LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Bluefish a Screem - Gnome (GTK) web editory

Bluefish a Screem jsou další z nástrojů určených k tvorbě WWW stránek, jsou vyvíjeny nad GTK knihovnami, na rozdíl od NVU/Mozilla composeru nejsou wysiwyg, ale jsou to opravdu programátorské editory, jako je Quanta.

15.6.2005 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 8073×

Úvodem

Linux je často používán jako vývojové a běhové prostředí pro webové aplikace. Pro vývoj jsou třeba kvalitní nástroje, ať jsou to ty jednodušší pro příležitostné a začínající tvůrce, jako jsou sourozenci NVU a Mozilla Composer, nebo pokročilé mezi něž patří Bluefish, Screem (o nichž je jento článek) a Quanta. Pak je ještě třetí skupina tvůrců, kterým postačí, když editor, který používají pracuje rozumně s odsazováním a má kvalitní zvýrazňování syntaxe, do této skupiny editorů patří vim, emacs, jEdit, ...

Editory Bluefish a Screem jsou, knihovnami svázány s prostředími XFce a Gnome, jde však samozřejmě používat i v ostatních okenních manažerech/desktopech. Podobně je konkurenční Quanta svázána s QT (neboli KDE). Autor článku používá poměrně minimalistické prostředí XFce, tudíž start a běh těchto editoru je mnohem svižnější, než konkurenční Quanty. Při spuštění aplikace v KDE je start pomalejší, než v Gnome, ale subjektivní pocit rychlostí reagování je poté úplně stejný.

Instalace editorů by měla být v každé rozšířenější distribuci poměrně bezproblematická, protože téměř se 100% jistotou budou připraveny binární balíky, jedinou výjimkou se mohou stát oficiální balíky pro Slackware, protože tato distribuce již nemá Gnome obsaženo, ale GTK toolkit, je-li v distribuci GIMP, tam bude. Uživatelé málo rozšířených a exotických distribucí, či ti, kteří chtějí maximální optimalizaci na svůj hardware a verze knihoven mohou použít instalaci ze zdrojových kódů, která je zcela standardní.

Protože mezi těmito editory není podstatnějších rozdílů, budou zrecenzovány pohromadě. Bluefish je subjektivně malinko vyspělejší, ale dle autorova názoru má ještě co dohánět na editor Quanta (který bude popsán v samostatném článku).

Bluefish

Bluefish by měl být, co se týče funkčnosti, nejvyspělejším editorem WWW stránek pro založený na knihovně GTK (XFce, Gnome). Výhody editoru jsou následující (částečně dle jejich webu, částečně dle zkušeností autora):

  • Rychlý start a běh (prý až o 30%, než konkurenční Quanta), nižší nárok na paměť (jak je obvyklé u GTK aplikací)
  • MDI interface (vcelku běžná věc), kterému nečiní problém mít otevřeno více, než 500 dokumentů (autoři editoru jich prý měli přes 3500, autor článku, jen přes 80)
  • Podpora pro práci se vzdálenými soubory
  • (Regularními výrazy) Definovatelné zvýraznění jazyků, v základu jsou například XML, (X)HTML, CSS, PHP, Java, JavaScript, Perl, Python, C, Pascal, ...
  • Podpora mnoha kódování, včetně UTF-8 (CP-1250 autor bohužel nenašel, ale CP-1251 ano)
  • Automatické uzavírání (X)HTML a XML tagů

Co zatím není:

  • Automatické doplnění html, php, python, perl
  • manuál (help)
  • překlady (kompletní)
  • testování, tvorba balíčků pro distribuce

Nevýhodou editoru je slabší úroveň lokalizace, alespoň do současné verze včetně, která je částečná, dle názoru autora je lepší lokalizace žádná, než toto a programátorům by nemělo vadit anglicky píšící a mluvící IDE (podle autora je překlad IDE i tak trochu zvrhlost).

Instalace a nastavení

Instalace editoru je jednoduchá, pro většinu najoritních distribucí bude velmi pravděpodobně připraven binární balíček, případně lze bezproblémově instalovat ze zdrojových kódů, požadavky na potřebné knihovny knihovny jsou na stránkách projektu (viz. odkazy v závěru článku). Instalace by měla projít na UNIXové operační systémovy, vcelku bezproblémově, včetně operačního systému MacOS. Verze pro MS Windows zatím není k dispozici, ale chce-li kdokoliv s tímto pomoci, dle stránek projektu bude vítán.

Pro nastavení editoru slouží dialog, který je v menu Edit->Preferences, nebo jako tlačítko na nástrojové liště. Dialog je přehledný, netřeba jej podrobněji popisovat. Nastavit lze parametry editoru, html (malá a velká písmena, XHTML uzavírání), práci se soubory (kódování, zálohy), vzhled IDE, obrázky, koncovky pro zvýrazňování syntaxe, upravit toto zvýrazňování, externí programy (browsery, utility) a výstupní filtry/parsery.  Z ryze praktického hlediska je dobré mít povolené undo i po uložení souboru.

BlueFish_konfigurace

Práce s editorem

Kdo někdy pracoval s některým z textových editorů (nezaměňovat prosím s textovými procesory), pro něj bude práce s editorem Bluefish velmi intuitivní. Kromě ručního vkládání tagů, při tvorbě WWW stránky, lze využít tlačítka na liště "HTML toolbar", kterým jsou volány dialogy pro nastavení parametrů těch kterých tagů. Kompletní  sada tagů je dostupná i z hlavních nabídek Tags a Dialogs. Kromě "HTML toolbaru" existuje i "Custom menu", pomocí něhož lze vyvolat dialogy pro vložení jazykových entit, například pro připojení databáze MySQL. 

Kdykoliv v průběhu editace, lze klánesou F5 občerstvit stav zvýrazňování syntaxe. Při práci s PHP nastal střet s jediným menším problémem, editor nezvýrazňuje klíčová slova (příkazy, tagy, funkce, ...) automaticky, kdykoliv je uvedena značka "<?", ale pouze, je-li napsáno delší (a dle názoru autora korektnější) "<?php", samozřejmě, toto je chybka napravitelná konfigurací , ...

V panelu nalevo od hlavního editačního panelu (při defaultním nastavení) se nezobrazuje jen strom souborů, ve kterém se při práci programátor pohybuje, ale i referenční příručky k několika jazykům, základ je PHP, CSS2, HTML a Python, a správce záložek. Bookmarky jako takové se přidávají na editovaný řádek pomocí klávesové zkratky CTRL+D, případně z menu Edit->Add bookmark (dole), k jejich odebrání bohužel klávesová nefunguje a je třeba pravým tlačítkem myši (při praváckém nastavení) kliknout na záložku a tu smazat.

Přechody mezi otevřenými dokumenty jsou realizovatelné pomocí klávesových zkratek CTRL+Page Up a CTRL+Page Down, případně CTRL+SHIFT+Page Up a CTRL+SHIFT+Page Down pro skok na první či poslední stránku. Mezi příkazy spuštěné externě patří otevření ve webbrowseru, při defaultním nastavení jsou k dispozici 4, ale v Preferences->external programs jsou nastavitelné další, stejně tak jako externí programy, z nichž jsou v základu nastaveny například HTML tidy a make.

BlueFish_editace

Screem

Druhým editorem tohoto článku je také program založený na GTK knihovně a tím je Screem (Site CReation and Editing EnvironMent). Podobnost s výše popsaným Bluefish je velmi veliká a budou zde proto zmíněny jen největší odlišnosti a nejviditelnější vlastnosti. Stejně, jako v případě Bluefish, se jedná o program, kteý se vyznačuje velmi rychlým startem, během a nízkou spotřebou systémových prostředků, například ve srovnání s editorem Quanta, ale u toho se jedná o tuto zátěž pravděpodobně zejména díky vazbě na QT (KDE). Počeštění editoru je v podobném stavu, jako u Bluefish, tj. částečné.

Editor by měl zvládat zvýrazňování syntaxe jazyků (X)HTML/XML/SGML, JavaScript, PHP, Perl a ASP, ale bez ohledu na dokumentaci zvýrazňuje i Python, C a Javu. Protože se ale jedná primárně o editor určený práci na WWW stránkách/aplikacích, jsou v této oblasti možnosti práce s ním nejširší. Existuje možnost uploadu práce (vytvořených stránek a scriptů) na server a při práci ve větším teamu možnost synchronizace zdrojových kódů na CVS (bohužel zatím ne subversion, ale šikovný programátor tuto možnost jistě dokáže zaimplementovat). Prostředí nabízí, stejně jako Bluefish, průvodce pro vložení některých tagů a složitějších elementů stránek (na sceenshotech je výběr barvy a první krok tvorby formuláře).

Screem_color

Screem_form

Screem lze instalovat buď z připravených binárních balíčků pro tu kterou distribuci, nebo kompilací ze zdrojových kódů. Pro systém MacOS půjde velmi pravděpodobně nainstalovat pomocí finku a verzi pro windows se autorovi nepodařilo najít.

Práce s editorem, začíná už tradičně nastavením a hned zde se projeví slabší možnosti editoru, je toho jen málo k nastavení, například výběr kódování je pro česko-slovenské prostředí omezen na UTF-8 a ISO-8859-2, ale naštěstí se UTF-8 začíná stávat standardem.

Screem_main

Zhodnocení

Oba editory jsou si velice podobné a v řadě případů platí, co lze napsat o jednom, lze i o druhém. Screem je, subjektivně hodnoceno, podstatně chudší v možnostech a díky tomu také malinko rychlejší při operacích, byť proti Bluefish disponuje navíc prací s CVS a možností uploadu souborů na server. U obou může být pro někoho malou překážnou částečné počeštění a u Bluefish absence jakékoliv nápovědy. Celově má autor článku pozitivnější dojem z editoru Bluefish, který používá pro vývoj standardně a na nějž přešel z konkurenční Quanty.

Odkazy

bluefish.openoffice.nl - domovská stránka projektu Bluefish

www.screem.org - domovská stránka projektu Screem

fink.sourceforge.net - stránka projektu, ze kterého lze Bluefish nainstalovat do systému MacOS

Závěrem

V tomto článku bylo cílem popsat dva neWYSIWYG editory, které jsou si velice blízké a podobné, alespoň na první pohled. Mezi jejich výhody lze zařadit rozumné zvýrazňování syntaxe mnoha jazyků, nejen webařských, neautomatizované generování (nevalidního) kódu, kterým disponují wysiwyg editory a podstatně vyšší rychlost, například ve srovnání s editorem Quanta, jemuž bude věnován příští článek.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze