LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> DBMail 2.0 - Představení

Dnes se dozvíte, proč byste měli používat DBMail, Email systém s SQL backendem.

25.5.2005 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5610×

Kde se vzali?

Nejen u IBM toužili ukládati maily přímo do databáze. V širém Internetu se našlo pár jedinců, kteří by si to také rádi vyzkoušeli. Jelikož je to velký úkol, vyžili tedy Síť a spojili své síly. Člověk by si řekl, že se vyrekrutovali z řad znuděných databázových adminů, kteří trpí profesionální deformací ukládát vše možné i nemožné do Databáze aby porazili Filesystém. Jako vždy, tak i zde by se hluboce mýlil....

DBMail

Jak již nejen přechozí díl, ale i název napovídá - Jedná se o poštovní systém s SQL backendem. Podle oficiálních informací je systém vyvíjen firmou IC&S Linux Professionals společně s vývojáři rozmístěnými po světě. Neoficiálními se tu nebudeme zabývat.

Domácí stránkou projektu je www.dbmail.org. Mrkneme se tam a podíváme se, co nám tam píší. Po přečtení úvodních announcí nám bude jasné, že Ilja Booij je vedoucí celého pojektu neboli THE MAN a že projekt přešel z nekonzistentního systému pro správu verzí CVS na jeho zmodernizovanou podobu zvanou SVN.

Proč používat DBMail

1. Oddělení mail uživatelů od zbytku systému

Největší praktická výhoda. Mailoví uživatelé Vám nejen nezaclání v /etc/passwd a tudíž v systému ani nevlastní žádné soubory a homediry, ale nepotřebují ani účet v databázi. Jelikož nejsou v systému zaevidováni, nemohou se tam nějakým konfiguračním omylem dostat např. pokud se při upgrade systému přesune /bin/nologin do /usr/bin/nologin a podobně. Jsou tedy "Převážně neškodní". Celému DBMailu tak stačí jediný databázový uživatel. Nejnovější verze DBMailu umí uživatele autorizovat i přes LDAP.

2. Škálovatelnost

Pokud máte mnoho uživatelů, tak databáze zvládají lépe práci s větším objemem dat než filesystém. Problémy s wasted space, způsobené ukládáním každé zprávy do samostatného souboru, jsou tak automaticky vyřešeny, což přinese značné úspory diskového prostoru.

3. Lepší zálohování

Databázi lze také snadněji zálohovat. Za dobu existence databází byly vyvinuty různé zálohovací strategie (online backup, offline backup, replikace, archive log). Tyto metody lze nyní aplikovat i na poštovní systém a záloha bude i vždy konzistentní. Navíc s využitím databázové replikace lze systém přestěhovat během plného provozu z jednoho počítače na druhý.

4. Lepší administrace

Administrativní zásahy se provádějí změnou databáze. Tyto změny lze provádět odkudkoliv, ačkoliv nejčastější metodou bude použití administrativního rozhraní napsaného v PHP. Jakmile jsou změny zanesené do databáze, stávají se hned aktivní. Odpadají tak starosti se zapomenutým restartnutím serveru.

5. Skriptovatelnost

Jelikož maily jsou uložené v SQL databázi, dají se administrativní zásahy provádět také za pomocí různých sql scriptů. Můžete tak velmi snadno a rychle odmazávat velké maily nebo staré maily.

6. Eliminace vícenásobného ukládání zpráv

Pokud máte na systému mnoho uživatelů, velmi často se stává, že je jich více přihlášeno do jednoho mailing listu. Narozdíl od klasických implementací, DBmail ukládá každou zprávu jen jednou, nikoliv po jedné kopii pro každého uživatele. Úspora místa je tak znatelná.

7. Robustnost

Databáze již od nepaměti implementují mechanizmy nutné ke zvýšení odolnosti uložených dat před zničením. Jmenujme např. referenční integritu, transakce, triggery. DBmail 2.0 zatím ještě transakce ani tiggery nevyužívá.

8. Rychlost

Rychlost se projevuje pouze ve spojení s MySQL backendem, jelikož PostgreSQL je využíván značně neoptimálně. Kromě již zmíněné nepodpory transakcí, což u PGSQL vynáší flush po každém SQL příkazu, je další hlavní brzdou v PGSQL nepodpora prepared statementů a uložených procedur.

Nicméně MySQL backend dosahuje velmi svižných výsledků. Testování hovoří o 250 přijatých mailech/sekundu. Naopak PostgreSQL v té nejnepříjemnější konfiguraci (fsync, ATA disk s write cache off, FreeBSD, Exim, ClamAV) dosahuje zhruba 5 ks/sec. Ačkoliv to není mnoho, pro necelou stovku uživatelů to plně dostačuje.

Na zvyšování rychlosti pomocí mírných optimalizací SQL dotazů se i nadále pracuje. Do development verze byla přidána podpora pro embedded databázi SQLite v2 (To je ta rychlejší a jednouživatelská), takže si její příznivci přijdou na své.

9. Kvalitní podpora IMAP4

DBMail obsahuje kvalitní podporu IMAP4rev1. Podporuje následující extenze:

  • OK dbmail imap (protocol version 4r1) server 2.0.4 ready to run 1 capability
  • CAPABILITY IMAP4 IMAP4rev1 AUTH=LOGIN ACL NAMESPACE SORT
    1 OK CAPABILITY completed
    1 logout
  • BYE dbmail imap server kisses you goodbye
    1 OK completed

přičemž na dalších (THREAD, QUOTA, IDLE) se pracuje. Imap je bezproblémový zejména ve vztahu k Microsoftím klientům. Naopak poslední development verze muttu 1.5.9 přestala umět otevírat vnořené foldery, starší 1.5.6 pracuje ok.

Tu se vzali!

Projekt DBMail je šířen pod licencí GNU. Tento fakt a řada dalších (nepodpora Oracle, transakcí, stored procedur, triggerů, views, rolí) již nazačuje, že se jeho developent team nebude skládat z DB adminů.

DB administrátoři totiž zásadně neprogramují hračky ve volném čase v jazyce C. Místo toho používají jazyk SQL, přičemž vedlejším efektem je zdokonalování se. Největší bouchači v tomto oboru patří do tzv. 7x24 kategorie (select přes 24 tabulek na 7 stránek) a produkují takové perly jako například piškvorky naprogramované za použití jednoho rekurzivního selectu, s kterými se pak předvádí na Obfustrated SQL Contest.

Team DBMailu se skládá primárně z poskytovatelů služeb v oblasti Internetu. Ti ho mají rádi kvůli jeho low administration cost. To je i můj důvod pro jeho použití.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze