LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Quanta

Posledním ze základní řady editorů, představovaných v tomto seriálku, orientovaných především na vývoj WWW stránek je Quanta.

14.7.2005 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 5991×

Editor Quanta je součástí projektu KDE, tudíž je založena na QT knihovnách. Samozřejmostí je běh i v jiných prostředích, než KDE, přičemž základním požadavkem je mít nainstalované potřebné knihovny. Díky založení editoru na QT má editor poněkudsi vyšší nároky na systém (hardware) počítače a je subjektivně pomalejší při startu a některých akcích, než dvojice Bluefish a Screem (bohužel tato vlastnost obecně platí pro všechny nástroje založené na QT). Funkčně je tento editor neoměrně vyspělejší, než výše jmenovaná dvojice editorů.

Editor je funkčně velmi podobný prostředí KDevelop, v podstatě se dá říci, že se jedná o jeho ochuzenou variantu. Zvládá zvýrazňování syntaxe mnoha programovacích jazyků a nejen těch používaných při vývoji webových aplikací. Z množství jazyků nechť jsou namátkou vyjmenovány CSS, (X)HTML, JavaScript, PHP, Java, Python, Perl, C/C++, Ruby, Tcl/tk, ...

Instalace a nastavení

Instalace editoru je, jako u každého software, možná a nejjednodušší z připravených binárních balíků pro uživatelovu distribuci. Samozřejmě je možné instalovat i ze zdrojových kódů, ale to nebude cesta vhodná pro začínajícího uživatele. Zdrojové kódy jsou dostupné na stránkách projektu. Stejně jako celý projekt KDE je možné i editor Quanta nainstalovat a zprovoznit na počítačích s operačním systémem MacOS prostřednictvím projektu Fink.

Nastavení programu Quanta se nevymyká zvyklostem nastavení programů v KDE. V menu pod položkou nastavení je možné po částech nastavit základní vlastnosti Quanty (což znamená především velikosti písem v tazích a jejich atributech, formátování (verze HTML), parser a kontrolu pravopisu), vlastností náhledu (což je defacto chování Konqueroru, díky provázanosti KDE aplikací), činnosti (nastavení činností tlačítek z toolbarů), modulů (z nichž za nejužitečnější lze považovat link checker, a při teamové práci Cervisia (CVS manager)), nastavení editoru, jako takového (barvy, formátování, klávesové zkratky), nastavení nástrojových lišt a nakonec nastavení klávesových zkratek.

K nastavení editoru by se dalo přiřadit ještě nastavení rozložení vzhledu editoru v menu Okno->režim MDI, možnosti zapnutí a vypnutí zobrazování panelů, zapínání vypínání dynamického zalamování slov a mnoho dalších možností v menu Pohled. Možnosti jsou opravdu široké a je jen na uživateli, zda-li dokáže vše využít.Práce s programem

Práce s programem není ničím neobvyklá, výhodou je kvalitní zvýrazňování syntaxe téměř všech používaných programovacích a značkovacích jazyků, včetně možnosti doplňování syntaxe, která bohužel chybí u programů Bluefish a Screem. Doplňování funguje velmi dobře až na úrovni, na kterou jsou zvyklí programátoři, kteří někdy pracovali v produktech firmy Borland, tj. pokud není něco nabídnuto automaticky, nebo uživatel vypnul automatizované nabízení v nastaveních, je možné toto doplnění vyvolat pomocí klávesové zkratky CTRL+mezerník a nápovědu/tip k tomuto doplnění pomocí CTRL+Shift+Mezerník.

Za jednu z výhod proti konkurenčním produktům (Bluefish a Screem) lze považovat možnost práce s téměř libovolným kódováním, Windows-cosi nevyjímaje.

Projekty

Pro vytvoření projektu existuje velice jednoduchý průvodce, který lze projít v podstatě jen vyplňováním několika formulářů a odklikáváním tlačítka "Další"/"Next".

Projekty, které tento editor jsou promyšlené. Umožňuje zavést větší organizaci do práce na jednotlivých webových aplikacích, zejména pak združení souvisejících šablon vázaných k projektu a možnost mít izolováno například kódování, které může být mezi jednotlivými projekty různé (v heterogením prostředí, kdy někteří vyvíjejí pod Windows). Kromě šablon a znakové sady je jednotícím prvkem v jednotlivých projektech typ DTD, přičemž dnes by to měl být už jednoznačně některý z rodiny XHTML.

Součástí projektu může být nastavení přístupu na server, kde je projekt uložen, nastavuje se protokol a v případě jiného přístupu, než local (místní) i server a přístupové jméno a heslo. V případě, že je použit nelokální přístup k souborům, ukládání souborů při práci bude prováděno přes zvolené připojení na vzdálený server, z hlediska odezvy se může jednat o poměrně pomalou záležitost, proto bude pravděpodobně vhodnější pracovat na lokale, případnou synchronizaci souborů s kolegy provádět přes cvs a teprve hotové celky nahrávat na server.

Případný import již hotových souborů do projektu (například stabilně používané knihovny (Smarty, phpMailer, ez_sql)) je dostupný z hlavní nabídky pomocí Projekt->Vložit soubory..., poté stačí soubory jen vybrat a budou naimportovány.

Šablony (templates)

Šablony představují společné části kódů, kostry a soubory k propojení. Soubory šablon jsou ukládány standardně do domovských adresářů jednotlivých uživatelů. Po instalaci editoru Quanta je již několik základních šablon k dispozici.

Šablony fungují stejně, jako v běžném kancelářském editoru, tj. po otevření šablony se vytvoří nový (nepojmenovaný) soubor, který obsahuje zdrojový text šablony, ale jeho editací a uložením se nemění šablona jako taková.

VPL (vizuální návrh stránky)

Quanta, byť je primárně nowysiwyg umožňuje i použití vizuálního návrhu stránky. VPL editor lze otevřít ve dvou módech, pouze jako samostatný vpl, případně v rozdělené obrazovce současně vpl editor a zdrojový kód příslušné stránky. Přepínání mezi třemi pohledy (zdrojový kód/vpl/vpl+zdrojový kód) lze realizovat buď přes menu View (Pohled), případně pomocí klávesových zkratek Alt+F9 pro editor zdrojových kódů, F9 pro zobrazení rozděleného pohledu na vpl i zdrojový kód a CTRL+Shift+F9 pro pouze vpl, navíc všechny tyto možnosti jsou přepínatelné z 

Práce v tomto vizuálním módu nevybočuje z práce v jakémkoliv jiné prostředí, které pracuje ve wysiwyg módu, například v textovém processoru (oowrite, AbiWorld, ...). Byť práce s přilinkovanými styly je trochu nepraktická.

Další práce s editorem

Další vlastností, která zpříjemní užívání tohoto silného editoru je obdoba záložek/foldrů, které znají uživatelé editoru vi. Každý blok kódu (cyklus, podmínku, funkci, odstavec, ...) je možné "sbalit", pokud právě není editován a zobrazen zůstane pouze první řádek z tohoto bloku. Sbalení a rozbalení se provádí pomocí klávesových zkratek CTRL+- a CTRL++ pro místní úroveň, tj. blok, ve kterém je kurzor, nebo CTRL+Shift+- a CTRL+Shift++ pro hlavní úroveň. Bohužel editor si při příštím otevření souborů nepamatuje, které záložky byly sbalené a které ne, tak jej otevírá v plně rozbaleném módu.

Pro psaní obsahových (html) částí kódu editor nabízí, kromě nabízení doplnění jednotlivých tagů, dobré zvýrazňování kódu a parametrů jednotlivých tagů. V defaultním nastavení je zapnuto automatické uzavírání párových, tagů, nebo-li po napsání znaku '>' editor doplní párovou značku. Člověk používající Smarty šablony bude potěšen tím, že jejich syntaxe je editoru také známa, ostatní šablonovací systémy (HTMLtmpl, bTemplate, ...) autor netestoval. Při psaní kódu lze s výhodou používat nástrojových lišt, či klávesových zkratek pro vkládání tagů.

Undo/Redo je v defaultním nastavení neomezené. Příjemný je blokový výběr, který se aktivuje klávesovou zkratku CTRL+Shift+B, pro neznalé funguje tak, že při označování se snaží udržet výběr v podobě obdelníku, který je pak možné smazat, případně copy&past jinam.

Shrnutí

Snažit se napsat něco více o tomto editoru by bylo nošením dříví do lesa, protože práce s ním je v podstatě stejná, jako v jakémkoliv jiném. Pokud lze udělat srovnání editorů orientovaných převážně na vývoj webových aplikací, které na serveru LinuxSoft vyšly (NVU , BlueFish & Screem), je rozhodně Quanta nejsilnější a nabízí nejširší možnosti (doplňování kódu, dobrá lokalizace pro neznalce angličtiny, ...) i když za cenu poněkudsi vyšších systémových nároků, BlueFish a Screem jsou rychlý a bude vyhovovat lidem používajícím spíše Gnome/XFce byť jejich možnosti jsou trochu menší a poslední NVU je spíše pro začínající uživatele (krom toho, že se v něm výborně píší články pro LinuxSoft.cz), kteří neoplývají znalostmi html a občas potřebují udělat pár statických stránek.

Programátoři, kteří vyvíjejí aplikace delší dobu možná oželí některá ze zkomfortňujících udělátek těchto editorů a použijí spíše některý z mnohem mocnějších, byť pro začínajícího uževitele trochu nepříjemných, editorů, jako je vi, či Emacs.

Odkazy

quanta.kdewebdev.org - domovská stránka editoru Quanta
docs.kde.org/stable/en/kdewebdev/quanta/ - dokumentace k editoru
fink.sourceforge.net - stránka projektu, ze kterého lze Quantu nainstalovat do systému MacOS

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Tak nevím,... 15.7.2005 20:08 Petr Ježek
L Re: Tak nevím,... 16.7.2005 01:04 Tomáš Růžička
Quanta a já 16.7.2005 11:56 MaReK Olšavský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

12.8.2018 16:58 /František Kučera

Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.


Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze