LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> DBMail 2.0 - Uvedení do provozu

Uvedení systému do provozu a základní konfigurace.

8.6.2005 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5678×

DBMail 1.2

S DBMailem jsem začal u verze 1.2. Tato řada měla dva zásadní nedostatky. V první řadě neuměla LMTP, což činilo konfiguraci MTA zbytečně složitou, a za druhé uměla vyrábět velmi kvalitní memory leaky. Pod pojmem kvalitní memory leak si představte zhruba 0,5 MB na zprávu. Jelikož kernel čas od času zlikvidoval příliš nenasytný proces, bylo použití utilit jako např. supervise nutností.

Na memory leakách se pracovalo a toto téma bylo diskutováno na mailing listu zhruba takto:

Máme tam memory leaky, použijeme Boehm GC http://www.hpl.hp.com/personal/Hans_Boehm/gc/
To je ale o 30 procent pomalejší.
Neprogramujeme pro benchmarky, ale pro praxi.
Možná je to pomalejší, ale zato je to bez práce.

[o tyden pozdeji]
Tak jdem na to, vrazíme tam BGC.
To si snad děláte srandu, včera jsem do tří v noci našel 8 memory leaků.
No jo, ale kolik jich tam ještě zbylo.
Jestli to nezakomitujete, tak už nic nepošlu.

Tým uznal pádný argument, ocenil hodnotnou práci tvrďáka kodéra a úvahy o BGC poslal k zemi. Já jsem vyměkl a pro jistotu si přeložil DBMail řady 1.2 s BGC. Pracoval skvěle.

DBMail 2.0.4

Jelikož se k mému uchu doneslo, že nový DBMail se nejenom snáze integruje do MTA, ale je i rychlejší, odhodlal jsem se k aktualizaci systému na verzi 2.0. Čekaly mne dvě překvapení:

1. tárová koule nešla díky typové chybě přeložit
2. DBMail vyráběl houfy zombií.

Poněkud mně překvapil přístup release managera: Nebudeme dělat novou verzi, tu chybu si přece dovede každý opravit sám. Zombie však vývojáři odstranit neuměli (nevolal se wait) a tak jsem poslal patch. Opatchovaný 2.0.4 se prokázal býti stabilním softwarem a tak jsem jej po pár testech nasadil do produkce. Tentokrát již bez BGC. Ostatním bych pro produkční nasezení doporučoval počkat na 2.0.5, která bude k dispozici začátkem června 2005.

Stable vs. Devel

DBMail vychází, podobně jako Linux, ve dvou řadách. Verze s lichým číslem jsou vývojové. Tyto verze v žádném případě neinstalujte do provozu, jelikož se během vývoje mění SQL schéma a přišli by jste tak o data. Tedy v případě, že by jste si nenapsali konverzní program.

Překlad

Překlad DBMailu je bezproblémový. Je potřeba stáhnout tárovou kouli z DBMail download page a mít nainstalovanou databázi MySQL nebo PostgreSQL včetně hlavičkových souborů, které bývají v devel balíčku. Pak zavelet ./configure --with-naše-databáze;make install a dílo je hotovo.

Konfigurace databáze

Dalším krokem je nakonfigurování databáze. DBMail potřebuje od SQL backendu tři věci: databázi, tabulky a uživatele se zápisovým právem do těchto tabulek. Instalace se mírně liší podle použité databáze:

PostgreSQLMySQL
su - postgresmysqladmin create dbmail -u root -p
createuser -P dbmailmysql -u root -p
createdb -O dbmail dbmailGRANT ALL ON dbmail.* to dbmail@localhost identified by '<pass>'
psql -U dbmail dbmail \ mysql -u dbmail dbmail -p \
< sql/postgresql/create_tables.pgsql< sql/mysql/create_tables_innoDB.mysql

Popis těchto kroků najdete v souboru INSTALL. V každém případě budete ale potřebovat superuživatelský přístup do databáze. Konfigurace databáze je jednoduchá a neměla by činit problémy, pokud máte alespoň minimální znalost problematiky databázové administrace.

Konfigurace daemonů

Vlastní daemoni (t.j. pop3, imap, lmtp) nepotřebují kromě údajů potřebných k přístupu do databáze žádnou speciální konfiguraci. To, že musíte zajistit jejich spuštění po startu systému považuji za samozřejmost. Daemoni používají, podobně jako apache, prefork model a tak oproti klasické inetd variantě odpovídají svižně na příchozí požadavky.

Autentifikace uživatelů

V systému DBMail se uživatelé konfigurují pomocí programu dbmail-users. Použití tohoto programu není nezbytné, uživatele lze vkládat do tabulek přímo. Hesla uživatelů v lze ukládat v několika formátech: plaintext, crypt, md5-hash, md5-digest, crypt-raw, md5-hash-raw, md5-digest-raw. Tuto rozmanitost oceníte v případě konverze stávajícího mailového systému, jelikož si uživatelé nebudou muset měnit hesla.

DBMail řady 2.1 umí autorizovat uživatele přes LDAP, což umožní snadnou itegraci se sambou. Pokud chcete používat APOP POP3 autorizaci, je nutné mít heslo uložené ve formátu plaintext. DBMail nedpodporuje u POP3 a IMAP4 STARTTLS a ani DIGEST autorizaci, takže hesla běhají přes síť otevřená. S využitím externích utilit jako je například stunnel je možné udělat alespoň pop3s nebo imaps.

Konfigurace uživatelů

U každého uživatele, lze kromě jména, hesla a velikosti mailboxu nastavit číslo skupiny a pak s pomocí externích utilit nebo SQL scriptů provádět administraci uživatelů po skupinách. Další konfigurační vymožeností jsou aliasy. Každý uživatel může mít libovolné množství libovolných aliasů. Aliasy jsou také jedinou možností, jak založit rozdílné uživatele se stejnou email adresou v jiné doméně.

Poslední vymožeností je možnost vytváření distribučních listů. Distribuční list je seznam adres na které je rozeslán každý z příchozích mailů. Nejedná se o klasický mailing list alá mailman, ale o funkční ekvivalent souboru /etc/mail/aliases. Maily lze rozesílat i na adresy neobhospodařované DBMailem.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze