LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> DBMail 2.0 - Uvedení do provozu

Uvedení systému do provozu a základní konfigurace.

8.6.2005 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5914×

DBMail 1.2

S DBMailem jsem začal u verze 1.2. Tato řada měla dva zásadní nedostatky. V první řadě neuměla LMTP, což činilo konfiguraci MTA zbytečně složitou, a za druhé uměla vyrábět velmi kvalitní memory leaky. Pod pojmem kvalitní memory leak si představte zhruba 0,5 MB na zprávu. Jelikož kernel čas od času zlikvidoval příliš nenasytný proces, bylo použití utilit jako např. supervise nutností.

Na memory leakách se pracovalo a toto téma bylo diskutováno na mailing listu zhruba takto:

Máme tam memory leaky, použijeme Boehm GC http://www.hpl.hp.com/personal/Hans_Boehm/gc/
To je ale o 30 procent pomalejší.
Neprogramujeme pro benchmarky, ale pro praxi.
Možná je to pomalejší, ale zato je to bez práce.

[o tyden pozdeji]
Tak jdem na to, vrazíme tam BGC.
To si snad děláte srandu, včera jsem do tří v noci našel 8 memory leaků.
No jo, ale kolik jich tam ještě zbylo.
Jestli to nezakomitujete, tak už nic nepošlu.

Tým uznal pádný argument, ocenil hodnotnou práci tvrďáka kodéra a úvahy o BGC poslal k zemi. Já jsem vyměkl a pro jistotu si přeložil DBMail řady 1.2 s BGC. Pracoval skvěle.

DBMail 2.0.4

Jelikož se k mému uchu doneslo, že nový DBMail se nejenom snáze integruje do MTA, ale je i rychlejší, odhodlal jsem se k aktualizaci systému na verzi 2.0. Čekaly mne dvě překvapení:

1. tárová koule nešla díky typové chybě přeložit
2. DBMail vyráběl houfy zombií.

Poněkud mně překvapil přístup release managera: Nebudeme dělat novou verzi, tu chybu si přece dovede každý opravit sám. Zombie však vývojáři odstranit neuměli (nevolal se wait) a tak jsem poslal patch. Opatchovaný 2.0.4 se prokázal býti stabilním softwarem a tak jsem jej po pár testech nasadil do produkce. Tentokrát již bez BGC. Ostatním bych pro produkční nasezení doporučoval počkat na 2.0.5, která bude k dispozici začátkem června 2005.

Stable vs. Devel

DBMail vychází, podobně jako Linux, ve dvou řadách. Verze s lichým číslem jsou vývojové. Tyto verze v žádném případě neinstalujte do provozu, jelikož se během vývoje mění SQL schéma a přišli by jste tak o data. Tedy v případě, že by jste si nenapsali konverzní program.

Překlad

Překlad DBMailu je bezproblémový. Je potřeba stáhnout tárovou kouli z DBMail download page a mít nainstalovanou databázi MySQL nebo PostgreSQL včetně hlavičkových souborů, které bývají v devel balíčku. Pak zavelet ./configure --with-naše-databáze;make install a dílo je hotovo.

Konfigurace databáze

Dalším krokem je nakonfigurování databáze. DBMail potřebuje od SQL backendu tři věci: databázi, tabulky a uživatele se zápisovým právem do těchto tabulek. Instalace se mírně liší podle použité databáze:

PostgreSQLMySQL
su - postgresmysqladmin create dbmail -u root -p
createuser -P dbmailmysql -u root -p
createdb -O dbmail dbmailGRANT ALL ON dbmail.* to dbmail@localhost identified by '<pass>'
psql -U dbmail dbmail \ mysql -u dbmail dbmail -p \
< sql/postgresql/create_tables.pgsql< sql/mysql/create_tables_innoDB.mysql

Popis těchto kroků najdete v souboru INSTALL. V každém případě budete ale potřebovat superuživatelský přístup do databáze. Konfigurace databáze je jednoduchá a neměla by činit problémy, pokud máte alespoň minimální znalost problematiky databázové administrace.

Konfigurace daemonů

Vlastní daemoni (t.j. pop3, imap, lmtp) nepotřebují kromě údajů potřebných k přístupu do databáze žádnou speciální konfiguraci. To, že musíte zajistit jejich spuštění po startu systému považuji za samozřejmost. Daemoni používají, podobně jako apache, prefork model a tak oproti klasické inetd variantě odpovídají svižně na příchozí požadavky.

Autentifikace uživatelů

V systému DBMail se uživatelé konfigurují pomocí programu dbmail-users. Použití tohoto programu není nezbytné, uživatele lze vkládat do tabulek přímo. Hesla uživatelů v lze ukládat v několika formátech: plaintext, crypt, md5-hash, md5-digest, crypt-raw, md5-hash-raw, md5-digest-raw. Tuto rozmanitost oceníte v případě konverze stávajícího mailového systému, jelikož si uživatelé nebudou muset měnit hesla.

DBMail řady 2.1 umí autorizovat uživatele přes LDAP, což umožní snadnou itegraci se sambou. Pokud chcete používat APOP POP3 autorizaci, je nutné mít heslo uložené ve formátu plaintext. DBMail nedpodporuje u POP3 a IMAP4 STARTTLS a ani DIGEST autorizaci, takže hesla běhají přes síť otevřená. S využitím externích utilit jako je například stunnel je možné udělat alespoň pop3s nebo imaps.

Konfigurace uživatelů

U každého uživatele, lze kromě jména, hesla a velikosti mailboxu nastavit číslo skupiny a pak s pomocí externích utilit nebo SQL scriptů provádět administraci uživatelů po skupinách. Další konfigurační vymožeností jsou aliasy. Každý uživatel může mít libovolné množství libovolných aliasů. Aliasy jsou také jedinou možností, jak založit rozdílné uživatele se stejnou email adresou v jiné doméně.

Poslední vymožeností je možnost vytváření distribučních listů. Distribuční list je seznam adres na které je rozeslán každý z příchozích mailů. Nejedná se o klasický mailing list alá mailman, ale o funkční ekvivalent souboru /etc/mail/aliases. Maily lze rozesílat i na adresy neobhospodařované DBMailem.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze