LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Bluefish a Screem - Gnome (GTK) web editory

Bluefish a Screem jsou další z nástrojů určených k tvorbě WWW stránek, jsou vyvíjeny nad GTK knihovnami, na rozdíl od NVU/Mozilla composeru nejsou wysiwyg, ale jsou to opravdu programátorské editory, jako je Quanta.

15.6.2005 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 7848×

Úvodem

Linux je často používán jako vývojové a běhové prostředí pro webové aplikace. Pro vývoj jsou třeba kvalitní nástroje, ať jsou to ty jednodušší pro příležitostné a začínající tvůrce, jako jsou sourozenci NVU a Mozilla Composer, nebo pokročilé mezi něž patří Bluefish, Screem (o nichž je jento článek) a Quanta. Pak je ještě třetí skupina tvůrců, kterým postačí, když editor, který používají pracuje rozumně s odsazováním a má kvalitní zvýrazňování syntaxe, do této skupiny editorů patří vim, emacs, jEdit, ...

Editory Bluefish a Screem jsou, knihovnami svázány s prostředími XFce a Gnome, jde však samozřejmě používat i v ostatních okenních manažerech/desktopech. Podobně je konkurenční Quanta svázána s QT (neboli KDE). Autor článku používá poměrně minimalistické prostředí XFce, tudíž start a běh těchto editoru je mnohem svižnější, než konkurenční Quanty. Při spuštění aplikace v KDE je start pomalejší, než v Gnome, ale subjektivní pocit rychlostí reagování je poté úplně stejný.

Instalace editorů by měla být v každé rozšířenější distribuci poměrně bezproblematická, protože téměř se 100% jistotou budou připraveny binární balíky, jedinou výjimkou se mohou stát oficiální balíky pro Slackware, protože tato distribuce již nemá Gnome obsaženo, ale GTK toolkit, je-li v distribuci GIMP, tam bude. Uživatelé málo rozšířených a exotických distribucí, či ti, kteří chtějí maximální optimalizaci na svůj hardware a verze knihoven mohou použít instalaci ze zdrojových kódů, která je zcela standardní.

Protože mezi těmito editory není podstatnějších rozdílů, budou zrecenzovány pohromadě. Bluefish je subjektivně malinko vyspělejší, ale dle autorova názoru má ještě co dohánět na editor Quanta (který bude popsán v samostatném článku).

Bluefish

Bluefish by měl být, co se týče funkčnosti, nejvyspělejším editorem WWW stránek pro založený na knihovně GTK (XFce, Gnome). Výhody editoru jsou následující (částečně dle jejich webu, částečně dle zkušeností autora):

  • Rychlý start a běh (prý až o 30%, než konkurenční Quanta), nižší nárok na paměť (jak je obvyklé u GTK aplikací)
  • MDI interface (vcelku běžná věc), kterému nečiní problém mít otevřeno více, než 500 dokumentů (autoři editoru jich prý měli přes 3500, autor článku, jen přes 80)
  • Podpora pro práci se vzdálenými soubory
  • (Regularními výrazy) Definovatelné zvýraznění jazyků, v základu jsou například XML, (X)HTML, CSS, PHP, Java, JavaScript, Perl, Python, C, Pascal, ...
  • Podpora mnoha kódování, včetně UTF-8 (CP-1250 autor bohužel nenašel, ale CP-1251 ano)
  • Automatické uzavírání (X)HTML a XML tagů

Co zatím není:

  • Automatické doplnění html, php, python, perl
  • manuál (help)
  • překlady (kompletní)
  • testování, tvorba balíčků pro distribuce

Nevýhodou editoru je slabší úroveň lokalizace, alespoň do současné verze včetně, která je částečná, dle názoru autora je lepší lokalizace žádná, než toto a programátorům by nemělo vadit anglicky píšící a mluvící IDE (podle autora je překlad IDE i tak trochu zvrhlost).

Instalace a nastavení

Instalace editoru je jednoduchá, pro většinu najoritních distribucí bude velmi pravděpodobně připraven binární balíček, případně lze bezproblémově instalovat ze zdrojových kódů, požadavky na potřebné knihovny knihovny jsou na stránkách projektu (viz. odkazy v závěru článku). Instalace by měla projít na UNIXové operační systémovy, vcelku bezproblémově, včetně operačního systému MacOS. Verze pro MS Windows zatím není k dispozici, ale chce-li kdokoliv s tímto pomoci, dle stránek projektu bude vítán.

Pro nastavení editoru slouží dialog, který je v menu Edit->Preferences, nebo jako tlačítko na nástrojové liště. Dialog je přehledný, netřeba jej podrobněji popisovat. Nastavit lze parametry editoru, html (malá a velká písmena, XHTML uzavírání), práci se soubory (kódování, zálohy), vzhled IDE, obrázky, koncovky pro zvýrazňování syntaxe, upravit toto zvýrazňování, externí programy (browsery, utility) a výstupní filtry/parsery.  Z ryze praktického hlediska je dobré mít povolené undo i po uložení souboru.

BlueFish_konfigurace

Práce s editorem

Kdo někdy pracoval s některým z textových editorů (nezaměňovat prosím s textovými procesory), pro něj bude práce s editorem Bluefish velmi intuitivní. Kromě ručního vkládání tagů, při tvorbě WWW stránky, lze využít tlačítka na liště "HTML toolbar", kterým jsou volány dialogy pro nastavení parametrů těch kterých tagů. Kompletní  sada tagů je dostupná i z hlavních nabídek Tags a Dialogs. Kromě "HTML toolbaru" existuje i "Custom menu", pomocí něhož lze vyvolat dialogy pro vložení jazykových entit, například pro připojení databáze MySQL. 

Kdykoliv v průběhu editace, lze klánesou F5 občerstvit stav zvýrazňování syntaxe. Při práci s PHP nastal střet s jediným menším problémem, editor nezvýrazňuje klíčová slova (příkazy, tagy, funkce, ...) automaticky, kdykoliv je uvedena značka "<?", ale pouze, je-li napsáno delší (a dle názoru autora korektnější) "<?php", samozřejmě, toto je chybka napravitelná konfigurací , ...

V panelu nalevo od hlavního editačního panelu (při defaultním nastavení) se nezobrazuje jen strom souborů, ve kterém se při práci programátor pohybuje, ale i referenční příručky k několika jazykům, základ je PHP, CSS2, HTML a Python, a správce záložek. Bookmarky jako takové se přidávají na editovaný řádek pomocí klávesové zkratky CTRL+D, případně z menu Edit->Add bookmark (dole), k jejich odebrání bohužel klávesová nefunguje a je třeba pravým tlačítkem myši (při praváckém nastavení) kliknout na záložku a tu smazat.

Přechody mezi otevřenými dokumenty jsou realizovatelné pomocí klávesových zkratek CTRL+Page Up a CTRL+Page Down, případně CTRL+SHIFT+Page Up a CTRL+SHIFT+Page Down pro skok na první či poslední stránku. Mezi příkazy spuštěné externě patří otevření ve webbrowseru, při defaultním nastavení jsou k dispozici 4, ale v Preferences->external programs jsou nastavitelné další, stejně tak jako externí programy, z nichž jsou v základu nastaveny například HTML tidy a make.

BlueFish_editace

Screem

Druhým editorem tohoto článku je také program založený na GTK knihovně a tím je Screem (Site CReation and Editing EnvironMent). Podobnost s výše popsaným Bluefish je velmi veliká a budou zde proto zmíněny jen největší odlišnosti a nejviditelnější vlastnosti. Stejně, jako v případě Bluefish, se jedná o program, kteý se vyznačuje velmi rychlým startem, během a nízkou spotřebou systémových prostředků, například ve srovnání s editorem Quanta, ale u toho se jedná o tuto zátěž pravděpodobně zejména díky vazbě na QT (KDE). Počeštění editoru je v podobném stavu, jako u Bluefish, tj. částečné.

Editor by měl zvládat zvýrazňování syntaxe jazyků (X)HTML/XML/SGML, JavaScript, PHP, Perl a ASP, ale bez ohledu na dokumentaci zvýrazňuje i Python, C a Javu. Protože se ale jedná primárně o editor určený práci na WWW stránkách/aplikacích, jsou v této oblasti možnosti práce s ním nejširší. Existuje možnost uploadu práce (vytvořených stránek a scriptů) na server a při práci ve větším teamu možnost synchronizace zdrojových kódů na CVS (bohužel zatím ne subversion, ale šikovný programátor tuto možnost jistě dokáže zaimplementovat). Prostředí nabízí, stejně jako Bluefish, průvodce pro vložení některých tagů a složitějších elementů stránek (na sceenshotech je výběr barvy a první krok tvorby formuláře).

Screem_color

Screem_form

Screem lze instalovat buď z připravených binárních balíčků pro tu kterou distribuci, nebo kompilací ze zdrojových kódů. Pro systém MacOS půjde velmi pravděpodobně nainstalovat pomocí finku a verzi pro windows se autorovi nepodařilo najít.

Práce s editorem, začíná už tradičně nastavením a hned zde se projeví slabší možnosti editoru, je toho jen málo k nastavení, například výběr kódování je pro česko-slovenské prostředí omezen na UTF-8 a ISO-8859-2, ale naštěstí se UTF-8 začíná stávat standardem.

Screem_main

Zhodnocení

Oba editory jsou si velice podobné a v řadě případů platí, co lze napsat o jednom, lze i o druhém. Screem je, subjektivně hodnoceno, podstatně chudší v možnostech a díky tomu také malinko rychlejší při operacích, byť proti Bluefish disponuje navíc prací s CVS a možností uploadu souborů na server. U obou může být pro někoho malou překážnou částečné počeštění a u Bluefish absence jakékoliv nápovědy. Celově má autor článku pozitivnější dojem z editoru Bluefish, který používá pro vývoj standardně a na nějž přešel z konkurenční Quanty.

Odkazy

bluefish.openoffice.nl - domovská stránka projektu Bluefish

www.screem.org - domovská stránka projektu Screem

fink.sourceforge.net - stránka projektu, ze kterého lze Bluefish nainstalovat do systému MacOS

Závěrem

V tomto článku bylo cílem popsat dva neWYSIWYG editory, které jsou si velice blízké a podobné, alespoň na první pohled. Mezi jejich výhody lze zařadit rozumné zvýrazňování syntaxe mnoha jazyků, nejen webařských, neautomatizované generování (nevalidního) kódu, kterým disponují wysiwyg editory a podstatně vyšší rychlost, například ve srovnání s editorem Quanta, jemuž bude věnován příští článek.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze