LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Quanta

Posledním ze základní řady editorů, představovaných v tomto seriálku, orientovaných především na vývoj WWW stránek je Quanta.

14.7.2005 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 5761×

Editor Quanta je součástí projektu KDE, tudíž je založena na QT knihovnách. Samozřejmostí je běh i v jiných prostředích, než KDE, přičemž základním požadavkem je mít nainstalované potřebné knihovny. Díky založení editoru na QT má editor poněkudsi vyšší nároky na systém (hardware) počítače a je subjektivně pomalejší při startu a některých akcích, než dvojice Bluefish a Screem (bohužel tato vlastnost obecně platí pro všechny nástroje založené na QT). Funkčně je tento editor neoměrně vyspělejší, než výše jmenovaná dvojice editorů.

Editor je funkčně velmi podobný prostředí KDevelop, v podstatě se dá říci, že se jedná o jeho ochuzenou variantu. Zvládá zvýrazňování syntaxe mnoha programovacích jazyků a nejen těch používaných při vývoji webových aplikací. Z množství jazyků nechť jsou namátkou vyjmenovány CSS, (X)HTML, JavaScript, PHP, Java, Python, Perl, C/C++, Ruby, Tcl/tk, ...

Instalace a nastavení

Instalace editoru je, jako u každého software, možná a nejjednodušší z připravených binárních balíků pro uživatelovu distribuci. Samozřejmě je možné instalovat i ze zdrojových kódů, ale to nebude cesta vhodná pro začínajícího uživatele. Zdrojové kódy jsou dostupné na stránkách projektu. Stejně jako celý projekt KDE je možné i editor Quanta nainstalovat a zprovoznit na počítačích s operačním systémem MacOS prostřednictvím projektu Fink.

Nastavení programu Quanta se nevymyká zvyklostem nastavení programů v KDE. V menu pod položkou nastavení je možné po částech nastavit základní vlastnosti Quanty (což znamená především velikosti písem v tazích a jejich atributech, formátování (verze HTML), parser a kontrolu pravopisu), vlastností náhledu (což je defacto chování Konqueroru, díky provázanosti KDE aplikací), činnosti (nastavení činností tlačítek z toolbarů), modulů (z nichž za nejužitečnější lze považovat link checker, a při teamové práci Cervisia (CVS manager)), nastavení editoru, jako takového (barvy, formátování, klávesové zkratky), nastavení nástrojových lišt a nakonec nastavení klávesových zkratek.

K nastavení editoru by se dalo přiřadit ještě nastavení rozložení vzhledu editoru v menu Okno->režim MDI, možnosti zapnutí a vypnutí zobrazování panelů, zapínání vypínání dynamického zalamování slov a mnoho dalších možností v menu Pohled. Možnosti jsou opravdu široké a je jen na uživateli, zda-li dokáže vše využít.Práce s programem

Práce s programem není ničím neobvyklá, výhodou je kvalitní zvýrazňování syntaxe téměř všech používaných programovacích a značkovacích jazyků, včetně možnosti doplňování syntaxe, která bohužel chybí u programů Bluefish a Screem. Doplňování funguje velmi dobře až na úrovni, na kterou jsou zvyklí programátoři, kteří někdy pracovali v produktech firmy Borland, tj. pokud není něco nabídnuto automaticky, nebo uživatel vypnul automatizované nabízení v nastaveních, je možné toto doplnění vyvolat pomocí klávesové zkratky CTRL+mezerník a nápovědu/tip k tomuto doplnění pomocí CTRL+Shift+Mezerník.

Za jednu z výhod proti konkurenčním produktům (Bluefish a Screem) lze považovat možnost práce s téměř libovolným kódováním, Windows-cosi nevyjímaje.

Projekty

Pro vytvoření projektu existuje velice jednoduchý průvodce, který lze projít v podstatě jen vyplňováním několika formulářů a odklikáváním tlačítka "Další"/"Next".

Projekty, které tento editor jsou promyšlené. Umožňuje zavést větší organizaci do práce na jednotlivých webových aplikacích, zejména pak združení souvisejících šablon vázaných k projektu a možnost mít izolováno například kódování, které může být mezi jednotlivými projekty různé (v heterogením prostředí, kdy někteří vyvíjejí pod Windows). Kromě šablon a znakové sady je jednotícím prvkem v jednotlivých projektech typ DTD, přičemž dnes by to měl být už jednoznačně některý z rodiny XHTML.

Součástí projektu může být nastavení přístupu na server, kde je projekt uložen, nastavuje se protokol a v případě jiného přístupu, než local (místní) i server a přístupové jméno a heslo. V případě, že je použit nelokální přístup k souborům, ukládání souborů při práci bude prováděno přes zvolené připojení na vzdálený server, z hlediska odezvy se může jednat o poměrně pomalou záležitost, proto bude pravděpodobně vhodnější pracovat na lokale, případnou synchronizaci souborů s kolegy provádět přes cvs a teprve hotové celky nahrávat na server.

Případný import již hotových souborů do projektu (například stabilně používané knihovny (Smarty, phpMailer, ez_sql)) je dostupný z hlavní nabídky pomocí Projekt->Vložit soubory..., poté stačí soubory jen vybrat a budou naimportovány.

Šablony (templates)

Šablony představují společné části kódů, kostry a soubory k propojení. Soubory šablon jsou ukládány standardně do domovských adresářů jednotlivých uživatelů. Po instalaci editoru Quanta je již několik základních šablon k dispozici.

Šablony fungují stejně, jako v běžném kancelářském editoru, tj. po otevření šablony se vytvoří nový (nepojmenovaný) soubor, který obsahuje zdrojový text šablony, ale jeho editací a uložením se nemění šablona jako taková.

VPL (vizuální návrh stránky)

Quanta, byť je primárně nowysiwyg umožňuje i použití vizuálního návrhu stránky. VPL editor lze otevřít ve dvou módech, pouze jako samostatný vpl, případně v rozdělené obrazovce současně vpl editor a zdrojový kód příslušné stránky. Přepínání mezi třemi pohledy (zdrojový kód/vpl/vpl+zdrojový kód) lze realizovat buď přes menu View (Pohled), případně pomocí klávesových zkratek Alt+F9 pro editor zdrojových kódů, F9 pro zobrazení rozděleného pohledu na vpl i zdrojový kód a CTRL+Shift+F9 pro pouze vpl, navíc všechny tyto možnosti jsou přepínatelné z 

Práce v tomto vizuálním módu nevybočuje z práce v jakémkoliv jiné prostředí, které pracuje ve wysiwyg módu, například v textovém processoru (oowrite, AbiWorld, ...). Byť práce s přilinkovanými styly je trochu nepraktická.

Další práce s editorem

Další vlastností, která zpříjemní užívání tohoto silného editoru je obdoba záložek/foldrů, které znají uživatelé editoru vi. Každý blok kódu (cyklus, podmínku, funkci, odstavec, ...) je možné "sbalit", pokud právě není editován a zobrazen zůstane pouze první řádek z tohoto bloku. Sbalení a rozbalení se provádí pomocí klávesových zkratek CTRL+- a CTRL++ pro místní úroveň, tj. blok, ve kterém je kurzor, nebo CTRL+Shift+- a CTRL+Shift++ pro hlavní úroveň. Bohužel editor si při příštím otevření souborů nepamatuje, které záložky byly sbalené a které ne, tak jej otevírá v plně rozbaleném módu.

Pro psaní obsahových (html) částí kódu editor nabízí, kromě nabízení doplnění jednotlivých tagů, dobré zvýrazňování kódu a parametrů jednotlivých tagů. V defaultním nastavení je zapnuto automatické uzavírání párových, tagů, nebo-li po napsání znaku '>' editor doplní párovou značku. Člověk používající Smarty šablony bude potěšen tím, že jejich syntaxe je editoru také známa, ostatní šablonovací systémy (HTMLtmpl, bTemplate, ...) autor netestoval. Při psaní kódu lze s výhodou používat nástrojových lišt, či klávesových zkratek pro vkládání tagů.

Undo/Redo je v defaultním nastavení neomezené. Příjemný je blokový výběr, který se aktivuje klávesovou zkratku CTRL+Shift+B, pro neznalé funguje tak, že při označování se snaží udržet výběr v podobě obdelníku, který je pak možné smazat, případně copy&past jinam.

Shrnutí

Snažit se napsat něco více o tomto editoru by bylo nošením dříví do lesa, protože práce s ním je v podstatě stejná, jako v jakémkoliv jiném. Pokud lze udělat srovnání editorů orientovaných převážně na vývoj webových aplikací, které na serveru LinuxSoft vyšly (NVU , BlueFish & Screem), je rozhodně Quanta nejsilnější a nabízí nejširší možnosti (doplňování kódu, dobrá lokalizace pro neznalce angličtiny, ...) i když za cenu poněkudsi vyšších systémových nároků, BlueFish a Screem jsou rychlý a bude vyhovovat lidem používajícím spíše Gnome/XFce byť jejich možnosti jsou trochu menší a poslední NVU je spíše pro začínající uživatele (krom toho, že se v něm výborně píší články pro LinuxSoft.cz), kteří neoplývají znalostmi html a občas potřebují udělat pár statických stránek.

Programátoři, kteří vyvíjejí aplikace delší dobu možná oželí některá ze zkomfortňujících udělátek těchto editorů a použijí spíše některý z mnohem mocnějších, byť pro začínajícího uževitele trochu nepříjemných, editorů, jako je vi, či Emacs.

Odkazy

quanta.kdewebdev.org - domovská stránka editoru Quanta
docs.kde.org/stable/en/kdewebdev/quanta/ - dokumentace k editoru
fink.sourceforge.net - stránka projektu, ze kterého lze Quantu nainstalovat do systému MacOS

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Tak nevím,... 15.7.2005 20:08 Petr Ježek
L Re: Tak nevím,... 16.7.2005 01:04 Tomáš Růžička
Quanta a já 16.7.2005 11:56 MaReK Olšavský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze