LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> DBMail 2.0 - Představení

Dnes se dozvíte, proč byste měli používat DBMail, Email systém s SQL backendem.

25.5.2005 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5972×

Kde se vzali?

Nejen u IBM toužili ukládati maily přímo do databáze. V širém Internetu se našlo pár jedinců, kteří by si to také rádi vyzkoušeli. Jelikož je to velký úkol, vyžili tedy Síť a spojili své síly. Člověk by si řekl, že se vyrekrutovali z řad znuděných databázových adminů, kteří trpí profesionální deformací ukládát vše možné i nemožné do Databáze aby porazili Filesystém. Jako vždy, tak i zde by se hluboce mýlil....

DBMail

Jak již nejen přechozí díl, ale i název napovídá - Jedná se o poštovní systém s SQL backendem. Podle oficiálních informací je systém vyvíjen firmou IC&S Linux Professionals společně s vývojáři rozmístěnými po světě. Neoficiálními se tu nebudeme zabývat.

Domácí stránkou projektu je www.dbmail.org. Mrkneme se tam a podíváme se, co nám tam píší. Po přečtení úvodních announcí nám bude jasné, že Ilja Booij je vedoucí celého pojektu neboli THE MAN a že projekt přešel z nekonzistentního systému pro správu verzí CVS na jeho zmodernizovanou podobu zvanou SVN.

Proč používat DBMail

1. Oddělení mail uživatelů od zbytku systému

Největší praktická výhoda. Mailoví uživatelé Vám nejen nezaclání v /etc/passwd a tudíž v systému ani nevlastní žádné soubory a homediry, ale nepotřebují ani účet v databázi. Jelikož nejsou v systému zaevidováni, nemohou se tam nějakým konfiguračním omylem dostat např. pokud se při upgrade systému přesune /bin/nologin do /usr/bin/nologin a podobně. Jsou tedy "Převážně neškodní". Celému DBMailu tak stačí jediný databázový uživatel. Nejnovější verze DBMailu umí uživatele autorizovat i přes LDAP.

2. Škálovatelnost

Pokud máte mnoho uživatelů, tak databáze zvládají lépe práci s větším objemem dat než filesystém. Problémy s wasted space, způsobené ukládáním každé zprávy do samostatného souboru, jsou tak automaticky vyřešeny, což přinese značné úspory diskového prostoru.

3. Lepší zálohování

Databázi lze také snadněji zálohovat. Za dobu existence databází byly vyvinuty různé zálohovací strategie (online backup, offline backup, replikace, archive log). Tyto metody lze nyní aplikovat i na poštovní systém a záloha bude i vždy konzistentní. Navíc s využitím databázové replikace lze systém přestěhovat během plného provozu z jednoho počítače na druhý.

4. Lepší administrace

Administrativní zásahy se provádějí změnou databáze. Tyto změny lze provádět odkudkoliv, ačkoliv nejčastější metodou bude použití administrativního rozhraní napsaného v PHP. Jakmile jsou změny zanesené do databáze, stávají se hned aktivní. Odpadají tak starosti se zapomenutým restartnutím serveru.

5. Skriptovatelnost

Jelikož maily jsou uložené v SQL databázi, dají se administrativní zásahy provádět také za pomocí různých sql scriptů. Můžete tak velmi snadno a rychle odmazávat velké maily nebo staré maily.

6. Eliminace vícenásobného ukládání zpráv

Pokud máte na systému mnoho uživatelů, velmi často se stává, že je jich více přihlášeno do jednoho mailing listu. Narozdíl od klasických implementací, DBmail ukládá každou zprávu jen jednou, nikoliv po jedné kopii pro každého uživatele. Úspora místa je tak znatelná.

7. Robustnost

Databáze již od nepaměti implementují mechanizmy nutné ke zvýšení odolnosti uložených dat před zničením. Jmenujme např. referenční integritu, transakce, triggery. DBmail 2.0 zatím ještě transakce ani tiggery nevyužívá.

8. Rychlost

Rychlost se projevuje pouze ve spojení s MySQL backendem, jelikož PostgreSQL je využíván značně neoptimálně. Kromě již zmíněné nepodpory transakcí, což u PGSQL vynáší flush po každém SQL příkazu, je další hlavní brzdou v PGSQL nepodpora prepared statementů a uložených procedur.

Nicméně MySQL backend dosahuje velmi svižných výsledků. Testování hovoří o 250 přijatých mailech/sekundu. Naopak PostgreSQL v té nejnepříjemnější konfiguraci (fsync, ATA disk s write cache off, FreeBSD, Exim, ClamAV) dosahuje zhruba 5 ks/sec. Ačkoliv to není mnoho, pro necelou stovku uživatelů to plně dostačuje.

Na zvyšování rychlosti pomocí mírných optimalizací SQL dotazů se i nadále pracuje. Do development verze byla přidána podpora pro embedded databázi SQLite v2 (To je ta rychlejší a jednouživatelská), takže si její příznivci přijdou na své.

9. Kvalitní podpora IMAP4

DBMail obsahuje kvalitní podporu IMAP4rev1. Podporuje následující extenze:

  • OK dbmail imap (protocol version 4r1) server 2.0.4 ready to run 1 capability
  • CAPABILITY IMAP4 IMAP4rev1 AUTH=LOGIN ACL NAMESPACE SORT
    1 OK CAPABILITY completed
    1 logout
  • BYE dbmail imap server kisses you goodbye
    1 OK completed

přičemž na dalších (THREAD, QUOTA, IDLE) se pracuje. Imap je bezproblémový zejména ve vztahu k Microsoftím klientům. Naopak poslední development verze muttu 1.5.9 přestala umět otevírat vnořené foldery, starší 1.5.6 pracuje ok.

Tu se vzali!

Projekt DBMail je šířen pod licencí GNU. Tento fakt a řada dalších (nepodpora Oracle, transakcí, stored procedur, triggerů, views, rolí) již nazačuje, že se jeho developent team nebude skládat z DB adminů.

DB administrátoři totiž zásadně neprogramují hračky ve volném čase v jazyce C. Místo toho používají jazyk SQL, přičemž vedlejším efektem je zdokonalování se. Největší bouchači v tomto oboru patří do tzv. 7x24 kategorie (select přes 24 tabulek na 7 stránek) a produkují takové perly jako například piškvorky naprogramované za použití jednoho rekurzivního selectu, s kterými se pak předvádí na Obfustrated SQL Contest.

Team DBMailu se skládá primárně z poskytovatelů služeb v oblasti Internetu. Ti ho mají rádi kvůli jeho low administration cost. To je i můj důvod pro jeho použití.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze