LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Debian GNU/Linux 3.1

ico Před třemi dny po takřka třech letech vývoje vyšla nová verze stabilní větve svobodné distribuce Debian. Pojďme se na ni podívat trošku blíže.

8.6.2005 15:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 19260×

Debian

Debian logo

Debian GNU/Linux je svobodná a volně šiřitelná linuxová distribuce, která je vyvíjena dobrovolníky po celém světě. Za Debianem nestojí žádná komerční firma; vývojáři jsou vázáni společenskou smlouvou, která svobodu distribuce zajišťuje i pro budoucnost.

Debian má několik vývojových větví (viz vývojový cyklus) – tou nejdůležitější a současně jedinou, která je určena pro uživatele, je stable. Důležitou vlastností této větve je, že software ve stablu se kromě bezpečnostních oprav (včetně oprav chyb, které by mohly způsobit ztrátu dat apod.) nemění, což vytváří poměrně stabilní prostředí, které může být vhodné k nasazení třeba na server.

Poslední tři roky patřila větev stable verzi 3.0 s kódovým označením Woody, který vládl historicky nejdelší dobu. 6. června byl ale nahrazen verzí 3.1r0 "Sarge", která tak Woodyho ve stable nahrazuje a posílá ho do propadlišť dějin k ostatním (tedy za Potato, Slink, Hamm, Bo, Rex a Buzz). Mimochodem, Debian garantuje bezpečnostní opravy pro starý stable minimálně půl roku po vydání nové verze, takže po tuto dobu se můžete pomalu připravovat na přechod.

Abych ale dokončil povídání o vývojových větvích – po stablu následuje testing, ze kterého do stablu propadl právě Sarge a uvolnil tak místo novému nástupci s kódovým označením Etch. Nad testingem stojí unstable (ten se označuje stále Sid) a případně ještě experimental.

"Sarge"

Neuvěřitelné se stalo skutečností a po malých odkladech (první zmínky o vydání verze 3.1 se začaly objevovat před cca rokem a půl?) byla vydána nová verze s takřka patnácti a půl tisíci balíčky pro celkem jedenáct architektur. Architektura amd64 mezi nimi bohužel chybí, ovšem její neoficiální port je a bude dostupný na debian.org.

Novinky

A co že je vlastně nového? Počet balíčků byl opět rozšířen, distribuce je kompatibilní s FHS 2.3 a podporuje software z projektu LSB.

Značných změn dostál instalátor, který je modulární, dokáže samočinně detekovat přítomný hardware a je poměrně mocný (systém můžete přímo nainstalovat na installerem vytvořený RAID nebo LVM, dokáže instalovat systém neinteraktivně apod.). Lokalizován je do více než třiceti jazyků (včetně češtiny) a ještě se k němu později vrátím.

Nová verze samozřejmě obsahuje také nový software – upgradováno bylo téměř vše, zmíním KDE 3.3, GNOME 2.8, XFree86 4.3.0 (X.org nebyl do Debianu zařazen, současná verze netrpí licenčními problémy, a tak bylo rozhodnuto, že X.org bude až v příští verzi), GIMP 2.2.6, Mozilla 1.7.8, Mozilla Thunderbird 1.0.2, Firefox 1.0.4, PostgreSQL 7.4.7, MySQL 4.0.24 a 4.1.11a, GCC 3.3.5, kernel 2.4.27 a 2.6.8, Apache 1.3.33 a 2.0.54, PHP 3.0.18 a 4.3.10, Samba 3.0.14, Python 2.3.5 a 2.4.1, Perl 5.8.4 a další. V současné verzi nechybí ani kancelářský balík OpenOffice.org, který je ale zařazen ve verzi 1.1.3.

Už Sarge bude zřejmě reflektovat některé změny uvnitř Debianu, tou první je projekt volatile, který obsahuje repositář s programy, které pro svou správnou funkčnost potřebují upgrade (který není možný přes security updaty), jedná se například o antiviry nebo třeba programy pro IM.

Jak instalovat

Debian 3.1 si můžete snadno nainstalovat několika způsoby. Tím prvním je, jak je ostatně u této distribuce zvykem, bezbolestný upgrade (ať už aktualizací po síti nebo z médií) ze staré verze třeba díky nyní už výchozímu správci balíčků aptitude.

Dále si můžete sehnat (stáhnout popř. koupit) 14 CD nebo 2 DVD a instalovat systém nově z médií.

Pokud to vaše připojení dovoluje, bude asi nejsnazší síťová instalace, při které si kromě cca 130 MB obrazu CD se základní systémem budete stahovat pouze software, o který budete mít zájem.

Instalace

Pojďme se podívat na základní instalaci. Já jsem na svém systému využil síťové instalace, která jak už bylo zmíněno výše, nenutí ke stahování všeho software, který distribuce Debian nabízí. Jednak kvůli kolizím stejně nemůžete nainstalovat vše a hlavně vše ani není potřeba.

Instalační obraz stačí nahrát popř. vypálit na médium, ze kterého váš stroj dokáže nabootovat a už stačí jen restartovat počítač. Jak už je zvykem, na úvod si můžete zvolit, zda má instalátor použít kernel řady 2.4 (defaultní volba) nebo 2.6 (na výzvu boot: je třeba napsat linux26 a stisknout enter). Já zvolil kernel 2.6 a pokračoval dál.

Úvod instalace Detekce HW a zavádění modulů Hlavní menu instalace

Tímto oknem vás přivítá zavaděč systému pro instalaci. *** V první fázi installer zavede potřebné moduly. *** Z hlavního menu si můžete pohodlně projít jednotlivé kroky a na závěr nainstalovat svůj oblíbený zavaděč.

Instalátor je plně lokalizován také do češtiny, takže pokud chcete, systém na vás bude mluvit česky. Implicitně se bude chovat tak, aby byla instalace co nejsnazší, ale není problém do jeho chování zasáhnout a provádět jednotlivé kroky více manuálně.

Poměrně sympatický je nástroj pro dělení disku, který jednak umí pracovat s RAIDem a LVM a jednak dokáže disk naformátovat a nainstalovat třeba v XFS.

Po provedení nejnutnějších kroků by se měla spustit instalace base systému. Mě se installer s jádrem 2.6 při testování choval trošku podivně, takže jsem systém raději nainstalovat z kernelu řady 2.4 a později jsem jádro vyměnil.

Před opuštěním installeru budete požádání ještě o pár základních věcí – mj. o heslo superuživatele a účet uživatele, které využijete po rebootu do základního (base) systému. Tam bude záhodno nakonfigurovat instalační zdroje a pokračovat s instalací balíčků. Při této příležitosti musím zmínit drobnou chybičku, která utekla release teamu, a kterou budou řešit instalační obrazy r0a. Ve zdrojích pro apt (tedy v /etc/apt/sources.list) je chybka, která při aktualizaci zdrojů způsobí chybu 404 nenalezeno – řádek se zdroji pro bezpečností updaty by měl vypadat takto:

# security updates
deb http://security.debian.org/ sarge/updates main contrib non-free

(místo sarge může být samozřejmě také stable, v r0 je uvedeno chybně testing).

Instalaci a výběr balíčků vám usnadní nástroj tasksel, pokud ovšem víte, co děláte, doporučuji ruční výběr přes defaultní aptitude. Díky virtuálním balíkům je např. instalace XFree a dalších velkých projektů hračkou. A jak je u Debianu také zvykem, s instalací přichází také vhodná výchozí konfigurace, která navíc může být upravena debconfem, který umožňuje více specifikovat výchozí nastavení a který byl integrován do většiny balíčků.

Nástroj pro dělení disku KDM Pohled na systém

Komfortní a mocný nástroj pro dělení disku. *** Přivítání systémem nemusí být tak strohé. *** Kdo ví proč se dělají podobné obrázky s mnoha otevřenými okny.

Zhodnocení, závěr

Sarge jsem instaloval poprvé zhruba před půl rokem a už tehdy byla instalace naprosto bez problémů, stejně jako funkčnost systému. Při instalaci finální verze se mi sice trochu divně choval instalační program s jádrem řady 2.6, při instalaci pomocí výchozího kernelu řady 2.4 bylo ale vše bez problémů.

Debian GNU/Linux 3.1 "Sarge" je podobně jako stable verze před ním vyzrálá a kvalitní distribuce, která ovšem není zase tak zastaralá při vydání, jak se s oblibou říká. Pokud vám vyhovuje stabilita, funkčnost a dostupnost velkého množství software na mnoha platformách, bude Debian GNU/Linux správnou volbou.


Komerční sdělení redakce

Debian 3.1r0 je již v prodeji v našem CDshopu na dvou DVD za 200Kč a na 14 CD za 300Kč.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:04 Ivan Majer
L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:18 Ondřej Čečák
  |- Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:32 o.k.
  | L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:45 Ondřej Čečák
  |   L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 17:04 o.k.
  |     L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 17:18 Ondřej Čečák
  L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:49 Ivan Majer
    L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 16:56 Ondřej Čečák
      L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 8.6.2005 17:03 Ivan Majer
        L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 9.6.2005 14:29 Radek Steiger
          L Re: Bezproblémová moderní distribuce? 9.6.2005 14:32 Ondřej Čečák
Komunikace s okolními zařízeními : 8.6.2005 23:32 neotaa
L Re: Komunikace s okolními zařízeními : 8.6.2005 23:57 Aleš Hakl
  L Re: Komunikace s okolními zařízeními : 9.6.2005 09:53 o.k.
Debianí balíčky 29.11.2005 20:27 OGGY
  |- Re: Debianí balíčky 29.11.2005 21:17 Petr Zajíc
  | L Re: Debianí balíčky 17.12.2005 21:09 Luboš Kocman
  L Re: Debianí balíčky 29.11.2005 22:17 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.9.2018 23:30 /František Kučera

Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.


Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze