LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Debian GNU/Linux 3.1

ico Před třemi dny po takřka třech letech vývoje vyšla nová verze stabilní větve svobodné distribuce Debian. Pojďme se na ni podívat trošku blíže.

8.6.2005 15:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 18192×

Debian

Debian logo

Debian GNU/Linux je svobodná a volně šiřitelná linuxová distribuce, která je vyvíjena dobrovolníky po celém světě. Za Debianem nestojí žádná komerční firma; vývojáři jsou vázáni společenskou smlouvou, která svobodu distribuce zajišťuje i pro budoucnost.

Debian má několik vývojových větví (viz vývojový cyklus) – tou nejdůležitější a současně jedinou, která je určena pro uživatele, je stable. Důležitou vlastností této větve je, že software ve stablu se kromě bezpečnostních oprav (včetně oprav chyb, které by mohly způsobit ztrátu dat apod.) nemění, což vytváří poměrně stabilní prostředí, které může být vhodné k nasazení třeba na server.

Poslední tři roky patřila větev stable verzi 3.0 s kódovým označením Woody, který vládl historicky nejdelší dobu. 6. června byl ale nahrazen verzí 3.1r0 "Sarge", která tak Woodyho ve stable nahrazuje a posílá ho do propadlišť dějin k ostatním (tedy za Potato, Slink, Hamm, Bo, Rex a Buzz). Mimochodem, Debian garantuje bezpečnostní opravy pro starý stable minimálně půl roku po vydání nové verze, takže po tuto dobu se můžete pomalu připravovat na přechod.

Abych ale dokončil povídání o vývojových větvích – po stablu následuje testing, ze kterého do stablu propadl právě Sarge a uvolnil tak místo novému nástupci s kódovým označením Etch. Nad testingem stojí unstable (ten se označuje stále Sid) a případně ještě experimental.

"Sarge"

Neuvěřitelné se stalo skutečností a po malých odkladech (první zmínky o vydání verze 3.1 se začaly objevovat před cca rokem a půl?) byla vydána nová verze s takřka patnácti a půl tisíci balíčky pro celkem jedenáct architektur. Architektura amd64 mezi nimi bohužel chybí, ovšem její neoficiální port je a bude dostupný na debian.org.

Novinky

A co že je vlastně nového? Počet balíčků byl opět rozšířen, distribuce je kompatibilní s FHS 2.3 a podporuje software z projektu LSB.

Značných změn dostál instalátor, který je modulární, dokáže samočinně detekovat přítomný hardware a je poměrně mocný (systém můžete přímo nainstalovat na installerem vytvořený RAID nebo LVM, dokáže instalovat systém neinteraktivně apod.). Lokalizován je do více než třiceti jazyků (včetně češtiny) a ještě se k němu později vrátím.

Nová verze samozřejmě obsahuje také nový software – upgradováno bylo téměř vše, zmíním KDE 3.3, GNOME 2.8, XFree86 4.3.0 (X.org nebyl do Debianu zařazen, současná verze netrpí licenčními problémy, a tak bylo rozhodnuto, že X.org bude až v příští verzi), GIMP 2.2.6, Mozilla 1.7.8, Mozilla Thunderbird 1.0.2, Firefox 1.0.4, PostgreSQL 7.4.7, MySQL 4.0.24 a 4.1.11a, GCC 3.3.5, kernel 2.4.27 a 2.6.8, Apache 1.3.33 a 2.0.54, PHP 3.0.18 a 4.3.10, Samba 3.0.14, Python 2.3.5 a 2.4.1, Perl 5.8.4 a další. V současné verzi nechybí ani kancelářský balík OpenOffice.org, který je ale zařazen ve verzi 1.1.3.

Už Sarge bude zřejmě reflektovat některé změny uvnitř Debianu, tou první je projekt volatile, který obsahuje repositář s programy, které pro svou správnou funkčnost potřebují upgrade (který není možný přes security updaty), jedná se například o antiviry nebo třeba programy pro IM.

Jak instalovat

Debian 3.1 si můžete snadno nainstalovat několika způsoby. Tím prvním je, jak je ostatně u této distribuce zvykem, bezbolestný upgrade (ať už aktualizací po síti nebo z médií) ze staré verze třeba díky nyní už výchozímu správci balíčků aptitude.

Dále si můžete sehnat (stáhnout popř. koupit) 14 CD nebo 2 DVD a instalovat systém nově z médií.

Pokud to vaše připojení dovoluje, bude asi nejsnazší síťová instalace, při které si kromě cca 130 MB obrazu CD se základní systémem budete stahovat pouze software, o který budete mít zájem.

Instalace

Pojďme se podívat na základní instalaci. Já jsem na svém systému využil síťové instalace, která jak už bylo zmíněno výše, nenutí ke stahování všeho software, který distribuce Debian nabízí. Jednak kvůli kolizím stejně nemůžete nainstalovat vše a hlavně vše ani není potřeba.

Instalační obraz stačí nahrát popř. vypálit na médium, ze kterého váš stroj dokáže nabootovat a už stačí jen restartovat počítač. Jak už je zvykem, na úvod si můžete zvolit, zda má instalátor použít kernel řady 2.4 (defaultní volba) nebo 2.6 (na výzvu boot: je třeba napsat linux26 a stisknout enter). Já zvolil kernel 2.6 a pokračoval dál.

Úvod instalace Detekce HW a zavádění modulů Hlavní menu instalace

Tímto oknem vás přivítá zavaděč systému pro instalaci. *** V první fázi installer zavede potřebné moduly. *** Z hlavního menu si můžete pohodlně projít jednotlivé kroky a na závěr nainstalovat svůj oblíbený zavaděč.

Instalátor je plně lokalizován také do češtiny, takže pokud chcete, systém na vás bude mluvit česky. Implicitně se bude chovat tak, aby byla instalace co nejsnazší, ale není problém do jeho chování zasáhnout a provádět jednotlivé kroky více manuálně.

Poměrně sympatický je nástroj pro dělení disku, který jednak umí pracovat s RAIDem a LVM a jednak dokáže disk naformátovat a nainstalovat třeba v XFS.

Po provedení nejnutnějších kroků by se měla spustit instalace base systému. Mě se installer s jádrem 2.6 při testování choval trošku podivně, takže jsem systém raději nainstalovat z kernelu řady 2.4 a později jsem jádro vyměnil.

Před opuštěním installeru budete požádání ještě o pár základních věcí – mj. o heslo superuživatele a účet uživatele, které využijete po rebootu do základního (base) systému. Tam bude záhodno nakonfigurovat instalační zdroje a pokračovat s instalací balíčků. Při této příležitosti musím zmínit drobnou chybičku, která utekla release teamu, a kterou budou řešit instalační obrazy r0a. Ve zdrojích pro apt (tedy v /etc/apt/sources.list) je chybka, která při aktualizaci zdrojů způsobí chybu 404 nenalezeno – řádek se zdroji pro bezpečností updaty by měl vypadat takto:

# security updates
deb http://security.debian.org/ sarge/updates main contrib non-free

(místo sarge může být samozřejmě také stable, v r0 je uvedeno chybně testing).

Instalaci a výběr balíčků vám usnadní nástroj tasksel, pokud ovšem víte, co děláte, doporučuji ruční výběr přes defaultní aptitude. Díky virtuálním balíkům je např. instalace XFree a dalších velkých projektů hračkou. A jak je u Debianu také zvykem, s instalací přichází také vhodná výchozí konfigurace, která navíc může být upravena debconfem, který umožňuje více specifikovat výchozí nastavení a který byl integrován do většiny balíčků.

Nástroj pro dělení disku KDM Pohled na systém

Komfortní a mocný nástroj pro dělení disku. *** Přivítání systémem nemusí být tak strohé. *** Kdo ví proč se dělají podobné obrázky s mnoha otevřenými okny.

Zhodnocení, závěr

Sarge jsem instaloval poprvé zhruba před půl rokem a už tehdy byla instalace naprosto bez problémů, stejně jako funkčnost systému. Při instalaci finální verze se mi sice trochu divně choval instalační program s jádrem řady 2.6, při instalaci pomocí výchozího kernelu řady 2.4 bylo ale vše bez problémů.

Debian GNU/Linux 3.1 "Sarge" je podobně jako stable verze před ním vyzrálá a kvalitní distribuce, která ovšem není zase tak zastaralá při vydání, jak se s oblibou říká. Pokud vám vyhovuje stabilita, funkčnost a dostupnost velkého množství software na mnoha platformách, bude Debian GNU/Linux správnou volbou.


Komerční sdělení redakce

Debian 3.1r0 je již v prodeji v našem CDshopu na dvou DVD za 200Kč a na 14 CD za 300Kč.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:04 Ivan Majer
L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:18 Ondřej Čečák
  |- Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:32 o.k.
  | L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:45 Ondřej Čečák
  |   L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 17:04 o.k.
  |     L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 17:18 Ondřej Čečák
  L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:49 Ivan Majer
    L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:56 Ondřej Čečák
      L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 17:03 Ivan Majer
        L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 9.6.2005 14:29 Radek Steiger
          L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 9.6.2005 14:32 Ondřej Čečák
Komunikace s okolními zařízeními : 8.6.2005 23:32 neotaa
L Re: Komunikace s okolními zařízeními : 8.6.2005 23:57 Aleš Hakl
  L Re: Komunikace s okolními zařízeními : 9.6.2005 09:53 o.k.
Debianí balíčky 29.11.2005 20:27 OGGY
  |- Re: Debianí balíčky 29.11.2005 21:17 Petr Zajíc
  | L Re: Debianí balíčky 17.12.2005 21:09 Luboš Kocman
  L Re: Debianí balíčky 29.11.2005 22:17 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze