováno C, C++, D, Fortran a IDL.

.sconsign

Závislosti, časové značky a MD5 signatury jsou ukládány do souborů .sconsign, které najdete v každém adresáři obhospodařovaném systémem SCons. Tyto soubory jsou binární a jak již bylo zmíněno, utilita pro jejich vypsání v textovém tvaru se nazývá sconsign. Ještě by stálo zato poznamenat, že z .sconsign nejsou automaticky odstraněny záznamy o již neexistujících souborech.

Rychlost SCons

Na závěr bych ještě cosi poznamenal o rychlosti SCons. Pokud srovnáte SCons s make zjistíte, že je SCons několikanásobně pomalejší. Je to dáno několika faktory: SCons je naprogramováno v interpretovaném programovacím jazyce a kontroluje u souborů i obsah, nejen časové značky. Místo benchmarků SCons vs GNU Make je nutné změnit pohled na věc.

Vývoj programů probíhá obvykle v cyklu: edit, compile, test, debug. Délka tohoto cyklu je řekněme 20 minut. Doba, kterou z tohoto cyklu zabere buildovací utilita (nepléct s časem stráveným kompilátorem), tvoří zanedbatelný zlomek tohoto času. Naproti tomu po půlroce používání SCons mohu tvrdit, že se přechod Autotools -> SCons rozhodně vyplatil, jelikož se snížil čas potřebný k obhospodařování build systému, který se navíc u složitějších projektů velmi špatně debugoval.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze