LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Fedora Core 4 - recenze (2)

fedoraDnes dokončíme recenzi na Fedoru Core 4 pohledem na nastavování a povím vám, jaké dojmy jsem měl z této distribuce po několikadenním používání.

20.6.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 16023×

V předchozím díle této minisérie jsme se zaměřili na to, jak se Fedora Core 4 instaluje. Dnes to dokončíme tím, že se krátce podíváme na nastavování a běžný provoz na této distribuci.

Pohled na desktop

Desktop je velice čistě odveden, použité téma je perfektní na oči a a ani většina ikonek "netrhá" pozornost uživatele. Chvíli jsem pracoval s GIMPem (je ve verzi 2.2.7), pouštěl si hudbu a scanoval obrázky, vše probíhalo najednou bez nejmenších problémů či zádrhelů. Pro člověka uvyklého stavu, kdy ve Fedoře byl vždy výchozí desktop KDE je pohled na GNOME možná trochu překvapující, ale jen do prvního kliknutí. Nabídky jsou totiž velmi intuitivně rozmístěny, takže uživatel nebloudí.

 

Uvedená věc by mohla mimochodem sloužit jako dobrý argument pro přechod na tuto distribuci, a to zejména z Windows (tam je totiž nabídka Start časem úplně nepřehledná). Desktopu lze pochválit i výchozí rozvržení (menu nahoře, tlačítko pro minimalizaci všech oken vlevo dole a hodně místa na minimalizovaná okna).

Pozn.: Samozřejmě někdo může namítnout, že takové věci si každý upraví podle svého. To je pravda, ale upraví si je jen ten, kdo ví jak. Jestliže je výchozí nastavení již dost použitelné, je velká šance, že se systémem bude pracovat více lidí.

MP3

Jednou z věcí, které mě vždy v souvislosti s distribucí zajímají je podpora formátu MP3. Ve Fedoře Core 4 po výchozí instalaci pomocí volby "Osobní systém" podpora formátu MP3 chybí (ona ostatně z licenčních důvodů chybí téměř úplně). Naštěstí je pomoc jednoduchá. Následující postup je částečně založen na tomto a tomto dokumentu:

Předně je třeba přidat instalačnímu nástroji yum, který Fedora Core 4 používá umístění repozitářů, které obsahují podporu formátu MP3. Provedete to tak, že konec souboru /etc/yum.conf umístíte následující konfigurační direktivy:

[freshrpms]
name=FreshRPMS-Fresh
baseurl=http://ayo.freshrpms.net/fedora/linux/$releasever/$basearch/freshrpms
enabled=1
gpgcheck=1

[livna]
name=Livna.org Fedora Compatible Packages
baseurl=http://rpm.livna.org/fedora/$releasever/$basearch/RPMS.lvn
gpgcheck=1
enabled=1

[atrpms-stable]
name=ATrpms for Fedora Core $releasever stable
baseurl=http://apt.atrpms.net/fedora/$releasever/en/$basearch/at-stable
enabled=1
gpgcheck=1

Dále je potřeba nainstalovat některý z přehrávačů, který chcete použít. Mě se například líbí xmms. Jeho instalaci provedete pomocí příkazu

yum install xmms

a konečně podporu formátu MP3 do tohot přehrávače pomocí příkazu

yum install xmms-mp3

máte-li v pořádku připojení k internetu, mělo by být všechno v pořádku a "empétrojky" by měly jít pustit pomocí xmms. Jestliže preferujete jiný přehrávač hudby, bude princip stejný.

Instalace balíčků

Potřeboval jsem cosi přeložit, ale ve zvoleném typu instalace není nainstalován GCC. Šel jsem tedy do správce balíčků - Prostředí / Systémová nastavení / Přidat/Odstranit aplikace (možná by tomu spíše slušel výraz "Správce balíčků", takhle to až nebezpečně připomíná "Přidat nebo odebrat programy") a zaškrtnul volbu Vývoj / Vývojové nástroje. To jsem si dal! Při instalaci 58 balíčků jsem byl 12x požádán o vložení jednoho ze čtyř instalačních CD, přičemž "jednička" a "dvojka" se opakovaly několikrát. Takhle bych si tedy uživatelsky přívětivou instalaci opravdu nepředstavoval.

Asi to není náhoda, při instalaci věcí pro Javu se situace opakovala, ale s CD číslo 1 a 3. Škoda, tohle trochu kazí celkový dojem z této distribuce, který jsem měl jinak velice dobrý. Majitelé distribuce s DVD se však nemusejí zneklidňovat, jich se tento problém nedotkne.

Práce v systému

Jelikož jsem při recenzi SUSE 9.3 zmínil svoje problémy se scanerem a protože k tomu byla i nějaká diskuse, mám dobrou zprávu. Scanner HP ScanJet 3400C se mi podařilo rozchodit. Pokud tento scanner máte a máte problémy, pomohla mi úprava a rekompilace sane backendu pomocí tohoto návodu. Jakýkoli jiný hardware byl nadetekován a fungoval normálně.

Pozn.: To, že mi scanner fungoval v jedné distribuci a ne v jiné není samozřejmě otázkou té distribuce, neboť rozhraní pro skenování je stejné (sane - niash). Uvádím to jen jako zajímavost.

Nadchl mě prohlížeč dokumentů Evince. Tento nástroj je trochu nelogicky uložen pod menu Aplikace/Grafika, ale umí pěkné věci. Pokusil jsem se s ním otevřít 16 MB PDF soubor (Linux dokumentační projekt), a šlo to úplně bez problémů. To je prima zpráva. Evince obsahuje rovněž vyhledávání a náhledy stránek, takže pro běžnou práci s  PDF soubory to bude určitě stačit. Na druhém obrázku můžete vidět xmms v akci - s originálním skinem vypadá na tomto desktopu dost dobře.

 

Co mě zklamalo byla instalace Eclipse. Toto vývojové prostředí se sice nainstalovalo bez problémů, ale při jakémkoli pokusu jej spustit došlo k zatuhnutí celého stroje - bez možnosti cokoli s ním udělat. To je veliká škoda, snad poprvé za svůj život jsem díky tomu musel restartovat linuxový počítač pomocí tlačítka reset a připadal jsem si jako v jednom nejmenovaném operačním systému. Zajímalo by mě, jestli někomu ze čtenářů bude Eclipse dodávané v FC4 fungovat - kdyžtak můžete přispět do diskuse.

Závěr

Klady

  • Systém reaguje velmi svižně
  • GNOME 2.10 je hezky provedené a logicky uspořádané
  • Naprostá většina aplikací je v jejich nejnovějších verzích

Zápory

  • Instalátor má problémy s čekou klávesnicí
  • Správce balíčků má nedotažené vyměňování CD při instalaci většího množství balíčků
  • Nefunguje mi Eclipse

Fedora Core 4 v testu celkem obstála. Asi u ní nějakou dobu zůstanu; jednak jsem na ni zvyklý a jednak se s ní dá vcelku slušně pracovat. Všechny zápory, které jsem našel byly víceméně u jednorázových akcí a běžnou práci neovlivní. Pokud jde o otázku, kterou jsme nahodili v úvodu - tedy zda by Fedora Core 4 byla v hodná pro kancelář - myslím že bezezbytku ano.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

xfce4 20.6.2005 07:55 František Hucek
L Re: xfce4 20.6.2005 09:54 Ivan Majer
  |- Re: xfce4 20.6.2005 10:46 Tomáš 'Heron' Crhonek
  L Re: xfce4 20.6.2005 10:52 Jiří Lisický
Instalátor 20.6.2005 08:16 Petr Zajíc
/etc/yum.conf 20.6.2005 08:43 o.k.
L Re: /etc/yum.conf 21.6.2005 13:51 Zdenda Perda
Eclipse chodí 20.6.2005 09:54 Miroslav Holubec
L Re: Eclipse chodí 21.6.2005 13:14 andrej
  |- Re: Eclipse chodí 21.6.2005 14:33 Petr Zajíc
  L Re: Eclipse chodí 21.6.2005 18:31 andrej
    L Re: Eclipse chodí 22.6.2005 08:18 Petr Zajíc
Drobná chybka 22.6.2005 08:12 Richard Gavenda
L Re: Drobná chybka 22.6.2005 22:22 Ivan Majer
Swap 22.6.2005 20:46 Filip Bartmann
instalator 25.6.2005 21:48 WolFeR
L Re: instalator 26.6.2005 10:37 o.k.
please help me - podpora mp3 20.10.2005 12:08 Lukas skywaker Veselovsky
  L Re: please help me - podpora mp3 20.10.2005 12:33 o.k.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze